Skocz do zawartości

Klimatyzacja fabryczna Elecrolux

oceanic123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Klubowiczów,

ponieważ przekopałem się przez tematy klimatyzacji i nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie, proszę tych którzy posiadają fabrycznie zamontowaną klimatyzację firmy Electrolux (zazwyczaj B1900 i następcy) o opinie na temat wydajności tego urządzenia montowanego zazwyczaj zamiast okna dachowego. Poszukuję właśnie kolejnej cepki i spotkałem się w kilku nowszych modelach z tym urządzeniem. Pytanie czy to działa... proszę o wasze opinie.

Ponieważ jest to mój pierwszy post oficjalnie na forum, które śledzę od dłuższego czasu, niniejszym chciałem się serdecznie się przywitać. Pozdrowienia z Łodzi.

• 4 tygodnie później...

Witam Szanownych Klubowiczów,

ponieważ przekopałem się przez tematy klimatyzacji i nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie, proszę tych którzy posiadają fabrycznie zamontowaną klimatyzację firmy Electrolux (zazwyczaj B1900 i następcy) o opinie na temat wydajności tego urządzenia montowanego zazwyczaj zamiast okna dachowego. Poszukuję właśnie kolejnej cepki i spotkałem się w kilku nowszych modelach z tym urządzeniem. Pytanie czy to działa... proszę o wasze opinie.

Ponieważ jest to mój pierwszy post oficjalnie na forum, które śledzę od dłuższego czasu, niniejszym chciałem się serdecznie się przywitać. Pozdrowienia z Łodzi.

Witaj !

Mam klimę Elektroluxa na dachu, ale chyba inny model niż ten, o którym piszesz.

Wszystkie jednak działają podobnie. U mnie działa i wszystko jest OK. Moja ma dodatkowo funkcję ogrzewania, więc można skutecznie ogrzać budkę, wspomagając piec Trumy. Wyprowadzenie wylotów powietrza w centralnym punkcie dachu sprawia, że od chwili włączenia do odczuwalnego działania, trzeba zaledwie krótkiej chwili (wyloty są bezpośrednio na urządzeniu, nie trzeba "kilometrów" rur). Wadą może być trochę bardziej odczuwalna praca agregatu, niż w klimie montowanej na podłodze (drgania, które przenoszą się po stelażu przyczepy). Nie jest to jednak na tyle znaczące, aby przeszkadzało. Ogromną zaletą dla mnie jest bardzo łatwe czyszczenie filtrów. Z kolei klima podłogowa ma rozprowadzane powietrze rurami w górę przyczepy (podobnie, jak przy ogrzewaniu). Moim zdaniem w tych rurach często tworzą się znakomite warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, a możliwości dokładnego oczyszczenia są praktycznie żadne i to jest dla mnie podstawową wadą klimy podłogowej, mimo bardziej cichej pracy.

:hej:

W poprzedniej Hobby Prestige 495 montowałem sam klimatyzator podłogowy z rozprowadzeniem rurami - był to klimatyzator TRUMA SAPHIR ze sterowaniem pilotem. Klimatyzacja była rzeczywiście bardzo cicha, ale jej sprawność oceniam na dość przeciętną. Sam montaż - fajna przygoda i dobre dwa dni pracy.

Koszt - a było to jakieś 8 lat temu (urządzenie +rury, uchwyty, kratki wylotowe itd itp) chyba przekroczył 6000 zł (dokładnie już nie pamiętam) - nie licząc oczywiście własnej robocizny

W obecnej przyczepie (Hobby Excellent 710) mam klimatyzator Electrolux - zamontowany przez producenta przyczepy na dachu. Jest on odczuwalnie głośniejszy, ale też jego skuteczność i sprawność jest zdecydowanie większa. Mimo znacznie większych rozmiarów przyczepy całkowicie zapewnia właściwe jej schłodzenie. Sterowanie jest wprawdzie bez pilota (ten pilot w Trumie to taki trochę :kwiatek do kożucha") ale to naprawdę w niczym nie przeszkadza, za to klimatyzator ma też dodatkową funkcję ogrzewania - działa jak tzw. pompa ciepła. Bardzo sprytne uzupełnienie i wspomaganie ogrzewania standardowego.

Mając możliwośc wyboru - wybrałbym jednak sprawniejszą klimatyzację montowaną na dachu, mimo iż jest nieco głośniejszym urządzeniem.

No i włożone w zakup urządzenia podłogowego pieniądze, są przy sprzedaży przyczepy praktycznie nie do odzyskania...