Skocz do zawartości

Chorwacja, a dokładnie dojazd do niej?


Rekomendowane odpowiedzi

1. Dość mocno zależy mi na drodze bez stromych podjazdów (słaby motor w aucie)

2. Jazdy przez Austrię nie wykluczam, wręcz tanie winiety i bezpieczne stacje benzynowe (z tego co napisała noemi) zachęcają żeby przez nią jechać. Tym co mnie jednak trochę powstrzymuje jest praktycznie brak LPG, a mój zasięg z przyczepą na tym paliwie sięga 280 km :slina:.

3. Autostrady w Słowenii odpadają, bo z tego co wyczytałem winietka na pół roku 35 euro (nie wiem czy to cena dla samej osobówki czy dla zestawu osobówka plus przyczepa).

To może ja dorzucę swoje trzy grosze :-]. Jechaliśmy obiema drogami - z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jeżeli wybieracie się na Istrię to najkrótsza i najmniej problemowa droga prowadzi przez Słowenię (Wiedeń-Graz-Maribor-Ljubljana-Koper). Na terenie Słowenii od 1 lipca tego roku obowiązują winietki. Opłata 35 euro obejmuje także przyczepę ( infrormacje na temat opłat znajdziesz tu oraz tu ). To prawda - tanio nie jest, ale te drogi i zaoszczędzony czas warte są swojej ceny. Poza tym weź pod uwagę, że jeżeli wjedziesz do Chorwacji od strony Węgier to za chorwackie autostrady także zapłacisz - w obie strony (Varazdin-Rijeka) wyjdzie całkiem spora kwota. Jadąc proponowaną przez mnie drogą masz tylko jedną opłatę w Chorwacji - na wiadukcie Mirna - koszt ok. 10 zł. Jeżeli chodzi o strome podjazdy - największe wzniesienia są na odcinku Wiedeń - Graz (Alpy), ale żadnej traumy tam nie ma. Na terenie Słowenii problem został rozwiązany przez system tuneli i mostów - naprawdę robi to wrażenie :bzik: . Ze względu na wzniesienia nie polecam jazdy przez przejście graniczne w Rupie (Postojna-Rijeka) - lepiej pojechać prosto na Koper i przekroczyć granicę słoweńsko-chorwacką w Secovije.

I jeszcze opłaty za przejazdy samochodu z przyczepą (zestaw do 3,5 tony):

Słowacja: winietka tygodniowa 150 SK, miesięczna 300 SK (1 SK to około 10 groszy)

Austria: winietka na 10 dni 7,60 euro, na 2 miesiące 21,70 euro

Słowenia: wspomniane już 35 euro, http://www.cestnina.si

Chorwacja: opłaty na bramkach, cennik na http://www.hellotourist.net/info.php#autopalyadijak, przydatne informacje o sytuacji na drogach www.hak.hr

I jeszcze temat tankowania LPG na trasie do Chorwacji - http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=9948.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zastanawiamy się z Magdą nad wyjazdem do Chorwacji w drugiej połowie września (jak tylko sprawy indeksowe pozałatwiamy), dokładnie mają być to okolice Istrii i Pagu, jednak chyba bardziej Istria (większe szanse na lepszą pogodę).

Dość mocno jednak nurtuje mnie pytanie jak jechać, ponieważ mam kilka ograniczeń:

1. Dość mocno zależy mi na drodze bez stromych podjazdów (słaby motor w aucie)

2. Jazdy przez Austrię nie wykluczam, wręcz tanie winiety i bezpieczne stacje benzynowe (z tego co napisała noemi) zachęcają żeby przez nią jechać. Tym co mnie jednak trochę powstrzymuje jest praktycznie brak LPG, a mój zasięg z przyczepą na tym paliwie sięga 280 km :slina: .

3. Autostrady w Słowenii odpadają, bo z tego co wyczytałem winietka na pół roku 35 euro (nie wiem czy to cena dla samej osobówki czy dla zestawu osobówka plus przyczepa).

W lipcu jechalem do Chorwacji (Toyota 1,4 i przyczepa ok 750kg) przez Słowację Wiedeń, Gratz, i do Slowenii. Aby uniknąć dosyć wysokiej opłaty za kilkanaście km autostrady w słowenii zjechałem z autostrady w Austrii na trzecim zjeździe po Laibnitz (tam spałem na campingu). Prze z Słowenie prowadzi dobra droga, przez Maribor dwa pasma. Toyota w Austrii spokojnie dawała sobie radę na podjazdach wcale nie takich strasznych. Myślę,że spokojnie sobie poradzisz. Jest to lepsza i spokojniesza droga niz przez Węgry - bratanek tak jechał do a z powrotem tak jak ja i potwierdził ,że zdecydowanie lepiej jechało mu się przez Austrię.

Powodzenia Tomi. Jeżeli masz wątypliwości i pytania pisz chętnie odpowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiamy się nad miejscem docelowym. No i ostatecznie padnie chyba na Istrie. Dlatego też będziemy jechać tak jak to opisał ed :-] i noemi :bzik:. Czyli z Cieszyna na Słowację, potem na Bratysławę, Wilno, Graz tu skręcamy na Słowenię, Maribor, Ljubljana, Koper.

Ostatecznie wychodzi bliżej niż przez Węgry i w sumie taniej. Winietka na Słowenię będzie tańsza niż przejazd autostradą chorwacką w dwie strony, więc jestem w stanie odżałować te 35 eurasów.

Wyprawę muszę planować podwójnie ze względu na tankowanie LPG :slina:. Mam już namiary GPS na stację w Austrii, Bratysławie oraz na Słowenii więc problemów raczej nie będzie :].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://e-camping.net/pl/camping/116.html

 

Tomii byłem na tym kempingu chyba 4 albo 5 lat temu i była tam super. Wygląda na to że były małe zmiany i remonty ale dobre ceny i każdy miał swoje stanowiska. Tylko lepiej dalej od morza wybrać miejsce iż jest tańsze. Na kempingu byłem znany jako Polak z dwoma żonami bo do nas dołączyła znajoma z synem. :slina: Ochroniarz miał radoche i wieczorami przychodził się pytać w którym namiocie dziś śpie ( wtedy jeszcze namiot )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba klamka zapadła- Camping Bijela Uvala :slina::bzik:

 

Z tego co wyczytałam, na często polecanym tu forum www.cro.pl , bardzo fajny, z dwoma basenami, fajną plażą, ładnymi i czystymi łazienkami (co jest prawie najważniejsze).. Niestety dość drogi w sezonie- ale my wybieramy się w drugiej połowie września :]:-]

 

Oby pogoda była :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Wam zazdraszczam. :bzik:

No w końcu to ostatnie studenckie wakacje :] - w październiku pracę zaczynam...

 

Bez porządnej relacji nie pokazywać mi się z powrotem w ogóle. :slina:

Proste, że relacja musi być :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych analizach stwierdziliśmy, że warto będzie się zatrzymać na 3-5 godzinną drzemkę. Noemi polecała austriackie stacje benzynowe które podobno należą do stosunkowo bezpiecznych. Austria pasuje nam również z tego powodu, że gdzieś tam będzie połowa drogi. Macie do polecenia coś szczególnego? Najchętniej w okolicach Grazu?

 

Dodatkowo powiem, że byłem dziś w "Chorwackiej Wspólnocie Turystycznej" w Warszawie na Koszykowej 54 :slina:. Polecam! Dostałem mapę samochodowo-turystyczną, przewodnik po campingach, przewodnik po ciekawych zabytkach oraz wiele, wiele innych - sporo materiałów właśnie dla turystów karawaningowych. Zakup przewodnika będzie zbędny. Materiały można odebrać osobiście w siedzibie lub zamówić pocztą. Na stronie http://pl.croatia.hr/Home/ informacje jak zamówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na odpoczynek polecam parking i stacje AGIP chyba 105 km na trasie A2 Wien-Graz po Twojej stronie. Jest to stacja na której dość często nocują kampery i często też kręci się policja. Ostatnio przez pół nocy stali i sprawdzali wszystkim wyjeżdżającym papiery. GPS: N 47 19.983 E 16 03.654. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na odpoczynek polecam parking i stacje AGIP chyba 105 km na trasie A2 Wien-Graz po Twojej stronie. Jest to stacja na której dość często nocują kampery i często też kręci się policja. Ostatnio przez pół nocy stali i sprawdzali wszystkim wyjeżdżającym papiery. GPS: N 47 19.983 E 16 03.654. Pzdr.

Sławna stacja w Loipersdorfie na której można zatankować LPG :slina: ? Tyle że ona ma namiary:

N=47.3336938

E=16.0610063

:bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siwy45 nie odpowiedziałeś mi czy chodzi Ci o tą właśnie stacje w Loipersdorfie? Ty piszesz, że jest to 160 km za Wiedniem. Stacja w Loipersdorfie jest 105 km za Wiedniem, więc nie wiem czy to o tą Ci chodzi, czy może o jakąś inną :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej mapie jest ona w okolicy miejscowości Grafen-schachen a Kitzladen a następna jadąc na MARIBOR około 25 km. za Grazem w okolicach miejscowości LEBRING-ST.MARGARETHEN,a jadąc w kierunku KLAGENFURTU zaraz za GRAZEM.Patrzyłem przed chwilą na mapę i wygląda że piszemy o tej samej ale dlaczego wyszło Mi 180km.? chyba że chodziło Mi o odległość od granicy.Pozdrawiam i życzę wspaniałego wyjazdu, fajnej pogody,dużo wrażeń oczywiście miłych oraz zdjęć oczywiście na forum.TYLKO POZAZDROŚCIĆ :niewiem::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii, moim zdaniem, bez sensu jest planować postój na jednej konkretnej stacji. Na autostradach będziesz miał wiele punktów, gdzie możesz bezpiecznie wypocząć/przespać się. Tak odpoczywają TIRy, ale też mnóstwo turystów. W sezonie praktycznie na każdym parkingu i każdej stacji spotkasz karawaningowców lub ludzi śpiących w swoich samochodach. I nie jest to wcale domena Polaków. Wszyscy tak robią.

Moim zdaniem lepiej jest nie planować postoju w jednym miejscu, a odpoczywać tam, gdzie się tego potrzebuje. W końcu jedziesz z przyczepą - staniesz tam, gdzie będziesz chciał i wtedy, kiedy będziesz potrzebował. Nie ma się co stresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co stresować.

Proste jest, że chce jechać na luzie :niewiem:, jednak dla mnie na luzie to jest mieć pełen wachlarz możliwości :ok:. Chce uniknąć sytuacji typu: "Spać tu? Czy może jeszcze przed granicą będzie dobre miejsce?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.