Skocz do zawartości

ubezpieczenie AC


Misio

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to ten dział.

Aa mam pytanie w jakich towarzystwach macie ubezpieczenia AC, jakie są z tym problemy, szczególnie przy starszych przyczepach i jakie są koszty tych ubezpieczeń.

Jak podnieść wartość przyczepy - mover, duże dachy otwierane, stabilizacja toru jazdy, markiza itd... nie mając oczywiścei FV zakupowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wiek to z tego co wiem, to powyżej 15 lat (wiek pojazdu) ubezpiecza tylko PZU i Warta.

 

Przyczepy młodsze polecam przeliczyć u siebie :)http://forum.karawaning.pl/topic/12031-proponuje-prawdopobnie-najtansze-ubezpieczenie-autocasco-kamperow-i-przyczep/

 

Odnośnie wyposażenia dodatkowego - nie mając faktur, nie bardzo bym się w to bawił, do tego cena za dodatki nie będzie niska.

 

Ewentualnie wycena rzeczoznawcy, uwzględniająca wyposażenie dodatkowe (najlepiej wymienione całość po kolei co jest w cepie) i wtedy masz duże szanse w razie szkody kradzieżowej.  Oczywiście polecam wykupywanie dodatków typu - brak udziału własnego, zniesienie amortyzacji, brak zamienników itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie agentka przeliczała AC i wyszło jakieś 420pln , ale w tej chwili nie pamiętam w jakim tow. ubezp..Rok prod.przyczepy 1999. Nie dociekałem gdzie bo ubezpieczenie zrobię na wiosne przed pierwszym wyjazdem.

Edytowane przez olo1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie agentka przeliczała AC i wyszło jakieś 420pln , ale w tej chwili nie pamiętam w jakim tow. ubezp..Rok prod.przyczepy 1999. Nie dociekałem gdzie bo ubezpieczenie zrobię na wiosne przed pierwszym wyjazdem.

Kolego, jaka została ustalona wartość rynkowa przyczepy ?? (tyle ile oni "wyszacowali" czy wartośc rynkowa)

Kiedy zdecydowałem się na ubezpieczenie AC też tylko miałem do wyboru PZU I Warta - pozostali - nie chcieli (budka z 1999r.), przemiła Pani wyliczyła mi że ubezpieczenie będzie od wartości 9 000 zł - zł, jej tak wychodzi ze "świętej księgi" (Autodata, i inne...), zrobiłem  wielkie oczy i się uśmiechnąłem, na pytanie ile dostanę pieniążków w przypadku (tfu tfu) gdyby "komuś" się spodobała moja budka i ją sobie "zabrał" - dostanie Pan max tyle ile wynosi wartość ubezpieczenia....... :look:

Odpowiedziałem że ja za tą budkę zapłaciłem dużo więcej i dokładnie tyle ile teraz wydałem będę chciał mieć z powrotem od ubezpieczyciela w przypadku (tfu tfu), składka "troszeczkę" większa od Twojej mi wyszła - ale jakoś dałem rady ją zapłacić :'( .

Oni (ubezpieczyciele) nie mają katalogów wartości, ani pojęcia o częściach i technologiach naprawy przyczep kempingowych.

Ubezpiecz tak abyś (tfu tfu) nie stracił na tym, oraz jak koledzy podpowiadają (Maarec;  brak udziału własnego, zniesienie amortyzacji, brak zamienników itd.) :zlo::boks:

Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podnieść wartość przyczepy - mover, duże dachy otwierane, stabilizacja toru jazdy, markiza itd... nie mając oczywiścei FV zakupowych.

zastanów się czy warto podnosić na siłę jej wartość, bo przy wypłacie odszkodowania rzeczoznawca może stwierdzić swoje, że na dzień wypłaty jest warta tyle i tyle.

 

Ja swoją ubezpieczałem w Warcie (w PZU dużo drożej), i: wszystkie elementy na trwale nie związane z przyczepą, czyli Mover, markiza, czy przedsionek ich nie intresują. Mam dodatkowe zabezpieczenie (alko-safety), miła Pani z Warty, nawet nie widziała w której rubryce to zapisać...

 

w efekcie, obecnie moja przyczepa jest ubezpieczona na mniej więcej 60-80% wartości rynkowej. nic z tym nie zrobisz. zawsze lepiej dostać 60% niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zaproponowali kwotę 11 000zł za ubezpieczenie 420zł...

Kwota jak najbardziej do zaakceptowania ubezpieczenia ale wartość...

Mniej boję się o kradzież, bardziej o uszkodzenie i naprawę, a ja jednak sporo już w tą budkę zainwestowałem (niestety w 90% bez FV).

Niby moja buda starsza ale... jednak mniej typowa, np nowsze mnie nie interesują bo mają za duże już DMC :(

A i jest już wyposażona wszystko to co potrzebuję i maja młodsze budki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak się składa, że nie potrzebne są faktury aby podwyższyć wartość przyczepy. Nie wiem jak jest w PZU, ale w W-e - zgodnie z obowiązującymi OWU, jeżeli wyposażenie pojazdu jest zawarte w wycenie - to objęte jest podstawową polisą AC/KR (bez opcji wyposażenie dodatkowe). I tak np jeżeli podacie, że macie okno Midi Heki, które ma 2 lata i kosztowało 1500zł, to podniesie Wam to wartość budki np (strzelam) o 1000 zł. Jak macie drzwi serwisowe do bakisty, które z montażem kosztowały 700zł /szt, to teraz są warte np 500 /szt itd...

 

Nie ma czegoś takiego jak autodata. W Polsce obowiązujące są dwa katalogi - Info Ekspert oraz Carwert. Przyczepy jednak są ujęte tylko w tym pierwszym. I niestety katalog ten jest ułomny. Jeżeli jednak posiadacie informacje o wyposażeniu i podacie je - wiem, że agent jest w stanie pozyskać wycenę wartości takiej przyczepy/kampera za pośrednictwem COA (Centrum Obsługo Agentów) od rzeczoznawcy stacjonarnego.

Zwracam tylko uwagę, że często zdarza się, że taki biedny rzeczoznawca ma za zadanie wycenić kampera posiadając dane np: Fiat Ducato 2.8TD, z 2004 roku kamper, ogrzewanie i bagażnik na 3 rowery. Podobnie z przyczpką: dane Hobby z 2003 roku + dowód rejestracyjny (czasami).

I jak na takiej podstawie wykonać dokładną wycenę? Nie da się. Ale jeżli będą dokładne dane - owszem. Moja budka, pomimo ceny bazowej chyba 8-9 tys, miała sumę ubezpieczenia na poziomie ok. 40-50% wyższą. a więc można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jaka została ustalona wartość rynkowa przyczepy ?? (tyle ile oni "wyszacowali" czy wartośc rynkowa)

Kiedy zdecydowałem się na ubezpieczenie AC też tylko miałem do wyboru PZU I Warta - pozostali - nie chcieli (budka z 1999r.), przemiła Pani wyliczyła mi że ubezpieczenie będzie od wartości 9 000 zł - zł, jej tak wychodzi ze "świętej księgi" (Autodata, i inne...), zrobiłem  wielkie oczy i się uśmiechnąłem, na pytanie ile dostanę pieniążków w przypadku (tfu tfu) gdyby "komuś" się spodobała moja budka i ją sobie "zabrał" - dostanie Pan max tyle ile wynosi wartość ubezpieczenia....... :look:

Odpowiedziałem że ja za tą budkę zapłaciłem dużo więcej i dokładnie tyle ile teraz wydałem będę chciał mieć z powrotem od ubezpieczyciela w przypadku (tfu tfu), składka "troszeczkę" większa od Twojej mi wyszła - ale jakoś dałem rady ją zapłacić :'( .

Oni (ubezpieczyciele) nie mają katalogów wartości, ani pojęcia o częściach i technologiach naprawy przyczep kempingowych.

Ubezpiecz tak abyś (tfu tfu) nie stracił na tym, oraz jak koledzy podpowiadają (Maarec;  brak udziału własnego, zniesienie amortyzacji, brak zamienników itd.) :zlo::boks:

Powodzonka

Agent zapytał mnie od jakiej wartości chcę AC.powiedziałem : 20000.wklepał w kompa i program to przyjął i od tej wartości wyliczył składke.

Zapytałem o wyposażenie dodatkowe ,odpowiedział ,że nie ma sprawy z podniesieniem wartości. Mam określić co jest na wyposażeniu,jaką to coś ma wartość i musimy zrobić zdjęcia tego wyposażenia ( np.mover-2000pln-fotka, klima 1500pln-fotka),chyba że mam dowody zakupu to już wogóle nie ma sprawy. Ale faktury nie są konieczne,bo mogłem kupić przyczepę już doposażoną( i zapłacić za nią więcej) i nie dostać rachunków od sprzedającego.

Tak samo miałem z AC motocykla.Każdy element wyposażen ia dodatkowego agent wpisał do ubezpieczenia,sfotografował ,podniósł wartość motocykla i ubezpieczył. Tak to wygląda przy zawieraniu umowy...ale jak to BĘDZIE wyglądać przy ewentualnym.(tfu,tfu,tfu) rozliczaniu szkody?????tego nie wie nikt:( ...ale teraz przynajmniej ja śpię spokojniej :) , a jak znam życie to bez sądów się nie obejdzie (też niestety przećwiczone osobiście:(   )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to dobra wycena. W sytuacji, kiedy podasz sumę ubezpieczenia 20 tys, a w rzeczywistości warta 15 000 to dobry rzeczoznawca obroni 15000, a Ty nie obronisz 20 000. Zwróć uwagę, że wg OWU towarzystwo najczęściej odpowiada do wartości rynkowej.

Uważam, że dobra wycena to taka, na podstawie której agent zawrze ubezpieczenie, a rzeczoznawca wyliczy szkodę.
Tokyo - rzeczoznawca podczas mojej szkody zrobił wyliczenie wartości rynkowej mojego Knausa w oparciu o wycenę wykonaną przy wyliczeniu. Miał kilka pytań, bo nie każdy potrafi dobrze wycenić przyczepę/kampera.

Jeżeli rzeczoznawca przy szkodzie "nie podoła", to zawsze są instytucje, które Wam pomogą w wycenie. A w przypadku OC - koszty pokryje towarzystwo. Jedną z takich instytucji jest stowarzyszenie, której jestem członkiem : http://www.rzeczoznawcy.com.pl/

Nie formalnie - zawsze mogę coś podpowiedzieć na pw ;-)

 

Dodam, że przy szkodzie częściowej wartość pojazdu ma mniejsze znaczenie. Potrzebna jest przy kwalifikacji szkody (częściowa czy całkowita) i ewentualnie od niej zależy ile kasy dostaniemy przy tzw "całce".

Edytowane przez gfizyk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie miałem dobrego rzeczoznawcy przy sobie.

Stwierdziłem ze zawsze lepiej mieć zaniżoną wartość, niż w ogóle nie mieć ubezpieczenia...

Mam nadzieję że uda się za rok normalnie ubezpieczyć przyczepę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.