Skocz do zawartości

Zasilanie cepki z wlasnego AKU, przeróbka...


BartoszK

Rekomendowane odpowiedzi

@Blazey -  dzieki za informacje, dokladnie mam to gniazdo z konektorem "2a" -  dzisiaj to przetrenuje wieczorem... i dam znac...

 

Do wczesniejszych informacji rózwnież dziekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No i wszystko jasne.... Poprzedni wlaściciel cos kombinowal...

Z tyłu przyczepy pod podloge wychodzi wiązka 13 pin, ale do wtyczki dochodzi juz tylko 7 i tyle jest zarobionych we wtyczce 13pinowej ;-) ...

 

Wiec przerobie teraz wtyczke na 7 pin aby pasilo z autem, a podłączeniem aku do obwodu 12V to pobawię się z Waszą pomocą w Grodzie lub Przybrodzinie, bo wszystkie zabawki ze sobą zabiorę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu offtop i zagwozdka....

 

Z nudów ogladalem gniazdo haka... i zdziwko w gniazdo byla wpieta maskownica gumowa ktora zaslaniala kilka Pinow - bylo widac tylko klasyczne 7 pinow...

Po jej wyciągnięciu wyglada to tak - typ gniazda MULTICON....?

 

 

 

 

gallery_11643_510_944132.jpg

 

 

I moje pytanie co to jest?

 

Bylem u elektryka zeby mi sprawdzil piny na kontrolerze i jest tak...

 

lewy kierunek,

prawy kierunek,

stop,

lewa pozycja,

prawa pozycja,

czujnik parkowania,

przeciwmgielne,

cofanie,

plus stały - jak jest podlaczony jest buzzer jak przy wlaczonych swiatlach, jak otwieram drzwi kierowcy to piszczy,

plus stacyjka - sygnal na wyswietlaczy w aucie - "Informacja dla kierowcy <> zasilanie przyczepa"

masa,

masa,

konektor sprzegniety z alarmem, biegun dodatni ktory co 15sekund pojawia sie na 2 sekundy - jego podłącznie sygnalizuje wlaczenie alarmu ale auto sie nie zamyka ?!?!?!

 

Czy ktos sie orientuje czy jest przejsciowka z mojej wtyczki na kalsyczna 13'tke do przyczepy 13 pinowej ?

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest gniazdo 13 pin typu WeSt

 

Tu masz schemat

Schematy gniazd i wtyczek 12V przyczep samochdowych.pdf

 

 

I pierwsza z brzegu wtyczka, która będzie pasować

http://allegro.pl/wtyczka-13-pin-multicon-west-12-v-okazja-i3098776549.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym przerobił na klasyczne 13 pin w aucie , prosta robota (czas wchłonięcia 1-3 piw)  a i koszty niewielkie. 

 

Witam ponownie - decyzje juz podjalem - dogadalem sie z elektrykiem w Waøbrzychu i dolozy mi drugie gniazdo typowe 13PIN z drugiej strony haka, wiec bede mial 3w2 ;-) 7pin, 13pin i nietypowe WeSt 13pin, przy okazji polozy mi nowa wiazke ëlektryczna od wtyczki do energo bloku w przyczepie ...

 

Calosc - robocizna plus material wycenil na 250pln i liczy ze w 2.5-3 godzinki sie wyrobi... jutro dam znac jak to wyglada i jaka jakosc uslugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie - decyzje juz podjalem - dogadalem sie z elektrykiem w Waøbrzychu i dolozy mi drugie gniazdo typowe 13PIN z drugiej strony haka, wiec bede mial 3w2 ;-) 7pin, 13pin i nietypowe WeSt 13pin, przy okazji polozy mi nowa wiazke ëlektryczna od wtyczki do energo bloku w przyczepie ...

 

Calosc - robocizna plus material wycenil na 250pln i liczy ze w 2.5-3 godzinki sie wyrobi... jutro dam znac jak to wyglada i jaka jakosc uslugi.

 

PO CO???

 

nie masz na co wydać 250zł ... po co Ci 2ganiazda w aucie?

 

Wszyscy po kolei podpowiadają jak to zrobić za 50zł (nowe gniazdo 13pin + przejściówka jakbyś chciał ciągać przyczepę ze starą 7pinowa wtyczką)

Nie rozumiem istoty wyważania otwartych drzwi ... :niewiem:  :niewiem: :niewiem:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO CO? - wyjasnie koledze, bo nie wywazam drzwi...

 

Moja oryginalna jest podlaczona 19 biegunami... (!), sama maskownica (klapka) gniazda jest 4 pinowym wlacznikiem/wylacznikiem alarmu, czujnika cofania, i sygnalu dla zalaczenia dodatkowego obwodu z alternatora (sa dwa regulatory napiecia - jeden obwod dla auta drugi dla zaczepu - poprzedni wlasciciel wywalil oryginalny alternator, obecnie jest 160+60A;-) ), w dnie wtyczki natomiast sa kolejne 2 piny dla sterowania modulem komputer/sygnalizacja i informacja o zapieciu przyczepy...

 

Mam teraz dolozona druga wtyczke, pomiedzy oryginalna a hakiem (i dalej caly mechanizm  sie oryginalnie sklada na ramieniu Brinka), z zachowaniem pelnej informacji dla komputera - dalej mam wszystkie komunikaty na obu gniazdach (w stylu spalona zarowka przyczepa, sprawdz podlaczenie przyczepy, przelaczono smiatlo mgielne), ale oba gniazda musza być zalaczone (nie dało sie wszystkiego przerobic ze wzgldu na przewody o grubosci wlosa) - w jedno wkladam wtyczke przyczepy, w drugie (oryginalne) sama pusta wtyczke, aby podniesc maskownice i zalaczyc piny w dnie gniazda.

 

Dolozylem do wiazki z przyczepy dodatkowo kabel 2x2,5 Cu - extra tylko na lodóweczke.

 

Z informacji uzyskanej od elektryka - stosowanie przejsciowki w m.in. citroenach (np C4 GP od 2007), fordach (np mondeo 4), fiatach (elektryka z alternatorem Bosch) i jeszcze kilku innych ktorych nie pamietam, moze wprowadzac zaklocenia dla modułu i prądu ładowania akumulatora, co moze powodowac rozladowywanie akumulatora w czasie jazdy.

 

Elektryk "bawil sie" 5 godzin z autem i przyczepą - koszt 400pln (jesli bedzie ktos chetny to podam na priw namiary), dodam jeszcze ze serwis citroena w Wałbrzychu i Jelenia Góra nie chcialy sie tym zajac - a jesli juz to wymiana wszystkiego co sie wiaze z hakiem - cena oscylowala od 1700-2000pln.

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

A mam takie laickie pytanie. Czy robiąc tak jak Bartosz(wydaje mi się to prostym rozwiązaniem.)da się wydzielić -odłączyć z nowego -dodatkowego gniazda zasilanie lodówki?.żeby był spokój że lodówka działa na 12v tylko gdy auto sobie jedzie a nie gdy jest podpięta do tego dodatkowego aku ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem.fabrycznie tak jest że jak jedziesz to lodówka chłodzi(ale auto też pracuje).a ja pytam właśnie,czy jak dorobie dodatkowe gniazdo wg.pomysłu Bartosza i na postoju wypne wtyczke przyczepy z gniazda auta i wepne do tego dodatkowego gniazda biorącego prąd z aku z bakisty to czy można tak zrobić że nie będzie tam zasilania lodówki?(bo lodówka szybko rozładuje aku).Myśl jest taka :

1.jedziesz-jesteś spięty z autem-lodówka chodzi(12V)

2.stoisz-przepinasz wtyczke z gniazda auta do gniazda idącego z aku w bakiście-lodówka NIE chodzi ( staje na kilka godzin na nocleg to odpalam gaz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo ale po co ? W 13 pinowej instalacji masz osobno lodówkę, ta leci do samochodu. Jak gasisz samochód gaśnie lodówka tu nic nie musisz przerabiać. Osobny obwód masz do oświetlenia wnętrza i pompek ten obwód nie musi lecieć do samochodu. Wepnij go do wewnętrznego akumulatora przyczepy. Oświetlenie ledowe wnętrza + pompki nigdy nie rozładują tego akumulatora. Podładujesz jak wpadniesz na camping.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki witus. Gasze samochód-gaśnie lodówka.OK. Następnie wysiadam, wypinam wtyczke z auta i wpinam ją do drugiego gniazda(tego od aku z bakisty) i co?znowu zaczyna wszystko działać tak jakbym odpalił auto. .bo znowu dałem prąd( przecież wtyczka nie rozróżnia czy prąd jest z aku auta czy z innego).

A czy lodówka jest pod którymś konkretnym pinem we wtyczce przyczepy ?.Bo jeśli tak to po prostu w dodatkowym gnieżdzie nie dam prądu do tego pinu i to by załatwiło sprawe.

post-15178-0-86459600-1380187720_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.