Skocz do zawartości

połączenie 230V i 12V - prośba o ocenę schematu


OLSZ80

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, mundek28 napisał:

Dzieki koledzy, tego mi trzeba. Nie myślałem ze suszarki do włosów tyle wat potrzebują ale sprawdziłem i faktycznie. w tej sytuacji  rezygnuję z przetwornicy.

przetwornica 1000W obciążona czajnikiem 1200W (daje radę) pobiera około 100A :ee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chris_66 napisał:

przetwornica 1000W obciążona czajnikiem 1200W (daje radę) pobiera około 100A

Biorąc pod uwagę sprawność przetwornicy optymistycznie na 90% to będzie ponad 110A, Żeby taki prąd szarpać z akumulatora to pojemność C5 takowego powinna być z 400Ah. Dla akumulatora np 100Ah taki prąd rozładowania to śmierć nagła .  Nie pytaj ile będą ważyć takie akumulatory.

Można by to załatwić np takim blokiem pancernym 2szt Trojan T-105, przy poborze prądu na poziomie 75A producent podaje czas pracy 115 minut (myślę że to optymistyczne podejście ale cóż)  przy 110A z godzinę powinien pohulać. Pojemność takich T105 to 185Ah C5 lub 225Ah C20 (obie sa prawidlowe i podaje się je do sposobu rozładowania. Prąd ładowania 8h będzie na poziomie 30A przez pierwsze 3-4h ze spadkiem do 10A na koniec ładowania,  Teraz dobierz do tego odpowiednie panele PV żeby były w stanie naładować taki zestaw. Waga 2szt to 56kg. Oczywiście można dać akumulatory o mniejszej pojemności  ale suszara popracuje na nich kilka minut i będą puste, kilka cykli pracy i akumulatory stracą swoje parametry. Chyba przy takich wymaganiach chyba poszedłbym w LiFe lub LiIon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jednogodzinny prąd rozładowywania przez 5 minut od razu zabije akumulator 100Ah? Według mnie nie, choć na pewno nie będzie mu służyć. Przecież movery także pobierają max około 100A i jakoś akumulatory żyją a mało kto ma akumulator większy niż 100Ah.

Zresztą są prostsze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, lbuster napisał:

Zresztą są prostsze rozwiązania

Ta dmuchawka 160w to daje radę wysuszyć długie włosy kobiety? Spotkałem się z opinią że to jest słabe (nie używałem to nie wiem, ale taki odmrażator elektryczny do szyb o mocy 150W szału nie robi)  A już miałem nadzieję że jest jakaś suszarka na gaz ?.

Moover bierze 100A raczej na starcie i podczas przeciążenia, gdyby pobierał non stop 100A to akumulator o takiej samej pojemności rozładowywany byłby w kilka max kilkanaście minut .  Trzeba pamiętać że pobór prądu 1 A przez 100h nie jest równoznaczny z poborem 100A przez 1h .

Tak dla przykładu dla akumulatorów typu PzS - prąd rozładowania dla pojemności C5 to 20A /100Ah a dla pojemności C3 to tylko 29A/100Ah , Ampery i czas nie idą liniowo ze sobą.  

Ja tam nikomu nie bronię robić z jego akumulatorem co mu się podoba, a piszę jedynie na co zwracać uwagę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał:

Czy jednogodzinny prąd rozładowywania przez 5 minut od razu zabije akumulator 100Ah? Według mnie nie, choć na pewno nie będzie mu służyć. Przecież movery także pobierają max około 100A i jakoś akumulatory żyją a mało kto ma akumulator większy niż 100Ah.

Zresztą są prostsze rozwiązania.

max to nie stale , na rozruch idzie szpila a potem masz w granicach 20-40A

a suszarka na 12V jest bez sensu , nie suszy, ledwo dmucha a warczy jakby 2kW miała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jeszcze jedno pytanie. Zakupiłem już ładowarkę samochodową do komputera przez was wskazaną. A pytanie ja gniazdka samochodowe mam podciągnięte z kontrolera ładowania zestawu solarnego. Ładowarka samochodowa zwiększa napięcie z 12V na 19V ,a więc jest to pewnego rodzaju przetwornica. Przetwornica na 230 V powinna być podłączona bezpośrednio pod akumulator.A jak w tym przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mundek28 napisał:

Koledzy jeszcze jedno pytanie. Zakupiłem już ładowarkę samochodową do komputera przez was wskazaną. A pytanie ja gniazdka samochodowe mam podciągnięte z kontrolera ładowania zestawu solarnego. Ładowarka samochodowa zwiększa napięcie z 12V na 19V ,a więc jest to pewnego rodzaju przetwornica. Przetwornica na 230 V powinna być podłączona bezpośrednio pod akumulator.A jak w tym przypadku?

pod gniazdko 12V wystarczy , to mała moc i pobór prądu też niewielki

kontroluj tylko czy połączenie się nie grzeje, bo wtyczki i gniazdka są różnej jakości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - nie zadowala mnie ta odpowiedź :mad: Chodź do tej pory jakoś żona nie marudziła o suszarkę :niewiem: 

Swego czasu nawet sam ją zachęcałem, żeby spróbowała wysuszyć włosy z przetwornicy, Ja w budzie mam małą, starą suszarkę i wydaje mi się, że jest małej mocy, ale mogę się mylić :puk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2019 o 19:22, PolariS napisał:

Stare suszarki firmy Farel lub Fema miewały coś około 300-500W   musisz sprawdzić na tabliczce.

Sprawdziłem i się lekko zdziwiłem - 1600W :look:

No to o działaniu z przetwornicy mogę zapomnieć :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.