Skocz do zawartości

połączenie 230V i 12V - prośba o ocenę schematu


OLSZ80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje do nowej przyczepy dodać instalację pod panel solarny, regulator MPPT Tracer 1206, akumulator i przetwornicę 12V->230V

W 99% korzystam z solara, Tam gdzie jeżdżę nie ma sieci 230V więc jeśli już to do 230V podłączał się będę tylko pod domem.

Jak jeżdżę to solar nie jest na stałe na dachu tylko go rozstawiam na miejscu docelowym. Akumulator też nie jest na stałe w przyczepie tylko jest podłączany przy "ustawianiu przyczepy" zanim podłączam panel. Przyczepa na "miejscu wakacyjnym" spędza około 1-2 miesiące i wraca do domu. 

Założenie: Zrobić układ elektryczny z ręcznymi wyłącznikami odcinającymi panel solarny regulator przetwornicę akumulator od przyczepy. 

Prośba o ocenę ewentualne sugestie do poniższego układu:

image.png.daef8b262073323336fa30fc4406b606.png

elektryka.bmp

Edytowane przez OLSZ80 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Wstaw kilka dobrych zdjęć zasilacza z Twojej przyczepy, do którego masz zamiar wszystko podłączyć. Tak z ciekawości jeszcze zapytam, jakiej mocy panel, jaki konkretnie akumulator i przetwornica :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jak poniżej. Regulator będzie wpięty tam gdzie widać żółte i niebieskie przewody po prawej stronie (12V Ausgang). Przetwornicę chcę wpiąć w wolne miejsca L1 i N przy 230V Ausgang.

image.thumb.png.7f6980babbaffc9d0aec6d43bb1d11c9.png

image.thumb.png.71f5d0304f9281cc26b8c0216e26c6c4.png

Panel solarny 120W polikrystaliczny: 

image.png.203ddc9b74dc6693a2ec0a4cb6e4187b.png

Przetwornicy docelowej jeszcze nie mam ale będzie to jakaś niedroga modyfikowana sinusoida o mocy ciągłej 300W (peak 600W). W tej chwili mam 150W (transormatorowa) ale za słaba jest. Z przetwornicy głównie będzie ładowanie laptopa ładowarką 45W (30-45 minut dziennie) oraz inhalator 180W (kilka minut dziennie ale na obecnej przetwornicy nie rusza). Może czasami jakaś lampka z żarówka LED 3-8W (oświetlenie chcę zrobić na 12V). Przetwornica będzie zatem włączana sporadycznie.

Akumulator 12V Varta Blue Dynamic D24 540A (rozruchowy) 60Ah - właściwie tylko oświetlenie LED + pompka wody (ale bardzo mało) + ładowanie 2 telefonów komórkowych

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym, co podałeś, sposób podłączenia jest na rysunku.
Nie wiem, jakiego rodzaju masz zasilacz do laptopa oraz jakie wymagania zasilające ma inhalator, dlatego powinieneś się upewnić, że będą pracować na przetwornicy z modyfikowaną sinusoidą na wyjściu. Najlepiej, jakbyś miał możliwość podłączyć te urządzenia gdzieś na próbę pod tego typu przetwornicę, zanim coś kupisz. Przetwornicę najlepiej kupić ok. 2 x większej mocy, niż potrzebujesz (min x1,5), np. potrzebujesz ok. 200 W, to kup ok. 350 - 400 W (min. 300 W).
Rozumiem, że chciałeś podłączyć przetwornicę do listwy przyłączeniowej zasilacza ~230V, aby uzyskać zasilanie z niej na gniazdkach przyczepy, ale nie możesz tego zrobić w ten sposób. Do przetwornicy zamontuj dodatkowe gniazdka lub zastosuj jakiś przedłużacz z kilkoma gniazdkami. Gdyby chcieć zasilać gniazda przyczepy z przetwornicy, to trzeba by było trochę układ skomplikować. Jako, że to wszystko ma być przenośne, to najlepiej pozostać przy najmniej rozbudowanych podłączeniach.
Na rysunku jest wyłącznik "W", ponieważ taki chyba chciałeś, jednak nie jest on potrzebny - ten kontroler ma funkcję wł/wył wyjścia, czyli podłączonych odbiorników.
W punkcie "X" możesz dać stosowny do wybranej mocy przetwornicy wyłącznik dla niej (np. tzw. "hebel").
Przy takim podłączeniu, będą działać z akumulatora odbiorniki przyczepy, które są podpięte do zasilacza, a gdybyś przyczepę podłączył do zewn. sieci ~230 V, to będą zasilane z zasilacza.

Pamiętaj o odpowiednich przekrojach przewodów, zależnie od ich długości i przewidywanego max obciążenia. Muszą też być bdb. jakości i odporne na typowe uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, skoro instalacja ma być przenośna.

Akumulator, który planujesz, nie nadaje się do tego typu instalacji. Oczywiście będzie pracował, ale okres życia może mieć dosyć krótki - wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądał jego cykl pracy.

Rys.thumb.jpg.12195d31fd21d3a0affe30310984a228.jpg

 

MIKO_90.thumb.jpg.cdd3f8149fc3a66525eb200bba5f6ff4.jpg

 

Trochę zdziwiony jestem widocznymi podłączeniami przewodów na 12 V listwie Twojego zasilacza.
Czy wszystko działa poprawnie? Nie jest gdzieś zamieniona polaryzacja zasilania? Czy nie zamieniałeś miejsc podłączenia jakichś konektorów?
Zastanawia mnie też przyłączony w tym miejscu żółto-zielony przewód. Jeśli jest to przewód z pobliskiej listwy "uziemienia", to tak być nie może, chyba, że jest to przewód od jakiegoś odbiornika "12 V", a jego kolor został zastosowany tylko dlatego, że ktoś tylko taki przewód miał pod ręką??? Jaka jest rola niebieskiego przewodu na wyj. "10"?
Ponieważ na zasilaczu jest obudowa i nie widzę PCB od strony druku, a przewody zasłaniają oznaczenia na naklejce, to oczywiście zakładam, że zasilacz nie jest modyfikowany i nikt w nim nic nie przerabiał, dlatego niektóre miejsca podłączeń są dla mnie zastanawiające. Z drugiej strony, te zasilacze wychodziły w wyjątkowo dużej ilości kombinacji, więc nie jest powiedziane, że moje wątpliwości są uzasadnione.
Chyba napisałem wszystko, a jeśli nie, to pytaj.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc?

 

 • Zasilacz do laptopa i inhalator dadzą radę na modyfikowanym sinusie- sprawdzałem to z zeszłe wakacje na pożyczonej przetwornicy.
 • Właśnie przetwornicę chcę podłączyć tak aby korzystać z istniejących gniazdek i oświetlenia 230V. Co zatem trzeba zrobić? Ja w swoim schemacie myślałem o wyłączniku między przetwornicą a wyjściem 230V przyczepy (na zdjęciu Ausgang L1, N). Tak że jak będzie potrzeba podłączenia się do zewnętrznej sieci to ten wyłącznik się wyłącza przed podpięciem kabla.
 • Wyłącznik W również po to że gdy podłączę kabel sieciowy do zasilania z zewnątrz to żeby nie było prądu 12V (z zasilacza MK90) na wyjściu regulatora. Na schemacie jest chyba błąd + zasilacza MK-90 jest połączony z minusem urządzeń 12V
 • Bezpiecznik na panelu solarnym? Wcześniej nie stosowałem. Powinien być blisko solara czy może być bliżej regulatora? Ma on chronić regulator w razie gdyby solar w razie awarii podał za duży prąd?
 • Hebel X - czy jest potrzebny jeśli w większości przetwornic jest wyłącznik wbudowany. Podobnie bezpiecznik B2? Wyłącznik ma sens faktycznie jeśli przetwornicę chcemy schować - hebel byłby w łatwo dostępnym miejscu.
 • Wiem że akumulator głębokiego rozładowania byłby lepszy. Pobory prądu z akumulatora są głównie w dzień kiedy solar działa. Wieczorem i w nocy tylko na chwilę jakaś lampka LED. 
 • Jeśli chodzi o kable wpięte w 7 i 10 na wyjściu zasilacza to ich kolor nie ma znaczenia. Miałem takie pod ręką gdy sprawdzałem działanie urządzeń 12V. zółty (7) idzie do minusa AKU a niebieski (10) do plusa. Tymczasowe rozwiązanie
 • Opis przewodów na wyjściu zasilacza 12V:

                    1, 2 to  wejście -

                    3, 4 to wejście +

                    5, 6, 7 to wyjście -

                    8, 9, 10 to wyjście +

 • Przekroje kabli zamierzam zastosować jak poniżej

                    B-E-F - 2x 0,75mm2

                    B-C oraz C-D 2x 2,5mm2

                    A-B - mam dedykowany do połączenia panel -regulator

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Zasilacz do laptopa i inhalator dadzą radę na modyfikowanym sinusie- sprawdzałem to z zeszłe wakacje na pożyczonej przetwornicy.

:ok:

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Właśnie przetwornicę chcę podłączyć tak aby korzystać z istniejących gniazdek i oświetlenia 230V. Co zatem trzeba zrobić? Ja w swoim schemacie myślałem o wyłączniku między przetwornicą a wyjściem 230V przyczepy (na zdjęciu Ausgang L1, N). Tak że jak będzie potrzeba podłączenia się do zewnętrznej sieci to ten wyłącznik się wyłącza przed podpięciem kabla.

Pomyślę w wolnej chwili.

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Wyłącznik W również po to że gdy podłączę kabel sieciowy do zasilania z zewnątrz to żeby nie było prądu 12V (z zasilacza MK90) na wyjściu regulatora.

Jak pisałem, wyłącznik "W" nie jest potrzebny. W konfiguracji, jak na rysunku, uwzględniłem specyfikę tego zasilacza oraz fakt, gdzie i kiedy pojawia się napięcie podczas pracy przyczepy przy zasilaniu zarówno z instalacji PV, jak i podczas podłączenia do sieci zewnętrznej ~230 V. Jeśli podłączysz dokładnie tak, jak narysowałem, nic nie będzie kolidować, a cały proces przełączenia będzie odbywał się automatycznie - zasilacz odłączy to, co dostaje z inst. PV i przełączy odbiorniki na własne zasilanie.
Oczywiście poza tymi, które oznaczone są, jako dodatkowe - one będą zasilane wyłącznie z inst. PV. Ten zasilacz może nie pracować poprawnie z oświetleniem ledowym, stąd Twoja propozycja takiego sposobu przyłączenia w pierwotnie narysowanym przez Ciebie rysunku - przypuszczam, że to miałeś na myśli :hmm:

 

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Na schemacie jest chyba błąd + zasilacza MK-90 jest połączony z minusem urządzeń 12V

Niekoniecznie ;)  Przewody na rysunku nie posiadają kolorów oraz nie ma dokładnego odwzorowania połączeń elektrycznych w tym miejscu. Rysunek pokazuje jedynie, że  do wejścia skrzynki bezpieczników trafia zasilanie (+ oraz - 12 V), natomiast z wyjścia wychodzi zasilanie na poszczególne odbiorniki (również + oraz - 12 V). Oczywistym jest, że odbiorniki podłącza się zgodnie z prawidłową polaryzacją, co jest oznaczone na tym rysunku. Kwestia tego, jaki rodzaj skrzynki bezpieczników zastosujesz. Jeśli będzie to jedynie skrzynka dla samego "plusa", bez możliwości krosowania "minusa", to oczywistym jest, że na przewodzie minusowym zastosujesz np. jakąś kostkę, aby była możliwość podłączenia minusowych przewodów z poszczególnych gałęzi zasilania odbiorników (plusowe będą wychodzić z wyjść skrzynki z bezpiecznikami). Można też zastosować skrzynkę bezpiecznikową, która posiada w sobie jednocześnie z bezpiecznikami na "plusie", również rozgałęzienia "minusa" na kilka wyjść. To, że w takim przypadku należy do wyjść skrzynki podłączać odbiorniki zgodnie z ich polaryzacją, jest oczywiste.

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Bezpiecznik na panelu solarnym? Wcześniej nie stosowałem. Powinien być blisko solara czy może być bliżej regulatora? Ma on chronić regulator w razie gdyby solar w razie awarii podał za duży prąd?

Bezpiecznik przy panelu jest faktycznie rzadko montowany, jednak Twoja instalacja ma być przenośna. Nie znam jej realiów użytkowania, długości i typu oraz jakości przewodów, które zastosujesz. Uznałem jednak, że całość będzie znacznie bardziej narażona na jakieś nieprzewidziane sytuacje, niż w przypadku instalacji montowanej na stałe, stąd ten bezpiecznik. Ma za zadanie chronić obwód solar/kontroler, gdyby np. ktoś uderzył kamieniem w dwa skrzyżowane przewody, robiąc zwarcie. To sytuacja czysto hipotetyczna, a wszystkiego nie można przewidzieć, dlatego m.in. w takich przypadkach stosuje się tego typu zabezpieczenia. Oczywiście montujesz tuż przy panelu, a nie przy kontrolerze.

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Hebel X - czy jest potrzebny jeśli w większości przetwornic jest wyłącznik wbudowany. Podobnie bezpiecznik B2? Wyłącznik ma sens faktycznie jeśli przetwornicę chcemy schować - hebel byłby w łatwo dostępnym miejscu.

Tzw. "hebel" ma sens, ponieważ odłącza całkowicie przetwornicę od akumulatora. Wyłączniki montowane w przetwornicach, bardzo rzadko odłączają przetwornicę fizycznie. Częściej powodują jedynie, że w takim stanie "wyłączenia", przetwornica pobiera mniejszy prąd z akumulatora, niż będąc w stanie "stand by". Wiele zależy od konstrukcji przetwornicy i jej mocy. W większości przypadków, taki "hebel" jest nie tylko przydatny, ale wręcz konieczny. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować jakiś tam prąd pobierany non stop przez przetwornicę, nawet gdy jej nie używasz, a ona teoretycznie powinna być wyłączona, to możesz "hebla" nie montować.
Bez względu na to, czy przetwornica ma w swojej obudowie zabezpieczenia, bezpiecznik B2 jest konieczny!!!

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Wiem że akumulator głębokiego rozładowania byłby lepszy. Pobory prądu z akumulatora są głównie w dzień kiedy solar działa. Wieczorem i w nocy tylko na chwilę jakaś lampka LED

Wiesz, o co chodzi, więc to Twój świadomy wybór, ok.

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

 

 • Jeśli chodzi o kable wpięte w 7 i 10 na wyjściu zasilacza to ich kolor nie ma znaczenia. Miałem takie pod ręką gdy sprawdzałem działanie urządzeń 12V. zółty (7) idzie do minusa AKU a niebieski (10) do plusa. Tymczasowe rozwiązanie

Tak właśnie przypuszczałem, co zresztą również napisałem. OK, to wyjaśnia moje wątpliwości.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Opis przewodów na wyjściu zasilacza 12V:
 

                    1, 2 to  wejście -

                    3, 4 to wejście +

                    5, 6, 7 to wyjście -

                    8, 9, 10 to wyjście +

Tu miałbym prośbę, abyś bardziej sumiennie przyłożył się do opisu. Nie wydaje mi się on zgodny z rzeczywistością. Najlepsze w tym przypadku byłoby zdjęcie całej naklejki pod konektorami, po ich odłączeniu - oczywiście, jeśli możesz to zrobić. Chodzi przecież o Twój zasilacz, nie mój, więc konsekwencje błędnie podanych informacji, a zatem i niepoprawnego podłączenia, odczujesz sam  ;)

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Przekroje kabli zamierzam zastosować jak poniżej

                    B-E-F - 2x 0,75mm2

                    B-C oraz C-D 2x 2,5mm2

                    A-B - mam dedykowany do połączenia panel -regulator

Takie dane, bez podania odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami (brak znanej długości przewodów) oraz ich przewidywanego obciążenia, nic nie mówią :niewiem:

Rys.thumb.jpg.b1adefb3edd4366f41c4c49d701948e6.jpg

 

 

 

Czy byłby to dla Ciebie duży problem, aby zdjąć górną obudowę zasilacza, abyś mógł zrobić kilka zdjęć :hmm:

Generalnie chodzi mi o to, aby były widoczne szczegóły podłączeń w części ~230 V (które przewody, gdzie są podłączone.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zdjęcia na których widać lepiej oznaczenia:

image.thumb.png.18a5c33b5959a43d23aabf9480a0818a.png

 

Cytat
W dniu 13.04.2019 o 19:57, Kristofer napisał:
W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Przekroje kabli zamierzam zastosować jak poniżej

                    B-E-F - 2x 0,75mm2

                    B-C oraz C-D 2x 2,5mm2

                    A-B - mam dedykowany do połączenia panel -regulator

Takie dane, bez podania odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami (brak znanej długości przewodów) oraz ich przewidywanego obciążenia, nic nie mówią :niewiem:

 

                    B-E-F - 2x 0,75mm2            max obciążenie 5-6A, odległość EF 3m, odległość BE max 7m

                    B-C oraz C-D 2x 2,5mm2    odległość 0,3-0,5m

        

 

Na tą chwilę najbardziej mi zależy na podłączeniu przetwornicy do instalacji 230V przyczepy (oświetlenie, gniazdka). Resztę ogarnę (robiłem to już wcześniej w poprzedniej przyczepie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłącz na moment te przewody w części 12 V, i zrób fotę, aby była dobrze widoczna naklejka. Wciąż mam wątpliwości. To tylko minuta pracy ;)

Co do przetwornicy, to ostatnie zdanie mojego poprzedniego posta - również potrzebne zdjęcia.

Obwód B-E-F = ok. 20 m, przewidywany prąd max do ok. 8 A, przewód 4 mm², spadek napięcia ok. 0,8 V  (dla 6 mm²/ok. 0,5 V; dla 2,5 mm²/ok. 1,2 V)
Obwód B-C = 1 m, przewidywany prąd max do ok. 10 A, przewód 2,5 mm², spadek napięcia ok. 0,1 V
Obwód C-D = ok. 1 m, przewidywany prąd max do ok. 25 A, przewód min. 2,5 mm², spadek napięcia ok. 0,2 V

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2019 o 21:42, Kristofer napisał:

Odłącz na moment te przewody w części 12 V, i zrób fotę, aby była dobrze widoczna naklejka. Wciąż mam wątpliwości. To tylko minuta pracy ;)

image.thumb.png.3b34af85b1018abf8a4cee03f149c826.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam prośbę.

Chodzi mi głównie o podłączenie przetwornicy do istniejącej instalacji 230V tak aby korzystać z gniazdem oraz oświetlenia. Planowałem wyłącznik na fazie (L) między przetwornicą a instalacją fabryczną przyczepy aby odcinać przetwornicę w przypadku podłączenia do sieci zewnętrznej 230V

Czy podłączenie regulatora do wyjścia instalacji przyczepy 12V jest błędem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 13.04.2019 o 13:43, OLSZ80 napisał:

Właśnie przetwornicę chcę podłączyć tak aby korzystać z istniejących gniazdek i oświetlenia 230V. Co zatem trzeba zrobić? Ja w swoim schemacie myślałem o wyłączniku między przetwornicą a wyjściem 230V przyczepy (na zdjęciu Ausgang L1, N). Tak że jak będzie potrzeba podłączenia się do zewnętrznej sieci to ten wyłącznik się wyłącza przed podpięciem kabla.

Mam dwa pomysły na to 230V: 

1. Wpiąć kabel (OUT 230V) z przetwornicy w miejsce kabla z gniazda zewnętrznego (Czyli 230V Eingang L1 + N). Gdybym kiedyś potrzebował korzystać z zewnętrznego 230V to można szybko przepiąć wtyczki

2. Wpiąć kabel (OUT 230V) z przetwornicy w wyjście 230V (Ausgang L1 + N). Czy wtedy musiałbym wyjmować wtyczkę (230V OUT) z przetwornicy    jeśli bym chciał podłączyć zasilanie sieciowe z zewnątrz?

 

Co myślicie? Jakieś inne pomysły

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ale muszę dzielić "priorytety", a doba nie chce mieć więcej, niż 24 h. :pad:
- pierwszy sposób, który podałeś, może spowodować uszkodzenie tej przetwornicy oraz zasilacza.
- drugi sposób, ten sam skutek, zwłaszcza gdybyś zapomniał wyjąć wtyczkę.

Patrząc na to wszystko, co do tej pory napisałeś, co chcesz osiągnąć oraz na zawartość zdjęć, doszedłem do wniosku, że najprostszym sposobem, który zapewni pełną funkcjonalność przy minimum prac i kosztów, jest ten, który w kilku słowach opiszę. Dodam tylko, że przy tym sposobie podłączenia i typie zastosowanej przetwornicy, nic nie będzie z sobą kolidowało oraz nie będziesz musiał się martwić o zasilacz, jak i samą przetwornicę, jak również o to, że o czymś zapomnisz. Prawie wszystko będzie odbywać się automatycznie - przyłączenie przyczepy do zewn. sieci ~230 V, spowoduje przełączenie niskonapięciowych odbiorników z zasilania akumulatorowego, na zasilacz. Po odłączeniu przyczepy od ~230 V, sytuacja się odwróci, czyli odbiorniki będą zasilane z akumulatora. Wszystko wyjaśnia rysunek (mam nadzieję), więc tylko dwa słowa o przyłączach ~230 V, bo tutaj jest pewien "myk".
Przy listwie "~230 V" zasilacza, widać dwa przewody zaznaczone czerwoną obwódką (wyjście "Ausgang" L1 oraz N). Wszystko na to wskazuje, że są to przewody do gniazdek przyłączeniowych ~230 V w przyczepie (oraz oświetlenia, jeśli masz jakieś działające na ~230 V) - to wcześniej musisz sprawdzić. Na 99,99 % będzie tak, jak opisałem, a jeżeli tak, to odłącz od listwy te dwa przewody zaznaczone czerwoną obwódką i podłącz je do zakupionej wtyczki sieciowej "K". W miejsce odłączonych przewodów , podłącz dodatkowo zamontowane przy zasilaczu gniazdo "J".
Gdy będziesz chciał zasilać gniazdka przyczepy z przetwornicy, wkładasz wtyczkę do gniazda "D" przetwornicy. Gdy podłączysz przyczepę do sieci ~230 V, to po prostu przekładasz wtyczkę z gniazda "D"  przetwornicy, do gniazda "J" przy zasilaczu.
W ten sposób nigdy nie będzie możliwości uszkodzenia zasilacza lub spalenia przetwornicy, gdybyś z czymkolwiek się zapomniał.
Można by było oczywiście zrobić to wszystko w formie automatycznej i takie rysunki wielokrotnie zamieszczałem na forum, ale w stosunku do tego rozwiązania, pracy byłoby dużo więcej, a i koszt dodatkowych elementów byłby znacznie wyższy.
Myślę, że przełożenie wtyczki do innego gniazdka przy zmianie sposobu zasilania, to żaden kłopot i takie rozwiązanie jest najtańsze i najprostsze, a jednocześnie odporne na ewentualne błędy użytkowania. Po "kliknięciu" w rysunek, będzie bardziej czytelny.
IMHO

 

Rys wer 3.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 • Witamy

  Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.