Skocz do zawartości

Problem z rozgryzieniem instalacji


Speedy

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak: przy drzwiach mam wyłacznik (dwu klawiszowy) do włączania światła nad stołem w salonie i do oświeltenia przedsionka. Oba te punkty świetlne wchodzą do puszki 220V jednym kablem 4 żyłowym ( ziel/zół, brąz, nieb, czar). Chciałem przerobić oświetlenie na 12V z wykorzystaniem obecnej instalacji.  Ponieważ na tym obwodzie były tylko te 2 punkty, wypiąłem kabel z puszki,  dokonałem zmian w lampkach,i wpiąłem w zasilacz 12V. Podłaczyłem nieb. jako +, brązowy jako - . Żół/ziel odrzuciłem , a z czarnym nie wiedziałem co zrobić. Efekt jest taki ,że lampa nad stołem działa jak należy ( włacza się i wyłącza) ale w oświetleniu przedsionka jest cały czas napięcie ( nie da się wyłaczyć światła). rozebrałem wyłacznik. Są tam 3 kable: brąz, nieb i czarny.... i tu utknąłem

Edytowane przez Speedy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Nie napisałeś, jakie są kolory kabli przy poszczególnych punktach świetlnych i włączniku oraz, czy kable od włącznika wchodzą do tej samej puszki, dlatego nie rozrysowałem Ci kolorami kabli.

Musisz sprawdzić, który kabel jest który (np. miernikiem) i połączyć tak, jak rozrysowałem.

Jeśli wszystkie kable od źródeł światła i włącznika zbiegają się w jednej puszce, to tylko tam dokonaj odpowiednich połączeń. Zakładam, że wszelkie poprzednie połączenia z instalacją 230 V zostały całkowicie usunięte i że jakiekolwiek kable 230 V i 12 V nie idą do jednej puszki. Te obwody muszą być całkowicie oddzielone !

 

post-8228-0-65867700-1363291894_thumb.jpg

 

:hej:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.w instalacjach 230V przewód czarny na ogół jest fazowy proponuje +12V z zasilacza. Niebieski w 230V to zero robocze proponuje podłączyć -12V z zasilacza (odejście do jednej i drugiej lampy) Przewód czarny powinien dochodzić do środkowego styku w wyłączniku Z wyłącznika brązowy +12 jedna lampa niebieski +12 druga lampa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były na 220V.

Odnośnie zmiany kolorków:

ver 1) 

czarny +

niebieski -

Efekt: prawy klawisz włacznika włacza tylko światło nad stołem (jak przedtem) ALE tylko gdy właczony jest lewy klawisz włącznika. TZN nie można zapalić światła nad stołem gdy nie jest właczona lampa w przedsionku

 

ver 2)

czarny+

brązowy -

Efekt: bezpiecznik kaput

 

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie: w obu lampach są kable: nieb, brąz, zól/ziel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czarny+ niebieski- Jak to nie wypali odłącz przewody które odchodzą do lamp i prosto z zasilacza na brązowy + na niebieski - powinny zaświecić. Nie wspomiałeś czy żarówki 12V są zwykłe czy ledy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Przepraszam za głupie pytanie, ale czy napewno te żarówki, a szczególnie zewnętrzna do oświetlenia przedsionka były na 230 V ?

 

Pozdrawiam

 

Bardzo rozsądne pytanie :bravo:

Przyznam, że też mnie to dziwi. Kupując używaną przyczepę, nigdy nie wiadomo, czy ktoś czegoś nie "udoskonalił".

To samo dotyczy kolorów kabli, również mogły być zamieniane miejscami itd.

Dlatego jedyną 100% metodą sprawdzenia jest pomiar.

IMHO

Kristofer: noooo z tą wzmianką o sepracji 220V od 12V, to żes mi Chłopie pojechał ;)

 

Speedy przepraszam, jeśli Cię czymś uraziłem, nie znam Twoich możliwości w temacie "elektryki", ale sądząc po opisie problemu i dalszym rozwoju tematu, nie jest to jednak Twoja domena, dlatego wolałem o tym wspomnieć (tak na wszelki wypadek).

Tego typu porady, czytają też inni, nie miej mi tego za złe   ;)

 

 

P.S.

Piszesz, ze masz miernik. W takim razie, w czym jest problem   :niewiem:

Minuta pracy i wszystko wiadomo.

Metodą zgadywania, może w końcu trafisz, albo i nie ..., bo może się okaże, że brak Ci jakiegoś przewodu  :jump:

Czy wiesz, jak zlokalizować początek i koniec danego przewodu (mniejsza o kolory, na tą chwilę o tym zapomnij) ?

Jeśli nie, to zrób według rysunku, również w/g rysunku później połącz i wszystko będzie działać.

 

post-8228-0-53278200-1363367648_thumb.jpg

 

Pamiętaj - włącznik jest podwójny, więc ma trzy wyprowadzenia: po jednym na każdy punkt świetlny oraz jedno wyprowadzenie wspólne. Tylko na to wspólne wyprowadzenie musi być podany +12 V i nigdzie więcej ! Wtedy po załączeniu będzie podawany na odpowiedni punkt oświetlenia lub obydwa.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czarny+ niebieski- Jak to nie wypali odłącz przewody które odchodzą do lamp i prosto z zasilacza na brązowy + na niebieski - powinny zaświecić. Nie wspomiałeś czy żarówki 12V są zwykłe czy ledy

Witam, nie chciałem zabierać głosu w temacie lecz muszę się odezwać jeśli instalacja 230V jest przebudowywana na 12V to należy (żeby było zgodnie ze sztuką) również przerobić kolorystykę przewodów, a mianowicie jeśli przy 230V przewód czarny jest przewodem fazowym a przewód niebieski neutralnym (N lub PEN) to przy instalacji 12V czarny jest biegunem ujemnym(-)  a niebieski biegunem dodatnim (+) , przy zachowaniu tych prawideł jeśli kiedykolwiek  się zajmiemy instalacją to będą obowiązywać te same kolory w całej instalacji , a tak to w każdym innym miejscu przyczepy raz masa biegun ujemny będzie czarny raz niebieski a innym razem biały i o kłopoty wtedy nie trudno.

 

Kolega "Kristofer" narysował pięknie :bravo: schemat połączeń i wytłumaczył jak to połączyć , dodatkowo uwzględnić moje sugestie i będzie wszystko w najlepszym porządku :ok:.

 

Pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ,że mi "pojechałeś"... to tak żartem było;)

Cos tam ełetrykę ogarniam, ale bez szału.

Do rzeczy:

Na wejściu wyłącznika jest brązowy. Niebieski i czarny to wyjścia, z tym ,że gdzieś sie po drodze coś jeszcze zmienia, do lampek dochodzą już tylko brązowy i niebieski.

 

W pon. się pomierzy.

 

Zastanawiło mnie jak wspomniałęś,że może brak mi jakiegoś przewodu.....tak się zastanawiam, czy w rozpędzie robienia zmian w instalce nie podłaczyłem przypadkiem kabla idącego od lampki przedsionka bezpośrednio do trafo. Może wcale nie jest tak jak mi się zdaje, że lampa nad stołem i w przedsionku miały wspólne wejście do puszki. Moze jednak od lampy w przedsionku szedł do wyłacznika tylko jeden kabel (np ten nieszczęsny czarny).

Jak znajdę jednak kabel idący bezpośrdnio do przedsionkowej lampy.... to sprawa rozwiązana.

 

 

 

Kabel czarny występuje u mnie tylko w tym jednym miejscu. Cała reszta logiki została zachowana ( niebieski +, brazowy -, zół/ziel...na pamiątkę)

Edytowane przez Speedy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chciałem zabierać głosu w temacie lecz muszę się odezwać jeśli instalacja 230V jest przebudowywana na 12V to należy (żeby było zgodnie ze sztuką) również przerobić kolorystykę przewodów, a mianowicie jeśli przy 230V przewód czarny jest przewodem fazowym a przewód niebieski neutralnym (N lub PEN) to przy instalacji 12V czarny jest biegunem ujemnym(-)  a niebieski biegunem dodatnim (+) , przy zachowaniu tych prawideł jeśli kiedykolwiek  się zajmiemy instalacją to będą obowiązywać te same kolory w całej instalacji , a tak to w każdym innym miejscu przyczepy raz masa biegun ujemny będzie czarny raz niebieski a innym razem biały i o kłopoty wtedy nie trudno.

 

Kolega "Kristofer" narysował pięknie :bravo: schemat połączeń i wytłumaczył jak to połączyć , dodatkowo uwzględnić moje sugestie i będzie wszystko w najlepszym porządku :ok:.

 

Pozdrawiam serdecznie. 

Paradoksalnie kolorystyka przewodów w przyczepie często mija się  właśnie z tą  "sztuką budowlaną - instalacyjną"

Przy napięciach stałych , przy kolorystyce niebieski i czarny  to niebieski jest plusem , natomiast już w zestawieniu niebieski i brązowy to niebieski jest minusem.

 

Jak to się  ma do realiów to można sobie wyobrazić jak będzie wyglądało podłączenie standardowej pompki wody np >>>TAKIEJ <<< do instalacji w przyczepie  .

W pompce fabrycznie minus na niebieskim - natomiast w  instalacji przyczepy plus na niebieskim :) .

 

A co do tej "sztuki" to pompka wody nie jest wyjątkiem. Minus z niebieskiego stosowany jest w wielu urządzeniach DC np, zasilacze , choćby >>taki<< - kiedy na wyjściu DC kolorystyka jest w układzie niebieski i brąz , niebieski będzie minusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czyli całą instalka do przekładki;(

 

To wprowadzam nowy standard: u mnie w budce niebieski to +, reszta bez znaczenia.

Taka też była logika LMC, bo kabel idący z gniazda do lodówki  oraz ten do zasilania ciagłego ( nie dotykałem ich!) też mają + niebieski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.