Skocz do zawartości

Hyundai i30 maciek76


KiM

Rekomendowane odpowiedzi

dotyczy kat B, jeśli mamy B+E sprawa się trochę komplikuje :)

wychodzi że wg pl przepisów mógłby ciągnąc przyczepkę o DMC 1370kg ;) (DMC przyczepy =1.33DMC holownika)

 

faktem jest że taka hobby ma MW na poziomie 1400kg :)

 

Abstrahując od przepisów.

 

Potraficie sobie wyobrazić auto gabarytów i30 90KM ciągnące przyczepę Hobby 560 o MW 1400 kg ? TO, nawet nie analizując danych z dowodu wydaję się byc mało realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od przepisów.

 

Potraficie sobie wyobrazić auto gabarytów i30 90KM ciągnące przyczepę Hobby 560 o MW 1400 kg ? TO, nawet nie analizując danych z dowodu wydaję się byc mało realne.

 

 

ja nazwe rzeczy po imieniu... to moze byc nawet niebezpieczne... dobry boczny wiatr w tyl cepy i zamiata tym autkiem az milo

 

pozatym juz w oczach widze sznurek trabiacych aut za takim zestawem

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od przepisów.

 

Potraficie sobie wyobrazić auto gabarytów i30 90KM ciągnące przyczepę Hobby 560 o MW 1400 kg ? TO, nawet nie analizując danych z dowodu wydaję się byc mało realne.

 

na jakiejś podstawie producent dostał homologacje i wpis w dowodzie też jest, zresztą jak widać przepisy również zezwalają na taki przypadek

więc chyba nie ma co dramatyzować :)

 

moja hobbitka za vitką 3d też wygląda śmiesznie, ale nie odczuwam wielkiej różnicy w stosunku do c-max'a (200kg cięższy)

co ciekawe w instrukcji napisali że może holować 1450kg, choć w DR mam 1100kg, 5D ma 1500kg (MW 1200-1300kg), wszystko to silnik 1.6 benzyna 97KM :)

 

c-max w wersji z dieslem też ma 1500kg na haku (MW niecałe 1400kg), więc nie jest to jakiś odosobniony przypadek (MW < DMC przyczepy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakiejś podstawie producent dostał homologacje i wpis w dowodzie też jest, zresztą jak widać przepisy również zezwalają na taki przypadek

więc chyba nie ma co dramatyzować :)

 

konrad_b , zauważ ,że 1400kg to jest MW przyczepy i zgodzisz się ze mną ,że do przyczepy ładujemy jeszcze sporo klamotów na każdy wyjazd.Jakoś nie mogę w to uwierzyć ,że tam nic nie będzie załadowane. A jej szerokość 2.50 metra dla tego holownika to w kij nie dmuchał. Poza tym w czasie kontroli jest sprawdzana DMC a nie MW. To to samo jakbyś jechał np. Sprinterem z prawem jazdy kat.B o DMC 3900kg gdzie jego MW jest poniżej 3.5 t.

bodzioklb jezdzi taką samą i konkretnie napisał co może się stać przy holowaniu takim samochodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abstrahując od prawnych możliwości tego auta to ja nie odważyłbym się na podróże takim zestawem :) sama kwestia mas i gabarytów już mnie odstrasza a niebezpieczeństwa jakie to ciągnie za sobą to już wogóle :) w tej konfiguracji to jechała by buda z samochodem a nie samochód z budą ;) poprostu buda jest grzmotem i wymaga potężnego holownika by spokojnie i komfortowo podróżować ;) takie moje skromne zdanie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mojej wiedzy DMC przyczepy = 1.33 DMC holownika w przypadku gdy DMC całego zestawu przekroczy 3.5 t.

 

 

"dotyczy kat B, jeśli mamy B+E sprawa się trochę komplikuje :biwak:

wychodzi że wg pl przepisów mógłby ciągnąc przyczepkę o DMC 1370kg :) (DMC przyczepy =1.33DMC holownika)

faktem jest że taka hobby ma MW na poziomie 1400kg :bevil:"

 

 

Kolego moderatorze piszesz :

"Potraficie sobie wyobrazić auto gabarytów i30 90KM ciągnące przyczepę Hobby 560 o MW 1400 kg ? TO, nawet nie analizując danych z dowodu wydaję się byc mało realne."

A potrafisz sobie wyobrazić, że taki I 30 gabarytami , masą własną , mocą , szerokością opon itp. przewyższa lub co najmniej dorównuje 10 czy 15 letniemu autu klasy średniej pokroju passata accorda itp.? Czy wiesz, że VW golf z powiedzmy 1980 roku ważył niecałe 900 kg a jego opony to 13" o szer. 155 ? Poczytaj w katalogach ile dziś waży (najbardziej chudy) golf wyjeżdżający z fabryki .

 

Nie chcę się tu wymądrzać i jak już wcześniej napisałem zacznam się rozglądać za jakimś vanikiem, który to bez zbędnych dyskusji poradzi sobie z tą ( super light) przyczepką .

Jestem jej 2- gim. właścicielem bo ktoś wcześniej pytał .

 

"Poza tym w czasie kontroli jest sprawdzana DMC a nie MW." ( i tu się zgadzam)

"To to samo jakbyś jechał np. Sprinterem z prawem jazdy kat.B o DMC 3900kg gdzie jego MW jest poniżej 3.5 t."

 

( ale tu już nie) mam wrażenie jakbyś mylił pojęcia DMC i MW. Nie wiem jak innym ale mnie nigdy nie przytrafiło się tak ,żeby policjanta interesowały inne fakty niż te zapisane w dowodzie rejestracyjnym . Więc przy jeździe ww. Sprinterem bez kat. C jazda zakończyłaby się w czasie kontroli.

 

A z kolegą kit em zgadzam się w 100 % :-]

Edytowane przez maciek76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]

"na jakiejś podstawie producent dostał homologacje i wpis w dowodzie też jest, zresztą jak widać przepisy również zezwalają na taki przypadek

więc chyba nie ma co dramatyzować :bevil:

 

moja hobbitka za vitką 3d też wygląda śmiesznie, ale nie odczuwam wielkiej różnicy w stosunku do c-max'a (200kg cięższy)

co ciekawe w instrukcji napisali że może holować 1450kg, choć w DR mam 1100kg, 5D ma 1500kg (MW 1200-1300kg), wszystko to silnik 1.6 benzyna 97KM :)

 

c-max w wersji z dieslem też ma 1500kg na haku (MW niecałe 1400kg), więc nie jest to jakiś odosobniony przypadek (MW < DMC przyczepy)"

 

Z takimi przypadkami również się spotkałem ale zawsze przy autkach sprowadzanych z zachodu. :biwak: nie wiem dlaczego ?

 

Twój C MAX może ciągnąc przyczepkę 1500 kg przy MW niecałe 1400 kg. pod warunkiem aby jego MASA RZECZYWISTA nie była mniejsza od MRZ przyczepy.

 

Chociaż nie spotkałem się z przypadkiem ważenia samochodów osobowych ( busem + przyczepa towarowa już byłem ważony przez KROKODYLI )

 

A tak wogóle to który z twoich " ciągników" lepiej znosi trudy ciągnięcia pe-pki?

Edytowane przez maciek76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik mojego I 30 to 1.6 CRDi ( takie hyundaiowe TDI) 90 KM.(66 kW)

MW auta to 1291 kg. DMC auta to 1820kg.

DMC przyczepy wg. dowodu rejestracyjnego samochodu to 1400 kg (z hamulcem).

 

Myślę, że mam podobnego gabarytowo i masowo holownika (Focus MK1, MW 1309, DMC auta 1755, DMC przyczepy u mnie 1000 kg, normalnie focusy mają 1200kg).

Holuje Knausa o MW 728 kg i DMC 1000kg. Calkiem nieźle się jedzie, choć czasami ciężko wbić piątkę...

Nie mam dużego doświadczenia w karawaningu, ale nie wyobrażam sobie ciągnięcia autem tej klasy budki o MW 1150 i DMC 1400....

Chyba, że jedziemy spokojnie 100 km od domu i tam stawiamy budkę na dłuższy czas.

 

Myślę, zę jeśli mamy w miarę komfortowo i bezpiecznie w różnych warunkach podróżowac z budką i auta nie zarzynać, to dla aut o średniej mocy powinno się szukać przyczepy o DMC niższej o 10-20% niż to co wbite w dowodzie auta.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój C MAX może ciągnąc przyczepkę 1500 kg przy MW niecałe 1400 kg. pod warunkiem aby jego MASA RZECZYWISTA nie była mniejsza od MRZ przyczepy.

 

Chociaż nie spotkałem się z przypadkiem ważenia samochodów osobowych ( busem + przyczepa towarowa już byłem ważony przez KROKODYLI )

 

A tak wogóle to który z twoich " ciągników" lepiej znosi trudy ciągnięcia pe-pki?

 

mój c-max może ciagnąć 1200kg, podobnie jak 1.6 (benzyna i diesel), dopiero 1.8 ON i 2.0 benz. i ON, mają 1500kg, ale MW pozostaje na podobnym poziomie - niecałe 1400kg

 

oczywiście że na asfalcie maksiu radzi sobie lepiej, jednak ma ciut więcej NM i KM, ale nie jest to jakaś duża różnica, z tym że vitara ma zupełnie inne przełożenia - Vmax 140km/h

w dodatku silnik forda jest jakiś dziwnie elastyczny, czasem mam wrażenie że prawie jak diesel - spokojnie 2000rpm na V biegu i nawet górki łyka

suzuki jednak lubi obroty, tam do 3000rpm nic się nie dzieje :)

za to ruszania, manewry, podjazdy lepiej robi się vitarką, max ma długą i szybką jedynkę :-], a jak już zapnę reduktor ... to miód :biwak:

 

co ciekawe wcale nie czuć, żeby przyczepka bardziej rzucała vitarką, mimo że jest 200kg lżejsza :bevil:

może przy wyższych prędkościach, nie wiem, z budą rzadko przekraczam 80-90km/h

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"za to ruszania, manewry, podjazdy lepiej robi się vitarką, max ma długą i szybką jedynkę :), a jak już zapnę reduktor ... to miód :biwak:"

 

Pewnie. Co 4 koła to 4. Co do mas to w mój voyek ma wbitą przyczepę 1600 kg (MW 2000, DMC 2650) a vitara 1850 przy czym jest 100 kg lżejsza.

 

Z drugiej strony, jak już bodzioklb napisał, ja też nie wyobrażam sobie za bardzo ciągania takiego wagonu na dłuższą metę mniejszym autkiem, no, chyba, że tylko parę kilometrów na działkę nad jeziorem :bevil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Poza tym w czasie kontroli jest sprawdzana DMC a nie MW." ( i tu się zgadzam)

"To to samo jakbyś jechał np. Sprinterem z prawem jazdy kat.B o DMC 3900kg gdzie jego MW jest poniżej 3.5 t."

 

( ale tu już nie) mam wrażenie jakbyś mylił pojęcia DMC i MW. Nie wiem jak innym ale mnie nigdy nie przytrafiło się tak ,żeby policjanta interesowały inne fakty niż te zapisane w dowodzie rejestracyjnym . Więc przy jeździe ww. Sprinterem bez kat. C jazda zakończyłaby się w czasie kontroli.

 

cyt: Więc przy jeżdzie ww. Sprinterem bez kat.C jazda zakończyłaby się w czasie kontroli.

I właśnie to miałem na myśli :bevil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.