Skocz do zawartości

Help- brak bezpieczników i transformatora


wersowa

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Jutro taki oto zestaw ma mi montować znajomy.

Co do 12V może kiedyś zamontuję akumulator.

 

Martwi mnie jeszcze oświetlenie. Lampki są 12/220v i mają jeszcze gniazdko wbudowane. Chciałabym je zmienić, bo są w opłakanym stanie.

Nie wiem na co? I jak to połączyć z prądem 220 i zarazem 12v? Czy zrobić 2 lampki- jedno oświetlenie z aku, a drugie z pola?

 

Witam!

Moim zdaniem, zabezpieczenia pokazane na foto, zupełnie się nie nadają do Twojej przyczepy, chyba że wszędzie kładziesz całkowicie nową instalację. Pomijam nawet fakt, że powinny być zespolone, jak wielokrotnie pisał Tomek, chcąc naprowadzić Cię na dobre tory (wnioskuję, że chyba bezskutecznie, bo posty przeszły raczej bez echa).

Przede wszystkim, zabezpieczenia mają nieodpowiednią wartość!

Jak sama wspominałaś, przyczepka jest "wiekowa". Bezpieczniki rurkowe, które przyczepa posiadała oryginalnie, a które pokazałaś na fotce, wskazują że instalacja nie jest przystosowana do obciążenia więcej, niż 6 A, a może nawet 4 A. Montując do takiej instalacji zabezpieczenie, jak w instalacji domowej, popełniasz ogromny błąd. Wypadałoby wcześniej sprawdzić stan całej instalacji, stan i jakość połączeń skręcanych (gniazdka, wyłączniki, punkty rozgałęźne), a zwłaszcza przekroje zastosowanych przewodów, łącznie z przewodem uziemiającym. Dopiero po takiej weryfikacji, można dobrać stosowne zabezpieczenia. Jako, że będzie to zabezpieczenie główne, to musi być zespolone, o czym pisał Tomek (posty #4 i #11)!

Pamiętać trzeba o jeszcze jednej sprawie. W starszych przyczepach, często było tak, że część punktów świetlnych była zasilana z instalacji 230 V, a część z instalacji 12 V, jeśli taka również istniała. Jest to bardzo istotne przy wszelkich przeróbkach, ponieważ nie mając o tym wiedzy, można w pewnych przypadkach śmiało stwierdzić o narażaniu życia.

Generalnie, tego typu rzeczy powinna robić osoba z uprawnieniami i chociaż z podstawową wiedzą, o istnieniu różnych typów i rozwiązań instalacji karawaningowych :hmm: , co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku "elektryków".

IMHO  

PS

Jeżeli przyczepka jest znakomicie ubezpieczona, a celem tak zmontowanej instalacji ma być przypadkowe jej spalenie, to zabieg raczej się nie uda. :miga:

Rzeczoznawcy w pierwszej kolejności sprawdzą poprawność zastosowanych zabezpieczeń  :]  :jump: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam jestem tu nowy i w tym roku kupilem kamping buerster rok 1978 i niemam pojęcia o tym czy mam tam jakieś bezpieczniki wiem że wszystko działa i jeszcze jedno chodzi o akumulator gdzie można go podłaczyć i czy długo wytrzymie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęśliwym posiadaczom wiekowych przyczep, lub tych formalnie młodszych, ale równie udanych, z “energoblokami” i bez , dam prostą i wypraktykowaną radę, jak poradzić sobie z wadliwą instalacją elektryczną.
Należy odszukać końcówkę jakiegokolwiek kabla, złapać ją mocno obcęgami i ciągnąć tak długo, aż wyciągniemy całą instalację elektryczną z budy.  Podobnie postępujemy ze wszystkimi skrzynkami i pudełkami zawierającymi pstryczki i przewody zastanymi w budzie - wyrzucamy, bez zaglądania. Następnie wstawiamy do przyczepy akumulator i ciągniemy przewody do wszystkich odbiorników prądu w budzie, stosując jeden główny bezpiecznik przy akumulatorze i ewentualnie dodając takowy przy odbiornikach prądu. Prąd w akumulatorze bierze się z 12 V ładowarki samochodowej z marketu, podłączonej do 230 V, oraz ewentualnie z solara. Wszelkie połączenia kabli lutujemy, a kable upychamy w dyskretnych zagłębieniach, lub puszczamy w plastikowych listwach - taka instalacja jest niezawodna i nie wymaga serwisowania przed każdym wyjazdem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.