Skocz do zawartości

Nasza pierwsza rodzinna przyczepa


sawicka

Rekomendowane odpowiedzi

"A czy nie chodzi tu o zestaw typu: holownik 3500DMC+przyczepa lekka do 750DMC?"

 

 

...to byłoby logiczne, być może instruktor nie wyjaśnił tego zbyt jasno, ale sugerował, że nie ma znaczenia waga holownika tak jak waga przyczepy... Ponoć każda przyczepka pow.700kg będzie wymagała dodatkowych uprawnień, czyli E...

nie będę się jednak spierać bo teraz nie jestem pewna czy to my dobrze zinterpretowaliśmy jego słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

super tabelka!

To jest obowiązujące aktualnie?

Z tego wynika że można na B jeździć w zestawie 4250DMC jeśli przyczepka nie stanowi więcej niż 750kg.

A po zmianach przyszłorocznych na B będzie można ciągnąć cięższą przyczepę byle zmieścić się sumarycznie w 4250DMC? :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A czy nie chodzi tu o zestaw typu: holownik 3500DMC+przyczepa lekka do 750DMC?"

 

 

...to byłoby logiczne, być może instruktor nie wyjaśnił tego zbyt jasno, ale sugerował, że nie ma znaczenia waga holownika tak jak waga przyczepy... Ponoć każda przyczepka pow.700kg będzie wymagała dodatkowych uprawnień, czyli E...

nie będę się jednak spierać bo teraz nie jestem pewna czy to my dobrze zinterpretowaliśmy jego słowa.

 

Witam

Mnie też tak uczono więc nie jesteś odosobniony i Twój instruktor choć nie całkiem tak to chyba zrozumiałeś.

Na "B" można ciągnąć przyczepę "lekką" której DMC jest max 750kg.

Jeśli chodzi o przyczepy towarowe lekkie z dmc 750 , których MW jest 400 nie można ich załadować więcej niż 350 kg ładunku.

"B" uprawnia Cię do prowadzenia pojazdu bądź zespołu pojazdów ( ciągnik + przyczepa ) nie przekraczając sumy DMC 3,5t.

Więc jeśli dmc holownika przekracza 2750kg nie wolno ciągnąć przyczepy .

Do tego dochodzą przepisy odnoszące się do wzajemnych DMC zespołu pojazdów. ( dmc przyczepy nie może przekraczać dmc holownika + aspekt najazdu lub bez)

Nie wiem co i kiedy zostało w kodeksie zmienione ale tak uczono mnie.

Pozdro

 

Ps . i jeszcze jeden warunek odnośnie przyczepy pod "B" "jeśli przyczepa jest dwuosiowa , rozstaw między osiami nie może przekraczać metra.

 

A tak na marginesie to nawet policja interpretuje różnie.

Wiele lat temu usłyszałem od gościa z drogówki że niema możliwości zrobić do B samą kategorię E.

Kiedy powiedziałem że na potrzeby pomocy drogowej właśnie kolega zrobił do B kat E to się zbulwersował i powiedział że to nie możliwe :)

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje lekturę do poduszki szanownym kolegom. Tu nie chodzi o MW pojazdu a o DMC. I tyle w temacie. Pojęcie MW występuje tylko przy przyczepach bez hamulca bezwładnościowego tzw. najazdowego.

 

:hmm: To był tylko sarkazm Kolego, a Wojtek ostatnio długo wypoczywał.

Nie jesteś zorientowany, dlatego Ci wyjaśnię: sprzedał śliczną przyczepę, a kupił kampera i właśnie jest pod wrażeniem pierwszego, dłuższego wyjazdu nowym nabytkiem.

Ja to całkowicie rozumiem, dlatego ...

 

:hej:

 

P.S. Zadałeś podchwytliwe pytanie, znając doskonale rzeczywistość i stąd taka odpowiedź ;)

Mam nadzieję, że się nie gniewasz.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... te nie sprowadzane masowo z UK z umowami bez nazwiska pośredników/importerów/handlarzyn .

Omijać takich jak wyżej, inaczej masz 90% szans że zrobią was w butelkę z DMC o 200kG i o rocznik o kilka lat. Zaufaj mi, nam.

Rozumiem Twoje rozgoryczenie, czar pryska, poznajesz wredną polską chciwość, rzeczywistość w tej materii.

Sorry, nie będę Cię otumaniał że zakup p-py to bajecznie prosta zachcianka.

 

:swiety: słowa, potwierdzam.

 

Dodam jeszcze zdanie odnośnie "1,33" . Nie wynika to z PJ "B".

Jest to dodatkowy warunek jaki musi spełniać pojazd, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, a dotyczy konkretnie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia .

Pojazd z napędem na jedną oś, może ciągnąć przyczepę wyposażoną w hamulec najazdowy, jeżeli spełnia warunek DMC auta =>1,33 DMC przyczepy. Warunek ten nie musi być spełniony, jeżeli przyczepa posiada hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy (np. hydrauliczny).

 

:banan:

 

A po zmianach przyszłorocznych na B będzie można ciągnąć cięższą przyczepę byle zmieścić się sumarycznie w 4250DMC? :oslabiony:

 

Skąd ta zmartwiona mina ?

Was już raczej nie powinno to martwić / cieszyć.

Kiedyś napisałem, że E do B, nie trzeba traktować jako konieczny dodatek do przyczepy, tylko jako inwestycję w siebie samego.

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą inwestycją po części to racja przyznam - lepsze umiejętności, etc. doświadczenie, wiedza

ale czy koniecznie potrzebna?

wydaje mi się, że nie

 

jakby egzaminy w Polsce zdawało się normalnie, myślę, że więcej osób pokusiło by się o to.

jak jest każdy widzi i każdy wie

 

do tego stres 5 egzaminów, koszt egzaminów i koszt kursu

 

więc jasne że nie każdy się na to łasi skoro nie musi

 

i ma kwaśną minkę słysząc o E do B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu! Wiem co ciągnął Wojtek i czym teraz pomyka. Chodziło o przepychankę między pojęciem MW i DMC (posty od #35 do #38). Sprawę wyjaśniliśmy raz na zawszę i koniec kropka. No i oczywiście nie gniewam się, bo nie ma na co.:przytul:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu! Wiem co ciągnął Wojtek i czym teraz pomyka. Chodziło o przepychankę między pojęciem MW i DMC (posty od #35 do #38). Sprawę wyjaśniliśmy raz na zawszę i koniec kropka. No i oczywiście nie gniewam się, bo nie ma na co.:przytul:

 

OK, :):ok:

 

Ja bardziej bym ubolewał nad wia-tollami, niż EB

... a ja mam nadzieję, że swój będę wreszcie mógł zwrócić w tym roku :hmm:

I to tyle.

Koledzy, kończymy ten OT, bo zrobił się zbyt długi :admin:

Temat ma być o :przyczepa: , więc od tego miejsca proszę o porządek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc wracając do wątku przewodniego: jak tam poszukiwania przyczepki koleżanko Sawicka?

Czy weekend mija na podróżach między salonami i komisami?

Nie wiem czy zaglądałaś na odp. w moim wątku doTwojego posta?

Napisałam tam że kilka ciekawych przyczepek obejrzeliśmy w Odrowążku (tam tez kupiliśmy swoją), w Piotrkowie T (do wyboru kilka w mniejszych rozmiarach) i w Ostrowie Wlkp.

Daj znać jak decyzje co do wielkości przyczepy. Decydujecie się więc na mniejszą? czy szukacie nowego holownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukamy (już mamy na oku w sumie) nowego autka

Pitka chcemy sprzedać

ale tak czy siak mąż będzie musiał zrobić E

bo autko spore bmw x5

 

ale w te wakacje inaczej może rozwiażemy tą kwestie (bo na kurs i egzamin na E to się i tak w 2,5msc nie wyrobimy)

moi rodzice mają autko które moze ciagnąć 1300

wiec chyba u nich założymy hak na nasz koszt i pożyczymy autko i przyczepe też pożyczymy od wujka....a na przyszłe wakacje przygotujemy autko (prawko E i hak zamontujemy) i wybierzmy przyczepe (najchetniej to jakby ten wujek chciał odsprzedać swoją bo jest dla nas idealna)

 

idealna dla nas to z piętrowymi łóżkami i obok z fotelami i stolikiem (tak jest u tego wujka)

ale takich za wiele to nie ma :krzykacz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.