Skocz do zawartości

Lunarii

Użytkownicy
  • Postów

    100
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Lunarii

Forumowicz

Forumowicz (3/3)

  1. Kupiłem router B525, prąd na zasilaczu (out) to 12V 2A. Mam w przyczepie LifePo4, który w pełni naładowany ma coś w okolicach 14V. Akumulator jest odizolowany od holownika i ładowany tylko prostownikiem z sieci 220V. Czy wystarczy, że router podłączę do akumulatora na jakimś niewielkim bezpieczniku, czy też muszę mięc coś dodatkowo, co zbije napięcie? Czy coś takiego będzie git? https://allegro.pl/oferta/ubec-bec-fpv-stabilizator-napiecia-12v-3a-11233244051 A może jeszcze inaczej?
  2. Jaka jest aktualnie sytuacja drogowa w Czechach? Ktoś pisał o utrudnieniach, remontach i zwężeniach w okolicach Brna. W takim wypadku może warto jechać przez Słowację? Planowaliśmy Istrię, ale prognozy długoterminowe (GFS, ECMWF) póki co są mało optymistyczne dla półwyspu. Myślę, że jeśli do wyjazdu niewiele się zmieni, a będzie wydatnie lepsza prognoza bardziej na południe (Zadaru/Szybenik) to wybralibyśmy się właśnie w tamtym kierunku. Ktoś się wybiera do Chorwacji w połowie Czerwca? (my jedziemy 09.06-22.06)
  3. Cześć, Minęło półtorej dekady. Czy polecane tutaj jechanie z Brna na Znojmo, żeby mieć lepszy przejazd przez Wiedeń ma jeszcze rację bytu? Jechałem do Chorwacji przez Wiedeń samym autem z Mikulova na Graz kilka lat temu i wydaje mi się, że co prawda nie było cukierkowo (wielopasmowa droga, tunele), ale jakichś licznych skrzyżowań na trasie chyba nie było. Mimo wszystko jeśli chciałbym wyminąć Wiedeń (jazda z zestawem to nadal dla mnie nowość) to czy jest sensowna alternatywa? Chodzi o to, że owszem mogę jechać jakimiś drogami bocznymi czy z kierunku Bratysławy czy z St. Polten, ale czy efekt nie będzie odwrotny do zamierzonego tzn. zamiast ułatwiać podróż ją sobie utrudnię? Podajcie jak Wy to robicie:)
  4. Cześć koledzy, Mój zestaw bez załogi, załadowany na wakacje waży 3120 kg, z czego przyczepa 1360 - dokładnie tyle, ile ma DMC - tak wskazała pobliska waga rolnicza. W zasadzie tak spakowany zestaw jest ok i nie zamierzam nic dokładać. Intryguje mnie jednak, jaki ostatecznie jest zakres tolerancji - do ilu kończy się na pouczeniu w Austrii. Jest to 2% czy 5% (różnie źródła podają), a może zależy od humoru policjanta i w skrajnym przypadku jest to mandat za >0%? Jaki jest mandat w 2023 za np. przekroczenie wagi o 6%. Dziękuje.
  5. Przeczytałem wątek, bo szykuje się pierwszy wyjazd z przyczepą za granicę (Chorwacja), wyszukałem sobie kempingi po drodze, ale jak ktoś tu powiedział, że woli już jechać bo mu się śpieszy na wakacje - myślę że właśnie ja tak będę miał, że w tranzycie na kempingu i tak nie wypocznę. a bezpieczniej będę się czuł na głównych drogach. Mam pytanka do bardziej doświadczonych kolegów. Czy za granicą np. w Austrii są specjalnie wydzielone postoje na mopach dla przyczep kempingowych? Jeśli nie ma to z punktu widzenia przepisów jak lepiej stanąć - z tirami czy w poprzeg miejsc dla osobówek. Kolejne pytanie odnośnie rozstawiania zestawu. Mając stabilizator jazdy najlepiej chyba będzie odpiąć przyczepę z haka na noc i rozstawić podpory i koło. Czy wystarczą dwie podpory z tyłu i koło czy jednak leppiej cztery? A może są jeszcze jakieś patenty. Z grubsza planowałem rozstawiać wszystkie 4 podpory, ale może na równym terenie parkingowym nie jest to konieczne (wiadomo np. w nocy, jak wszyscy zmęczeni - wysiłek chciałoby się ograniczyć, ale ostatecznie dwie podpory to żaden wysiłek).
  6. Byliśmy, wjazd dostępny, miejsca dużo. Stały głównie kampery, my jako jedyny zestaw. Rano zapukała ochrona, że dyrektor wymaga aby ustawiać się w taki sposób że auto obok przyczepy (mieliśmy auto za przyczepa). Pogadałem chwilę i gość odpuścił stwierdzajac "on ma tylko obowiązek przekazać". W centralnej Polsce za dużego chyba wyboru nie ma, więc tym bardziej należy to uznać za fajna opcje na wyjazd z dzieciakami. Oprócz basenów są nowo oddane bulwary po drugiej stronie wart, ogród zamkowy. Świetne place zabaw. Rano poszliśmy na spacer ścieżką dydaktyczną, super siedlisko leśne, trasa 2.8 km. Na trasie punkt widokowy, metalowe figury zwierząt. Widać że jest gdzie pojeździć na rowerze. Znacie inne ciekawe miejscówki w łódzkim? 20230520_091842.heic 20230520_071632.heic
  7. Mam pytanko - czy był ktoś w tym roku w Uniejowie zestawem. Czy to pole na zdjęciu powyżej jest ogólnie dostępne i można tam stawać, czy było wydzielone tylko na zlot? W ogóle, którędy się tam wjężdza? Na mapach google widzę dwie opcje - albo przy budynku głównym jest droga zamykana pacholkami parkingowymi, albo ze sto metrów wcześniej jest skręt w prawo i dalej jakaś kładka. Generalnie prośba o porady jak zaparkować. Wybieram się dzisiaj i to będzie pierwszy raz na "półdziko". Nie chce się w sobotę znaleźć w sytuacji gdzie jestem zabarykadowany przez tłumy gdyż moje możliwości manewrowania z uwagi na małe doświadczenie są mocno ograniczone. Prośba o wskazówki:)
  8. Tomii, wybieram się na Istrię. Też jadę na LPG. Masz jakąś sprawdzoną strategię/listę stacji, które mają LPG. Z tego co widzę cena lpg jest najgorsza w Austrii, w innych krajach 3.5-4zł (może na autostradzie drożej). Z innej beczki czy jadąć zestawem poniżej 3.5 tony (kombi+przyczepa) kupuje osobową winietę zarówno w Czechach, Austrii jak i Słowenii?
  9. Myślę, że mało kto tak dokładnie analizuje tego typu sprawy. Ja z tych opracowań wywnioskołem. że np. w okolicach Rijeki czy KRK jest jesienią znacznie większy opad niż np. w okolicach Szybenika (dosłownie kilkukrotnie). Jeśli ktoś planuje wyjazd we wrześniu ma to już bardzo duże znaczenie. W tej części Chorwacji jest też znacznie chłodniejsza woda niż położonemu bardziej na północny zachód wybrzeżu Istrii (np. woda na wybrzeżu Słowenii będzie znacznie cieplejsza, pomimo, że jest to teoretycznie bardziej na północ i dalej od równika). Opady w chorwacji jesienią (czyli jak ktoś chce pojechać końcem września/październik/listopad) to takie opracowanie może mu podpowiedzieć jaki region warto wybrać, żeby nie pojechać z deszczu pod rynne:) Grecja to już w ogóle dużo ciekawych zjawisk. Przykładowo okolice Salonik to z centralnej Polski 1700kilometrów. W tej odległości jest to najcieplejsze i najbardziej słoneczne miejsce do jakiego można pojechać na majówkę. Jesienią do połowy października świetna pogoda zazwyczaj jest jeszcze na Hvarze i innych wyspach Dalmacji. We wrześniu warto jechać nad Gardę (nie ma dużo burz, woda jest jeszcze ciepła, temperatury wysokie, ale bez upałów). Lefkada to ~2000 KM z centralnej Polski to kierunek gdzie stosunkowo długo będzie jeszcze dobra pogoda i ciepła woda - nawet na koniec października może być super. Warto jednak sprawdzić, po której części wyspy a to widać po sprawdzeniu opadów na http://climatlas.hnms.gr/sdi/?lang=EN tutaj opady na Lefkadzie - zachodnie jej wybrzeże nadal ma letnią słoneczną pogodę nawet na początku listopada. (choć nie ma mowy wtedy o upałach raczej 20-23C) Widać na mapach, że pod koniec lata i jesienią kontynentalna Grecja zaczyna się dzielić pod względem opadów na zachód (opady) i wschód (brak opadów). Natomiast nadal są smaczki jak ta Lefkada. *opady w październiku Takie niuanse.
  10. Mam avensis T27 z silnikiem 1.8 147KM. Kupiłem przyczepę o DMC 1360KG. Mam na razie za małe doświadczenie aby się wypowiadać, ale spróbuje pomimo, że nie mam zbytnio porównania gdyż to jedyny zestaw jakim jeździłem. Ewidentnie widać, że brakuje mocy, tzw. momentu obrotowego. Przy utrudnionym terenie sprzęgło się potrafi aż zakopcić. Na równym, utwardzonym nie ma problemu. Także trzeba brać pod uwagę, że manewry parkingowe na grząskim terenie to jest coś już zbyt trudnego dla tego zestawu. Również z uwagi na niskie zawieszenie należy unikać wszelkich offroadów. Ruszanie / jazda w normalnym terenie bez problemu. Zbiera się wolno, ale do tej 70-80kmh bezproblemowo. Szóstka odpada chyba, że z dużej górki:) Raczej cały czas 4-5 w zależności od drogi, trzeba uważać żeby nie męczyć auta. Jeśli pod górkę to czwórka i tak 2600-3400 obrotów. Jeśli płasko względnie i wiatr korzystny to 5tką i 85kmh ~ 2400-2600 obrotów też jedzie (staram się nigdy nie jechać z pedałem w dechę, jak zaczynam czuć że silnik się męczy robię redukcje). Do tego zestawu mam LPG co też na pewno nie jest in-plus dla dynamiki. Spalanie LPG przy jeździe 80-90KMH to 7-8 litrów na pusto bez przyczepy (chociaż raczej na autostradzie jeżdżę na pusto szybciej, ale tyle by było gdybym jechał tak jak z przyczepą takie bym miał). Natomiast z przyczepą w zależności od wiatru, 13-17 llitrów czyli z dwa razy tyle. Reasumując Toyota da radę ciągnąć zestaw DMC 1360, być może i 1500 (tyle można max według dowodu w Polsce) pod pewnymi warunkami i z pewnymi ograniczeniami. Jeżeli jest to jazda trasą, głównie autostrady i campingi, gdzie teren jest jako tako utwardzony da sobie radę. Jeżeli jeżdzimy na dziko, często w trudniejszym terenie to raczej odpada moim zdaniem.
  11. Zaciekawiliście mnie, mam lodówkę z tej serii chyba n4142e, póki co nie miałem okazji przetestować w większych upałach. Mam w przyczepie czujnik tempertatury, wrzucę osobny do lodówki i zrobię może jakieś porównanie jak się to sprawdza na gazie vs 230v.
  12. A dla mnie taka lista ma sens jeśli chodzi o "główne trasy" na poszczególnych kierunkach. Jeśli jest potwierdzona łatwość zjazdu z autostrady.
  13. Cześć, W końcu kupiłem przyczepę, jestem bardzo wdzięczny za wszelkie porady jakie tu otrzymałem. Może tym tematem nie odryję ameryki, ale mam nadzieje, że przyda się komuś się i w ten sposób w jakimś sensie się odwdzięczę:) Poniżej linki do serwisów pogodowych przechowywujących aktualne i archiwalne dane. Osobiście uwielbiam jeździć nieco przed i po sezonie, kiedy pogoda jest nie zawsze pewna. Wtedy warto sprawdzić, który region cechuje jaka pogoda w danym okresie. Zachęcam do składania propozycji co można dodać, aby uzupełnić listę. Może macie coś włoskiego albo hiszpańskiego? Cały świat (serwisy te mogą mieć mniejszą dokładność niż krajowe, Ich zaletą jest, że mają prawie każdą miejscowość, a tam gdzie nie mają bezpośredniego odczytu używają algorytmu bazując na sąsiednich stacjach, więc znajdziemy prawie każdą miejscowość): Past Climate Explorer - https://era5.lobelia.earth/ - cały świat w postaci heat-mapy Weather Spark: https://weatherspark.com/ - cały świat - pokazane w formie zestawienia na bardzo przyjemnych dla oka wykresach Meteoblue: https://www.meteoblue.com/pl/pogoda/historyclimate/climatemodelled/alanya_turcja_324190 (jak wyżej) Weatheronline: https://www.weatheronline.pl (fajna funkcja "robot klimatu" wskazujesz kiedy jedziesz a on pokazuje jakie tam panują statystycznie temperatury, opady) - tylko większe miejscowości Wunderground: https://www.wunderground.com/history/daily/pl/warsaw (większe stacje pogodowe, ale za to dokładne odczyty z każdego dnia i godziny, bardziej dla nerdów:)) Dane dot. konkretnych krajów: Instytut met Węgry: https://www.met.hu/en/eghajlat/magyarorszag_eghajlata/eghajlati_visszatekinto/elmult_honapok_idojarasa/ Klimat Chorwacji mapy i tablice meteorologiczne: http://klima.hr/razno/publikacije/klimatski_atlas_hrvatske.pdf Klimat Grecji aplikacja : http://climatlas.hnms.gr/sdi/?lang=EN Temperatura wody (morza i większe jeziora): Sea temperature info: https://seatemperature.info/ zaletą jest duża baza również jezior Sea temperatures.net: https://seatemperatures.net/ fajnie pokazuje zakresy w danym terminie historycznie jaka była temperatura od-do Poseidon system: https://poseidon.hcmr.gr/map?model=med20&param=temp&date=2023-05-15T12:00:00Z&coords=38,24,5 (wizualizacja temperatury wody i pogody basenu morza śródziemnego) Na koniec jeszcze myślę ciekawa wskazówka. Jeżeli chodzi o prognozy pogody to różne serwisy internetowe często skrajnie od siebie odbiegają jeżeli chodzi o prognozy. Dzieje się tak dlatego, że korzystają z różnych modeli meteorologicznych. Ja zawsze sprawdzam prognozy góra na kilka dni do przodu. Nie wierzę w nadmierną skuteczność prognoz długoterminowych, choć czasami trafią. Natomiast na 3-6 dni prognoza potrafi być celna. Osobiście lubię jednak widzieć jak prognozują te główne modele krótko i średnio-terminowe i dopiero jeśli są one zgodne (np. wszystkie pokazują duża ilość deszczu), wtedy wiem że mogę bardziej zaufać tym prognozom. Czasami pokazują jednak dosć spore różnice, wtedy biorę to pod uwagę, no cóż.. Żeby w jednym miejscu sprawdzić co pokazują główne modele dla danej miejscowości polecam aplikację Windy. https://www.windy.com/ Na mapie świata znajdujemy interesującą nas miejscowość. Wyświetla się prognoza dla podstawowego modelu. Wtedy klikamy na dole przycisk "porównaj". Opcja porównaj przedstawi nam 4 znane modele pogodwe w jednym zestawieniu.
  14. 10.06 - 22.06 - wybieramy się z maluchami (6 i 4) na Istrię. Ktoś, coś?:)
  15. Wybieramy się na Istrię, gdzie będziemy jakoś od 10.06 do 22.06. Celujemy w północno zachodnie wybrzeże, kempingi z ACSI - rozważamy Park Umag, Aminess Sirena/Maravea i inne. Myślicie, że rezerwacja to konieczność przy ACSI - czy jednak przy skali tych kempingów (kilkaset/kilka tysięcy parceli) zawsze się coś znajdzie? Zabieramy rowery, bo widzę, że jest tam gdzie pojeździć. Jak zwykle skończę jako lokomotywa do przyczepki, tym razem m.in osławiona trasa "Parenzana" na celowniku Patrząc po komentarzach w portalach typu google czy tripadvisor to w te rejony jeździ stosunkowo niewielu rodaków, tak porównując do liczby wpisów po Polsku przy kempingach z Dalmacji. Jedziemy z dwoma chłopakami (6 i 4 lat). Może ktoś z forumowiczów wybiera się z maluchami w okolice Umag/Novi Grad w podobnym terminie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.