Skocz do zawartości

Akumulator


habus9

Rekomendowane odpowiedzi

A co z ładowaniem na kempingu z sieci?

A co z ładowaniem to nie wiem .Kolega pytał gdzie podłączyć aku a nie jak rozbudować instalację o ładowanie .Napisałem tak bo mam takie samo trafo i nawet wzorki na ścianie. Pod płytką jest dioda prostownicza na pompkę i oświetlenie a pod stykami 13 i 14 przekażnik przełączający na 12v.

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to nie ma wentylatora tylko dwie pompki jedna do zlewu a druga w łazience do umywalki.Miał bym prośbę WojtEwa,z elektryki jestem noga więc wytłumacz jak najprościej potrafisz gdzie podpiąć ten cholerny akumulator?Bo nic z twojej wypowiedzi nie zrozumiałem. :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Habus, proszę, nie miej za złe. Moim zdaniem (też jestem laikiem z elektroniki), jeśli wyjaśnienia WojtEwa są dla Ciebie zbyt skomplikowane, nie bierz się za to! Zapewne jesteś fachowcem w innej dziedzinie i wiesz, że wykonanie poprawek, zmian, remontów i co tam jeszcze w oparciu WYŁĄCZNIE o wiedzę z internetu, powoduje potem spore problemy. Wyjaśnienia WojtEwa dla mnie, laika były bardzo szczegółowe i zrozumiałe. Rozumiem, że są osoby, które jeszcze mniej wiedzą, ale jest to wówczas sygnał, że nie należy się za to zabierać. Jest na forum wątek gostka, który instalację zrobił nawet dobrze, ale nie przewidział tak drobnego szczegółu jak przecieranie się przewodu i przyczepka mu w wakacje spłonęła. Podjedź do elektryka - sprawę Ci załatwi bez większych problemów.

Oczywiście zrobisz, jak będziesz uważał, ale ja bym sugerował rozwiązanie, jak opisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że rozpracowałem płytkę zasilacza i znalazłem miejsce do podpięcia aku. Nie oznacza to, że można go tam podłączyć. 

Wspominałem wyżej, że koniecznie trzeba zrobić pomiary parametrów zasilacza.

Dodam, pomiar w pracy jałowej z napięciem odfiltrowanym . Chodzi o dokładne napięcia. 

Prąd nie jest wszędzie jednakowy mimo że nazywa się 12V - powtarzam, jest to wartość umowna w zakresie 11-15V to bardzo istotne dla aku.



... Pod płytką jest dioda prostownicza

...

 

Dioda czy mostek prostowniczy Graetz'a? 

Wbrew pozorom kolosalna różnica. 

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki za pomoc chyba zrobię tak jak piszesz pojadę do elektronika,mam tylko jeszcze jedno pytanie co z tym wolnym miejscem w płytce tam gdzie nie ma bezpiecznika??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dioda czy mostek prostowniczy Graetz'a? 

Wbrew pozorom kolosalna różnica. 

:-] Oczywiście mostek

 

Dobra dzięki za pomoc chyba zrobię tak jak piszesz pojadę do elektronika,mam tylko jeszcze jedno pytanie co z tym wolnym miejscem w płytce tam gdzie nie ma bezpiecznika??

Tam gdzie nie ma bezpiecznika  tam nie ma nic czyli nic nie podłączysz bo nie ma do czego  . Faktycznie jedz do nie elektronika tylko do elektryka bo raczej jesteś w tym temacie lajkonikiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloz sobie gniazdo na bakiscie - podlacz pod piny akumulator - ja mam tak zrobione, zero komplikacji i problemow, stajesz na parkingu i jak nie chcesz katowac aku w samochodzie to podpinasz pod gniazdo z aku przyczepy - ja osobiscie mam dwa aku zelowe po 7Ah i zalozone takie cos w bakiscie ( http://allegro.pl/skrzynka-pulsar-awo000-do-alarmu-alarm-satel-ropam-i3484350178.html ) i podlaczone 2 akumulatory 7Ah (takie mi zostaly w spadku) - jak masz 230V to sie automatycznie laduja a wszystko co masz na 12V smiga. Nie musisz nawet wlaczc traf 12V w cepce.

Moje dwa aku wystraczaja na wode i kibelek, swiatlo ledowe, radyjko kilka godzin na dzien spokojnie na 5-6 dni...

 

Jak bedziesz mial pytania to pisz - podesle tez fotki i schemat jak to pozapinac - koszt trafo i 2 aku po 7Ah to max 150 zeta...

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz, nie generalizuj = przeczytaj temat od początku.

Nie problem jest aku, tylko gdzie go wpiąć, żeby wszystko co na 12V hulało.

Kolega ma urządzenia na prąd zmienny i stały a podpinając się do wtyczki będzie zasilał tylko lodówkę.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie generalizuje - w jego cepce jak poda zasilanie na obu parach wtyczki to wszystko mu będzie działało - jak włączy oryginalne trafo na 12V to przekaźnik odłączy zasilanie z wtyczki -  u mnie to tak działa bez problemów.

 

P.S. chyba ze ktoś mu przerobił wtyczkę na 7 PIN ?!?!? choć Grau ma fabrycznie 13 ...

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.