Skocz do zawartości

Podłączenie lodówki - wtyczka 13 pin


DamianSadowski

Rekomendowane odpowiedzi

raz jeszcze napiszę że ja jak i mój przyjaciel mamy tak podpięte i myślę ze tak było od nowości. Z tego co poczytałem to podłączenia lodówki są i 9 i 10 pin więc ja mam w 9 razem z całą instalacją. Dodam że 9 pin jest typowo pod kemping i jak umnie nie było w nim napięcia i nic mi nie działało ;-(.

 

Słusznie zwrócił uwagę Tomekk.

Miałem Knaus Eiffeland z 1999 roku, gdzie była po prostu jedna instalacja 12 V i w nią wpięte wszystkie odbiory 12 V. A na domiar złego, ciężko było dostać się do miejsca, żeby odłączyć lodówkę od tego układu i przełączyć ją pod pin 10 - wpięta była gdzieś za lodówką i w rezultacie nie rozpiąłem jej. Moje używanie lodówki na 12 V skończyło się po sytuacji opisanej w poście #7, kiedy samochód ledwo odpalił na parkingu przed kempingiem - od tego czasu z tamtą przyczepą jeździłem tylko z lodówką na gazie.

Później miałem jeszcze Knausa Sudwind z 2008 roku i tam już wszystko było ładnie rozpięte na pin 9 i 10.

Więc możesz mieć rację, że masz fabrycznie tak podłączone ale to jak już Ci wielu napisało nie jest poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam MagZyg

Wg standardu 10 pin zasilanie po włączeniu stacyjki i stąd należałoby zasilać lodówkę, 9 pin to zasilanie bezpośrednie do zasilania oświetlenia i pompek ewentualnie radia. Jak już pisałem, w swoim domku miej jak chcesz, ale ja dalej obstaję przy swoim i zapewne wszyscy  patrząc na schemat gniazda zrobią lub poprawią tak jak jest na opisie gniazda czy wtyczki.  Z tego co piszesz w ostatnim poście widać, że ktoś przed Tobą grzebał w instalacii przyczepy. Poza tym przewody do pinu 10 winny mieć przekrój min 4 mm- ja mam 6, a przewód do pinu 9 wystarczy 2,5 mm2.  a to przy zasilaniu lodówki i jej dobrego działania nie jest obojętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Cieszę się kolego Heniekag że nie jestem odosobnionym przypadkiem. Faktycznie lepsze rozwiązanie dla spokojności jest podłączenie lodówki z 10 pina, może ktoś z kolegów podpowie jak to zrobić???Ok ed masz rację i proszę o podpowiedz jak to zmienić.

Pozdrawiam-MagZyg

Edytowane przez MagZyg (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozmieniaj podłączenia we wtyczce i gnieździe i dostosuj instalację w samochodzie i przyczepie do odpowiednich przekroi  przewodów - jak to zrobić w samochodzie masz poniżej

 

http://forum.karawaning.pl/topic/16534-prad-w-lodowce-podczas-jazdy/?hl=lod%C3%B3wki&do=findComment&comment=365846

 

post 8

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję bardzo ed za schemat, ale przyznam się że miałem nadzieję że uda się to zrobić mniej inwazyjnie a tu jak widzę dla mnie to bez elektryka się nieobędzie.

Pozdrawiam-MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź pod przyczepą puszkę z podłączeniami (jeśli będzie). Jak już pisałem, tam będzie źle podpięty kabel z lodówki, przełożyć do właściwego miejsca i jedno będzie załatwione. Chodzi o nie ruszanie wtyczki w przyczepie.

Ja miałem przykręconą do podłogi przyczepy od spodu czarną puszkę z taką listwą łączeniową:

post-10895-0-41855900-1409423791_thumb.jpgpost-10895-0-52290500-1409423800_thumb.jpg

Tylko, że u mnie na przyczepę wychodził z niej tylko jeden przewód, mimo że jak widać z wtyczki do listwy dochodziły oba i z pin 9, i z pin 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Ja miałem przykręconą do podłogi przyczepy od spodu czarną puszkę z taką listwą łączeniową:

attachicon.gif20130502_191227.jpgattachicon.gif20130502_191345.jpg

Tylko, że u mnie na przyczepę wychodził z niej tylko jeden przewód, mimo że jak widać z wtyczki do listwy dochodziły oba i z pin 9, i z pin 10.

 

O to właśnie chodzi. Kabel do lodówki trzeba sobie poprowadzić samemu, bo producent tego nie robi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie chodzi. Kabel do lodówki trzeba sobie poprowadzić samemu, bo producent tego nie robi.

 

Tylko, że lodówka gdzieś była wpięta w ten układ i nie znalazłem miejsca, w którym można było by ja wypiąć - zacząłem nawet demontować panel nad lodówka ale dość szybko odpuściłem - nie wpadłem tylko wtedy jeszcze na to, żeby poszukać dostępu do przewodu zasilającego lodówkę przez jej kratki zewnętrzne - może tam udało by się do niego dostać i go przepiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kratki wentylacyjne można dostać się do zasilania lodówki na 12 i 320 V. Ale w to miejsce musisz doprowadzić przewody od wtyczki. Ja u siebie wszedłem przewodami do wewnątrz przyczep na samym przodzie (otwór fabryczny) i potem pod łóżkiem i przez szparę między podłogą, a właściwie nadkolem a obudową lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Ja wszedłem od zewnątrz zdejmując kratkę. Przekaźnik 12V jest jak na dłoni. Kabel podprowadziłem od spodu.

Edziu, tu nie chodzi o doprowadzenie kabla z wtyczki, tylko właśnie z tej kostki pod podłogą, bo do niej jest już kabel poprawnie doprowadzony z wtyczki 13 pin.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...
1 minutę temu, Slawek Niemczyk napisał(a):

Mam pytanie

Z samochodu wychodzi 13 pinowe gniazdo,w przyczepie  ma 7 pinów jak zrobić  żeby działała lodowka

Najlepiej to przerobić instalację przyczepy, gniazdo zmienić na 13 pinowe i poprowidzić zasilanie do lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Slawek Niemczyk napisał(a):

Mam pytanie

Z samochodu wychodzi 13 pinowe gniazdo,w przyczepie  ma 7 pinów jak zrobić  żeby działała lodowka

Nowa wtyczka i dodatkowe kable wpakowane do dodatkowego "peszla razem z główną wiązką. Tak ja robiłem. Jedyny minus to utrudnione uszczelnienie pomiędzy peszlem a dławnica nowej wtyczki, ale specjalnie sie tym nie przejmowałem. 

Kable do lodówki zalecane o przekroju 6mm2. Takie same mam w aucie, i lodówka na 12V działa porównywalnie do pozostałych zasilań, a podczas jazdy, zakładam, że ze względu na stałe przewietrzanie, nawet lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.