Skocz do zawartości

Jakie narzędzia do naprawy ściany


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko, jakich narzędzi używacie do naprawy ściany? Czym wycinanie sklejke przyklejona do ściany, czym wycinancie zbutwiale elementy konstrukcyjne bez zdejmowania poszycia? Czy w grę wchodzą jakieś elektronarzędzia czy raczej dłuto i młotek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, jakich narzędzi używacie do naprawy ściany? Czym wycinanie sklejke przyklejona do ściany, czym wycinancie zbutwiale elementy konstrukcyjne bez zdejmowania poszycia? Czy w grę wchodzą jakieś elektronarzędzia czy raczej dłuto i młotek?

 

 

multitool będzie dobry do 99% prac mechanicznych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe wyposażenie to minimum wiata. Nie wiem jaki zakres prac będziesz miał ale w moim przypadku to były proste ręczne narzędzia z pogranicza techniki modelarskiej oraz ściski stolarskie, długie sztywne listwy i płyty ( do ustalania powierzchni nowych ze starymi ), narzędzia pomiarowe,tj. poziomice, suwmiarki itp.. Do tego jeszcze dobre światło i różne przedziwne narzędzia robione w trakcie naprawy. Maksimum mechanizacji to wiertarko-wkrętarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie o tym multitoolu. Można wycinać elementy gdzie jest mało miejsca. Na co zwracać uwagę przy zakupie, możliwie coś polecić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbutwiałe elementy mają to do siebie, że z reguły odpadają same podczas demontażu :]

 

Naprawę zaczynasz od odkręcenia listew zewnętrznych(etapami), tu przyda się wkrętarka. Bez niej nie warto w ogóle zaczynać roboty.

Sklejka, a raczej taki gruby fornir w przegnitych miejscach odchodzi szpachelką, resztę ja szlifowałem diaksem z tarczami fibrowymi(listkowe odpuść). Jeśli masz wyczucie w posługiwaniu się takim narzędziem to polecam, jeśli nie to narobisz mega dołów w styropianie. Czasem diaksem trzeba coś wyciąć-potrzebna tarcza do cięcia.

Często meble które trzeba zdemontować są przykręcane "od zewnątrz", pomocne będą wszelkiego rodzaju dłutka, meselki, grube płaskie śrubokręty aby delikatnie podważyć/wyrwać/przeciąć wkręty/zszywki.

Do zmycia starego szczeliwa dobra jest benzyna lakowa, najlepiej baniak 5l

 

Jeśli przebrniesz przez ten najtrudniejszy etap to potem już z górki :lol:

 

Do ponownego montażu zaopatrz się w duużo wkrętów różnego rodzaju, jeśli masz możliwość wykorzystać pneumatyczny zszywacz to nim przymocujesz sklejkę od wewnątrz(max zszywek, ile wlezie), jeśli nie to na wkręty. Próby zszywania ręcznym zszywaczem zdecydowanie odradzam.

Do docinania listew i nowej sklejki(4mm) będzie potrzebna pilarka stołowa, od biedy starczy wyżynarka

Listwy zewnętrzne najlepiej uszczelnić np. na sikaflex221 lub wurth, do doczyszczania w/w benzyna lakowa, uwaga te szczeliwa dadzą się doczyścić tylko na świeżo. Potrzeba dużo czystych szmat aby nie rozmazywać tego po przyczepie, bo potem to już tylko poler.

W miejscach newralgicznych typu narożniki dobrze dać dodatkowe wkręty.

 

Nie wiem jak rozległe są uszkodzenia ale jak wyżej bez wiaty się nie obejdzie, zawsze z robotą zejdzie się 2-3 razy dłużej niż planowałeś, im więcej dłubiesz i demontujesz tym więcej zgnilizny wychodzi. Jeśli coś pominiesz  i wkręty od listew będą się przekręcać to na bank zaraz znów zacznie ciec tam woda.

 

To tyle, życzę powodzenia :]

 

P.S. A no i oczywiście bez młota nie robota

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do usuwania uszczelniacza najlepsza benzyna ekstrakcyjna i lepszy papier toaletowy, który używasz po kawałku i zaraz wyrzucasz. Dzięki temu unikasz rozmazywania się uszczelniacza. Uszczelniacz , tą pierwszą grubą warstwę najlepiej zdejmować palcami bez rękawicy tak jak byś wyciągał gumę do żucia przylepiając jedna do drugiej. Gdzieś jest to na forum opisane bardziej obrazowo. To co zostanie benzyną ekstrakcyjną. Przed położeniem nowego uszczelniacza trzeba dokładnie odtłuścić benzyną ekstrakcyjną. daje to znacznie lepszą przyczepność. Natomiast nie powinno się nowo położonego uszczelniacza traktować benzyną bo to z kolei daje gorszą przyczepność, gdybyś chciał któreś miejsce uzupełnić dodatkowo.

Nie jestem pewna ale benzyna lakowa chyba jest tłusta...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do usuwania uszczelniacza najlepsza benzyna ekstrakcyjna i lepszy papier toaletowy, który używasz po kawałku i zaraz wyrzucasz. Dzięki temu unikasz rozmazywania się uszczelniacza. Uszczelniacz , tą pierwszą grubą warstwę najlepiej zdejmować palcami bez rękawicy tak jak byś wyciągał gumę do żucia przylepiając jedna do drugiej. Gdzieś jest to na forum opisane bardziej obrazowo. To co zostanie benzyną ekstrakcyjną. Przed położeniem nowego uszczelniacza trzeba dokładnie odtłuścić benzyną ekstrakcyjną. daje to znacznie lepszą przyczepność. Natomiast nie powinno się nowo położonego uszczelniacza traktować benzyną bo to z kolei daje gorszą przyczepność, gdybyś chciał któreś miejsce uzupełnić dodatkowo.

Nieu jestem pewna ale benzyna lakowa chyba jest tłusta...??

Lakowa służy głównie do rozcieńczania farb - jest tłustawa jak pisze mój przedmówca, jako odtłuszczacz lepiej stosować benzynę ekstrakcyjną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, jakich narzędzi używacie do naprawy ściany? Czym wycinanie sklejke przyklejona do ściany, czym wycinancie zbutwiale elementy konstrukcyjne bez zdejmowania poszycia? Czy w grę wchodzą jakieś elektronarzędzia czy raczej dłuto i młotek?

Myślę że wszystko zależy od zakresu wykonywanych prac (wymiana połowy ściany przyczepy, czy kawałka 20x20cm) i czy naprawa będzie wykonywana tylko od wewnętrznej strony, bez naruszania zewnętrznej (czyt. demontaż blachy poszycia). Z autopsji wiem że ciężko na "dzień dobry" sprecyzować ilość i rodzaj narzędzi,  bo generalnie wszystko klaruje się na poszczególnych etapach prac. Jak zaczniesz demontaż to sam się przekonasz jakich konkretnie narzędzi będziesz potrzebował (czasem nawet będzie trzeba podprowadzić nóż z kuchni Żony :tuk:). Samo wycinanie uszkodzonych elementów można załatwić wszystkimi dostępnymi na rynku narzędziami do cięcia drzewa (wyrzynarki, piłki, brzeszczoty etc.) Przy pracach od wewnątrz radzę uważać z elektronarzędziami - brak wyczucia może spowodować (oprócz wycięcia zbutwiałego elementu) wycięcie dziury w cieniutkiej blasze poszycia. Poza demontażem dojdzie Ci jeszcze montaż nowych elementów, w miejsce tego co wytniesz - czyli kolejne narzędzia, wkręty, kleje, rozpuszczalniki itd. Ogólnie rzecz biorąc ciężko przewidzieć co będzie Ci potrzebne - wszystko wyjdzie w miarę postępu prac. Pewnie nie minie Cię dokupowanie co chwilę pierdół typu wiertła , bity do wkrętarki, śrubokręty, ściski stolarskie itd. - ogólnie - im dalej w las tym więcej drzew.

Edytowane przez czepkateam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co chcesz robić, ale na moje to zaopatrz się w pokaźną ilość ścisków stolarskich. Bez tego nie widzę rozpoczynania remontu.

Tak, ścisków nigdy za wiele. Różne rodzaje i wymiary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o odtłuszczaniu, tylko o zmywaniu nadmiaru uszczelniacza lub usuwaniu starego(z listew zewnętrznych). W tym wypadku benzyna lakowa jest najlepsza z ogólnodostępnych rozpuszczalników/rozcieńczalników. Są specyfiki dedykowane przez producentów szczeliw ale są droższe i efekt jest ten sam. Benzyna ekstrakcyjna gorzej rozpuszcza świeże szczeliwo i na pewno zmywanie nią zajmie więcej czasu oraz zużyje się jej więcej i pójdzie więcej szmat. Co do papieru toaletowego to będą z niego wczepiać się małe kłaczki, więc papier toaletowy najlepiej przeznaczyć do tego do czego został wyprodukowany czyli do d... :]

Szmaty najlepiej bawełniane, nie mechate(kłaczki). Do skrobania starego szczeliwa dobry jest wysuwany ostry nożyk. Multitool jest dobre do jakiegoś surwiwalu, chyba że jesteś  McGywerem i umiesz przy pomocy tego narzędzia zrobić helikopter, wtedy z przyczepą też sobie poradzisz.

Do podcinania sklejki dobre było by narzędzie tego typu, używane w formie "rotacyjnej szpachelki" http://www.euro.com.pl/elektronarzedzia-wielofunkcyjne/bosch-pmf-1800-e.bhtml?gclid=CjwKEAiAx--2BRDO6q2T84_a52YSJABWAbfrzEL79Vxxk4EBqG-gwfFBlGHk_3kEhqUAPhNUolqIcxoCE6_w_wcB&gclsrc=aw.ds

 

Sikafleks221 najlepiej kupować w kiełbasach na allegro, są po kilkanaście złotych, jeśli oczywiście będzie potrzebna duża ilość szczeliwa. Zawsze należy je nakładać tak aby nadmiar wypłynął przy dokręcaniu listew i potem dokładnie zmyć na świeżo. Wstępnie można zbierać je gumą do silikonu.

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast sikaflexu 221, polecam zdecydowanie używać sikalastomeru 711, lub innego uszczelniacza na bazie butylu. Pod listwy alu i pod uszczelki narożne idealna jest taśma butylowa. Nie żeby sika 221 czy würth A+B się do tego nie nadawał, ale mam porównanie wszystkich trzech preparatów i widzę różnicę. Tak że do uszczelnień tylko i wyłącznie BUTYL.

Edytowane przez DOMINO7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tyle że butyl jest czymś w rodzaju kitu, który nie zasycha, sikaflex221 czy wurth to szczeliwa klejące, czyli tworzą one po związaniu elastyczną spoinę która w dodatku skleja oba elementy. Na tego typu szczeliwa klejone są wszelkiego rodzaju szyby w jachtach czy świetliki bez użycia wkrętów, czy choćby szyby samochodowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.