Skocz do zawartości

Ciśnienie wody rozsadza bojler-problem.


gelu1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taki problemik w przyczepce Eriba Nova z 86r. mianowicie ciśnienie wody rozsadziło mi bojler. Po odkręćeniu wody bojler nadyma sie aż w końcu puszcza na złączach. Jeden bojler już tak załatwiło więć zmontowałem kolejną nbańke tym razem metalową z blachy 1mm i przełożyłem do niej graty z orginalnego bojlera trumy który rozsadziło. No i ta sama sytuacja.Powiedzcie jakie ciśnienie wytwarza pompka wody, przed założeniem metalowego bojlera wpompowałem w niego 1atm powietrza kompresorem i wytrzymał. Po zakupie przyczepie była troche rozbebeszona ta instalacja wodna i postanowiłem to poskładać. Pod łużkiem wychodziły tylko dwa węże więć raczej nie ma pomyłki w podłączeniu, chyba że gdzie indziej ktoś coś pomieszał. Po złączeniu tych wężyków (bez wpinania bojlera) woda płynie normalnie z kranów w miare szczelnie wszystko. Czy to normalne zjkawisko ze bojler sie tak nadyma, przeciez po odkreceniu kranu jest swobodny przepływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy przypadek,zakładam że bojler ma grzałkę elektryczną a termostat jest sprawny i nie dopuszcza do gotowania wody?.Pytanie czy przy pompce masz założony zawór zwrotny?

Grzałka jest elektryczna, termostat działa ale dzieje sie tak nawet na nie włączonym ogrzewaniu bojlera. Pompka chyba nie ma zaworka zwrotnego bo po zakręceniu kranu widać ze woda wraca częściowo do baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej pompki uzywasz? mam na mysli cisnienie.Instalacja w przyczepach przewidziana jest na ok.1,5 atm. Przy wyższym ciśnieniu może zrzucać węże z kranow.Wyglada na to że pompka daje za duże cisnienie , skoro bojler rozdyma bez załaczonego grzania

Edytowane przez mesert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gelu1, najprościej to kup http://allegro.pl/manometr-0-10-bar-gwint-1-4-omnigena-jakosc-i2269493975.html taki manometr, podłącz do instalacji przez jakiś trójnik. Zobaczysz co i jak z tym ciśnieniem... a potem będziesz się zastanawiał gdzie leży przyczyna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie zmierzyć to ciśnienie, choć pompka wygląda na orginał ale kto wie. Z wężami też miałem deko problem bo puszczały opaski na początku, ale kurcze po odkręceniu kranu jakiegoś szału niema z tą wodą leci sobie tak jak trzeba. Nie tak jakoś bardzo szybko. Miałem wcześniej też przyczepe z instalacją wodną i leci podobnie a moze i nawet deko słabiej.

 

Mam w domu jeszcze taki bojler nadumywalkowy z regulacją temperatury, 10 litrów. Przewidziany jest na ciśnienie z sieci więć chyba sprubuje jego podłączyć, skoro wytrzymuje ciśnienie z sieci to może w przyczepie też da rade.

Edytowane przez gelu1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowe zatapialne pompki dają cisnienie rzędu 0,8- 1,3 atm. i mocy max 40 wat,ale ostatnio widzialem na allegro zatapialną pompkę o cisnieniu 2,8 atm.,.Jednak jesli po otwarciu kranu woda leci bez szaleństwa to by znaczyło że ciśnienie jest w normie.Cisnienie 1,3 atm. przy pracujacej pompce i zamkniętym odpływie nie powinno demolować bojlera.Pytanie czy ten stary bojler był z tworzywa? I druga sprawa-blaszany zbiornik ,jaki obecnie uzywasz ma prawo nieco ,,napęcznieć" bo nie ma w środku wstawek usztywniających

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie myśle tak teraz to może i z tym obiegiem jest wszystko ok. Plastikowy orginalny bojler był z tworzywa (orginalny z przyczepy dodatkowo ogrzewany powietrzem z obiegu przyczepy) oraz był delikatnie pęknięty bo ktoś zostawił w nim wode na zime. Ja to pokleiłem poxipolem i klejem silikonowym. Być może nie miał już takiej sztywności jak trzeba i dlatego też go nadymało i rozsadzało. Metoalowy też w sumie jak wspomniałeś bez żadnych usztywnień i być może nie wytrzymał cisnienia. Generalnie chyba to ciśnienie kumuluje sie w bojlerze do momentu aż będzie w stanie przepchnąć wodę całą droga az do kranu, toteż bojler jest wystawiony na spore obciążenie.

Edytowane przez gelu1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli miałeś standardowy bojler z tworzywa w dodatku klejony ,dochodzi do tego starzenie się tworzywa i tu może byc przyczyna zniszczenia..Zauważ że bojlery robią najczesciej cylindryczne ,bo to daje im sztywność a jesli pospawasz prostokatną szufladę to ścianki działaja jak membrana.Jeżeli nie włączysz grzania wody to nie osiągniesz większego cisnienia niż podaje pompka i jeżeli to jest max 1,5 atm to nie ma prawa niczego rozrywać-oczywiscie zakladając że zbiornik jest oryginalny i węże dobrze skręcone opaskami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli miałeś standardowy bojler z tworzywa w dodatku klejony ,dochodzi do tego starzenie się tworzywa i tu może byc przyczyna zniszczenia..Zauważ że bojlery robią najczesciej cylindryczne ,bo to daje im sztywność a jesli pospawasz prostokatną szufladę to ścianki działaja jak membrana.Jeżeli nie włączysz grzania wody to nie osiągniesz większego cisnienia niż podaje pompka i jeżeli to jest max 1,5 atm to nie ma prawa niczego rozrywać-oczywiscie zakladając że zbiornik jest oryginalny i węże dobrze skręcone opaskami

A powiem ci że bojler orginalny ale nie cylindryczny tylko prostokątny, chyba starsze modele takie były. No nic będe musiał poeksperymentować z tym orginalnym metalowym ogrzewaczem nadumywalkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiał być bardzo stary model i scianki też są odpowiednio grube, a powiedz mi jak zbudowałeś ten metalowy bojler -spawanie czy jakis lut?

 

Miałem taką bańkę metalowa 10L po jakimś płynie, ona była zgrzewana, wlutowałem w nią rurki miedziane pod wejście i wyjście wody mocowanie grzałki. Całkiem spoko to wyszło ale niewytrzymało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gelu tak spokojnie z tym bojlerem nadumywalkowym. Też się zastanawiałem nad doinstalowaniem dodatkowego ogrzewania przepływowego, bo do oryginalnej termy jakoś tak mało wody wchodzi, ale jest jedne problem. Mianowicie te podgrzewacze przepływowe jak i bojlery przystosowane do pracy w domu na 230v biorę w cholerę prądu. Musisz wziąść pod uwagę że jak podepniesz coś co będzie miało z ok. 2KW do instalacji na kempie to wywalisz odrazu bezpiecznik, nie wspominając już o tym że zachce Ci się np uruchomić do tego czajnik elektryczny.

Ja myślę nad zainstalowaniem grzałki do baniak z zimną wodą, takiej jaką się zakłada do kaloryferów łazienkowych, pobór prądu ma w granicach 600W. Miałem już tak w poprzedniej przyczepie zrobione i bardzo fajnie nagrzewa wodę.

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam taki problemik w przyczepce Eriba Nova z 86r. mianowicie ciśnienie wody rozsadziło mi bojler. Po odkręćeniu wody bojler nadyma sie aż w końcu puszcza na złączach. Jeden bojler już tak załatwiło więć zmontowałem kolejną nbańke tym razem metalową z blachy 1mm i przełożyłem do niej graty z orginalnego bojlera trumy który rozsadziło. No i ta sama sytuacja.Powiedzcie jakie ciśnienie wytwarza pompka wody, przed założeniem metalowego bojlera wpompowałem w niego 1atm powietrza kompresorem i wytrzymał. Po zakupie przyczepie była troche rozbebeszona ta instalacja wodna i postanowiłem to poskładać. Pod łużkiem wychodziły tylko dwa węże więć raczej nie ma pomyłki w podłączeniu, chyba że gdzie indziej ktoś coś pomieszał. Po złączeniu tych wężyków (bez wpinania bojlera) woda płynie normalnie z kranów w miare szczelnie wszystko. Czy to normalne zjkawisko ze bojler sie tak nadyma, przeciez po odkreceniu kranu jest swobodny przepływ?

 

 

 

Witam a przy tej całej operacji wyłącza się pompa ?????. Bo gdy jest zbyt duże ciśnienie powinien być elektryczny wyłącznik ciśnieniowy,którym można regulować ciśnienie i on powinien wyłączać dopływ prądu do pompy.

Ten wyłącznik powinien być na wężu doprowadzającym wodę z pompy do bojlera,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

Pozdro,,,,,,,,,,,,,,

Edytowane przez cyryl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.