Skocz do zawartości

Zakup klimatyzacji którą wybrać ??? pomocy !!!


Rekomendowane odpowiedzi

  Witam!!!

 

       Mam zamiar zakupić klimatyzację do przyczepy wybór padł na dwa urządzenia:

   Truma Saphir Comfort  2400   lub   Dometic HB 2500 .

   Ceny klimatyzacji  są podobne   i mam dylemat  którą wybrać .

   Czy ktoś z szacownego grona karawaningowego użytkuje któreś z tych urządzeń!!! 

   To bardzo proszę o opinie  , porady użytkowania  jak i montażowe?

 

 moriss

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Witam!!!

 

       Mam zamiar zakupić klimatyzację do przyczepy wybór padł na dwa urządzenia:

   Truma Saphir Comfort  2400   lub   Dometic HB 2500 .

   Ceny klimatyzacji  są podobne   i mam dylemat  którą wybrać .

   Czy ktoś z szacownego grona karawaningowego użytkuje któreś z tych urządzeń!!! 

   To bardzo proszę o opinie  , porady użytkowania  jak i montażowe?

 

 moriss

 

Witam !

Obydwa modele, to akurat ten sam rodzaj klimy (skrzyniowa / podłogowa), dlatego moim zdaniem, którego byś nie wybrał wszystko będzie niemal identycznie, tym bardziej, że Elektrolux, Truma, czy Dometic (Waeco), to sama śmietanka wśród producentów wyposażenia przyczep.

Może Ci się przyda jeszcze kilka uwag ogólnych :hmm:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dzięki  Kristofer za odpowiedź  i za link do tematu (Jakoś go przeoczyłem  przeszukując  forum ).

Moją  decyzją jest montaż klimatyzacji  w skrzyni  w schowku na podłodze pod łóżkiem ( przy sprzedaży  przyczepy zawsze klimatyzację będzie można wymontować jeżeli klient nie będzie chciał  dopłacić za Klimę.)

Ale  odnośnie  Klimatyzacji  to mam dalej dylemat ???  

I nie jest  tak jak piszesz , że to są dwie takie same klimatyzacje  .  Dometic  HB 2500 ma pompę ciepła ( funkcja  chłodzenia i ogrzewania  ) i tym się różni   od  Trumy  Saphir Comfort 2400  .

Lecz ja do takich urządzeń które  mają dwa w jednym  podchodzę ostrożnie ( nie wiem  czy nie ma straty na jakości chłodzenia  kosztem tej pompy ciepła czy nie jest głośniejsza  praca agregatora   ).

Firma Truma w tym roku tez wyprodukowała klimatyzację z  zintegrowaną  pompą ciepła

”Truma Sapir Comfort  RC  2400” - lecz cena na razie jest  wysoka  !!!wiadomo nowy model.

 

Może ktoś z forumowiczów   wypowiedział by się na temat Klimatyzacji Dometic HB 2500 jak się sprawdza  w praktyce opcja chłodzenia  i opcja pompy ciepła ).

 

PS .

Tomala !!!  mam do ciebie pytanie?   Czy na każdym wylocie wentylacyjnym  masz  zamontowany tłumik  który redukuje szum   tłoczonego powietrza .

 

moriss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema mnie w kraju i niemogę zobaczyc. ele prawdopodobnie niema bo ztego co pamiętam  to  wychodzą trzy gołe rury do kratek kture zamontowane są w boku łożka.  Musiały by byc trzy tłumniki z klimatyzacja jest jeden probiem na niekturych kempingach jest małe zabaspieczenie i wywala korki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Dometic  HB 2500 i mogę powiedzieć tylko tyle że działa i akurat 2 w 1 to w przypadku klimatyzacji  tylko odwrócenie obiegu - tak w uproszczeniu. Mogę tylko polecać. Ma wyjścia od frontu i z jednego boku. Daje radą jak auto stoi w pełnym słońcu i do tego dłuższym bokiem do niego. W funcji grzania też się sprawdza i zjada tylko 1100 W, a oddaje 3000W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W funcji grzania też się sprawdza i zjada tylko 1100 W, a oddaje 3000W.

 

;)

Coś chyba pomyliłeś, jak to jest możliwe :hmm:

 

Z grzaniem w klimatyzacjach bywa różnie. Myślę oczywiście o technicznym rozwiązaniu.

Bywa tak, jak napisał Krzysztof, ale są i inne rozwiązania.

W mim Elektroluxie jest np. osobna komora grzewcza z grzałką wielo-prętową ok. 1000 W. Ma to taką zaletę, że podczas grzania, nie pracuje w ogóle agregat, czyli słychać ewentualnie tylko szum nadmuchów w zależności, jaką intensywność się ustawi.

Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku deszczowych dni, gdy do przyczepy trafia sporo wilgoci np. na zmoczonych ubraniach.

W mgnieniu oka wymiesza i osuszy powietrze w całej przyczepie (uchylone okna). Włączam w takich przypadkach największy nadmuch na kilka, kilkanaście minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

montowałem jedną i drugą klimatyzację.

Klima Trumy robi lepsze wrażenie w pierwszym kontakcie - solidniejsze wykonanie

Dometic jest zdecydowanie głośniejszy - porównanie przy podobnej zabudowie,

wręcz nawet na korzyść dometica. Szczególnie głośny jest moment włączania kompresora.

 

 

Co do wspomnianej solidności - nie musi mieć to przełożenia na walory funkcjonalne urządzenia.

Głośność pracy - można korygować sposobem zabudowy.

Dometic posiada opcję grzania - walor dodatni - pewnie to i dobrze...

... aby klima działała sprawnie wypadałoby wyloty powietrza usytuować wysoko,

natomiast nie zabardzo widzę ogrzewane powietrze wydmuchiwane wysoko.

Co najwyżej jako wspomaganie ogrzewania "normalnego".

 

Zapewniam że nie mam interesu lobbować jednego czy drugiego produktu / marki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]  nie zabardzo widzę ogrzewane powietrze wydmuchiwane wysoko.

Co najwyżej jako wspomaganie ogrzewania "normalnego".

 

Przypuszczam, że nikt nawet przez chwilę nie pomyśli, aby takie ogrzewanie traktować inaczej.

W przypadku, o którym pisałem, wyloty są pod samym sufitem (na przód i tył przyczepy, z możliwością kształtowania strug powietrza). Gdy włączę nadmuch ciepłego powietrza na najwyższe obroty, to mało głowy nie urwie, tak wieje. W połączeniu z piecem trumy (elektryczność lub gaz), tak skutecznie wymiesza się powietrze wewnątrz przyczepy, że w kilka do kilkunastu minut wysuszy wszystko i w każdym zakamarku.

 

W każdej klimatyzacji, moment włączania się kompresora (... i pierwsze chwile jego pracy) jest tym najgłośniejszym w trakcie jego pracy :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziabong., dnia 08 Cze 2013 - 15:47, napisał: snapback.png

W funcji grzania też się sprawdza i zjada tylko 1100 W, a oddaje 3000W.

 

;)

Coś chyba pomyliłeś, jak to jest możliwe :hmm:

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Tłumacząc w bardzo uproszczony sposób: klimatyzacja mocą 1100W nie grzeje, a transpotruje ciepło z zewnątrz do wewnątrz.  Parametr COP najsprawniejszych klimatyzacji, czy pomp ciepła przekracza 4, a to znaczy że w sprzyjających warunkach 1kW pobranej mocy pozwala uzyskać ponad 4kW ciepła.

Edytowane przez zlp (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem, Ogólnie zgadzam się z tym, co napisałeś.
Ta klima, o której piszesz, gdyby nie fakt, że jest wspomagana w czasie grzania dodatkową grzałką elektryczną, teoretycznie dałaby ok. 2400 W, a w niskich temperaturach zewnętrznych można by się było zastanawiać, czy w ogóle grzeje. Dopiero z 500 watową grzałką, może uzyskać teoretyczną moc grzewczą ok. 3000 W.
Sprawność takiego grzania, niestety bardzo mocno spada wraz z obniżaniem się temperatury zewnętrznej, na co typowe piece gazowe lub elektryczne tak wrażliwe nie są. Stąd, moim zdaniem, omawiane tu klimatyzatory nie sprawdzą się, jako jedyne ogrzewanie.
IMHO

 

P.S.

Sprawdzałeś kiedyś, jak sprawuje się praca tego ogrzewania przy temperaturach chociażby ok. zera stopni ?

Pytam z ciekawości, ponieważ sam nie miałem takiej okazji praktycznego sprawdzenia, a moja klima, jak pisałem, wykorzystuje grzałkę.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem do 2 stopni C działa, pieca jednak mi nie zastępuje on ma 6 kW i ciężko go zastąpić zwłaszcza nocą . Czy jest lepsze nie wiem, jest bardziej wydajne jak zna się zakres pracy dlatego je wybrałem. Truma pewnie też ma funkcję osuszania , a to fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im niższa temperatura  z której odbieramy ciepło (w przypadku grzania), tym bardziej sprawność spada (odwrotnie niż podczas klimatyzacji, podczas której potrzebujemy właśnie zimna, aby "przemieścić" temperatury w kierunku w którym potrzebujemy). Jak bardzo, to zależy od sprawności klimatyzacji. Jednakże wykorzystywanie grzałki jako żródła ciepła z zasady wiąże się ze stratami, jak już napisano, nie ma perpetum mobile (grzałka jest przeznaczona do odmrażania instalacji, a nie do samego grzania). Klimatyzacja wykorzystuje temperaturę zewnętrzną, a tej nie zasilamy, tak jak musielibyśmy zasilć grzałkę, aby wykorzystać jej ciepło. Klimatyzator z odwróconym działaniem potrafi bezpośrednio z temperatury 5C na zewnątrz uzyskać nawet 50C po stronie wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Dziękuje bardzo  !!!  koledzy za podpowiedzi  i opinie ,widzę że temat rozwinął się o tematy techniczne,

 ( i to bardzo dobrze  ) mam nadzieje  że temat  przyda  się kolejnym inwestorom w klimatyzację .

Moja decyzja idzie  raczej ku klimatyzacji ( Dometic 2500 ) ??? lecz  jeszcze się zastanawiam ??? 

Sprawa montażu  już  zaplanowana . Klimatyzacja zostanie zamontowana w skrzyni pod łóżkiem  następnie  Jeden wylot w skrzyni  i dwa wyloty wysoko w , szafie  mam dosyć dużo możliwości montażowych.

Jeżeli  ktoś jeszcze ma chęć się jeszcze wypowiedzieć, podpowiedzieć,  doradzić w temacie to czekam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

podpinam się pod temat, by nie tworzyć nowego. 

Jak pewnie wielu z Was pamięta, jak zastanawiałem czy kupić klimatyzację KLIMACO KL 5250. Wszędzie szukałem na jej temat informacji, bo cena stosunkowo atrakcyjna, ale niestety wszystkie opinie, do których dotarłem były raczej "średnie" dlatego postanowiłem odżałować trochę kasy, a że cena bardzo promocyjna to postanowiłem kupić klimatyzację dachową DOMETIC B2200 i właśnie dzisiaj stałem się jej szczęśliwym posiadaczem. Niestety nie dostałem instrukcji w języku polskim. Czy ktoś z Forumowiczów jest w posiadaniu takowej i byłby łaskaw się podzielić? Będę wdzięczny.

Edytowane przez koszak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.