Skocz do zawartości

Podłączenie lodówki - wtyczka 13 pin


DamianSadowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam taki problem chcę podłączyć lodówkę w przyczepie na 12v w której mam wtyczkę 13 pin. Popatrzyłem jak idą kable i wydaje mi się, że powinny być podłączone pod któryś wtyk zaznaczony na załączonym zdjęciu (nr 9 i 10). Tylko pod który i jaka jest miedzy nimi różnica? Pytam się jak być powinno oryginalnie bo na obu mam plus, wiec na obudwu będzie działać ale chce żeby było tak jak książka pisze.

 

Z góry dziękuje za pomoc ;)

bez tytułu.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pod 9 pin, tam jest stałe zasilanie a na 10 dopiero po przekręceniu stacyjki. 10 służy do ładowania akumulatora a 9 odpowiada za zasilenie 12v w całej cepce.

Pozdrawiam-MagZyg

Edytowane przez MagZyg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie mieszaj proszę. Owszem 9 i 10, to plus. Owszem 9 - ciągłe, 10 po zapłonie. Ale właśnie dlatego, że po zapłonie, to lodówka powinna być zasilona przez 10. W szczególności, jak pojedziesz i w drodze zachce Ci się spać. Zmęczony nie wypniesz haka i rano możesz lecieć kupić nowy akumulator. A jak jest po zapłonie, to wyłączyłeś stacyjkę i jak nie włączysz lodówki na gaz, to co najwyżej Ci się zagrzeje nieco lodóweczka i tyle. Więc 10 pin do zasilania lodówki, a jak chcesz ładować akumulator, to też z 10 pinu. Reszta oświetlenia wewnątrz przyczepy i pompki wody z pinu 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie mieszam i nie musisz prosić. Przerabiałem ostatnio tem problem i z tego co mi wiadomo i tak także mam w swojej p-pie że właśnie zasilanie idzie po 9 pinie. Po twojemu jak staniesz np na nocny postój to żeby mieć światło w p-pie musisz mieć cały czas włączoną stacyjkę-ok nie polecam. A na nie rozładowanie aku przez lodówkę są inne sposoby. Chyba że się mylę???

Pozdrawiam-MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc ewidentnie mnie nie przeczytałeś. Zacytuję jeszcze raz:

" Więc 10 pin do zasilania lodówki, a jak chcesz ładować akumulator, to też z 10 pinu. Reszta oświetlenia wewnątrz przyczepy i pompki wody z pinu 9.

Czyli oświetlenie masz na 9 pinie, więc nie musisz zostawiać włączonej stacyjki. Wyłącznie lodówkę i ładowanie akumulatora masz po 10 pinie. Jeśli u siebie zrobiłeś inaczej, to Twoja sprawa, ale kolega pytał jak ma być, a nie jak Ty zrobiłeś. Uwierz - ma być na 10 pinie. Zresztą na forum było sporo na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Nie będę sie sprzeczał i jak się mylę to przepraszam, ale u mnie i wydaje Mi się że jest wszystko w oryginale lodóweczkę mam podłączoną pod 9 pin z całym zasilaniem 12v. Na 10 mam tylko ładowanie aku. Nie sprzeczam się tylko wydaje Mi się to oczywiste i rozsadne.

Pozdrawiam-MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Nie będę sie sprzeczał i jak się mylę to przepraszam, ale u mnie i wydaje Mi się że jest wszystko w oryginale lodóweczkę mam podłączoną pod 9 pin z całym zasilaniem 12v. Na 10 mam tylko ładowanie aku. Nie sprzeczam się tylko wydaje Mi się to oczywiste i rozsadne.

Pozdrawiam-MagZyg

 

Powinieneś posłuchać dobrej rady to zmienić. Jak nie wierzysz koledze, to wpisz sobie w google hasło "13 pin" i pooglądaj wyniki - czy aż tylu, na tylu forach może się mylić?

Przy takim podłączeniu jak Twoje, prędzej czy później w najlepszym układzie skończy się odpalaniem samochodu na kable - choćby po zatrzymaniu się na parkingu przed kempingiem i dłuższym szukaniu odpowiedniej parceli, kiedy zaaferowany dotarciem na miejsce, zapomnisz o takich pierdołach jak lodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najszybciej:

http://forum.karawaning.pl/topic/16534-prad-w-lodowce-podczas-jazdy/?hl=lod%C3%B3wki&do=findComment&comment=365846

Post 8 eda - To jest człowiek, który wie o czym pisze. O elektryce w przyczepie wie co najmniej dużo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie twierdzę że też nie macie racji, ale przerabiając osobiście ten problem sprawdziłem u swojego przyjaciela także w Knausie(posiadamy taki sam energoblok) i ma także podlączoną lodówkę pod 9 pin-czyli fabryka już tak podpina bo nie wydaje mi się że i ja i on mamy coś kombinowane.

Pozdrawiam-MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy się już spotkałem z tym, że instalujący haki podpinają piny do 9, pomijają 10. Jeśli tak się zdarzyło u poprzedniego właściciela przyczepy, to najprostszym rozwiązaniem jest zmostkowanie w przyczepie pinu 9 i 10. Też wiele razy to widziałem. A niektórzy zamiast mostkować po prostu przełączają. Wszystko zależy od tego co komu łatwiej poprawić. Przyznam, że nie wiem, jak łączą w nowych przyczepach, bo nie miałem okazji takowej testować. Swoją wiedzę opieram na doświadczeniu forum - wielokrotnie już o tym czytałem. Ponadto przekonuje mnie zdecydowanie właśnie kwestia bezpieczeństwa akumulatora. Wyłączenie stacyjki powinno bezwarunkowo odpinać lodówkę, bo ta jest w stanie wyssać taki akumulator do zera w ciągu kilku godzin. 120W grzałki, to jest 10A przy 12V. Akumulator 100Ah (kto taki ma w samochodzie?) nie wytrzyma z prostej matematyki 10 godzin, lecz zdecydowanie mniej. A do odpalenia auta potrzebujesz zdecydowanie więcej, niż w połowie naładowany akumulator. Większość z naszych holowników nie posiada aż tak wielkich akumulatorów. Jeśli miałbyś odpowiednio mniejszy akumulator, to wystarczy pójść na zakupy w drodze i już nie ruszysz. Wiem, że przełącza się lodówkę na gaz, ale piszę o zwykłym zapomnieniu, które ma duże prawdopodobieństwo zdarzenia. Stąd podłączenie jest po stacyjce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie ja w swoim haku miałem ominięty pin 9 i nie działała mi lodówka, ani oświtlenie, a po doprowadzeniu zasilania pod 9 wszystko działa, a 10 jak pisałem wcześniej wykorzystana jest do ładowania aku. Może tak kiedyś robiono, wiem że mogłem we wtyczce podłączyć 9-tkę pod 10-tkę i by wszystko działało, ale wydawało Mi się że jak fabryka podłączyła to pod 9-tkę to ktoś to przemyślał i tak powinno być. A tak na marginesie poruszałem tan temat na forum i nikt Mi nie poradził podpięcia pod 10 pin :-(.

Pozdrawiam-MagZyg

Edytowane przez MagZyg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, temat był wałkowany tak wiele razy, że pewnie niektórzy przestali już zaglądać do takich wątków. Ja w każdym bądź razie nie widziałem tego pytania, a przykładową odpowiedź podałem Ci w poście #6. Więc po prostu trzeba szukać na forum - takie rzeczy są już zapisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Ok, nie twierdzę że też nie macie racji, ale przerabiając osobiście ten problem sprawdziłem u swojego przyjaciela także w Knausie(posiadamy taki sam energoblok) i ma także podlączoną lodówkę pod 9 pin-czyli fabryka już tak podpina bo nie wydaje mi się że i ja i on mamy coś kombinowane.

Pozdrawiam-MagZyg

 

Knaus w fabryce nie podpina zasilania lodówki. Sprzedawca/dealer to robi na wyraźne życzenie kupującego. W fabryce jest montowana puszka z odpowiednimi wyprowadzeniami. Odpowiednim kablem łączy się to z lodówką. Wygląda na to, że zrobiono to po prostu błędnie i z faktami trzeba się pogodzić. Zresztą łaczenie pinu 10 po tzw "stacyjce" też jest błędem. Przekaźnik dający napięcie na ten pin, powinien zadziałać dopiero po wzbudzeniu się ładowania przez alternator, czyli to samo, jak zgaśnięcie kontrolki ładowania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MagZyg możesz sobie podpiąć zasilanie lodówki pod dowolny pin wg swojego pomysłu tak zresztą możesz zrobić z innymi odbiornikami np kierunkowskaz podpiąć do pinu 2 zamiast 1. Napiszę jeszcze raz w swoim domku możesz to sobie zrobić jak chcesz. Jest tylko jedno ale  po to ustalono sposób połączeń w gniazdach aby zapewnić wymienność i pełną zgodność między wszystkimi przyczepami i samochodami. A  tak nawiasem zrób sobie to po swojemu i jedź na przegląd haka podepną ci lampy i ..... odeślą do poprawki, zapłacisz dwa razy. Wg mnie ustalono pewien standard i tego trzeba się trzymać.

Tomekk masz rację z tym podpięciem po stacyjce - tak piszemy ale wiadomo, że napięcie na zasilaniu lodówki winno się pojawić wtedy gdy zapalisz silnik, czyli w drugi stabilnym położeniu kluczyka. Trzeba znaleźć w wiązce przewód w którym jest napięcie gdy silnik pracuje, po wyłączeniu kluczyka do pozycji świateł postojowych ( gdy zgaśnie silnik) zasilanie lodówki winno ustać. Przekaźnik winien się wyłączyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za informację i rady, a kolego ed raz jeszcze napiszę że ja jak i mój przyjaciel mamy tak podpięte i myślę ze tak było od nowości. Z tego co poczytałem to podłączenia lodówki są i 9 i 10 pin więc ja mam w 9 razem z całą instalacją. Dodam że 9 pin jest typowo pod kemping i jak umnie nie było w nim napięcia i nic mi nie działało ;-(.

Pozdrawiam-MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.