Skocz do zawartości

Co z tym Viatol-em?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,7 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

tak dokładnie ale temat będzie dotyczył czy nie wprowadzić dla auto poniżej 3,5 dla wszystkich :miga:. za mało wpływa do budżetu :) a budżet trzeba ratować bo na zamku lubią sie dobrze bawić. Jak pieniążków brakuje do wysyłano służbę aby chleb i gęsi zbierali od chłopów. Nic się nie zmieniło.. Dalej pracujemy na nierobów "by żyło im się lepiej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Viatoll nie jest tak uciążliwy dla kierowców busów jak koncesja na przewóz osób czy rzeczy (dotyczy teoretycznie wszystkich powyżej 3,5t) 

Odbyłem ostatnio rozmowę na temat zestawów powyżej 3,5t, zostałem poinformowany, że jak ciągnę przyczepę, np lawetę a na niej wiozę samochód sąsiada to już muszę mieć koncesję na przewóz rzeczy! I tak się zastanawiam czy ciągnąć przyczepę kempingową nie swoją potrzebuję taką koncesję.

 

A odnośnie viatoli zobaczcie sobie tutaj:

http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1313609

Sprawa jest dość dziwna facet ma do zapłaty mandat ponad 250 tyś zł

Zastanawia mnie jedno, przecież taki Transit nie powinien przekroczyć dmc 3,5t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno jakiś kierowca TIR'a stanął na rondzie w Warszawce, bo tak mu kazał tachograf - i miał chłop rację,

Oliwkowy rzecznik ITD , bo nie było godnego tubylca do tak skomplikowanej roboty, jak bredzenie, doniesie za jakiś czas, że ktoś wezwany do zapłaty ćwierć miliona za jakieś bramki, przybył ubrany w pas szhida i już nie ma Viatola .

Tak skończy się problem sądząc z nastrojów społecznych, chociażby czytając  opinie pod wiadomościami.

Zalecam worki w oknach  kevlarowe hełmy :)

Edytowane przez adamkwiatek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawia mnie jedno, przecież taki Transit nie powinien przekroczyć dmc 3,5t.

Może to był uczciwie zarejestrowany transit na bliźniakach, a nie tak jak połowa busów 750 kg na ładunek w dowodzie, żeby tylko się zamknąć w 3,5t...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekW: ktoś wprowadził Cie w błąd z tą lawetą.Jest cos takiego jak przewóz nie zarobkowy.Jeżeli nie prowadzisz działalności w zakresie transportu (np jesteś nauczycielem angielskiego) i masz kat. prawa jazdy np: C+E, to możesz wypożyć dowolną ciężarówkę i przewieźć co chcesz (poza gabarytem). Nie obowiązuje Cię żadne kursy na przewóz rzeczy,licencje transportowe, a nawet regulacje w zakresie czasu pracy (nie musisz mieć tacho).Musisz mieć uprawnienia,viatoll i aktualne badania psychotechniczne (przy sobie).Przetestowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest tak,że nawet używając samochodu służbowego (osobówki) musisz przy badaniach okresowych robić psychotesty. Nie pamiętam dokładnej podstawy prawnej, ale w przypadku przewozu nie zarobkowego, psychotesty były wymagane ponieważ nie ma innej możliwości potwierdzenia ,że je masz (jako kierowca).W skrócie: w przypadku działalności transportowej ,dopilnowanie tego obowiązku jest po stronie pracodawcy, który dając Ci wypis z licencji potwierdza,że posiadasz wszystkie wymagane dokumenty to pracy jako kierowca:

Art. 39l
1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany do:
1) kierowania kierowców na:
a) szkolenia okresowe,
B) badania lekarskie i psychologiczne;
2) pokrywania kosztów badań lekarskich i psychologicznych;
3) przechowywania przez cały okres zatrudnienia kierowcy kopii:
a) świadectw kwalifikacji zawodowej,
B) orzeczeń lekarskich i psychologicznych;
4) prowadzenia dokumentacji dotyczącej badań lekarskich i psychologicznych;
5) przekazania kierowcy z chwilą rozwiązania stosunku pracy kopii orzeczeń i świadectw, o których mowa w pkt 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speedy to dziwne co piszesz o potrzebie badań psychologicznych przy używaniu służbowych aut osobowych.

U nas w firmie sprawdzaliśmy to bardzo dokładnie i IMHO nie ma potrzeby posiadania takich badań przy prowadzeniu auta osobowego.

 

Badania psychologiczne musi mieć osoba kierująca pojazdem osobowym, która  podlega pod regulacje ustawy o transporcie drogowym.
 
Ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001
 
Art. 3 ww. ustawy mówi:
1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów: 
1) przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – w niezarobkowym przewozie drogowym osób; 
2) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy; 
3) zespołów ratownictwa medycznego oraz w ramach usług transportu sanitarnego.
 
Czyli według mnie nie musisz wykonywać żadnych badań jeżeli korzystasz z osobowego auta służbowego i nie masz w umowie o prace wpisanego zawodu kierowca.
Ja korzystam z auta służbowego od wielu lat, nigdy nikt nie żądał ode mnie takich badań, ani nawet nie znam nikogo kto by był poproszony o okazanie ich.
Była kiedyś nagonka żeby masowo takie badania robić, ale to chyba bardziej żeby nabić kasę osobom prowadzącym kursy i egzaminy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Speedy to dziwne co piszesz o potrzebie badań psychologicznych przy używaniu służbowych aut osobowych.

U nas w firmie sprawdzaliśmy to bardzo dokładnie i IMHO nie ma potrzeby posiadania takich badań przy prowadzeniu auta osobowego.

 

Badania psychologiczne musi mieć osoba kierująca pojazdem osobowym, która  podlega pod regulacje ustawy o transporcie drogowym.
 
Ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001
 
Art. 3 ww. ustawy mówi:
1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów: 
1) przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – w niezarobkowym przewozie drogowym osób; 
2) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy; 
3) zespołów ratownictwa medycznego oraz w ramach usług transportu sanitarnego.
 
Czyli według mnie nie musisz wykonywać żadnych badań jeżeli korzystasz z osobowego auta służbowego i nie masz w umowie o prace wpisanego zawodu kierowca.
Ja korzystam z auta służbowego od wielu lat, nigdy nikt nie żądał ode mnie takich badań, ani nawet nie znam nikogo kto by był poproszony o okazanie ich.
Była kiedyś nagonka żeby masowo takie badania robić, ale to chyba bardziej żeby nabić kasę osobom prowadzącym kursy i egzaminy.

 

My w firmie usieliśmy zrobić PSYCHOTESTY :]

Nawet pod obsługę maszyn :]

A nuż widelec przyjdzie do głowy któremuś z nas stanąć maszyną na rondzie katowickim :hmm::]:ee:

 

Pozdrawiam :fuck:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekW: ktoś wprowadził Cie w błąd z tą lawetą.Jest cos takiego jak przewóz nie zarobkowy.Jeżeli nie prowadzisz działalności w zakresie transportu (np jesteś nauczycielem angielskiego) i masz kat. prawa jazdy np: C+E, to możesz wypożyć dowolną ciężarówkę i przewieźć co chcesz (poza gabarytem). Nie obowiązuje Cię żadne kursy na przewóz rzeczy,licencje transportowe, a nawet regulacje w zakresie czasu pracy (nie musisz mieć tacho).Musisz mieć uprawnienia,viatoll i aktualne badania psychotechniczne (przy sobie).Przetestowane.

 

Człowiek z ITD powiedział mi tak: że jeżeli wiozę na lawecie samochód który jest moją własnością zarejestrowany na mnie to nie ma problemu a jeśli wieziony samochód jest nie mój mp sąsiada, znajomego... to powinienem posiadać koncesję na przewóz rzeczy! Pytałem go trzy razy i tak potwierdził. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt prowadzenia DG nie ma znaczenia ,jeśli ciągniesz laewtę (zestawem powyżej 3.5t zarobkowo np. z autem sąsiada) to masz mieć tacho oraz wszelkie dokumenty dla transportu pow. 3.5t

Wykonując przewóz na potrzeby własne (nawet majac działalność transportową) nie musisz mieć tacho oraz koncesji.Potrzeby własne to , przeprowadzka , zakupy własne,kemping, jacht itp .Czyli wszystko co nie jest transportem zarobkowym.



Art. 39l

1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany do:
 

 

ten art. dotyczy przewozów pow. 3.5t

 

"Taki obowiązek wynika z art. 39k ustawy z 6 września 2001 o transporcie drogowym (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). Co jednak istotne, tej ustawy nie stosuje się do przewozów pojazdami przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób licząc razem z kierowcą w przypadku niezarobkowego przewozu drogowego (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Tak więc kierowcy samochodów służbowych używanych na potrzeby własne firmy nie podlegają pod jej regulacje. Muszą więc poddawać się badaniom lekarskim wymaganym dla ogółu pracowników."

żródło http://prawo.rp.pl/artykul/776517.html

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt prowadzenia DG nie ma znaczenia ,jeśli ciągniesz laewtę (zestawem powyżej 3.5t zarobkowo np. z autem sąsiada) to masz mieć tacho oraz wszelkie dokumenty dla transportu pow. 3.5t

Wykonując przewóz na potrzeby własne (nawet majac działalność transportową) nie musisz mieć tacho oraz koncesji.Potrzeby własne to , przeprowadzka , zakupy własne,kemping, jacht itp .Czyli wszystko co nie jest transportem zarobkowym.

 

 

Po.....ielone to polskie prawo...

Jednym słowem, żeby móc sąsiadowi (albo bratu, szwagrowi etc) pomóc i przewieźć auto na lawecie (bo mu się spsuło akurat) to należy na kolanie spisać umowę kupna sprzedaży (już wieziesz swoje), a po szczęśliwym przetransportowaniu auta umowę potargać (albo odsprzedać sąsiadowi z zyskiem :yay: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś tego nie kupuję: osoba prywatna wypożycza lawetę i wiezie na niej samochód (czyjkolwiek).Gdzie tu jest zarobek który ITD mogloby wykazać w sądzie jako charakter przewozu? przecież osobs prywatna nie wystawia rachunków,faktur itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony GiTD:

Niezarobkowy przewóz drogowy - przewóz na potrzeby własne. Każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:

  1. pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
  2. przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
  3. w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
  4. nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

 

 

 

....czyli wszędzie jest mowa o przedsiębiorcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.