Skocz do zawartości

Zasilanie cepki z wlasnego AKU, przeróbka...


BartoszK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów serdecznie....

 

Dorosłem do pomysłu w przerobieniu zasilania 12V w cepie...

 

Mianowicie koszt przerobienia mojego holownika w serwisie na 13PIN to wydatek 1300-1500 pln (moze ktos wie jak to taniej zrobic), postanowilem wywalic 12V zelowy 7Ah akumulator z cepki (zamontowany w okapie kuchenki) i wstawic mocniejszy w kufrze...

 

Pomysla mam zaczerpniety z naszego forum...

Zamontowalem 13 pinowe gniazdo na kufrze przyczepy i chce tam wpinac 13'tke od cepki tak żeby brała zasilanie stałe i "kluczykowe" podczas postoju na dziko...

 

Pod plusa ktore piny powinienem podpiac 9 i 10? a pod minusa 11 i 13? i czy 11 i 13 moga byc zwarte po stronie gniazda bo domyslam sie ze 9 i 10 nie moga sie nigdzie spotykac..?

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zamontowalem 13 pinowe gniazdo na kufrze przyczepy i chce tam wpinac 13'tke od cepki tak żeby brała zasilanie stałe i "kluczykowe" podczas postoju na dziko...

13 pinowe gniazdo montuje się w holowniku a w przyczepie wtyczke 13 pinową

Edytowane przez szczepan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rozwiązałem to bardzo prosto ( też miałem 7 pinów )

ten nazwę to dodatkowy prąd ( lodówka, ładowanie aku ) pociągnąłem bezpośrednio z aku w holowniku ( zamontowałem na nim diody i włącznik )

diody świecą jak płynie prąd do przyczepy ( lodówka, aku ) dochodzi to komicznych sytuacji jak wysiadamy na zwiedzanie i pada pytanie wyłączyłeś lodówkę ? 

chodzi o to aby w czasie postoju nie ciągnęła prądu z holownika

chyba Ed opisywał że ma podobne rozwiązanie ale zamiast diód ma podawanie prądu po kluczyku więc jak nie przełączy kluczyka to i prąd do przyczepy nie płynie, 

oczywiście przewód musi być dość gruby i ja zastosowałem bezpiecznik 25-30 A.

 Taki przełącznik jak będziesz kupował to też powiedź żeby był min 25 A.

u mnie to działa komputer żadnych błędów nie wykrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - uściślę - aku w przyczepie ma byz niezalezny od holownika i w zaden sposób z nim polączony - aku jest osobno w przyczepie i ma zasilac obwody 12V caly czas (kibelek, krany, oswietlenie, TV i inne z gniazda 12V) , do niego podpiety ma byc prostownik i ladowac go gdy bedzie 220V...

 

Patent ma byc prosty - wtyczke od cepki wpinam do gniazda extra zamontowanego na kufrze cepki a w nim aku 64Ah... i w cepce wszystko co na 12V ma dzialac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zamontowalem 13 pinowe gniazdo na kufrze przyczepy i chce tam wpinac 13'tke od cepki tak żeby brała zasilanie stałe i "kluczykowe" podczas postoju na dziko

...

Koledzy - uściślę - aku w przyczepie ma byz niezalezny od holownika i w zaden sposób z nim polączony

...

 

Zdurniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdurniałem.

hehehehe - w aucie mam 7 Pin i tak zostaje - tylko do holowania cepki....

 

Jak cepka bedzie stala solo na dziko wtyczke od cepki chce wpiac w dodatkowe gniazdo zakonczone aku schowany w cepce i podlaczony do gniazda 13 pinowego ktore extra zamontuje gdziec na cepce w okolicach kufra w ktorym chce schowac Aku... i wsio co w cepce na 12V ma dzialac... tak jak gdybym podlaczyl do auta ktore ma 13 pin  na haku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... postanowilem wywalic 12V zelowy 7Ah akumulator z cepki (zamontowany w okapie kuchenki) i wstawic mocniejszy w kufrze...

 

...

 

A nie prościej poprostu wymienić ten aku na większy? :niewiem:  po co jakieś kombinacje z wtyczkami itd :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A ja zrozumiałem.

Bartosz tylko zamast zabawy z wtyczką wpiąłbym się od razu do wiązki z + z aku na zasilanie urzadzeń. Po drodze zrobiłbym zwykły wyłącznik mechaniczny,

U mnie centralka jest przy ściance bakisty pod łóżkiem więc b. blisko.

Pomyśl o tym...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieco rozjasnie...

 

BartoszK ma w cepie wtyczke 13 pin, w aucie ma wtyczke 7pin

uzywa przejsciowki ale nie ma zasilania z auta na odbiorniki w cepie

 

chce wsadzic aku do bakisty i z niego brac zasilanie poprzez wtyczke cepy 13 pin tak aby nie przerabiac instalacji w cepie...

 

gdy nie ma 230V z kabla - pracuje na akumulatorze...

jak jest 230 V to dodatkowy prostownik laduje akumulator

 

patent prosty bo "fabryczny energoblok" po podaniu 230V samoczynnie odlaczy zasilanie idace z wtyczki cepy

 

Bartek - te aku  co bylo w cepie to jakas prowizorka tak? i nie ma zrodla ladowania?

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej poprostu wymienić ten aku na większy? :niewiem:  po co jakieś kombinacje z wtyczkami itd :hmm:

 

za malo miejsca - i oryginalnie dziala na nim tylko oswietelnie wewnterzne, woda i kibelek, brak lodowki i oswietlenia zewnetrznego przy wejsciu...

 

chcialbym uzyskac taki efekt jak mam gdy podpinam do auta sasiada - wszystko co na 12V dziala bez problemów (oswietenie wewnetrzne, zewnetrzne nad wejsciem, woda, kibelek, lodoweczka...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Po drodze zrobiłbym zwykły wyłącznik mechaniczny,

w takim przypadku trzeba pamietac o jego wł/wył

 

jak poda zasilanie na wtyczke to napiecia nie będą mu sie gryzły bo blok sam bedzie wybieral zrodlo zasilania na odbiorniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że zrobisz to tak:

- oryginalną wtyczkę w przyczepie masz  13pin i nie będziesz jej przerabiać

- montujesz w bakiście dodatkowe gniazdo

- do tego nowego gniazda podłączasz dodatkowy akumulator

 

Jeśli tak to:

- plus na pinie 9 powinien zasilać oświetlenie i pompki

- plus na pinie 10 powinien zasilać lodówkę

W Twoim wypadku zarówno masy 11 i 13 jak i plus 9 i 10 mogą być zwarte w dodatkowym gniazdku, przecież jak je podłączysz do swojego aku to i tak będą połączone.

 

Zupełnie inną sprawą jest to, że jeśli na tym aku będziesz miał włączoną lodówkę to wytrzyma Ci to kilka godzin i aku się rozładuje.

 

 

Tak dla jasności jeszcze schemat

 

post-9565-0-98757700-1365372780_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.