Skocz do zawartości

Solar


siwak

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za tak obszerna odpowiedz.

Prądnik w moim rozumieniu zamienia prąd stały 12v na zmienny 230v i tym urządzeniem używając standardowych ładowarek ładować telefon bądź podpiąć laptop. Czy można ładować odrazu z 12v? Jeśli tak to jak.

 

Moje zapotrzebowanie max 3-4 godz. Światło z paska Led (5m) 15 w. Raz dziennie naładować 2 telefony i tablet i wiadomo spluczka nieokreślona ilość razy. Nic więcej nie potrzebuje, w przyszłości tv 12v max 2 godz.

Myślę że to tyle i zdecyduje się na akumulator . Proszę dobrać zestaw cena/jakość a fotki podeślę wieczorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To, o czym piszesz, to jest inwerter lub inaczej przetwornica (z 12 V stałego / 230 V zmiennego).
Przetwornica może być czasem przydatna, ale nie jest niezbędna. Potrzebna jest tylko wtedy, gdy jakieś urządzenie wymaga zasilania wyłącznie 230 V.
Do ładowania laptopa oraz telefonu, można kupić tzw. ładowarki samochodowe i wtedy zasilasz / ładujesz te urządzenia bezpośrednio z 12 V. Tak, jak pisał Kol. pawlusiak, im po drodze zasilania mniej różnych przetwornic, tym lepiej.
Dwa, trzy gniazdka 12 V w przyczepie, to dobre rozwiązanie.

Oświetlenie LED: jeśli te 15 W, które podajesz, dotyczy całego 5 m odcinka taśmy, to znaczy, że masz taśmę z diodami 3528 (150 szt.). Ta taśma pobiera trochę mniej, niż 15 W, ale przyjmijmy do obliczeń wartość, którą podałeś i pracę ok. 4 godzin. Daje to w ciągu doby ubytek 5 Ah z akumulatora.

Pompka wody i spłuczka:
jedna standardowa pompka pobiera ok. 2,2 A
Zakładam, ze w ciągu doby, sumaryczny czas pracy tych pompek wyniesie ok. 45 minut, czyli z accu ubędzie ok. 1,65 Ah.

Telefon: nie wiem, jaki jest pobór prądu podczas ładowania Twojego telefonu, ale jeśli jest to np. smartfon, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że będzie to w okolicy 6 W (5 W przy wyłączonym podświetleniu wyświetlacza).
Przyjmijmy 5 W i czas ładowania 4 godziny, czyli otrzymujemy:  ok. 1,7 Ah.

Laptop: tu może być różnie, ponieważ są takie, które pobierają bardzo dużo energii, jak i takie, które są bardzo oszczędne. Musisz dać fotkę z tabliczką znamionową zasilacza od Twojego laptopa, wtedy będzie wiadomo. Z całą pewnością będzie to jednak najbardziej prądożerne urządzenie z Twoich odbiorników.
Najlepiej przyjmij zasadę, że będziesz go ładował w dzień, gdy będzie dobra praca panelu.
Gdyby przyjąć jakąś średnią wartość np. 70 W i czas ładowania 4 godziny, to wyjdzie: ok. 23 Ah

Sam już chyba widzisz, że laptopa używać trzeba z rozmysłem. Być może nie będziesz potrzebował 4 godzin dziennie z laptopem, ale mimo to zakładam, że będzie tak każdego dnia. W okresach, gdy jest gorsza pogoda (mniejsza moc uzyskiwana z panelu), możesz ograniczać zużycie energii.

Reasumując:
dobowe zapotrzebowanie na energię masz w okolicy 31 Ah.
Gdyby przyjąć, że laptopa będziesz w większości przypadków ładował w dzień, to wystarczy Ci nawet accu 45 -50 Ah
Jeśli przyjąć najlepszy wariant, to accu 60 - 70 Ah.

Przykładowe, najtańsze  oferty akumulatorów podałem Ci wcześniej, ale wybrać musisz sam, ew. jak będziesz miał dylemat, który z dwóch, to podpowiem. W zestawieniu podzieliłem je na GEL i AGM (według rzeczywistego wykonania), więc tym się kieruj, a nie opisami sprzedawców, bo w większości przypadków nie są prawdziwe.

To jakaś plaga ostatnio i gra na nieświadomości kupujących, którzy w wielu przypadkach, przekonani, że kupują akumulator GEL, tak naprawdę kupują AGM. Takich nierzetelnych sprzedawców należy omijać lub kupować świadomie, wiedząc, co się kupuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jeśli przyjąć najlepszy wariant, to accu 60 - 70 Ah.

 

Kristofer, z laptopem nie jest tak zle jak piszesz.

Gdyby zakladac 4A przez 4godziny , to by oznaczalo ponad 200Wh.

Zakladajac duze straty ladowarki laptopa i samego procesu ladowania (glownie cieplo), laptop musialby miec akumulator 150Wh, takich chyba nie ma,

 

U mnie ladowanie laptopa ktory ma baterie 46Wh, trwa 3-3.5godziny, tylko z poczatku, gdzies 15-25min leci 4A, potem sukcesywnie spada.

Ostatnie 45min doladowywania akumulatora laptopa, nie ma nawet 0.5A.

Nie liczylem tego, ale mysle ze moze byc tak:

 

45min - leci 4A  - czyli 3Ah

45min - leci 2 A - czyli 1.5Ah

60min - leci 1.5A - czyli 1.5Ah

45min - leci 0.5A - czyli 0.375Ah

 

razem  gdzies 6-7 Ah.

MAm amperomierz w przyczepie, wiec widze ile ladowarka laptop pobiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

>Jeśli przyjąć najlepszy wariant, to accu 60 - 70 Ah.

 

Kristofer, z laptopem nie jest tak zle jak piszesz.

[...]

U mnie ladowanie laptopa ktory ma baterie 46Wh, trwa 3-3.5godziny, tylko z poczatku, gdzies 15-25min leci 4A, potem sukcesywnie spada.

Ostatnie 45min doladowywania akumulatora laptopa, nie ma nawet 0.5A.

Nie liczylem tego, ale mysle ze moze byc tak:

 

45min - leci 4A  - czyli 3Ah

45min - leci 2 A - czyli 1.5Ah

60min - leci 1.5A - czyli 1.5Ah

45min - leci 0.5A - czyli 0.375Ah

 

razem  gdzies 6-7 Ah.

MAm amperomierz w przyczepie, wiec widze ile ladowarka laptop pobiera.

 

 

Maćku, odnośnie ładowania accu Twojego laptopa, to prawdopodobnie masz rację, ale wyłącznie, jeśli chodzi o ładowanie.

Jak będzie wyglądać sprawa u Kol. pioch30, po prostu nie wiem, a nie wiem, bo najzwyczajniej brak wszystkich danych.

Z doświadczenia jednak wiem, że robiąc jakiś bilans energetyczny dla instalacji solarnej, dużo lepiej jest zakładać jakieś górne wartości poboru prądu przez odbiorniki, niż później być niemile zaskoczonym.

Podałem jakąś tam wartość, która mogłaby wystąpić i nie odnosi się ona wyłącznie do ładowania akumulatora laptopa, ale i jego użytkowania. Bliżej nieokreślony czas ładowania akumulatora, o bliżej nieokreślonej pojemności oraz bliżej nieokreślony czas korzystania z laptopa - uśredniłem to, podając jako pobór ok. 70 W przez 4 godziny. Zgodnie z tym, co napisałem wcześniej, wolałem do wyliczeń przyjąć mniej korzystną wartość (wysoką), aby się później nie okazało, że założenia były zbyt optymistyczne. Może być tak, że akurat te 70 W wystarczy Koledze pioch nawet na pięć, sześć, a może i 9 godzin pracy z laptopem, ale nie będzie to jednak powód do zmartwień  ;) . Mogło by być zupełnie odwrotnie, gdyby przyjąć wartości zaniżone. :pad:

To wszystko miałem na myśli, ale być może niezbyt jasno to ująłem i stąd Twoje wątpliwości. Przeczytaj raz jeszcze, co pisałem, może teraz, po moim wyjaśnieniu zabrzmi to bardziej klarownie:

 

"Laptop: tu może być różnie, ponieważ są takie, które pobierają bardzo dużo energii, jak i takie, które są bardzo oszczędne. Musisz dać fotkę z tabliczką znamionową zasilacza od Twojego laptopa, wtedy będzie wiadomo. Z całą pewnością będzie to jednak najbardziej prądożerne urządzenie z Twoich odbiorników.

Najlepiej przyjmij zasadę, że będziesz go ładował w dzień, gdy będzie dobra praca panelu.

Gdyby przyjąć jakąś średnią wartość np. 70 W i czas ładowania 4 godziny, to wyjdzie: ok. 23 Ah

Sam już chyba widzisz, że laptopa używać trzeba z rozmysłem. Być może nie będziesz potrzebował 4 godzin dziennie z laptopem, ale mimo to zakładam, że będzie tak każdego dnia".

 

P.S.

Czas ładowania accu laptopa oraz pobór prądu w trakcie ładowania, zależy od wielu czynników (stanu akumulatora, wartości prądu, który pobiera laptop w czasie swojej pracy, czasu pracy laptopa na akumulatorze, interwałów poboru energii z accu, sprawności ładowarki, czy podczas ładowania laptop również pracuje itd.) Te parametry są tak zróżnicowane, jak zróżnicowany jest rynek laptopów i ich użytkownicy.

Nie można oceniać parametrów wszystkich laptopów w porównaniu do posiadanego, ponieważ "są takie, które pobierają bardzo dużo energii, jak i takie, które są bardzo oszczędne". Podobnie, różne są potrzeby użytkowników w stosunku do laptopa i sposoby korzystania z niego, co ma również odzwierciedlenie w dobowym zużyciu energii.

Mam nadzieję, że te wyjaśnienia pozwolą lepiej zrozumieć, co miałem na myśli. :hmm:

 

Gdyby zakladac 4A przez 4godziny , to by oznaczalo ponad 200Wh.

Zakladajac duze straty ladowarki laptopa i samego procesu ladowania (glownie cieplo), laptop musialby miec akumulator 150Wh, takich chyba nie ma,

 

Z wartości, które przykładowo podałem, nie można wyliczać pojemności akumulatora w Wh, ponieważ odnoszą się one nie tylko do ładowania, ale ładowania i pracy na laptopie w ciągu doby.

Czy takich "dużych" akumulatorów nie ma, tego nie wiem. Nie znam całego rynku laptopów, jednak znam takie, które spokojnie posiadają np. niecałe 120 Wh

 

post-8228-0-74391000-1405733936_thumb.jpg

 

lub jeszcze takie

 

post-8228-0-46536100-1405733937_thumb.jpg

 

Osobiście posiadam laptopa należącego do grupy tych bardziej prądożernych i często pobór prądu 5,8 A (nawet bez włączonego ładowania akumulatora) nie jest dla niego jakimś szczególnym wyczynem (potrafi zarówno więcej, jak i mniej).

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja konkluzja byla prosta:  

 

23Ah ktore podales do obliczen to raczej extremum. W praktyce jest to 3 moze 4 razy mniej.

Mowimy o jednokrotnym naladowaniu, gdyz przyjales zuzycie 4godziny dziennie.

 

U mnie najbardziej zasobozerny jest 19" telewizor, ktory pobiera jednostajnie 4.1A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do Bartka w sprawie panelu 95 w + kontroler mppt. Do tego zadałem pytanie o elementy do zamocowania panelu na dachu, przejściówkę dachowa, kolektory i przewód.

 

Jeśli chodzi o akumulator to myślę nad tym

Toyama npg 80 12v 80ah

Klej tez zamówiłem, czy potrzeba coś jeszcze? I czy to dobry wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewod masz typowo solarny czy jakis inny?

Panel ma pewnie jakies wtyczki - masz wtyki na kabel solarny?

kabel miedzy akumulatorem a kontrolerem?

koniecznie bezpiecznik, najlepiej automatyczny zaraz przy akumulatorze,

przykladowo taki: http://www.permatech.pl/e-sklep/index.php?p1492,bezpiecznik-automatyczny-do-silnikow-elekt-40a

(to nie reklama)

Klemy do akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja konkluzja byla prosta:  

 

23Ah ktore podales do obliczen to raczej extremum. W praktyce jest to 3 moze 4 razy mniej.

Mowimy o jednokrotnym naladowaniu, gdyz przyjales zuzycie 4godziny dziennie.

 

U mnie najbardziej zasobozerny jest 19" telewizor, ktory pobiera jednostajnie 4.1A.

 

Zdawało mi się, że odpowiedziałem w równie prosty sposób.

Dla jednych extremum, dla innych standard, reszta jest ujęta w tym, co już pisałem.

Mój laptop w cztery godziny pobierze więcej, niż 24 Ah i zaznaczam - jest to bez ładowania jego accu. Gdyby doszło jeszcze ładowanie, to byłoby grubo ponad 30 Ah. Mam znajomego, którego sprzęt "ciągnie" jeszcze więcej, dlatego nie warto dyskutować o domysłach, ponieważ dla niego, Twoje obliczenia byłyby co najmniej niedoszacowane (delikatnie mówiąc).

Co do telewizora, to sprawa wygląda podobnie, jak z laptopami.

Widzisz, u Ciebie TV 19 cali pobiera jednostajnie 4,1 A, natomiast u mnie, TV 19 cali i to jeszcze z DVD, pobiera jednostajnie ok. 2,5 - 2,6 A, a mimo to uważam, że to i tak jest dużo. Mając to na uwadze, gdybym na podobnej zasadzie, jak dla Kol. pioch, liczył dla Ciebie zapotrzebowanie na energię, mógłbym dla TV przyjąc max np. ok. 2,0 - 2,1 A, co w praktyce okazałoby się dwukrotnie zaniżonym wyliczeniem dla Twojego sprzętu.

Chciałbyś się o tym przekonać już po wykonaniu instalacji, czy wolałbyś jednak, aby się okazało, że wyliczenia były z zapasem i masz do dyspozycji jeszcze więcej energii, niż się spodziewałeś, chociażby w czasie gorszej pogody :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do Bartka w sprawie panelu 95 w + kontroler mppt. Do tego zadałem pytanie o elementy do zamocowania panelu na dachu, przejściówkę dachowa, kolektory i przewód.

 

Jeśli chodzi o akumulator to myślę nad tym

Toyama npg 80 12v 80ah

Klej tez zamówiłem, czy potrzeba coś jeszcze? I czy to dobry wybór

 

Bardzo rozsądny i bardzo dobry wybór :ok: .

Tak, jak piszesz - przewód i konektory dostaniesz u Bartka bez najmniejszych problemów.

Jeśli wcześniej dokładnie wymierzysz miejsce prowadzenia przewodów i ich długość, z zapasem ok. 05 m na każdy (plus i minus), to poproś od razu o zaciśnięcie na nich tych konektorów. Z tego, co już wiesz, potrzebujesz tylko dwa ("męski" i "żeński") - przewody z panelu, na drugim końcu wchodzą bezpośrednio w zaciski kontrolera.

Jeśli przelotki dachowej nie znajdziesz u Bartka (kup podwójną), to będzie tam, gdzie jest akumulator.

Rozumiem, że mocowanie zrobisz sobie z kątownika Alu, więc uchwytów dla panelu nie potrzebujesz.

Potrzebujesz natomiast trochę przewodu (np. czarny i czerwony) do połączenia kontrolera z akumulatorem. Najlepszy byłby 4 mm², ale 2,5 mm² też wystarczy. Do tego jeszcze dwa bezpieczniki samochodowe 10 A oraz oprawki do nich.

 

post-8228-0-58853800-1405796654_thumb.jpg

 

Zwróć uwagę, aby oprawki miały odpowiedni przekrój wyprowadzonych przewodów, ponieważ często spotyka się jakieś chińskie - oprawka niby do 20 A, przewód wygląda "grubo", a żyła wewnątrz cieniutka, jak włos :pad: .

Do wybranego accu nie potrzebujesz klem (są zaciski śrubowe, o ile pamiętam, M6).

 

post-8228-0-28069800-1405796651_thumb.jpg

 

post-8228-0-60139700-1405796655_thumb.jpg

 

Potrzebujesz dwie końcówki oczkowe. Jeśli przy accu jest M6, to końcówki żółte M6-O-6-P (KO.Y6) - przewód od 2,5 do 6 mm² lub niebieskie M6-O-2,5-P (KO.B6) - przewód 1,0 do 2,5 mm².

 

post-8228-0-54579100-1405796652_thumb.jpg

 

Potrzebne będzie jeszcze mocowanie dla akumulatora. Można kupić gotowe lub zrobić również z kątowników Alu i taśmy z klamrą zaciskową. Może to być np. coś takiego:

 

post-8228-0-33478300-1405796653_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam jeszcze jedno pytanie przed montażem panelu na dachu, panel kupiłem 230 W o wymiarach 1650x990x46 czy wystarczy mocowanie narożne?

 

Już odpowiadałem  ;)  - gdyby panel był montowany stacjonarnie, to mocowanie narożne by wystarczyło.

Przy montażu na przyczepie, moim zdaniem, dla tych wymiarów panela należy dać dwa dodatkowe mocowania (podparcia), nawet z kątownika Alu, przynajmniej w środku dłuższych boków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadałem  ;)  - gdyby panel był montowany stacjonarnie, to mocowanie narożne by wystarczyło.

Przy montażu na przyczepie, moim zdaniem, dla tych wymiarów panela należy dać dwa dodatkowe mocowania (podparcia), nawet z kątownika Alu, przynajmniej w środku dłuższych boków.

 

Zastanawia mnie jednak różnica wysokości mocowań:

narożne 158mm x 158 mm x 61 mm

proste 550mm x 107mm x 64mm

 

czy będzie problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie, czy przy montażu mocowania akumulatora szukacie kratownicy w podłodze do wkręcenia drewnowkręta czy wkręcacie w samą płytę ?

 

Witam !

Nie spotkałem się w przyczepach z akumulatorem specjalnie mocowanym do kratownicy.

W mojej np. był zainstalowany fabrycznie accu GEL 75Ah i uchwyt był przykręcony wyłącznie do wierzchniej sklejki podłogi.

Nawiasem mówiąc, nie widzę większego sensu mocowania do kratownicy.

Akumulator jest tak ciężki, że mocowanie musiałoby przechodzić na wylot przez podłogę, a i to by nie gwarantowało, że nie zostanie wyrwany razem z uchwytem w razie poważnego wypadku.

Dobre mocowanie do wierzchniej warstwy podłogi jest zupełnie prawidłowe i wystarczające w warunkach normalnej eksploatacji. W ubiegłym sezonie zainstalowałem prawie dwa razy większą żelówkę (ok. 42 kg) i zrobiłem dla niej nowe mocowanie, jednak w dalszym ciągu jest ono przykręcone do górnej sklejki podłogi. Jeździłem już po różnych nawierzchniach i raz miałem nawet bardzo gwałtowne hamowanie, a mimo to, uchwyt oraz mocowanie spisują się znakomicie.

IMHO

Zastanawia mnie jednak różnica wysokości mocowań:

narożne 158mm x 158 mm x 61 mm

proste 550mm x 107mm x 64mm

 

czy będzie problem ?

 

Fakt, może być problem, jednak najlepiej byłoby zmierzyć fizycznie wysokość rantu, na którym opiera się panel w jednych i drugich uchwytach.  Możesz też wyciąć dwa kawałki z kątownika Alu o odpowiedniej wysokości (np. ok. 8 cm długie) i przykręcić na dwie śrubki do ramy panelu, a od spodu przykleić do dachu, tak samo, jak narożniki.

 

post-8228-0-00223700-1406843456_thumb.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.