Skocz do zawartości

Problem z rozgryzieniem instalacji


Speedy

Rekomendowane odpowiedzi

...czyli całą instalka do przekładki;(

 

To wprowadzam nowy standard: u mnie w budce niebieski to +, reszta bez znaczenia.

Taka też była logika LMC, bo kabel idący z gniazda do lodówki  oraz ten do zasilania ciagłego ( nie dotykałem ich!) też mają + niebieski

Tylko pamiętaj o pompce. jeśli kiedyś będziesz zmuszony zastosować taką jak zaprezentowałem wyżej i wiele innych modeli to na jej niebieskim przewodzie  będzie trzeba dać  minus .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie kolorystyka przewodów w przyczepie często mija się  właśnie z tą  "sztuką budowlaną - instalacyjną"

Przy napięciach stałych , przy kolorystyce niebieski i czarny  to niebieski jest plusem , natomiast już w zestawieniu niebieski i brązowy to niebieski jest minusem.

 

Jak to się  ma do realiów to można sobie wyobrazić jak będzie wyglądało podłączenie standardowej pompki wody np >>>TAKIEJ <<< do instalacji w przyczepie  .

W pompce fabrycznie minus na niebieskim - natomiast w  instalacji przyczepy plus na niebieskim :) .

 

A co do tej "sztuki" to pompka wody nie jest wyjątkiem. Minus z niebieskiego stosowany jest w wielu urządzeniach DC np, zasilacze , choćby >>taki<< - kiedy na wyjściu DC kolorystyka jest w układzie niebieski i brąz , niebieski będzie minusem.

 

Witam, zgodzę się z kolega w całej rozciągłości lecz kolorystyka kabli zasilających tych urządzeń nie wynika z prawideł lecz z ignorancji logiki producentów tych urządzeń, a my jako użytkownicy musimy się zastanawiać czy dane urządzenie jest w standardzie nisko czy wysoko prądowym, by je prawidłowo podłączyć i nie uszkodzić. Po prostu samo życie, lecz zawsze damy sobie radę choćby przy pomocy tego forum gdzie zawsze ktoś służy radą i pomocą , w tak dużym gronie ludzi zawsze znajdzie się taka osoba co akurat dany temat ma opanowany zawodowo lub z pasji .

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką pompkę....pompuje;)

...tak z ciekawości- przy zmianie polaryzacji po prostu silnik będzie chodził w drugą stronę, więc bład łatwy do wyłapania.

Właśnie ostatnio miałem zagwozdkę z kolorami kabli, bo montowałem zawór zwrotny z czujnikiem ciśnienia, który odłącza pompkę automatycznie gdy pojawia się ciśneienie na przyłączu wody miejskiej. Wychodziły z zaworku dwa brązowe kabelki, więc się zastanawiałem czemu producent uparł się żeby wysterowywać pompkę minusem....ale w końcu podłaczyłem je do +...bardziej  mi to pasowało logicznie;)

Edytowane przez Speedy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... montowałem zawór zwrotny z czujnikiem ciśnienia, który odłącza pompkę automatycznie gdy pojawia się ciśneienie na przyłączu wody miejskiej.

 

Jaką średnicę mają króćce wody ? Jest może podane ciśnienie zadziałania ? Czy po pojawieniu się ciśnienia, jest opcja włączenia, czy tylko wyłącza ?

Możesz dać jakiś namiar, gdzie kupiłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zgodzę się z kolega w całej rozciągłości lecz kolorystyka kabli zasilających tych urządzeń nie wynika z prawideł lecz z ignorancji logiki producentów tych urządzeń, a my jako użytkownicy musimy się zastanawiać czy dane urządzenie jest w standardzie nisko czy wysoko prądowym, by je prawidłowo podłączyć i nie uszkodzić. Po prostu samo życie, lecz zawsze damy sobie radę choćby przy pomocy tego forum gdzie zawsze ktoś służy radą i pomocą , w tak dużym gronie ludzi zawsze znajdzie się taka osoba co akurat dany temat ma opanowany zawodowo lub z pasji .

 

Pozdrawiam serdecznie.

Widzisz  , a dla mnie logika = właśnie rozwiązanie tych 2 przypadków  ( prezentowanej pompki i zasilacza) a na pewno nie instalacji w przyczepie .

Dlaczego ? bo jeśli międzynarodowym standardem jest iż  niebieski jest w sieci zawsze  jako N - neutralny , a brązowy fazowym czy też  czarny jako kolejna faza to analogicznie w instalacji DC z wykorzystaniem takiej kolorystyki nie powinno być  odwrotnie .

W przypadku instalacji elektrycznych w przyczepach właśnie logika wykonawców  na mój rozum bardzo zawodzi.

Są  wykorzystane przewody o różnych kolorach w parze z powtarzającym się niebieskim kolorem ( niebieski-biały, niebieski-czarny, niebieski-żółty etc).  przy czym minus- masa jest wspólna dla wszystkich obwodów na wspólnej listwie w energobloku .

Czy nie przejrzyściej i logicznie było by kiedy do tej wspólnej masy doprowadzone zostały wszystkie niebieskie z wszystkich par jako minus a inne  kolory z par rozbite na poszczególne sekcje (oświetlenie . lodówka,nawiew etc..) tak jak to jest w przypadku sieci 230v ? gdzie jest wspólny neutral - niebieski, a fazy (brąz , czarny, biały) rozbite na poszczególne obwody?

 

W przypadku w/w pompki czy też zasilacza  najlepiej było by zachować ewidentne standardy dla niskich napięć na wyjściu   czyli czarny minus i czerwony plus , no ale z racji ceny stosują przewody takie a nie inne. 

 

 

Sorka za polemikę  i OT.

 

Mam taką pompkę....pompuje;)

...tak z ciekawości- przy zmianie polaryzacji po prostu silnik będzie chodził w drugą stronę, więc bład łatwy do wyłapania.

Właśnie ostatnio miałem zagwozdkę z kolorami kabli, bo montowałem zawór zwrotny z czujnikiem ciśnienia, który odłącza pompkę automatycznie gdy pojawia się ciśneienie na przyłączu wody miejskiej. Wychodziły z zaworku dwa brązowe kabelki, więc się zastanawiałem czemu producent uparł się żeby wysterowywać pompkę minusem....ale w końcu podłaczyłem je do +...bardziej  mi to pasowało logicznie;)

Nie znam zaworu ale zakładam że jest na elektromagnesie więc cewce tegoż  elektromagnesu wisi gdzie jej podasz plus a gdzie minus dla tego producent tego nie ustalił odpowiednim kolorem.

Może też  w uw zaworze niema nic innego poza wyłącznikiem krańcowym (jakimś stykiem) gdzie też  obojętne jest który z przewodów podłączysz byle był to wyłącznie jeden z biegunów. Czy zawór będzie rozłączał / załączał  minus czy plus w czasie mechanicznego wpływu (ciśnienie) to kwestia tylko Twojego wyboru a nie konieczności dla działania samego zaworu.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór kupiłem w TAM'ie ( tam sa najtańsze), dokłądnie ten . Zawór jest na standardową rurkę 10mm. Zasada działania jest prosta: po podaniu ciśnienia progowego ( w sklepie są 3 zawory z wartościami cisnienia min: 0,8 bara, 1 oraz 1,1bara) zawór rozłącza + lub -. Ma wbudowany w sobie zawór zwrotny, ale niestety przed czujnikiem. Z tego powodu zamontowałem jeszcze jeden zawór zwrotny, tak,żeby cisnienie wytworzone przez pompkę nie rozłączało jej w momencie gdy woda dojdzie do czujnika ciśnienia. Teraz instalka wygląda tak: przyłacze-zawór zwrotny z czujnikiem ciśnienia- zawór zwrotny - trójnik (przyłacze/pompka/dalsza instalacja). Pompka w sobie też ma zawór zwrotny więc po podłaczeniu sieci, nie leje mi się non stop do zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko teraz przez tę  mnogość  zaworów zwrotnych w instalacji musisz o nich pamiętać  przy spuszczaniu wody na zimę  bo w odcinkach między zaworami woda jest uwięziona , która lepiej by nie doczekała mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany. Okazało się ,że trzeba było sięgnąć do podstaw elektryki. Otóż jeżeli mamy dwa obwody (A i B) posiadające wspólne ogniwo zasilania, to nie ma bata ,żeby wyłacznik w obwodzie A sterował odbiornikiem w obwodzie B :mlot:

Z rozpędu podłaćzyłem lapmkę z przedsionka bezpośrednio do elektrobloku. Wystarczyło odpiąć - i połaczyc z czarnym kablem.

Dzięki wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozpędu podłaćzyłem lapmkę z przedsionka bezpośrednio do elektrobloku. Wystarczyło odpiąć - i połaczyc z czarnym kablem.

 

... teraz rozumiem, skąd wziął się Twój nick :jump:

 

Najważniejsze, że już działa :ok: 

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.