Skocz do zawartości

Oświetlenie


Świstak

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę się pochwalić nowym wynalazkiem.

W swoim domku na kółkach miałem oświetlenie w stylu Ludwika XVI. Może nie tyle styl mi przeszkadzał ile stan techniczny oraz duży pobór prądu. Nabyłem więc drogą kupna w Castoramie czy Obi oprawę świetlówkową typu Apollo i zamiast świetlówki 18W do środka zamontowałem 4 paski LED. Efekt przerósł moje oczekiwania.... Lampa zamontowana na suficie pięknie oświetla całą przestrzeń ciepłym rozproszonym światłem. Jest też całkiem efektowna i co równie ważne - bardzo lekka. Zaletą oprawy jest wbudowany wyłącznik. Po odcięciu i wymontowaniu podzespołów napędzających świetlówkę, wyłącznik wykorzystałem do uruchamiania oświetlenia LED. Gdybym nie był tak leniwy jak jestem, pewnie zamontowałbym drugi wyłącznik i zostawił też świetlówkę na 230V a diody wyłącznie na 12V... Ale mi się nie chciało. Może leń mnie opuści przy montaż lamp w narożnikach i pod półkami???

Cena oprawy to 20-30 złotych sztuka.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Świstak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio widziałem w casto fajne maskownice do taśm LED ... odcinki metrowe , białe i brązowe z frontem białym matowym , w środek wsuwa się ledtaśmę i .... efekt fajny , cena chyba 15 zł

 

http://www.sklep.neoled.pl/profile-do-led

 

small_alu-1m.jpg

kupowałem coś takiego do domu, koszt coś koło 30zł/2m (takie długie są te listwy)

do tego maskownice są przeźroczyste, szronione i mleczne - 2zł/2m

 

do środka wkleja się oczywiście taśmy led które wszyscy znają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne akcesoria ... choć trochę chyba ograniczają świecenie diodek ... w sumie ja te taśmy przykleiłem pod szafkami nie widać ich specjalnie i nic się z nimi od 3 lat nie dzieje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne akcesoria ... choć trochę chyba ograniczają świecenie diodek ... w sumie ja te taśmy przykleiłem pod szafkami nie widać ich specjalnie i nic się z nimi od 3 lat nie dzieje ...

 

u siebie wklejałem do oryginalnych lamp i też jest OK

ale jeśli trzeba zrobić coś na widoku, to te listwy ładnie maskują taśmę, są do nich zaślepki na końce więc całość wygląda profi ;)

jedyny minus to że widać kolor taśmy, przeważnie są one żółto/brązowe i ten kolor przebija przez "szybkę"

nie wiem czy to jest zrozumiałe ? ... ale na białym tle alu ładnie się komponuje, ale ze środka przebija żółta taśma

 

tasma-led-kanlux-grando-5m.jpg

 

co do jasności, pewnie minimalnie zmniejsza, ale za to może bardziej rozprasza światło :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jedyny minus to że widać kolor taśmy, przeważnie są one żółto/brązowe i ten kolor przebija przez "szybkę"

 

Konrad, trochę pracochłonne, ale można listwę LED potraktować białym "sprayem", po wcześniejszym zaklejeniu diod kawałeczkami papierowej taśmy :hmm: .

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, trochę pracochłonne, ale można listwę LED potraktować białym "sprayem", po wcześniejszym zaklejeniu diod kawałeczkami papierowej taśmy :hmm: .

 

:hej:

 

można też kupić takie same ledy na w silikonie na białym tle - ja takie właśnie mam zakupione - będą przyklejone na stałe na zewnątrz przyczepy - jako oświetlenie w przedsionku - jak wykonam - zrobię fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też kupić takie same ledy na w silikonie na białym tle - ja takie właśnie mam zakupione - będą przyklejone na stałe na zewnątrz przyczepy - jako oświetlenie w przedsionku - jak wykonam - zrobię fotki.

 

mnie sie właśnie wydaje że te co miałem poprzednio były na białym tle :niewiem:

 

ale to jest kosmetyka, jeśli montuje się listwe na tle drewna to ten miedziany nawet ładnie się komponuje :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też kupić takie same ledy na w silikonie na białym tle - ja takie właśnie mam zakupione

 

:o Nawet nie wiedziałem, że są takie - super sprawa.

Kupiłeś gdzieś wysyłkowo, czy na Alle ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Nawet nie wiedziałem, że są takie - super sprawa.

Kupiłeś gdzieś wysyłkowo, czy na Alle ..

 

ja mam akurat na miejscu najtańszą firmę z allegro - przynajmniej tak było jak kupowałem zimą - użytkownik allegro eko-lights - ale widzę, że aktualnie nie mają taśm led w ofercie - dziwne - można by zadzwonić. za pasek 5m 300l płaciłem 59zł w silikonie - najpierw mieli na pomarańczowej taśmie - a później na białej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla ew. zainteresowanych - w IKEA są gotowe zestawy - 39,99pln kosztuje komplet, składający się z trzech sztywnych odcinków z jasnymi ledami SMD, do tego zasilaczo-wtyczka 230VAC, dająca 12VDC (więc alternatywne podłączenie ledów do pokładowego 12VDC bezproblemowe). Te odcinki oczywiście można łączyć ze sobą "na wsuwkę". Możliwe jest AFAIR połączenie w szereg dwóch takich kompletów, uzyskując znaczną długość listwy. Jeden ma łącznie 78cm i daje światło białe dzienne (nie zimne). Zamierzam umieścić je pod półkami, wzdłuż części sypialnej, w celu oświetlenia bocznych ścian - efekt odbicia światła. Ponadto, dla zainteresowanych, w Leroy Merlin, za 29pln można nabyć fajny oświetlacz z czujnikiem PIR, na trzy alkaliczne paluszki LR6 Jeśli nie chce się ciągnąć dodatkowych kabli, to te trzy "diódki" w nocy doskonale, automatycznie oświetlą np. kibelek. Diody świecą jeszcze ok. 60s po opuszczeniu "pola rażenia". Urocze ustrojstwo przy problemach z gruczołem krokowym ;-)

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z racji realizowanego akurat zlecenia na listwy oświetleniowe wrzucam parę fotek . Może kogoś zainspirują do wykonania własnej lampki.

 

Obudowa w profilu aluminiowym 6x3cm przesłonięta kloszem z ornamentowej pleksi.

 

Tu akurat miałem profil z dodatkową wzdłużną wewnętrzną przegrodą , która mi przeszkadzała i musiałem usunąć ale te profile można dostać bez tej przegrody.

Poza tym można użyć profilu całkowicie zamkniętego i wówczas z jego jednej z szerszej płaszczyzny wyciąć wzdłużnie 5-cio cm. pas pozostawiając po 0,5cm ranty na skrajach potrzebne do montażu klosza z pleksy.

 

 

Tu widoczny już zaślepiony skrajnie profil oraz zamocowane "sprężyny" do mocowania klosza. Sprężyny wykonane z elastycznego tworzywa typu PET o grubości 0.5mm. i szerokości ok 5cm. Sprężyny te dociskają klosz do krawędziowych rantów unosząc go nad diodami. Klosz wkładany jest do profilu pod ranty na zasadzie "spadającego liścia"

 

Na tej fotce już przyklejone moduły diodowe o dużej mocy świecenia oraz częściowo zamknięty klosz..

Klosz szerokości ciut węższy od wnęki w profilu tak by luźno wchodził.Po obu wzdłużnych stronach klosza podklejone od spodu paski przeźroczystej pleksi 6x1mm tak by 1mm wystawał poza krawędź klosza po obu stronach co tworzy tzw.zamek na którym klosz blokuje się w rantach profilu.

 

A tu fota z testów . Ciemna czelustna graciarnia w piwnicy . Dwie lampy po 360cm długości odpalone na nienaładowanej w pełni baterii od wkrętarki.

Na karawaningowe potrzeby np. do przedsionka z powodzeniem starczy taka lampa o długości 100cm.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.