Skocz do zawartości

lodówka na 12 V podczas jazdy


rosołek

Rekomendowane odpowiedzi

bardzo dziwi mnie ta średnica 6 mm2 skoro główny kabel w zasilania w jednofazowej instalacji elektrycznej w przeciętnym mieszkaniu ma 4 do 5 mm2 każda żyła ? i unosi ponad 10 tys. czy więcej.

 

grube kable z akumulatora to są jakieś jaka średnica ?

 

Ale w sieci w domu masz napięcie 230 V czyli 20 krotnie większe niż z akumulatora. Prąd pobierany z aku przez lodówkę to ok. 6- 8 A (zależnie od mocy grzałki). Musisz dać przewody o znacznym przekroju aby na grzałkę docierało napięcie o wartości takiej jak w instalacji samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W wiązce przewodów do haka są rożne przekroje stosownie do obciążenia. Najwiecej pobiera lodówka i ten przewód wymaga większego przekroju-i tak jest w oryginalnych wiązkach.

 

no rozumiem, ze sa roznej srednicy, ale jaka jest srednica tego kabla do zasilania lodowki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w sieci w domu masz napięcie 230 V czyli 20 krotnie większe niż z akumulatora. Prąd pobierany z aku przez lodówkę to ok. 6- 8 A (zależnie od mocy grzałki). Musisz dać przewody o znacznym przekroju aby na grzałkę docierało napięcie o wartości takiej jak w instalacji samochodu.

 

moja nie jest jakaś wypasiona a ciągnie 130W - czyli prawie 11A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maarec masz rację- kto chce niech zakłada jakie przekroje przewodów mu pasują. Pisząć o takim przekroju wykonałem pomiary i dopiero przewód o przekroju 6 mm2 dał dobre rezultaty. Nie wdając się w szczegóły elektrotechniki zalecałbym takie przekroje a każdy zrobi jak będzie uważał.

Rzeczywiście przewód o takim przekroju nie wchodzi do zacisku we wtyczce lub gnieździe. Ja zrobiłem to stosując kawałek drutu miedzianego o przekroju 4 mm2 który wlutowałem do linki o większym przekroju. Rozchyliłem druty w lince i do środka włożyłem drut, owinąłem druty linki wokół drutu 4 mm i polutowałem, potem na to połączenie koszulka termokurczliwa i dokładne docięcie drutu 4 mm na długość gniazda w zacisku. Do połączenia pozostałych przewodów z gniazdem zaciskowym używałem tulejek, które stosuje się w szafach sterowniczych. Maja onetą zaletę, że da się polutować przewód w jej wnętrzu i dodakowo ta część plastikowa osłania izolację przewodu. Po zalutowaniu przycinam długość tulejki tak aby w całości schowała się w gnieździe. Na fotce tulejki. kosztują grosze. a warto je zastosować.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Typowe wiązki do gniazd 13PIN-owych mają przewody od 075mm do 4,0mm.

Przy czym jeden z przewodów 4,0mm przez pin nr.10 służy do ładowania akumulatora pokładowego przyczepy oraz zasilania lodówki. (tylko podczas pracy silnika holownika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Przekroje sa różne ale maxymalny to 2,5 mm2 - wiązka fabryczna. W instrukcji Elektroluxa tez jest przekrój 2,5 mm2. Chyba producent wie do czego słuzy i jak jest podłaczana lodówka.... Ale Polak wie lepiej - dodam więcej kabelka, będzie pewniej. Nie róbcie ludziom wody z mózgu - jesli lodówka na 12 V źle chłodzi to nie szukajcie winy w przekroju kabla tylko np. w jakości połączeń - tam straty mogą byc naprawdę duże. Na tym zakończę swoje wywody na ten temat bo niektórych i tak nie przekonam, więc dalsze pianie to czysta strata czasu. Słusznie ktoś napisał - twoja lodówka - twoje kable.

W wiązce przewodów do haka są rożne przekroje stosownie do obciążenia. Najwiecej pobiera lodówka i ten przewód wymaga większego przekroju-i tak jest w oryginalnych wiązkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponizej zamieszczam schemat, z ktorego wynika ze te kable maja 2,5mm2 - czy tak faktycznie jest w oryginalnej wiazce

 

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Przekroje sa różne ale maxymalny to 2,5 mm2 - wiązka fabryczna. W instrukcji Elektroluxa tez jest przekrój 2,5 mm2. Chyba producent wie do czego słuzy i jak jest podłaczana lodówka.... Ale Polak wie lepiej - dodam więcej kabelka, będzie pewniej. Nie róbcie ludziom wody z mózgu - jesli lodówka na 12 V źle chłodzi to nie szukajcie winy w przekroju kabla tylko np. w jakości połączeń - tam straty mogą byc naprawdę duże. Na tym zakończę swoje wywody na ten temat bo niektórych i tak nie przekonam, więc dalsze pianie to czysta strata czasu. Słusznie ktoś napisał - twoja lodówka - twoje kable.

 

Święta racja. Z tym że nie koniecznie " maxymalny to 2,5 mm2 - wiązka fabryczna" Są w handlu przewody produkowane do typowych instalacji elektrycznych haka z zastosowaniem żył 4mm2. Co nie znaczy że twierdze iż takie konieczne jest zastosować.

 

Już komuś pisałem że jeśli na odcinku dyszla ktoś da grubszy przewód to nic mu to nie da na efekcie zasilania bo instalacja samochodowa do złącza haka i tak ma od 075mm do 2,5mm a bywa że instalacje samochodowe ten kluczowy przewód (pin10 wraz z jego masą pin 11) ma nawet 1,5mm2 .

Ponadto przewody grzałki 12v w lodówce posiadają przekrój często 2,5mm2 .

 

"Polak potrafi lepiej" Można zastosować grubsze przewody (zapas). Nie ma żadnych przeciwwskazań. Powiem więcej. Ma to pozytywny wpływ na zapobieganie utlenianiu przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy piszący ma rację - ja piszę jak zrobiłem u siebie i nikt nie musi robić tak samo. Na Forum nie ma musu. A producenci na przewodach oszczędzają dając absolutne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A producenci na przewodach oszczędzają dając absolutne minimum.

 

Teraz jest coś takiego jak certyfikat ISO i niema zmiłuj. Chodzi o bezpieczeństwo ale i z Twoim twierdzeniem trudno się całkowicie nie zgodzić wszak wszyscy wiemy jak w życiu bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak odnośnie tego co pisałem wyżej.

Jest to wycinek schematu pełnej oryginalnej instalacji w pełni rozbudowanej nawet o moduł przyczepy i współprace z szyną CAN (nowe auta) .

 

Tutaj widać jak producent potraktował istotne dla nas połączenie przez pin10 i 11 - przewód 1,5mm2.

(schemat uszczupliłem do minimum koniecznego)

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, OK.

 

Jeśli ktoś chce narzekać na słabo działającą lodówkę to niech stosuje przekrój 1,5 mm2. Wystarczy wówczas pomierzyć rzeczywistą wartość napięcia na grzałce lodówki i wszystko będzie jasne.

 

Ja tam wolę mieć 6 mm2 i pewność, że po przyjeździe na miejsce moje piwko będzie zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj Marku masz u mnie dobrze schłodzone piwo. Jak wcześniej napisałem każdy piszący ma rację tyle tylko, że tylko niektórzy zaraz po rozstawieniu przyczepy mogą napić się dobrze chłodnego browara

 

Święta racja. Z tym że nie koniecznie " maxymalny to 2,5 mm2 - wiązka fabryczna" Są w handlu przewody produkowane do typowych instalacji elektrycznych haka z zastosowaniem żył 4mm2. Co nie znaczy że twierdze iż takie konieczne jest zastosować.

 

Już komuś pisałem że jeśli na odcinku dyszla ktoś da grubszy przewód to nic mu to nie da na efekcie zasilania bo instalacja samochodowa do złącza haka i tak ma od 075mm do 2,5mm a bywa że instalacje samochodowe ten kluczowy przewód (pin10 wraz z jego masą pin 11) ma nawet 1,5mm2 .

Ponadto przewody grzałki 12v w lodówce posiadają przekrój często 2,5mm2 .

 

"Polak potrafi lepiej" Można zastosować grubsze przewody (zapas). Nie ma żadnych przeciwwskazań. Powiem więcej. Ma to pozytywny wpływ na zapobieganie utlenianiu przewodów.

 

Na schemacie w tym temacie przez cały samochów i przyczepę aż do ldówki zamontowany jest kabel 6 mm2 Tylko wtedy uzyskuje się pożądany efekt w postaci 13,4 V na grzałce lodówki gdy pracuje silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.