Skocz do zawartości

2 x butle 11kg - razem czy osobno?


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

Cicik po co bawić się w kombinacje typu "szeregowo" - dwa reduktory,trójniki?? Wyczerpiesz jedną to podłączysz drugą a tę pierwszą zawieziesz do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty wyjeżdżasz gdzieś w dzicz na wiele tygodni, ze musisz mieć dwie ?
Pomyślałeś o wadze, jaką generują dwie pełne butle ?
Jedna większości wystarcza. I Tobie też pewnie wystarczy. Chyba, że wybierasz się na Grenlandię lub samotnie na miesiąc w jakąś puszczę :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

no w sumie od tego powinienem zacząć pytanie :) ... na ile starcza 1 butla :D

che jechać w tym roku do norwegi 2,5 tyg - wiec dużo będzie "na dziko" bez prądu (lodówka, gotowanie (podgrzewanie?) )

 

ps. ale faktycznie , jesli nawet 2, to bez zbędnego bawienia sie w rozgałęźniki itp :D

Edytowane przez cicik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

W zeszłym sezonie zużyłem pół butli na 3 tygodniowym urlopie. Gotowanie codzienie. Mam zamiar obecny sezon opędzić drugą połówką. Nawet z ew. grzaniem w nocy 1 butla na pewno wystarczy.

 

Pezwcież w domu butla starcza na 3 tygodnie z uzywaniem piekarnika włącznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym nie kombinował ze wspólnym podłączeniem butli przez trójnik. Do tego celu są specjalne przełączniki które "wiedzą" czy masz gaz w butli i na tę butlę przetłaczają instalacje. Ale to kosztuje i raczej podczas postoju i używania gazu raczej do gotowania to nie jest aż tak potrzebne - co innego ogrzewanie w nocy z małym dzieckiem na pokładzie - tu ciągłość podawania gazu lepiej by była zachowana. 

2,5 tyg. - myślę, że spokojnie 1 butla 11kg wystarczy. Ja ostatnio przez 3 dni na majówce ogrzewałem dzień i noc przyczepę gazem, do tego gotowanie wody i posiłków + cały czas lodówka. Z butli niewiele ubyło, bo w domu tez mam kuchenkę na gaz z butli i po powrocie z majówki akurat wyczerpała mi się butla w domu, wiec przyłączyłem tą z przyczepy i od początku maja do dziś cały czas gotujemy i jeszcze jest kupa gazu.

Ale popatrz na to inaczej - może kup przełącznik żebyś mógł gaz zatankować do butli na miejscu. Tak gdybam, bo nigdy niestety nie byłem w tamtych rejonach ale musza gdzieś ładować butle turystyczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie jedna butla wystarczy w zeszłym sezonie kupiłem na start z karawaningiem butle i jak w tym roku sprzedawałem cepkę to wyciągnąłem prawie pełną gotowanie i lodówka chodziły :)

 

a teraz z ogrzewaniem używam i dalej jest gazik prawie nic nie ubyło więc jedna spokojnie wystarcza 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

jak wybudowałem dom, to przez pierwszy sezon grzewczy to musiałem używać butli 33 kg ...

w największe mrozy taka butla schodziła w 1,5 dnia ...

wiec jak zobaczyłem butle 11 kg :) to pomyślałem ze trzeba ze 4 kupić i połaczyć ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Pozwolę sobie mieć jednak odmienne zdanie w omawianej kwestii.
Kol. cicik nie ma jeszcze własnego doświadczenia z własnym sprzętem, przyczepą i potrzebami, więc rozrzut wszelkich parametrów może być całkiem spory. Jednym wystarcza temperatura 18 st. C, a inni czują się komfortowo dopiero przy 22 st. C. Ktoś podgrzewa tylko wodę na herbatę, a ktoś inny gotuje komplet posiłków całodziennych, jedni robią to dla dwóch osób, a inni np. dla czterech. Wielkość przyczep, jak i ilość przebywających w nich osób, też jest różna, tak samo, jak różna jest izolacyjność nadwozi przyczep i sposób ich przewietrzania, łącznie z grawitacyjną cyrkulacją powietrza. Częstość korzystania z lodówki, jak i typ oraz ilość znajdujących się w niej produktów, również nie jest bez znaczenia. Nie wspominam już, że rożne sprzęty mogą mieć odmienne parametry pracy (typ, rodzaj, wiek urządzenia oraz "producent").
Zmierzam do tego, ze nie ma ścisłej reguły, na zużycie gazu. Jeśli komuś wystarcza 11 kg. butla na dwa sezony, to nie oznacza, że już u wszystkich tak będzie. Jakby tego było mało, Kol. cicik wspomina o 2,5 tygodniach w Norwegii.
Nie wnikam, w jakim okresie i w jakich regionach, ale przypuszczam, ze zapotrzebowanie na gaz może być jednak duże.
Wybierając się gdzieś w nieznane rejony i nie wiedząc na 100%, jaka może być dostępność wymiany butli gazowej, moim zdaniem, lepiej w takiej sytuacji być zabezpieczonym w dwie butle, niż później szczękać zębami przez połowę urlopu.
IMHO

P.S.
O zużyciu gazu było niejednokrotnie, np.:
http://forum.karawaning.pl/topic/16617-jakie-jest-zużycie-gazu-przez-poszczególne-urządzenia/?p=368078

Mały przykład:
dostępna jedna butla z gazem 11 kg.
praca lodówki przez 18 dni ok. 4,9 kg.
11 - 4,9 = 6,1 kg.
Jak wiadomo, ze spaleniem gazu do końca jest problem, bo jak jest ok. kilograma na dnie, to piec już ledwo ciągnie, a np. kuchenka spokojnie jeszcze jakiś czas normalnie działa.
Załóżmy, że zostaje do dyspozycji 5,5 kg na ogrzewanie i gotowanie przez 18 dni
Zapytam: na jak długo wystarczy te 5,5 kg., jeśli potrzebna będzie praca pieca i to tylko 10 godzin na dobę, z mocą powiedzmy zaledwie 35 % ?
Odpowiedź: na ok. 5,5 doby !!!
A gdzie gotowanie, choćby tylko wody na herbatę ?

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko mogę wtrącić z własnego doświadczenia, że na ostatnim majowym wyjeździe miałam 7 kg butle i przy kilku godzinnym gotowaniu przez dwa dni, pracy lodówki i podgrzewaniu się przez trzy noce niestety po 4 dniach nad ranem gaz się skończył :( pech chciał że akurat bylo -4 stopnie i trochę tyłki nam zmarzły ;) na szczęście nie byliśmy sami i o 5 rano pozyczylismy i podłączyliśmy małą butle 3 kg i znów było ciepło... więc proponuję chociaż małą ale mieć w zapasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak czytam i myśle  :hmm: czy mam gdzieś wyciek gazu,czy dysze za duże ? bo nam jakoś ubywa i to dość szybko .Jak się jeździ na kempingi z pradem w cenie i się wszystko robi na prądzie ,to butla starczy na kilka sezonów .

Wyjazd na dziko i w chłodne wieczory pożera gaz  i szybko się kończy.Warto mieć małą butle,do grilla lub w razie co na dłuższym wyjeżdzie.

Edytowane przez irek w (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.