Skocz do zawartości

Klimatyzacja w domu, ma ktoś pojęcie?


Socale

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zdechnę zaraz od tych temperatur. 

Muszę do sypialni coś chłodzącego założyć i tu dominuje mój kompletny brak wiedzy w tej materii.

Sypialnia na pięterku pod dobrze izolowanym dachem, ale jednak temperaturki to nie powstrzymuje bez wspomagania.

Powierzchnia 27m kw.

Klimatyzator przenośny o wydajności niby 12000 BTU (cokolwiek to znaczy nie ufam cyfrom)

Klimatyzator 2 członowy o podobnej wydajności , nieco droższy ale wydaje mi się jakiś pewniejszy, Samsung/LG itp

Na jaki się zdecydować, przenośny czy stały?

Czy mając 2 PRAWE ręce, poradzę sobie z montażem i uruchomieniem czy jakiś specjalistyczny sprzęt do tego potrzebny np nabijanie po podłączeniu rurek?

Czy agregat zewnętrzny może być zamontowany pod dachem, czy musi być na zewnątrz? Nie chcę szpecić wizerunku zewnętrznego a mam sporo miejsca pod dachówkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agregat na zewnątrz powinien znajdować się najlepiej od północy w miejscu, gdzie nie operuje słońce, spadek wydajności znaczący.

Tak więc możesz sobie pod dachówkami darować.

Im mniejsza odległość od agregatu do parownika (to, co wewnątrz), tym większa sprawność.

Tanie badziewia będą głośne. Sprawdź, jaki czynnik jest przewidziany w układzie. Bywają takie, które mogą Ciebie zrujnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzator typu monoblok czy innaczej przenośny jak wszystko ma swoje wady i zalety.

Wady:

- bardzo głośna praca. Spanie przy czymś takim nie wchodzi w grę.

- możliwe problemy z odprowadzaniem skroplonej pary wodnej, zdażają się wycieki.

Zalety:

- tanszy od jak to nazwałeś klimatyzatorów dwuczłonowych

- bezproblemowy montaż

 

Klimatyzator z jednostką centralną na zewnątrz (ten dwuczłonowy) jeśli nie masz odpowiednich narzędzi montaż będzie niemożliwy:

-pompa próżniowa

-zestaw manometrów do klimatyzacji

-kielicharka do zarobienia końcówek rur miedzianych

 

Jesli się zdecydyjesz to szukaj klimy z czynnikiem R410a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przenośne - nie ma tematu. (głośnośc, ko0niecznośc odprowadzenia cieplego powierza przez rure ktora nigdzie nie pasuje :) , wydajność, a suemi jej brak ! )

sa za  to takie klimatyzatory do "samodzielnego" montażu - mają szybkozłączki. ze sprężarką na zewnątrz.

ale pomyśl o normalnej klimie z montażem ... ceny są do przyjęcia jesli podejdziesz do tego tematu jak do inwestycji paroletniej :)

 

ja przekonałem siebie i zone i zamontowaliśmy w całym domu... koszt był, ale przyjemność siedzenia (spania!) w schłodzonym domu nie do przecenienia ...

a do tego nowoczesne klimatyzatory działają jak pompa ciepła "powietrze-powietrze" i w okresie jesiennym i wczesnowiosennym, mam TANIE ogrzewanie domu.

pozdr


Czy agregat zewnętrzny może być zamontowany pod dachem, czy musi być na zewnątrz? Nie chcę szpecić wizerunku zewnętrznego a mam sporo miejsca pod dachówkami.

oczywiście MUSI stać na zewnątrz bo to wymiennik ciepła ... musi też mieć dobrą wentylacje. (ja mam postawiony na ścianie PN - można sie przyzwyczaić do wyglądu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kupiłem monobloka w casto za niecałe 750 zł, z myślą żeby ją adaptować do p-py tak jak TOMBR, a jak narazie pracuje w sypialni i radzi sobie całkiem nieżle. Temp 28 stopni zbija do 20 w ok 40 min, fakt spać przy tym może być ciężko (głośna praca), ale ja zchładzam przed spaniem i wyłączam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wysoką merytoryczność koledzy.

U mnie we wsi chyba nie ma firmy zajmującej się klimatyzacjami, pozostaje "import".

Zamierzam na próbę wziąć Zibro Teclime z "lerułamierlę" i ew. zwrócić. Zrobię tymczasowy wydech na zewnątrz i zobaczę jak to się spisuje.

Hałas gdyby był na poziomie obecnie pracującego wentylatora (na poz max), absolutnie mnie nie drażni jeśli o dmuchanie chodzi. Natomiast praca sprężarki może być uciążliwa :(

Problem zamontowania agregatu na zewnątrz podyktowany jest tym, że jeśli pod dachówkami, to ok i przewodów 1 m aby tylko przez ścianę przejść, natomiast całkiem na zewnątrz lecz blisko, to już terytorium sąsiada, a po mojej stronie to z kolei odległość, południe i szpecenie...

Shit....

Ale pomyślę coś o zamontowaniu na ścianie na zewnątrz i jakoś ładnie osłonić wizualnie bez utrudniania wymiany powietrza, to jest myśl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używałem przenośnego klimatyzatora - w przyczepie sprawdził się pięknie. W Chorwacji w 35C spokojnie schładzał przyczepę nawet poniżej 20C. Stał wtedy w przedsionku a dorobiona rura z zimnym powietrzem pompowała je do wnętrza przez uchylone okno. Później klima jeździła wewnątrz i a odprowadzane było ciepłe powietrze - słabszy efekt, głośno w środku. Po wyłączeniu urządzenia cała obudowa i rura odprowadzająca były gorące i szybko nagrzewały wnętrze.

 

też myślałem, że zaadoptuję to urządzenie do sypialni i ogólnie na upały w mieszkaniu - nie dało rady. Wydajność taka sobie, bardzo głośno, uciążliwe odprowadzanie ciepła i bardzo głośna praca. Moim zdaniem urządzenie praktycznie się nie nadaje do pomieszczeń większych niż 15mkw - a mocy chłodniczej miało z 2500W. Aktualnie klima stoi w pracy i największe upały ją odpalamy a rura w okno. Po kilku godzinach pracy czuć jakiś efekt, ale dalej bez rewelacji.

 

jakby co to zdecydowanie nie polecam przenośnej klimy do domu. Co innego klimatyzacja składająca się z 2 elementów - cicha, wydajna, nawet jednostka zewnętrzna za głośna nie jest. U nas jednostka zewn. wisi na balkonie blisko podłogi - po stronie zachodniej więc do końca idealnych warunków pracy nie ma a mimo to chłodzi jak szalona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używałem przenośnego klimatyzatora - w przyczepie sprawdził się pięknie. W Chorwacji w 35C spokojnie schładzał przyczepę nawet poniżej 20C. Stał wtedy w przedsionku a dorobiona rura z zimnym powietrzem pompowała je do wnętrza przez uchylone okno. Później klima jeździła wewnątrz i a odprowadzane było ciepłe powietrze - słabszy efekt, głośno w środku. Po wyłączeniu urządzenia cała obudowa i rura odprowadzająca były gorące i szybko nagrzewały wnętrze.

 

też myślałem, że zaadoptuję to urządzenie do sypialni i ogólnie na upały w mieszkaniu - nie dało rady. Wydajność taka sobie, bardzo głośno, uciążliwe odprowadzanie ciepła i bardzo głośna praca. Moim zdaniem urządzenie praktycznie się nie nadaje do pomieszczeń większych niż 15mkw - a mocy chłodniczej miało z 2500W. Aktualnie klima stoi w pracy i największe upały ją odpalamy a rura w okno. Po kilku godzinach pracy czuć jakiś efekt, ale dalej bez rewelacji.

 

jakby co to zdecydowanie nie polecam przenośnej klimy do domu. Co innego klimatyzacja składająca się z 2 elementów - cicha, wydajna, nawet jednostka zewnętrzna za głośna nie jest. U nas jednostka zewn. wisi na balkonie blisko podłogi - po stronie zachodniej więc do końca idealnych warunków pracy nie ma a mimo to chłodzi jak szalona.

Też mam na balkonie, zupełnie jednostki nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać jeszcze że klimatyzatory przenośne tak naprawdę mają mniejsza wydajność niż podają producenci.

Wystarczy zauważyć iż skraplacz (ciepły wymienik) jest schłodzany powietrzem z pomieszczenia które schładza.

Tak więc część powietrza które klima schłodziła jest wydwuchiwana na zewnątrz - bilans jest prosty.

 

12000 btu to 3,5kW mocy chłodniczej - nie mylić z elektryczną.

9000 btu - 2,5kw

18000btu - 5 kW

Tak na szybko przyjmuje się 1 kW mocy chłodniczej na 10m2 pomieszczenia.

Oczywiście dodatkowe nasłonecznienie i inne źródła ciepła zwieksza zapotrzebowanie na moc chłodniczą.

 

Proponuje wybrać klimatyzację do stałego montażu, czyli popularne splity - znacznie lepiej to pracuje.

Warto wspomnieć iż od tego roku na rynku są dostępne tylko invertery - nowasza technologia, bardziej efektywna, ale pełna elektroniki.

Odpada więc proste naprawianie, a części są koszmarnie drogie...

 

Tak naprawdę to montaż splitu jest banalnie prosty - wystarczy popatrzeć ile "firm" się tym zajmuje.

Gorzej jak taki "monter" musi zrozumieć teorię chłodnictwa aby zdiagnozować problem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Tak naprawdę to montaż splitu jest banalnie prosty - wystarczy popatrzeć ile "firm" się tym zajmuje.

Gorzej jak taki "monter" musi zrozumieć teorię chłodnictwa aby zdiagnozować problem.

 

 

Wiele firm się tym zajmuje bo widzi na tym interesie zarobek :) ale co nie która firma i monter nie ma zielonego pojęcia jak to działa i dla czego działa :) Ja to robię od 20 lat . montuję , serwisuję naprawiam i już wiele sztuk widziałem po takich niedouczonych monterach. Klimatyzator zamontować i uruchomić poprawnie to trzeba umieć i nie wystarczą do tego dwie sprawne rączki i chęci , potrzebne sa wyspecjalizowane do tego celu pomocne urządzenia i sporo wiedzy na ten temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.