Skocz do zawartości

Dziwna praca lodówki


rafmat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam przyczepę Burstner z 1989r. Mam problem z lodówką, którą zasilam napięciem z gniazdka 230V. Problem polega na tym, że bardzo słabo chłodzi, nocą i jak są chłodniejsze dni to nawet się pojawia lód w zamrażalniku, a jak tylko jest ciepło to wszystko sią rozmraża, mnóstwo wody itp. Moja przyczepka ma tylko jedną kratkę wentylacyjną na tylnej burcie. W zeszłym roku ją odkręciłem żeby zwiększyć wentylację, moim zdaniem było troszkę lepiej, ale dalej słabo. Może trzeba ją wymontować i na chwilę odwrócić. Sam nie wiem. Proszę o jakiej wskazówki. Jestem nowym użytkownikiem tego forum, nie zdążyłem doczytać czy podobny temat już był omawiany. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam przyczepę Burstner z 1989r. Mam problem z lodówką, którą zasilam napięciem z gniazdka 230V. Problem polega na tym, że bardzo słabo chłodzi, nocą i jak są chłodniejsze dni to nawet się pojawia lód w zamrażalniku, a jak tylko jest ciepło to wszystko sią rozmraża, mnóstwo wody itp. Moja przyczepka ma tylko jedną kratkę wentylacyjną na tylnej burcie. W zeszłym roku ją odkręciłem żeby zwiększyć wentylację, moim zdaniem było troszkę lepiej, ale dalej słabo. Może trzeba ją wymontować i na chwilę odwrócić. Sam nie wiem. Proszę o jakiej wskazówki. Jestem nowym użytkownikiem tego forum, nie zdążyłem doczytać czy podobny temat już był omawiany. Z góry dziękuję.

 

Witam - spróbuj jeszcze wypoziomować lodówkę , może mieć to znaczenie.

 

pozdro,,,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam przyczepę Burstner z 1989r. Mam problem z lodówką, którą zasilam napięciem z gniazdka 230V.

 

A co się dzieje przy zasilaniu gazem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może,przez to,że jest tylko jedna kratka wentylacyjna jest zbyt małe chlodzenie radiatora !

Wszystko na to wskazuje bo nocą jak temp. otoczenia spada to lepiej działa tj. chłodzi !

Pomyśl o zamontowaniu w tej kratce wentylatorków np. od kompa 12v aby w dzień wyciągały powietrze z tej obudowy na zewnątrz!

Takie rozwiązanie stosuje wiele osób tym bardziej jak odwiedzają cieplejsze kraje!

Oryginalne zestawy są drogie od 130 do ok 200 zeta!

A sam jak pomajsterkujesz to za 50 zeta będziesz miał 2 wentylatorki ciche na łożyskach i wydajne!

Poszukaj na Naszym forum jakieś opisy i rady są tak coś kojarzę.

Edytowane przez Szafa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam przyczepę Burstner z 1989r. Mam problem z lodówką, którą zasilam napięciem z gniazdka 230V. Problem polega na tym, że bardzo słabo chłodzi, nocą i jak są chłodniejsze dni to nawet się pojawia lód w zamrażalniku, a jak tylko jest ciepło to wszystko sią rozmraża, mnóstwo wody itp. Moja przyczepka ma tylko jedną kratkę wentylacyjną na tylnej burcie. W zeszłym roku ją odkręciłem żeby zwiększyć wentylację, moim zdaniem było troszkę lepiej, ale dalej słabo. Może trzeba ją wymontować i na chwilę odwrócić. Sam nie wiem. Proszę o jakiej wskazówki. Jestem nowym użytkownikiem tego forum, nie zdążyłem doczytać czy podobny temat już był omawiany. Z góry dziękuję.

 

Zbyt mało danych podajesz. :niewiem:

Jaka to lodówka (producent, model, pojemność, jeśli nie wiesz i nie masz jak sprawdzić, to zrób foto przy otwartych drzwiach (lodówki oczywiście hehe%281%29.gif ) + panel z regulatorami.

Czy lodówka może być zasilana również gazem :niewiem:

Jeśli tak, to czy wtedy pracuje normalnie ?

 

Tak na szybko, obstawiam termostat (ten od zasilania sieciowego). Twoja lodówka może mieć grzałkę sieciową :niewiem: np. o mocy 125 W. Sprawdź jaki jest pobór prądu z sieci, przy włączeniu na zasilanie 230 V (powinien być ok. 0,54 A). Jeśli tak jest, to grzałka powinna być OK. Jeżeli nie wiesz jak zmierzyć, to ewentualnie: wyłącz wszystkie odbiorniki elektryczne. tak aby licznik energii elektrycznej stanął w miejscu, zapisz dokładnie wskazania i włącz lodówkę przyczepy. Dokładnie po czterech godzinach, wskazanie licznika powinno być większe o ok. 0,5 KW.

Np. jeśli przed podłączeniem lodówki było 003456,7 to później powinno być 003457,2

Dlaczego 4 godziny ? Dlatego, że przy tak małej mocy pobieranej, wskazanie będzie bardziej miarodajne, oraz dlatego, że wypada wartość dziesiętna kilowata, a nie setna (łatwiej widać to na ostatnim polu licznika - zwróć uwagę na poziome kreseczki tego pola, to właśnie setne kilowata).

Jeszcze prościej: kup za ok. 50 zł. (przyda się też w domu :skromny: ) elektroniczny miernik poboru energii - taki wkładany do gniazdka.

Podłącz przez niego lodówkę, powinien pokazywać pobór mocy ok. 125 W

Termostat najprościej sprawdzisz, zwierając go ( w taki sposób, aby podawać napięcie zasilające grzałkę z jego pominięciem - rys nr 2, zwora punktu A z B). Jak będzie OK, to termostat do wymiany (ew. może do naprawy).

Układ sieciowego zasilania lodówki jest bardzo prosty i najczęściej wygląda tak, jak na załączonym rysunku.

:hej:

Mam nadzieję, że To Ci coś pomoże :hmm:

post-8228-0-52095500-1325448438_thumb.jpg

post-8228-0-50975300-1325448914_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Problem polega na tym, że przyczepa stoi na Mazurach i nie jestem w stanie teraz nic sprawdzić. Wydaje mi się, że problem tkwi w chłodzeniu, bo jak odkręciłem z tyłu burty kratkę wentylacyjną to coś się poprawiło. Może zamiast kombinować z chłodzeniem lepiej kupić jakąś niewielką lodówkę agregatową. Na allegro kosztują w granicach 200zł i po problemie. Sam nie wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że problem tkwi w chłodzeniu, bo jak odkręciłem z tyłu burty kratkę wentylacyjną to coś się poprawiło.

 

Jeśli jest wylot powietrza to powinien byś i wlot ( pewnie od spodu ). Może przypadkowo zatkałeś

 

 

lub czymś zarósł :hmm: Trzeba by się temu przyjrzeć dokładniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując lodówke agregatową ograniczysz sobie możliwość posiadania zimnego :piwo: podczas gdy nei ma prądu z sieci.

 

Drugim dosyć ważnym aspektem jest hałas. Lodówka absorpcyjna pracuje bezgłoścnie. Agregat zawsze bedziesz słyszał... jakbyś spał we własnej kuchni :hehe:

 

Ja bym sprawdzić termostat czy aby zbyt wcześnie nie odcina zasilania od grzałki.

 

Co do pojedynczej kratki wentylacyjnej. Spróbuj sobie przypomnieć czy podczas prób lodówki kiedy stwierdziłeś ze słabo chlodzi... czy po kilku godzinach pracy rozgrzewa się wszystko do okoła lodówki? Blat? Szafka? Zlewozmywak? jeśli tak to istnieje prawdopodobieństwo przegrzewania... jeśli nie trzeba szukać dalej.

 

Może się okazać że:

1. masz uszkodzony termostat

2. masz uszkodzoną grzałkę

3. masz uszkodzony układ chłoniczy i masz ubytek czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz. Na 100% od pracy lodówki mam gorący blat kuchenki gazowej bo jest bezpośrednio nad nią oraz bardzo goroncą ściankę szafki która graniczy z lodówką. Wiec może jest zbyt słabe chłodzenie? Z przodu lodówki z tego co pamiętam są kratki gdzie wpada powietrze na górze lodówki ( pod kurkami do gazu), na dole nie ma żadnych kratek wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz. Na 100% od pracy lodówki mam gorący blat kuchenki gazowej bo jest bezpośrednio nad nią oraz bardzo goroncą ściankę szafki która graniczy z lodówką. Wiec może jest zbyt słabe chłodzenie? Z przodu lodówki z tego co pamiętam są kratki gdzie wpada powietrze na górze lodówki ( pod kurkami do gazu), na dole nie ma żadnych kratek wentylacyjnych.

 

 

otwor wlotywy na podlodze powinien być. schyl się pod budę i sprawdź czy go nie ma przypadkiem gdzieś w okolicy. jeśli lodówka słabo chłodzi w dzień a potem zaczyna dobrze chłodzić w nocy i tak w kółko to pomijając sprawność po tylu latach najprawdopodobniej masz problem z wentylacją czyli wentylator z kompa na kratke wylotową i po problemie.

i całą operacje testowania przeprowadź na gazie - wyeliminujesz termostat. na gazie nie bierze udziału w pracy lodowki ( wszystko to w zasadze koledzy opisali powyżej).

może jeszcze być najgorsze co może się wydarzyć w lodówkach absorpcyjnych ( pomijając rozszczelnienie) czyli trwałe przytkanie kapilary. wtedy sprawność lodówki spada i po prostu nie wyrabia. ale oby to nie to...

w takich sytuacjach czasami podgrzewanie kapilary w widocznych miejscach pomaga

Edytowane przez pisu22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszemy po próżnicy :niewiem:

Dopóki rafmat nie będzie miał przyczepy w swoim zasięgu, dopóty nasze gdybania nie maja sensu.

Wszystko już zostało napisane :oslabiony:

 

Rafmat, odezwij się jak sprawdzisz wentylację, termostat, grzałkę i całą resztę w/g tego co napisane powyżej.

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Pytanie takie : lodówka przestała działać na 230V, w zeszłym sezonie bez problemów, teraz podczas rozpoczęcia sezonu lodówka nic, dopiero na gazie chłodzi i to całkiem nieźle, czyli co grzałka? Czy da się to wymienić, lodówka electrolux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.