Skocz do zawartości

Może coś się ruszy w temacie Viatoll


marios

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież zacytowałem informację z Ministerstwa ,gdzie masz czarno na białym napisane ,że musi być ( nie ma mowy ,że tylko w trakcie poruszania się po odcinkach płatnych). Prawda jest taka,że (jak to zwykle w naszym kraju) jest rozdwojenie jaźni w interpretacji aktów prawnych przez różne organy państwowe. efekt jest taki,że każdy intepretuje to jak mu wygodnie. Koniec końców nie ma w naszym kraju odpowiedzialności prawnej urzędników, więc w efekcie ITD może zatrzymać Cie za brak pudełka (nawet na drodze nie płatnej), wlepić Ci mandat ( nie wiem jak z kontynuacja jazdy)....a potem TY musisz udowadniać ,ze miałeś rację. Tyle ,że w tym momencie znowu dochodzimy do momentu ,że nie ma jasnych aktów prawnych i ich interpretacji....czyli Twoja obrona ,też będzie "śliska". Nerwy ,czas ,pieniądze,a w najlepeszym przypadku nie dostaniesz mandatu...jednorazowo, bo w PL nie ma prawa precedensu. Plus tylko taki,że jak się sytuacja powtórzy , to już będziesz wiedzaiał co i jak ;)

 

Mnie w zeszłym roku ( a był to mój pierwszys sezon) ITD sprawdzało 3 razy. ZAWSZE rozmowa zaczynała się od dwóch rzeczy: uprawnienia i Viatoll.

 

Faktycznie urządzenie ma 2 tryby. Mozesz wyłaczyć tryb przyczepy i jeżeli masz równieź dla tego urządzenia podpisaną umowę na ViaAuto, to możesz śmigać na bramki Viatollowskie ma autostradach również jadąc solo. Nie pamietam już dlaczego ,ale jeżeli nie masz tej drugiej umowy, to zalecają ściągać urządzenie i wkładać je do takiego specjalnego woreczka ,żeby się nie komunikowało z bramkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Besiek nikt nie poda podstawy prawnej bo takiej nie ma. 

 

Na stronie viatola napisane jest to bardzo przejrzyście, ale oczywiście u nas wiele osób musi być bardziej papieskich od papieża.

 

Proszę spojrzeć na ten link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wole miec swiety spokoj i urzadzenie miec na pokladzie - niedajboze wjedzisz naplatny odcinek autostrady (tak jak jest to w koninie, gdzie fragment autostrady jest objety bramkami VIATOLL i nie da sie ni jak tego ominac), zrobia Ci fotke i 5000 PLN do tylu. Dwa dni temu podpisalem umowe na kolejnego VIABOX'a i temat z glowy - nikt mi nie zarzuci, ze czegos tam nie mam lub powinienem miec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dokładnie tak samo zapinam przyczepę wyciągam ViaBox z torebeczki i na szybę i w drogę, mam spokój i czujnie się nie rozglądam czy jestem na płatnej czy nie.

a z tego co wiem to na osobówki jest inny ViaBox ( jazda osobowym bez przyczepy - autostrady )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, a jak to jest na przejazd jednorazowy?

Przykład:

Moja auto w warsztacie a tu okazja budkę 100km od domu kupić. Biorę szwagra z jego autem i zestaw przekracza 3,5t

a do domu innej sensownej drogi nie ma.

Albo... holownik padł 100km od domu, dzwonie po szwagra z jego ciężkim autem by mi budę do domu zatargał.

Czy jest możliwość opłacenia jednorazowego przejazdu danego odcinka, powiedzmy w trybie wyjątkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma, jedziecie np. na stację paliw ( tam gdzie można podpisać umowę na Viatoll ) wpłacacie kaucje 120 pln za urządzenie i wpłacacie min 100 pln na opłacanie przejazdów i wtedy możecie jechać jak już wszystko zaciągniecie to znowu na stację nie ma obowiązku na tą samą co wczesniej i oddajesz urządzenie, zwracają kaucję i nie wkorzystaną kwotę z tych 100 pln ( nie wiem czy tą pozostałość odrazu czy dopiero po nazwijmy to zaksięgowaniu Waszego przejazdu ) ot tak w 2 zdaniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam już pełną jasność, ryzyko kontroli znaczne, kary kosmiczne. Trzeba będzie zakupić pudełko.

I teraz tak: na stronie napisane jak byk ile się płaci za wypozyczenie hardware, co do oplat za nawinięty km to zależy od tonażu (dla nas osobówka z przyczepą 3,5t+) od klasy drogi i klasy emisji spalin, tak? A skąd ja mam wiedzieć jaką mam klasę emisji spalin? Auto jest 13 letnie i produkowane na rynek USA.

Ile kosztuje was jeden km po autostradzie / innej drodze?

Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę :)

poss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie kiedyś był podatek drogowy, później w paliwie a teraz jeszcze Viatoll, poss123 normę emisji spalin określą w punkcie zakupu ( wypozyczenia urządzenie ) koszt km zależy właśnie od tej normy obawiam się ( raczej jestem pewien ) u Ciebie drogi krajowe 32 gr za km , autostrady i ekspresówki 40 gr za km

im starsze auto tym gorsza wyższa emisja spalin.

 

http://www.viatoll.pl/pl/viatoll/ciezarowe/oblicz-stawke-oplaty-elektronicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii formalnej!

 

Jeśli pojazd o masie DMC przekraczającej 3,5 tony nie porusza się po odcinkach dróg objętych Viatollem nie musi być wyposażony w urządzanie do poboru opłat. W innym wypadku wiele pojazdów o masie przekraczającej magiczne 3,5 tony musiałoby mieć takowe urządzenie na pokładzie a ich nie ma.

Przykład? Proszę bardzo! Będę opierał się tutaj o Poznań i okolice. Przykład pierwszy z brzegu. Autobusy komunikacji miejskiej MPK Poznań ( przekraczają magiczne 3,5 tony ) musiałby być wyposażone w takowe urządzenie a nie są. Nie są bo nie poruszają się po drogach objętych Viatollem. Natomiast autobusy Komunikacji Autobusowej Swarzędz ( Swarzędz gmina pod poznańska ) kursujące na trasie ze Swarzędza do Poznania ( po odcinku drogi krajowej nr 92 - objętej systemem elektronicznego poboru opłat ) są wyposażone w urządzenia do poboru opłat, natomiast te, które tylko kursują po terenie gminy Swarzędz już tych urządzeń nie mają. Tak samo wygląda sprawa z autobusami komunikacji podmiejskiej ( gminy pod poznańskie ) Lubonia, Suchego Lasu i Komornik.

Przykłady można by mnożyć. W każdej firmie transportowej osoba zarządzająca transportem ( wymóg z UoTD ) wie czy może dopuścić do ruchu publicznego pojazd wyposażony we viaboxa czy  też takowe urządzenie jest zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] normę emisji spalin określą w punkcie zakupu ( wypozyczenia urządzenie ) koszt km zależy właśnie od tej normy obawiam się ( raczej jestem pewien )

 

 

W punkcie zakupu viaboxa nie określają normy, tylko wpisują tą, którą się poda.

Wcześniej samemu trzeba sobie tą normę ustalić.

Zaświadczenie o spełnieniu określonej normy spalin uzyskuje się w ASO danej marki.

Jeśli z rożnych powodów nie można tego ustalić, to dopiero wtedy, w punkcie zakupu określa się ją  w/g rozporządzenia. Przyjmuje się:

 

Pojazdy osobowe o DMC do 3,5 tony:

 

1992-1995 Euro 1;

1996-1999 Euro 2;

2000-2004 Euro 3;

2005-2009 Euro 4;

od 2010 Euro 5.

 

Pojazdy ciężarowo-osobowe, ciężarowe i specjalne o DMC do 3,5 tony:

 

1994-1996 Euro 1;

1997-1999 Euro 2;

2000-2004 Euro 3;

2005-2009 Euro 4;

od 2010 Euro 5.

 

Gdy samochód jest starszy i nie mieści się w w/w przedziale wiekowym, normę spalin ustala się na "1".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc jak nie masz zaświadczenie to przy zakupie określą Ci z dowodu rejestracyjnego po dacie produkcji mi tak zrobili, nie miałem żadnego zaświadczenie spojrzeli na rok produkcji i wpisali.

Dokładnie tak.

Czasami jednak warto się trochę potrudzić i zdobyć papier na normę, jaką spełnia nasz samochód, ponieważ w/g rocznika może być często zaniżona.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze jak auto w leasingu to kazali ściągnąć umowę leasingu i wiele innych papierów ( info tel.)- tego nie rozumiałem bo umowa leasingu to tajemnica handlowa to wtedy zaświadczenie z leasingu itd

ale jak ViaBox rejestrujesz na osobę fizyczną ( nie na firmę ) to te dokumentu nie potrzebne - i ja uważam że tak należy zrobić na osobę fizyczną bo jak w US wytłumaczyć że z przyczepą jechałem służbowo :)

i tu jest cały problem ViaToll jeździmy turystycznie nie zarobkowo więc tej opłaty nie powinniśmy ponosić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.