Skocz do zawartości

Przyczepa dwuosiowa


marqs_19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Tak jak pisałem w poprzednim temacie poszukuję przyczepy. Nurtuje mnie pytanie dotyczące przyczep dwuosiowych. Nie wiem czy również mogę je ewentualnie brać pod uwagę z moimi uprawnieniami, a mianowicie tylko kategoria B. Kiedyś słyszałem, aby ciągać przyczepę dwuosiową trzeba mieć jakieś dodatkowe uprwnienia. Czy ktoś posiada stosowną wiedzę na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma uprawnień na holowanie przyczepy jedno czy dwuosiowej - jest natomiast obowiązujący przepis umożliwiający holowanie zestawu do 3,5 t na kat. B pod warunkiem, że masa holownika jest wyższa od przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto waży 1399kg. Na haku z najazdowym max 1400kg bez 730kg. Z tymi 2 osiami myślę nie tylko o kempingu ale np. o przyczepach towarowych małych. O lawecie, już nie wspominam bo tylko na pusto się łapie no chyba, że na górze będzie max maluszek lub seicento itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto waży 1399kg. Na haku z najazdowym max 1400kg bez 730kg. Z tymi 2 osiami myślę nie tylko o kempingu ale np. o przyczepach towarowych małych. O lawecie, już nie wspominam bo tylko na pusto się łapie no chyba, że na górze będzie max maluszek lub seicento itp.

 

 

jesli nie masz "E" to nie mozesz ciagnac nic co ma wiecej niz 1399kg DMC...

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci na dwuosiowej przyczepy to musisz szukać starych modeli lata 70 początek 80. Ich waga oscylowała od 1200kg do 1400 kg i długość mieszkalna 510 do 580 cm.

I wtedy jest szansa zmieścić się do 3.5t Ja mam właśnie takiego starego Tabberta 510 z roku 76 i ma 1200dmc. Prowadzi sie super choć ma swoje lata i niema zaczepu ze stabilizacją.

Nowsze dwuosiowe przyczepy są już dłuższe przez co znacznie cięższe i nie ma szans zmieścić się w3,5t, no i holownik też musi być odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecne potrzeby wystarczy. Ale czas się zastanowić aby zrobić kat. E przydać się przyda na pewno. Zastanawia mnie tylko jeszcze jeden fakt. Z racji tego, że jestem fanem sportów motorowodnych nie raz widziałem jak na drodze ktoś ciągnał np. Mitsubishi Pajero lawetę z wielką łodzią motorową, która na oko sama waży przynajmniej 3 tony plus ciężar lawety. Oczywiście kierowca przyjmuję, że posiada kat. B+E no ale chodzi mi o uciąg takiego samochodu. Takie terenówki mają tak dużą możliwość ciągania takich gabarytów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy, poczytaj kodeks drogowy i wjaśnij sobie co to jest DMC przyczepy i DMC holowanika, co to jest zespól pojazdu, wtedy sam sobie wyajśnisz co i czym bedziesz mógł holowac,

piszesz że lawetą to tylko juz tylko malucha, odpowiem Ci że niezlaeznie czy maluch czy skuter, tu przyda Ci się wiedza o DMC.

Nastepnie zastanów się co chciałbyś holować, bo holowanie dwuosiówki dla samego holowania jest śmieszne, czy wiesz jak tym jeżdzić? czy wiesz jak zużywają się opony na takiej przyczepie podczas manewrów? jeśli nie to idz na terminal gdzie manewrują "tir"-y i zobacz co się dzieje ze środkową osią naczepy (zakładam że naczepa ma trzy osie).

Jestem zdania , że znajdziesz duża przyczepę jednoosiową zupełnie wystarczająca dla swoich potrzeb.

 

... jesli masz E i to mozesz prowadzic 3500 kg + 3500 kg

 

w żadnym wypadku. jesli posiadasz kat b+e to mozesz prowadzić zespół pojazdów powyżej 3,5t ale nie mniej niz 4,25 T

jesli posiadasz c+e to możesz więcej

kat b to zespół pojazdów nie przekraczający DMC pojazdu holującego+DMC pojazdu holowanego 3.5t, przy czym holownik musi być cięższy i dowód rejestracyjny nie wyklucza takiego holowania (w dowodzie możemy przeczytać jaka przyczepe lekką i jaka z hamulcem najazdowym możemy ciągnąć pod wzgledem technicznym a nie prawnym)

Edytowane przez tommi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w żadnym wypadku. jesli posiadasz kat b+e to mozesz prowadzić zespół pojazdów powyżej 3,5t ale nie mniej niz 4,25 T

jesli posiadasz c+e to możesz więcej

kat b to zespół pojazdów nie przekraczający DMC pojazdu holującego+DMC pojazdu holowanego 3.5t, przy czym holownik musi być cięższy i dowód rejestracyjny nie wyklucza takiego holowania (w dowodzie możemy przeczytać jaka przyczepe lekką i jaka z hamulcem najazdowym możemy ciągnąć pod wzgledem technicznym a nie prawnym)

 

 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

w żadnym wypadku. jesli posiadasz kat b+e to mozesz prowadzić zespół pojazdów powyżej 3,5t ale nie mniej niz 4,25 T

jesli posiadasz c+e to możesz więcej

 

 

tommi - raczej Ty weź się za studiowanie KD i nie rób dymu na forum - to co piszesz to same bzdury!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w żadnym wypadku. jesli posiadasz kat b+e to mozesz prowadzić zespół pojazdów powyżej 3,5t ale nie mniej niz 4,25 T

jesli posiadasz c+e to możesz więcej

kat b to zespół pojazdów nie przekraczający DMC pojazdu holującego+DMC pojazdu holowanego 3.5t, przy czym holownik musi być cięższy i dowód rejestracyjny nie wyklucza takiego holowania (w dowodzie możemy przeczytać jaka przyczepe lekką i jaka z hamulcem najazdowym możemy ciągnąć pod wzgledem technicznym a nie prawnym)

 

:bzik: ale namieszałeś hehe%281%29.gif

 

terenowki duze takie jak pajero long, landcruiser long, q7, pathfinder itp maja czesto 3500 kg na haku... jesli masz E i to mozesz prowadzic 3500 kg + 3500 kg

 

chyba nie do końca, bo tam są jeszcze jakieś wymagania co do masz rzeczywistych :hmm:

są uzależnienia w zależności od hamulca i przy najzadowym DMC holownika musi być większe od DMC przyczepy - 1,33 :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.