Skocz do zawartości

Dodatkowa lodówka - ile zje z aku na 8h ?


BernadettaJerzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przejżałem pobierznie tematy w tym dziale,może coś mi umknęło smirk%281%29.gif proszę o podpowiedź na ile godzin mogę zostawić podłączoną lodówkę zewnętrzną do akumulatora 74 Ah. Akumulator jest b.dobrze załadowany lodówka pobiera na 12V 48W. Wiem że na taką okolicznosć jest wzór,ale już dawno mi z głowy umknął :bzik:

Nadmienię jeszcze że lodówkę zamierzam podłączyć na noc około 8h, natomiast po tym czasie owy akumulator będzie ładowany - jako drugi - podczas jazdy a lodówka będzie zasilona już z gniazda samochodu podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku praktyka pokazuje, że ten akumulator nie "wydoli" przez te 8 godz.. Myślę, ze po 5 godz już będzie ledwo zipał. Zrób próbę w garażu przed wyjazdem. Im dłużej akumulator jest obciążony (pobierany jest duży prąd) tym szybciej spada jego "wydajność". Te wzór to czysta teoria.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeszłości często zostawiało się samochód na włączonych światłach. Na fajrant, po 8h w pracy wracało się do auta, widząc włączone światła od razu myśl niepewności. Odpali czy nie? Jak zdrowy, to odpali więc i lodówka go nie wykończy.

Porównanie:

Pozostawione włączone światła mijania w aucie to żarówki główne , jak i postojowe i ośw. tablicy, a więc:

55+55+4+4+5+5+5+5 = 138W poboru przez 8h i auto odpalało. Lichy akumulator, wykończy się błyskawicznie.

Skoro lodówka pobiera 48W, to podłącz na próbę żarówkę o mocy podobnej i zostaw w garażu na 8h.

Potem sprawdź miernikiem, na podłączonej żarówce, czy napięcie nie spadło poniżej granicy 10,7V jest to próg elektrochemicznego bezpieczeństwa eksploatacji każdego 12V akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile pobiera standartowa lodówka w przyczepie.

 

Przy wyjeżdzie z kampu przez przypadek załączyłem 12v.

 

po powrocie do domu nie odłączyłem przyczepy od autka i po 8h

 

aku w mondziaku był gotowy. Zatrzymał się nawet zegar

 

w desce rozdzielczej.Przypuszczam że godzinę wcześniej

 

odpalenie auta też byłoby problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile pobiera standartowa lodówka w przyczepie.

 

Przy wyjeżdzie z kampu przez przypadek załączyłem 12v.

 

po powrocie do domu nie odłączyłem przyczepy od autka i po 8h

 

aku w mondziaku był gotowy. Zatrzymał się nawet zegar

 

w desce rozdzielczej.Przypuszczam że godzinę wcześniej

 

odpalenie auta też byłoby problematyczne.

 

 

 

grzałka ma 120W więc masz 10A poboru.

wiec po 8 godzinach lodówka zjadła Ci 80Ah więc aku musial paść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałka ma 120W więc masz 10A poboru.

wiec po 8 godzinach lodówka zjadła Ci 80Ah więc aku musial paść

 

 

 

 

Niekoniecznie a nawet gorzej. Skoro nawet zegar przestał chodzić, to te 80Ah było tylko napisane a w rzeczywistości było dużo dużo mniej z 2 powodów:

1 Produkcja nieznanej wytwórni "pseudo akumulatorów"

2 Naturalny spadek pojemności ze względu na normalną eksploatację akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często "testowałem" takie opcje w praktyce ,ed ma rację wyliczanki swoje a praktyka swoje.Być może napięcie nie spanie ponieżej 10.7V ale to wcale nie gwarantuje odpalenia samochodu.

Dodam,że robiłem próby na nowych akumulatorach w pelni naładowanych, renomowanych firm.Nie wiem od czego to zależy ale zostawiając latem lodówkę na noc , następnie tym samym samochodem byłem w Kirunie i przez noc chodziło Webasto ,rano odpalił przy -35 .

Jeśli samochód nie ma w gniazdkach ogranicznika wyładowania to lepiej taki dokupić ponieważ można miec kłopot w trasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.