Skocz do zawartości

Help- brak bezpieczników i transformatora


wersowa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Potrzebuję pomocy.

Moja przyczepa jest "dość" wiekowa. To burstner city 400tn z 79`.

Mam problem, ponieważ nie ma w niej żadnej skrzynki z bezpiecznikami i niestety nie ma też transformatora 220/12.

 

W szafie są 2 puszki z wyglądającymi na nowe kable. Pewnie jedna to220 a druga 12v. Dodatkowo żadnej więcej instalacji raczej nie ma. Prąd z gniazdka zewn. idzie do szafy i tam rozchodzi się do lampek i lodówki.

W przyczepie mam pompkę wody podłączoną do tymczasowego rozwiązania tj. przetwornicy z juli 220/12.

W trakcie jazdy mam światło 12v w środku z samochodu.

 

Chciałabym zamontować w niej oświetlenie - pewnie led. Obecne lampki są już mocno zmęczone. (też nie wiem jaki rodzaj światła najlepiej było by zamontować)

Na all znalazłam takie cuś http://allegro.pl/transformator-230-12v-145wat-i5452345064.html

Tylko nie wiem czy to się sprawdzi. Czytałam na forum, że led przy tym będzie migać.

 

Proszę o jakieś podpowiedzi jak się za to zabrać.Najbardziej pilną sprawą są bezpieczniki. 

Chcę to trochę zmodernizować, ale nie za milion monet. 

Może ktoś z okolic Wrocławia by się znalazł żeby chociaż podpowiedzieć co i jak?

Dzięki

Edytowane przez wersowa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Moja cepka też jest wiekowa 1985.Ja na 220 V wstawiłem blisko gniazda skrzynke z marketu z dwoma esami 10A.Na campingach masz w skrzynkach zabezpieczenie 16A.Będe w weekend w przyczepie to strzele foty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam właśnie w przyczepie i znalazłam pod łóżkiem przy wejściu prądu do przyczepy,okrągłą,czarną puszkę z bezpiecznikami "10A 250"-znalazłam, że nazywają się topikowe. Ale to chyba za małe zabezpieczenie?

Poczytałam,że chyba założę same bezpieczniki jak w domu 10lub 16A i przymocuję do szafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie 12 V (oddzielna instalacja i zabespieczenia) sugerował bym zastosować akumulator do niego jakaś mała ładowarka, wtedy z oświetleniem nawet ledami nie powinno być problemu i z pompka też ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie 12 V (oddzielna instalacja i zabespieczenia) sugerował bym zastosować akumulator do niego jakaś mała ładowarka, wtedy z oświetleniem nawet ledami nie powinno być problemu i z pompka też ruszy.

No kupiłam rok temu taki mały prostownik polecany z lidla,ale leży

Czyli może po prostu lepiej będzie tylko bezpiecznik zwany "esem" (rozumiem, że to taki domowy)

A do tego akumulator i mój nabyty prostownik?

 

 

PS

W takim razie, do czego służy to piękne szkiełko znalezione pod łóżkiem?

Czy jest ono potrzebne? I po co jest miejsce na drugie takie samo?

post-19201-0-31604400-1435266343_thumb.jpg

Edytowane przez wersowa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te szklane to bezpiecznik ja takie miałem w gniezdzie 220v.zamiast nich wstawiłem kawalek grubego przewodu miedzianego fi 5mm docietego na wymiar bezpiecznika. Wstawiłem dwa esy bo dwa byly szklane jeden na faze drugi na zero. Teraz nie ma problemu jezeli gdzies na campingu bedzie polaryzacja na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostownik z lidla powinien się nadać do ładowania akumulatora. :ok:

Jednak temat zabezpieczeń napięciowych jak i instalacji 240V i obwodów 12V proponowałbym konsultację z dobrym znajomym elektrykiem, bo z tym bywa różnie. :fuck:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro taki oto zestaw ma mi montować znajomy.

Co do 12V może kiedyś zamontuję akumulator.

 

Martwi mnie jeszcze oświetlenie. Lampki są 12/220v i mają jeszcze gniazdko wbudowane. Chciałabym je zmienić, bo są w opłakanym stanie.

Nie wiem na co? I jak to połączyć z prądem 220 i zarazem 12v? Czy zrobić 2 lampki- jedno oświetlenie z aku, a drugie z pola?

 

post-19201-0-75051400-1435348441_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jak najbardziej odpowiedni. Oświetlenie lepiej na 12V z aku, ledy dużo prądu nie pobierają. Akumulator ładowany z prostownika spokojnie wydoli.

U mnie oświetlenie jeden led pobór 2 waty X 8 wystarczająco na całą przyczepkę, dodatkowa dwie lampki do czytania 2 X 5 wat (zwykłe zarówki), plus oświetlenie łazienki 5 W i aneks kuchenny 5 W też ledy.

post-19278-0-16778900-1435349463_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim przypadku ten szklany,który załączyłam wyżej, będzie też się jakoś sprawdzał? Zostawić jako dodatkowe zabezpieczenie?


PS.czy takie oświetlenie w kuchni się sprawdzi?

http://www.electro.pl/Oprawa_podszafkowa_ANS_LIGHTING_Awa_WL2017_13-sE175985.html?gclid=CjwKEAjw8LOsBRDdub-swPW8riISJAAnmS01glYEvDw8-l4S25U9UsC9mUtTD0h57JbRfyl7d_MQeBoCUZbw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

A obok musiałabym znaleźć coś z led. INstalacja jest, bo obecnie mam tam światłow trakcie jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten szklany do wyrzucić do kosza i całkowicie o nim zapomnieć.

Jeżeli oświetlenie z samochodu działa, to wystarczy podłączyć się do tej instalacji z akumulatora z przyczepy.

Lampa z ale....drogo ma zasilanie 240V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.