Skocz do zawartości

pompka wody cały czas pracuje


Exen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W moim Knausie jest instalacja wodna oparta na małej pompce umieszczonej w zbiorniku wody + krany z mikro włącznikami.

Nie wiem, czy tak powinno być - wydaje mnie się, że nie - ale pompa wody cały czas pracuje... jakby na 10% mocy...

 

Kiedy włączam którykolwiek z kranów to zdecydowanie włącza się pompa i woda leci - jasna sprawa.

Jednak, kiedy krany są pozamykane to pompa też pracuje - jednak nie na pełnych obrotach.

Nawet jak wyciągam ją ze zbiornika, to ona cały czas pracuje na tych lekkich obrotach... :swieca:

 

Nie wiem, czy tak powinno być i to normalna sprawa? Denerwuje mnie to, bo wyłącznika niestety nie mam na pokładzie i ta pompkę w nocy słychać [zbiornik wody pod łóżkiem].

 

Pytanie w zasadzie jest proste. Czy prawidłowo po zamknięciu kranów pompa się wyłącza całkowicie?

Jeżeli tak, to skąd zasilanie do niej?

Może ciśnienie, gdzieś spada i lekko dopompowuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pytanie w zasadzie jest proste. Czy prawidłowo po zamknięciu kranów pompa się wyłącza całkowicie?

Jeżeli tak, to skąd zasilanie do niej?

Może ciśnienie, gdzieś spada i lekko dopompowuje?

 

Witam.

Tak, jak Koledzy napisali.

Najbardziej prawdopodobne przyczyny:

 

Uszkodzenie mikro-włącznika (brud, korozja, "sklejanie się zestyków" itp.) - najprościej sprawdzić odłączając przewody przy poszczególnych kranach (wystarczy jeden, dowolny). Jeśli pompka przestanie pracować, to usterka przy tym właśnie kranie (ew. mikro-włączniku).

 

Częściowe przetarcie izolacji 2 przewodów (któregoś z kranów), tych od mikro-włączników, powodujące minimalny przepływ prądu.

 

Sprawdź, czy krany mają na 100 % mikro-włączniki i czy biegną od nich przewody.

Bywają instalacje wodne (czasem też przez kogoś przerobione), w których mimo zastosowania pompki zanurzeniowej o niewielkim ciśnieniu, uruchamia się ją nie mikro-włącznikami, ale spadkiem ciśnienia w instalacji wodnej (odkręcenie kranu). W instalację wpięty jest specjalny włącznik ciśnieniowy, który uruchamia pompkę przy spadku ciśnienia w instalacji.  Zakres działania takiego włącznika, to: 0,4 bar - uruchomienie pompki, 0,8 bar - wyłączenie. W tym przypadku są nast. możliwości:

uszkodzenie pompki, zaworu zwrotnego wody, włącznika ciśnieniowego, rozszczelnienie instalacji (węży) wody.

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazało się że sam zepsułem ;]

Podłączyłem przez pomyłkę wentylatory z lodówki pod linię mikroswitcha z kranu od zlewozmywaka i stąd to całe zamieszanie.

Za co przepraszam ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam serdecznie ,mam problem z poma wody w hobby 520 a mianowicie pompa mimo rozłaczenia mikrostykow w kranach pracuje. i nie mam pojecia dlaczego. jesli ktos moze cos poradzic to prosze o rady.pozdrawiam

eureka perpetum mobile :]

 trzeba sprawdzić czy gdzie masy nie łapie bo jak masz plus na pompkę i sterujesz /włączasz masą to przy przebiciu może tak być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEKI JUZ IDE ZOBACZYC BO NIE DAJE MI TO SPOKOJU.POZDRAWIAM

 

Witam !

Kolego - wyłącz "Caps Lock" :blagac:

eureka perpetum mobile :]

 trzeba sprawdzić czy gdzie masy nie łapie bo jak masz plus na pompkę i sterujesz /włączasz masą to przy przebiciu może tak być

 

Skąd wniosek, że chodzi o masę :niewiem:

Witam serdecznie ,mam problem z poma wody w hobby 520 a mianowicie pompa mimo rozłaczenia mikrostykow w kranach pracuje. i nie mam pojecia dlaczego. jesli ktos moze cos poradzic to prosze o rady.pozdrawiam

 

Odpowiedź masz kilka postów wyżej (post #4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam już rece opadają rozłaczyłem na kostkach krany tj. od prysznica i kranu oraz od zlewu i dalej pracuje wolno. a jak załącze kran to pracuje szybko i glośniej prąd cały czas dochodzi.pozdrawiam i czekam na podpowiedzi stawiam piwo kto rozwiąze ten problem. mam nadzieje że kibelka nie trzeba bedzie rozkrecac by dobrac sie do calej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebicia na masę szukaj.

 

trzeba sprawdzić czy gdzie masy nie łapie bo jak masz plus na pompkę i sterujesz /włączasz masą to przy przebiciu może tak być

 

Koledzy, co Wy ciągle z tą masą ??? :look:

Jeden przewód od pompki ma na stałe połączenie z minusem zasilania (-12V najczęściej) , natomiast drugi jest prowadzony na mikro switche w kranach, które z kolei mają poprzez bezpiecznik połączenie z plusem zasilania (+12V), zakładając oczywiście, że instalacja wody jest bezciśnieniowa.

 

Może czegoś nie wiem, ale w którym niby miejscu "przebicie do tzw. masy" miałoby powodować pracę pompki ?

To już prędzej byłoby wtedy wywalanie bezpiecznika :hmm:

 

Stawiam na to, że coś było ostatnio w przyczepce podłączane, przerabiane (np. jakieś oświetlenie) i zzostało przyłączone nie tu gdzie trzeba. Ewentualnie, następuje gdzieś zwieranie plusowego przewodu, który doprowadza plus do pompki z jakimś innym przewodem, bąź elementem, na którym występuje + 12 V.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.