Skocz do zawartości

2 x butle 11kg - razem czy osobno?


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

Napiszę na ile mi starczyła butla 11kg. Właśnie się skończyła i jestem na bieżąco :]

Grzanie piecem 10 dni w godzinach 22:00-6/7:00 Piec ustawiony na minimum.

Cztery razy piekłem ciasto. Piekarnik ustawiony na 50%, każdy wypiek to 50 minut.

Terma włączona przez 9 dni. Sama się wyłącza i nie jestem w stanie napisać ile chodziła w rzeczywistości.

Lodówka 9 dni. Ustawiona na 35% pełnej mocy.

Gotowaliśmy cztery obiady. Można powiedzieć, że jeden palnik łącznie pracował jakieś 6 godzin.

Myślę że to da jakieś odniesienie do spalania gazu. Ja zawsze zabieram dodatkowo butlę 3 kilo. Mam redukcję w szufladzie i w razie czego podłączam ją jako 11kg. Tobie też polecam ta na wyjazd :]  Jeśli zamierzasz dużo jeździć po europie, rozważ butlę LPG i zakup przejściówek na Europę :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i to by się zgadzało.
Najoszczędniejsze, jak tylko można ustawienie grzania pieca i jego praca tylko przez ok. 8 - 9 godzin na dobę, tak samo oszczędnościowe ustawienie pracy lodówki, a resztę można średnio podliczyć, jako godzina pracy kuchenki dziennie, przez ok. 9 - 10 dni.
Już po tym opisie wyraźnie widać, że jedna butla wystarczy Kol. cicik na ok. połowę planowanego pobytu, jeśli uda mu się tak oszczędnie gospodarować gazem, jak Kol. Gewehr, a pamiętać trzeba, że będzie to jednak Norwegia. Wniosek jest taki, że na tego rodzaju wyjazd potrzebne są dwie duże butle z gazem. Osobiście korzystam właśnie z dwóch butli i gdy są potrzebne, to nigdy się nie martwię, że gazu zabraknie, a przecież nie zawsze trzeba dwie zabierać. Na krótsze wyjazdy, jedna zostaje "w domu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A ja jednak zapytam jak połączyć dwie butle 11kg razem.?

 

Np. za pomocą reduktora gazu Truma DuoControl :

 

http://allegro.pl/reduktor-gazu-duocontrol-30-mbar-truma-i4699808691.html

http://allegro.pl/truma-duocontrol-50-mbar-reduktor-gazu-waz-i4688143021.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W mojej przyczepie mam taki reduktor Truma DuoControl, ale mam pytanie jak ma być ustawione pokrętło na reduktorze,/chodzi mi o tą głowicę z logo producenta/ i do czego służą te dwa czarne korki pod reduktorem.

post-18668-0-13608300-1451039538_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje podłączenie przedstawia fotografia. Nie do końca praktyczne bo trzeba celować zaworem butli w króciec. Zamierzam po obydwóch stronach trójnika założyć elektrozawory, którymi będę sterował z wewnątrz budki przełącznikiem trójpołożeniowym. Za elektrozaworami przewody elastyczne, złączki rvs8 i rst8. Reduktor jak dotychczas za butlami o ile producent pozwala na pracę w pionie.post-19606-0-56867200-1451069726_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej przyczepie mam taki reduktor Truma DuoControl, ale mam pytanie jak ma być ustawione pokrętło na reduktorze,/chodzi mi o tą głowicę z logo producenta/ i do czego służą te dwa czarne korki pod reduktorem.

 

Witam!

Pokrętłem wybiera się butlę, która ma pracować w danej chwili, czyli tą tzw. roboczą, przekręcając je do oporu (wskaźnik na pokrętle i zielone pole pokazuje wybrane wejście z wężem przyłączeniowym tej butli). Butla po przeciwnej stronie staje się automatycznie butlą rezerwową. Jako butlę roboczą, można oczywiście wybrać którąkolwiek z dwóch butli zamocowanych w schowku, jednak zasada jest taka, że po lewej stronie zawsze jest butla robocza, a po prawej - zapasowa. Gdy w butli roboczej gaz się wyczerpie, reduktor automatycznie przełączy się na butlę rezerwową.

Ustawienie pokrętła w pozycji pośredniej (środkowej) między skrajnymi położeniami, powoduje że gaz jest pobierany jednocześnie z jednej i drugiej butli.

 

PS

W sytuacji pokazanej na Twojej fotografii (praca z jedną butlą),

 

post-8228-0-02295000-1451170245_thumb.jpg

 

niewykorzystane wejście (to, przy którym brak węża i przyłączonej butli) powinno być zaślepione szczelną nakrętką "C", która jest fabrycznym wyposażeniem reduktora i przymocowana jest do niego łańcuszkiem. Zabezpiecza ona przed niekontrolowanym wypływem gazu w razie nieprzewidzianych okoliczności. Przy Twoim reduktorze nie widać tej nakrętki. Tak naprawdę, to reduktor posiada zamontowane na każdym z wejść zawory przeciwzwrotne, ale skoro sam producent taką zabezpieczającą nakrętkę dołączył i nakazuje ją zakładać, tzn. że nie powinna być ona przez użytkowników pomijana!

Odnośnie drugiego pytania: dwa czarne "korki", to w rzeczywistości dwie zakrętki zabezpieczające. Oznaczyłem je na foto literami "A" i "B".

"A" zabezpiecza wejście kontrolne (służy do przykręcenia pompki), natomiast "B" zabezpiecza zawór kontrolny. Zarówno wejście, jak i zawór, są wykorzystywane tylko podczas przeprowadzania zwykłej kontroli całej instalacji (część niskociśnieniowa), a zwłaszcza podczas badania "G607". Użytkownik nie powinien tego ruszać.

 

post-8228-0-61957200-1451169840_thumb.jpg

 

 

Przy okazji dodam, że takie elementy instalacji, jak reduktor (w omawianym przypadku "Duo Control"), węże wysokiego ciśnienia (giętkie) - mają wybitą datę produkcji. Podyktowane jest to tym, że każdy z tych elementów, bezwzględnie wymaga wymiany, gdy upłynie max dziesięć lat od owej daty. Dotyczy to przyczep, kamperów itp. użytkowanych prywatnie. Przy sprzęcie wykorzystywanym komercyjnie, ten okres jest skrócony do max ośmiu lat.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje podłączenie przedstawia fotografia. Nie do końca praktyczne bo trzeba celować zaworem butli w króciec. Zamierzam po obydwóch stronach trójnika założyć elektrozawory, którymi będę sterował z wewnątrz budki przełącznikiem trójpołożeniowym. Za elektrozaworami przewody elastyczne, złączki rvs8 i rst8. Reduktor jak dotychczas za butlami o ile producent pozwala na pracę w pionie.attachicon.gif20151225_193532.jpg

Nie masz obawy ,że te połączenie butli "na sztywno" nie rozszczelni Ci instalacji w najmniej oczekiwanym momencie   ? 

IMO straszne ryzyko dla Ciebie ,najbliższych i innych osób. 

Czy nie lepiej połączyć butle z trójnikiem specjalnie do tego dedykowanym wężem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz obawy ,że te połączenie butli "na sztywno" nie rozszczelni Ci instalacji w najmniej oczekiwanym momencie   ? 

IMO straszne ryzyko dla Ciebie ,najbliższych i innych osób. 

Czy nie lepiej połączyć butle z trójnikiem specjalnie do tego dedykowanym wężem 

Kompletnie żadnego zagrożenia tutaj nie ma  :nono: . LPG czy sam propan jest cięższy od powietrza - w bakiście są oryginalne otwory w podłodze, więc gaz nie ma gdzie się gromadzić. Do tego nie ma tam żadnych połączeń elektrycznych i nic co może spowodować eksplozję w przypadku kumulacji gazu. Instalacja jest z miedzi i mosiądzu (elastyczna). Gdybym miał do montażu tylko rurki stalowe :czerwona:  (jak jest to w starszych przyczepach) to oczywiście byłyby od początku elastyczne przewody. Montując instalacje chciałem uniknąć, dla mnie kłopotliwej, okresowej wymiany przewodów elastycznych. Wyprzedzając czytających, stwierdzających, że to żaden kłopot co kilka lat wymienić węże, odpowiadam, że to tak jak z pieniążkami. Tu 10 tam 5 i kasy brak. Analogicznie jest ze sprawami technicznymi a doba ma 24h :oslabiony:  i za nic nie udało mi się tego czasu wydłużyć. A by się przydało  :-].

Dodam, że takie połączenia (RVS i RST) często były stosowane w różnych pojazdach nie tylko do instalacji gazowych. Kłopotliwe jest to, że trzeba celować butlą na króciec. Przykręcenie też nie jest wygodne. Z tego powodu czeka mnie przeróbka instalacji i chyba zakuwanie węży bo te jakoś bardziej mi się podobają.

 

PS

Tak z ciekawości: Czy ktoś z Was wie jak wyglądają wasze gazowe, stalowe rurki w wewnątrz :hmm:? Mam na myśli czy pojawia się korozja bo teoretycznie coś takiego może wystąpić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristoffer, dzięki za obszerne wyjaśnienie. Nakrętki zabezpieczającej wejście do reduktora z drugiej butli, nieposiadam, ale będę musiał sobie taką sprawić dla świętego spokoju.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.