Skocz do zawartości

problem z lodówką electrolux rm212


Tomek_

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem z lodówką, nie mogę jej odpalic na gaz, czy przy wciskaniu zapalnika muszę podac napięcie do tego zapalnika, ponieważ zauważyłem, że z tyłu za tym zapalnikiem jest jakiś przewód elektryczny. Nie wiem czy zapalnik działa na 12v czy na 230v? jeszcze jedno pytanie, czy przy strzelaniu zapalnikiem muszę pokrętło będące tuż przy zapalniku muszę trzymac to właśnie pokrętło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapalnik powinien być piezoelektryczny czyli raczej nie wymaga zasilania do działania. "Strzelając" zapalnikiem musisz trzymać pokrętło wciśnięte i mieć je przekręcone najlepiej na najwyższy stopień chłodzenia. Najlepiej spróbuj popstrykać zapalnikiem jak będzie ciemno wtedy przez okienko w tylnej ścianie lodówki będziesz widział czy iskra przeskakuje. Po zapaleniu płomienia musisz jeszcze przez chwilę potrzymać to pokrętło wciśnięte żeby termopara się zagrzała inaczej płomień będzie gasnął przy puszczeniu pokrętła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo z tym maksymalnym ustawieniem pokrętła, w mojej lodówce przy takim ustawieniu szybko wypływający gaz uniemożliwia zapalenie. Przy ustawieniu na 1-2 zapala za każdym  razem. Spróbuj ustawić max na  2 i po zapaleniu gazu przytrzymaj wciśnięte pokrętło prze kilkanaście sekund. (musi rozgrzać się termopara)

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo z tym maksymalnym ustawieniem pokrętła, w mojej lodówce przy takim ustawieniu szybko wypływający gaz uniemożliwia zapalenie. Przy ustawieniu na 1-2 zapala za każdym  razem. Spróbuj ustawić max na  2 i po zapaleniu gazu przytrzymaj wciśnięte pokrętło prze kilkanaście sekund. (musi rozgrzać się termopara)

Ed , to jakieś takie same wredne lodówki  mamy , bo u mnie jest tak samo  :hehe:  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, jak wciskasz iskrownik i słychać wyraźny "strzał" z niego, masz system bez zasilania. Jeśli wciskasz go płynnie i lekko, jest to system na dodatkowe zasilanie(pewnie 12V). Teraz samo odpalanie. Przekręcasz pokrętło gazu na pierwszy, lub drugi stopień i wciskasz je. Po pięciu sekundach, trzymając je nadal, naciskasz iskrownik. Jak nie zapali, przyciskasz maksymalnie pięć razy. Gdy nie zapali po pięciu razach, zakręcasz gaz i odczekujesz kilka minut. Nie rób tego zbyt często, bo może eksplodować nie zapalony gaz. Po to są te przerwy. Tak jak było napisane już wcześniej, całą operację odpalania obserwujesz przez wizjer na dole w lodówce.

Jeśli dopiero kupiłeś tą cepkę, sprawdź czy reduktor odpowiada parametrom z wklejki lodówki. Jak jest butla dłuższy czas zakręcona, to potrzeba dłuższej chwili aż gaz dojdzie do lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu przewód półprzeźroczysty to nośnik iskry do zapalnika.

Iskrę generuje przycisk w Twojej lodówce, nic więcej.

Po podłączeniu butli sprawdź czy zespół zaworów masz otwarty i najpierw spróbuj odpalić kuchenkę, potem cierpliwie powtarzaj proces odpalenia lodówki. 

Tam dysza jest bardzo mała, zanim gaz wypchnie powietrze to kilka minut może potrwać. 

W skrócie:

Wciśnij pokrętło na poz 2 i co sekundę indukuj iskrę. Po 10 pstrykach/sekundach przerwa 20 sekund i od nowa.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerwa 20 sekund i od nowa.

 Za krótka przerwa. 20 sek., to czas aby tlen zmieszał się z gazem i stworzył odpowiednią mieszaninę do zapalenia. Widziałem wystrzał lodówki, więc wiem co mówię :] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początek odpal na 230 V niech pochodzi sobie ze 2 godziny, Podeschnie wszystko  rozgrzeje się. Wyłącz 230 V i wtedy spróbuj na gazie odpalić. U mnie po długiej przerwie sprawdza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi, jutro będę próbował odpalić moją nieszczesną lodówkę. Powoli chcę wdrożyć w życie przejście na 12V i rezygnację z podłączania się do 230V. Oczywiście zdam relację jak poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.