Skocz do zawartości

pompka wody cały czas pracuje


Exen

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to nie wygląda na mały upływ na masę ? :ee:

 

Oczywiście, że w omawianym przypadku nie wygląda. :ee:

Może o czymś nie wiem, więc jeśli mi wyjaśnisz, gdzie się mylę, czyli w którym miejscu omawianej instalacji, upływność do tzw. masy spowoduje pracę pompki, to być może przyznam, że takie przypuszczenia są słuszne.

Tymczasem twierdzę, że jest to niemożliwe. Dla ułatwienia zamieszczam rysunek.

 

post-8228-0-99440400-1395176806_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czasami żałuję że ja nie potrafię coś ładnie szybko narysować. Ale od czego ma się Kolegów.

Krzysiu, ja sądzę że w problematycznej instalacji polaryzacja jest dokładnie na odwrót. Krany zamykają masę.

Wywnioskowałem to z tego, że skoro pomiar wykazał wobec czystej masy 14V na pompce przy rozłączonych switchach a ona przy tym powoli się kręci, to oznacza, że jest jakaś lewa masa , lekkie przebicie. Natomiast prawidłowe zamknięcie masy powoduje poprawną pracę.

Oczywiście to tylko obraz mojej wyobraźni który w tej układance najlepiej mi pasuje.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisujesz zwieranie do tzw. masy zasilania, ale w sytuacji, gdyby mikroswitche kranów przerywały obwód na minusie zasilania pompki.

 

post-8228-0-05157800-1395184767_thumb.jpg

 

 

Wywnioskowałem to z tego, że skoro pomiar wykazał wobec czystej masy 14V na pompce przy rozłączonych switchach a ona przy tym powoli się kręci, to oznacza, że jest jakaś lewa masa , lekkie przebicie.

 

Pomiar był wykonany na samej pompce i nigdzie nie było mowy o pomiarze w stosunku do czystej masy, bo niby skąd by miała być, skoro uważasz, że switche są na minusie ?

Dokładnie identyczna sytuacja wystąpi, jak będzie jakieś zwarcie do plusa, ale gdy mikroswitche w/g zasad normalnie przerywają "plus".

 

Porównanie tych dwóch wersji:

(zaznaczyłem miejsce możliwego zwarcia do jakiegoś przewodu plusowego)

 

post-8228-0-34448700-1395184765_thumb.jpg

Z zasady, wyłącznikami jednobiegunowymi (w tym przypadku przy kranach) przerywa się "plus" obwodu zasilania danego odbiornika (np. pompka) i na tym również przewodzie montuje się bezpiecznik dla tego obwodu.
Nie widzę powodu, aby akurat w tej przyczepie instalacja była prowadzona wbrew zasadom, stąd cały czas twierdzę, że przewód zasilający pompkę zwiera gdzieś do innego przewodu plusowego, a nie minusowego.

 

Jeszcze jedna, według mnie najbardziej prawdopodobna możliwość powodująca pracę pompki:

(również dla wariantu z nieprawidłowym podłączeniem)

 

post-8228-0-34702400-1395184766_thumb.jpg

Jeśli natomiast założymy, że instalację przerabiał domorosły majsterkowicz, to wszelkie logiczne rozważania biorą w łeb, bo w takich przypadkach spotkać można nawet najbardziej niedorzeczne i nieprawidłowe rozwiązania.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak narysowałeś, switche rozpinają masę. Tak to widzę ale czy tak jest to zagadka.

.

Natomiast pomiar... zawsze wykonuje się wobec masy, inaczej nie będzie żadnego wskazania. Wskazało jednak 14V , wyższych napięć na pokładzie nie ma, zatem mierzono napięcie dochodzące do pompki w polaryzacji dodatniej i wobec czystej masy. 

Jeśli pomiar wykazałby np 7 czy 8V wówczas mamy pewność że albo lichy potencjał zasilania, albo licha masa.

Przy 14V na biegunach pompki powinna ona się kręcić w pełną mocą. 

.

Jeszcze jeden wniosek. 

Może po prostu z braku precyzji i znajomości materii Kolegi z problemem , jego opisy mogą być dla nas mylące :)

Najprawdopodobniej bo pozorne szczegóły ,drobiazgi są bardzo istotne, prawda?

No zobaczymy co wylezie w rzeczywistości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym jeszcze zmierzyć rezystancję przewodu minusowego. Przykładają miernik przy akumulatorze do przewodu minus oraz przy pompce do przewodu minus (przewód minus musi być odłączony od pompki). Proszę o podanie wartości rezystancji. Pomiar proszę zrobić przy otwartych i zamkniętych kranach.

Edytowane przez Krak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym jeszcze zmierzyć rezystancję przewodu minusowego. Przykładają miernik przy akumulatorze do przewodu minus oraz przy pompce do przewodu minus (przewód minus musi być odłączony od pompki). Proszę o podanie wartości rezystancji. Pomiar proszę zrobić przy otwartych i zamkniętych kranach.

 

... to ja zapytam: załóżmy, że w opisany sposób otrzymamy taką wartość 0,7 Ω (zarówno przy "otwartych", jak i "zamkniętych" kranach).

Co to oznacza ???  :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to ja zapytam: załóżmy, że w opisany sposób otrzymamy taką wartość 0,7 Ω (zarówno przy "otwartych", jak i "zamkniętych" kranach).

Co to oznacza ???  :niewiem:

Jeżeli wartoś rezystancji wynosi 0,7 świadczyło by to o tym że łączniki które masz na kranach "sterują" + a nie minusem. I w sumie od tego powinienem zacząć. Ustal czy do kranów doprowadzony jest minus czy plus. Najłatwiej zrobisz to przykładając czerwony przewód miernika do przewodu przy kranie  a czarny do masy (minusa akumulatora bądź innego punktu który jest napewno z minusem połączony) jeżeli wynik pojawi się bez znaku z przodu to przy kranie masz + a jeżeli wynik na mierniku będzie miał znak - to przy kranie masz masę. Sprawdź to i podaj rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odniosłeś się też do wypowiedzi "ED" "Włącz zasilanie i wyjmuj po kolei bezpieczniki. Wtedy gdy przestanie pracować wolno pompka szukaj w tym obwodzie którego bezpiecznik wyłączyłeś. Zmierz napięcie na pompce przy jej wolnych obrotach - nie będzie 12 V. Może to być któraś z żarówek oświetlenia 12 V." Czy zmierzyłeś napięcie na pompce podczas gdy pracuje? Czy pompka pracuje normalnie czy pracuje "słabiej" ciszej" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]  I w sumie od tego powinienem zacząć.

 

Ano właśnie i zarazem nareszcie, bo już mnie zmęczyło to ciągłe wyjaśnianie tej kwestii :pad:

Jeżeli wartoś rezystancji wynosi 0,7 świadczyło by to o tym że łączniki które masz na kranach "sterują" + a nie minusem.

 

Tak, to też, ale i niekoniecznie :nono:

Może to również świadczyć o tym, co już zostało napisane, czyli np. o zwarciu przewodów na zaznaczonym na drugim rysunku odcinku (wariant 2).

post-8228-0-62544600-1395967160_thumb.jpg

 

 

Nie odniosłeś się też do wypowiedzi "ED" "Włącz zasilanie i wyjmuj po kolei bezpieczniki. Wtedy gdy przestanie pracować wolno pompka szukaj w tym obwodzie którego bezpiecznik wyłączyłeś. Zmierz napięcie na pompce przy jej wolnych obrotach - nie będzie 12 V. Może to być któraś z żarówek oświetlenia 12 V." Czy zmierzyłeś napięcie na pompce podczas gdy pracuje? Czy pompka pracuje normalnie czy pracuje "słabiej" ciszej" ?

 

Czy nie prościej będzie prześledzić drogę przewodów pompki ;)

Reasumując: wszelkie możliwe metody zostały opisane i narysowane, jednak mimo iż zawężają miejsce usterki, to dalej nie pokażą go dokładnie. Z tego względu, moim zdaniem, dla Kol. "kowalajnen1982", najprostszym wyjściem będzie normalne sprawdzenie całego przewodu od pompki, aż po zasilanie, a co było wielokrotnie proponowane.

Można by rzec: usterka prosta, jak "drut", więc z odszukaniem miejsca, w którym tkwi błąd, nie powinno być problemu.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie i zarazem nareszcie, bo już mnie zmęczyło to ciągłe wyjaśnianie tej kwestii :pad:

 

Tak, to też, ale i niekoniecznie :nono:

Może to również świadczyć o tym, co już zostało napisane, czyli np. o zwarciu przewodów na zaznaczonym na drugim rysunku odcinku (wariant 2).

attachicon.gifrys 2 wariant 2.JPG

 

 

 

Czy nie prościej będzie prześledzić drogę przewodów pompki ;)

Reasumując: wszelkie możliwe metody zostały opisane i narysowane, jednak mimo iż zawężają miejsce usterki, to dalej nie pokażą go dokładnie. Z tego względu, moim zdaniem, dla Kol. "kowalajnen1982", najprostszym wyjściem będzie normalne sprawdzenie całego przewodu od pompki, aż po zasilanie, a co było wielokrotnie proponowane.

Można by rzec: usterka prosta, jak "drut", więc z odszukaniem miejsca, w którym tkwi błąd, nie powinno być problemu.

Z doświadzenia wiem, że w przyczepie nie zawsze jest łatwo prześledzić drogę przewodów.

Chciałem ustalić przez co  zamyka się obwód jeżeli wartość jest bardzo mała to świadczy, że obwód jest nie przerywany (problem mikrowłączników) bądź "sterowany" + .Kol kowalajnem1982 nie podał wyniku więc dyskusja trochę bez sensu ale ciągnac dalej jeżeli wynik byłby w okolicy pojedynczych omów to proponowałbym bym rozpiąć mikrowłączniki przy kranach i wtedy dokonać pomiaru raz jeszcze.wyniki podać na forum.

Reazumując,

Kolego "kowalajnem1982" przede wszystim ustal

-Czy do kranów jest doprowadzony + czy -

-Jakie jest napięcie na pompce w czasie jej pracy

-Przepatrz kabel zasilający pompkę ten który jest przerywany (czyli ten który idzie do kranów) w szczególności zwróć uwagę na wszystkie ewentualne rozgałęzienia (puszki) .

-Zrób pomiary rezystancji

Edytowane przez Krak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem rozwiazany-mam nadzieje ze nie zabijecie :skromny: . wszystko rozkrecilem kibelek lodowka  i jade patrze lukam itp itd. az w koncu eureka podczas wyciagania lodowki patrze dodatkowe przewody +- jade po nich dochodze do lodowki i przełacznika 12v -0- akumulator  jade dalej od lodowki do przodu przyczepy az do akumulatora i . po ustaleniu okazalo sie że zwarka jest na zasilaniu  przewodow z akumulatora. pozdrawiam i dzieki. na dzis starczy jutro rozbieram cascade 2 poniewaz cieknie kapie koło grzałki elektrycznej.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
2 godziny temu, Domini11 napisał:

Ja mam podobny problem. Nagle coś się stało i ciągle słychać pompę ale i światła się wszystkie palą - nie da się wyłączyć. Jedynie guzikiem 12 v na przodzie który wyłącza wszystko.  

Dobry wieczór :) Taki "problem", to nie problem. Co innego, gdyby np. dach przeciekał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.