Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Voku napisał:

Tak się po powoli szykuje do montażu mam dwa pytania.

Te końcówki oczkowe i te drugie ogarnie mi to któraś z tych zaciskarek? Może to lutować?
http://allegro.pl/zaciskarka-zaciskacz-konektorow-koncowek-ht-202b-i6056606150.html
http://allegro.pl/praska-zaciskarka-do-tulejek-koncowek-kabli-0-5-16-i7130021345.html

Żadna z tych. Jeśli już, to:

http://allegro.pl/zaciskarka-koncowek-kabli-praska-do-tulejek-6-50mm-i7129502963.html

http://allegro.pl/zaciskarka-praska-do-koncowek-izolowanych-kabli-de-i7021715624.html

Ewentualnie przygotuj sobie odpowiednie końcówki + przewody i podjedź do jakiegoś sklepu/hurtowni elektrycznej. Często za drobną opłatą można w ten sposób sobie poradzić.

Godzinę temu, Voku napisał:

Wyłączniki prądowy macie montowany na zewnątrz czy w gdzieś w środku?

Wyłączniki główne ("heble") mam zamontowane na ściance jednego z siedzisk (blisko akumulatora) i centralki movera:

5a8df2caa08dc_Wyczniknapdu.JPG.456c20c05d32003e03728f65a4140755.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki

Trochę słabo wydać 100zł żeby zacisnąć parę końcówek. I nigdy więcej tego nie użyć.  Jeździć do sklepu jakiś mi się nie widzi.  Nic myślałem że te tansze też dadzą radę do zacisniecia największą jest chyba 8mm.

Coś trzeba będzie wymyśleć

Jak to mówią bez młota nie robota :D

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wielkie buuu, bo ja też się wysiliłem na taką  zaciskarkę . W sumie również nie chciałem na raz wywalać więcej kasy.Może na raz wystarczy i wytrzyma.Jak nie będę mógł czegoś grubszego  docisnąć to będzie młotkiem po zaciskach i tyle :D Wtedy dociągnie...

 

zaciskarka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą zaciskarką można ewentualnie zaciskać końcówki tego typu, jak na drugiej fotce z posta Voku, natomiast końcówki przewodów 6 mm² i większych, potrzebują prasek o naprawdę dużej sile nacisku, aby połączenie było odpowiednie.

Z kolei zaciskarka z pierwszego odnośnika służy do zaciskania konektorów typu:

5a8e163d1bfd0_Konektorkirozmiar.jpg.1e5c4601ea6d9003ea7c5914056139c2.jpg

PS

We wcześniejszych postach tego tematu są wszystkie potrzebne informacje o zaciskaniu, zaciskarkach i końcówkach.

 

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie najlepiej w długotrwałym okresie eksploatacji sprawdzi się lutowanie.  Tak robiłem przy montażu kilku mooverów. Zaciskarka owszem ale profesjonalna - a ta sporo kosztuje i tylko raz użyta ;)

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ed napisał:

W/g mnie najlepiej w długotrwałym okresie eksploatacji sprawdzi się lutowanie.  Tak robiłem przy montażu kilku mooverów.

Ja jak  do tej pory to wszystko lutowałem i jest można powiedzieć bardzo dobrze. Niestety  przy tych największych konektorach mogą wystąpić problemy przy lutowaniu i nie wiem czy akurat moja stacja lutownicza sobie z nimi poradzi.Potrzebna by była taka job twoju mać lutownica jak dla dekarzy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mundek28 napisał:

myślę że złota rączka i poprzedzający trening pozwoli pozaciskać to przy użyciu kombinerek,szczypiec,młotka i pobijaka,ludzka ręka jest bardzo sprawna.

to będzie druciarstwo. Owszem zaciśnie się, ale pewnie z siłą 30% tego co zrobi dobra zaciskarka. Kiedyś przy demontażu movera chciałem urwać te końcówki zaciśnięte porządnym sprzętem z kabla - bo nie przechodziły przez otwór w podłodze. Skończyło się na obcinaniu bo urwać nie szło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wielkie buuu, bo ja też się wysiliłem na taką  zaciskarkę . W sumie również nie chciałem na raz wywalać więcej kasy.Może na raz wystarczy i wytrzyma.Jak nie będę mógł czegoś grubszego  docisnąć to będzie młotkiem po zaciskach i tyle  Wtedy dociągnie...
 
zaciskarka.jpg.3741189784933a3fb43dd5967aa15826.jpg



Można iść z kablami do hurtowni elektrycznej ... zacisną na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale różne jest druciarstwo ,ci co maja dwie lewe ręce niech tego nie robią. Ja robiłem, po zepsuciu kilku i kilku słabo zaciśniętych następne na właściwych przewodach poszły dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wymierzyć i tak musisz, rób jak chcesz, ja najpierw ,,zacisnąłem,, młotkiem, chłopaki mnie tu pojechali, obciąłem i zawiozłem do porządnego zaciśnięcia, i jest ok. W porównaniu do tego młotkowego to niebo a ziemia. A jak widziałem z jaką siłą trzeba było zaciskać przy ramionach pół metra to te malutkie co podlinkowałeś to jedynie posmyrają. Tylko ja robiłem na kablach 16mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.