Jump to content
Sign in to follow this  
Marcin 100

Hak i jego legalizacja

Recommended Posts

Marcin 100

witam. kolejny problem mam. otóż kupiłem samochód z hakiem ale nie wbitym w dowód. nie potrzebowałem go więc się tym zbytnio nie przejmowałem. nawet miałem zamiar go zdemontować, ale z braku czasu no i chęci nie zrobiłem tego. aż zachciało mi się kempingu. kupiłem, przywiozłem, wszystko ok. no ale ze planuję wyjazd na weekend postanowiłem zalegalizować to i podjechałem do stacji diagnostycznej. i co... on mi na to że haka nie zalegalizuje bo samochód na tabliczce nie ma podanej jakiejś wagi czy coś takiego. a w dowodzie pisze jakie przyczepy mogę ciągnąć. 900 kilo z hamulcem i 450 bez. co teraz? ktoś poradzi mi co robić?

Tomii

Są dwie sprawy jeśli chodzi o tabliczkę:

- tabliczka na haku auta

- tabliczka (raczej naklejka) w aucie na której są wartości dmc zestawu oraz dmc auta

Generalnie najłatwiej to będzie Ci podjechać na inną stacje diagnostyczną, gdzie może bez problemu się dogadasz. Myślę że dlatego masz w dowodzie te wartości (mimo braku pieczątki dotyczącej haka w aucie) bo producent nie podawał ich na tabliczce. To są tylko domysły, przyjdzie kolega diagnosta to może coś poradzi :niewiem:.

Marcin 100

na haku jest tabliczka, ale tak przyrdzerwiała że nic nie mogę odczytać. Czy gdyby udało mi się z kimś dogadać i załatwić wpis w dowód to muszę mieć jeszcze jakieś papiery ze soba jak jadę typu homologacja czy coś takiego?

Tomii

Musisz mieć tylko pieczątkę w dowodzie :niewiem:. Homologacje na hak potwierdza moim zdaniem przyczepiona do niego tabliczka.

szymon79

najwazniejsza jest tabliczka na haku ( jak jest tzn. ze ma homologacje ) - wiem z doswiadczenia bo kupiłem uzywke i załozylem Na przegladzie zero problemow

co do haka to jezeli masz go zamontowanego a nie ma wpisu w dowodzie to mozesz oberwac mandat a nawet moga ci zabrac dowod rejestracyjny - ja tak jezdziłem bez pieczatki w dowodzie 3 miesiace i przy kontroli drogowej kosztowało mnie to ... :niewiem::ok::ok::D takze zalezy na kogo trafisz dla swietego spokoju załatw formalnosci - napewno mniej to kosztuje ....

Marcin 100

no właśnie mam problem z tymi formalnościami bo chciałem to zrobić

BJoe

i ważne jest to żeby hak przykręcony był wzmocnionymi śrubami bo diagnosta to też sprawdzał

Jarekkow

Marcin 100 trafiłeś na diagnostę który co prawda w/g przepisów postąpił prawidłowo odmawiając Ci legalizacji haka ale nie do końca dlatego że nie powiedział Ci co zrobić aby sprawę załatwić .

Po pierwsze hak można zalegalizować pod warunkiem że pojazd jest homologowany do ciągnięcia przyczep .

Teraz pytanie czy Twój samochód ma czy nie ma takiej homologacji i skąd to wiedzieć ?

Najprościej zobaczyć na tabliczkę znamionową pozycja pod DMC pojazdu ale w Twoim pojeżdzie w tym polu jest pusto / w tym miejscu diagnosta powiedział NIE /

Ale w dowodzie rejestracyjnym masz wpisane DMC przyczep 900 / 450 kg.

Pytanie skąd się tam te dane wzięły skoro pojazd nie może ciągnąć przyczep ?

Odpowiedz - z HOMOLOGACJI bo z czego innego ?

Jeżeli masz np. Forda czy inną markę ale sprowadzoną np. ze Szwajcarii , Szwecji to są takie przypadki że na tabliczce oprócz numeru VIN nie ma nic . Nawet DMC , nacisków na osie , nic , wszystkie pola puste ale to nie znaczy że pojazd nie jest homologowany !!!

Kończąc jak to załatwić ? Podjedz do innej stacji , jak się nie uda to jeszcze do innej

Jeżeli nie uda się nigdzie / w co wątpię / to będziesz musiał dorwać się do wypisu ze świadectwa homologacji który jest najważniejszy .

Powodzenia !

Marcin 100

no więc udało się! kosztowało mnie to flaszkę więcej, ale mam spokój. musiałem tylko założyć boczne kierunkowskazy. pozdrowionka i dzięki za pomoc. ps. jutro mój pierwszy wyjazd z przyczepą :niewiem:

Jarekkow
musiałem tylko założyć boczne kierunkowskazy

BZDURA ! Jeżeli pojazd jest homologowany do ciągnięcia przyczepy bez bocznych kierunkowskazów to nie musi ich być .

Macie w tym Grudziądzu okropnie słabych diagnostów .......szkoda ...

Andrzej

Czy można do samochodu założyć hak używkę ? Gdzieś ktoś pisał, że tylko można teraz montową haki rozkręcane ?

Jarekkow

Jeżeli ma tabliczkę z homologacją to można

Andrzej

Dziękuję za informację.

Marcin 100
BZDURA ! Jeżeli pojazd jest homologowany do ciągnięcia przyczepy bez bocznych kierunkowskazów to nie musi ich być .

tzn powiedział mi że mam założyć bo policja moze zabrać mi za to dr i mandat oczywiście, więc od razu założyłem. majatek to nie był, a spokojniej przynajmniej bedzie mi jechać.

Marcin 100

a przy okazji. ludzie nie mogą jechać w przyczepie to wiem. a jak to się ma do zwierząt? mój piesek ma jakieś 70 kilo i nie mam pojęcia jak się będzie zachowywać w środku.