Skocz do zawartości

Instalacja akumulatorowa do kempingowania na dziko


Furman

Rekomendowane odpowiedzi

tanie te panele, faktycznie działają ?

Tanie to faktycznie są.

Widziałem 40W nawet po 1000zł.

Czym to się różni nie wiem i też nie mam pojęcia jak działają te drogie.

Dziś mam pochmurno z opadem deszczu.

Ładowanie jest od 0,2 do 0,5A.

Czyli na samo ośw ledowe wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@przemo2.0td akumulator jaki wskazałem jest hermetycznie zamknięty dlatego go wybrałem.

Nie zamierzam dopuszczać do głębokiego rozładowania, właśnie po to kupuję zabezpieczenie.

 

Kluczową informacją przy wyborze aku. wydaje mi się teraz po jakim wydatku mocy napięcie spadnie do 10,5V i odbiorniki zostaną odcięte.

Czyli jeśli mam aku. 75Ah i:

spadek napięcia do 10,5V nastąpi po oddaniu połowy znamionowej pojemności

to warto kupić aku. głębokiego rozładowania i go dojeżdżać do zera

 

spadek napięcia do 10,5V nastąpi po oddaniu 80% znamionowej pojemności

to zakup zwykłego aku. + zabezpieczenie wychodzi taniej

 

Niestety nie znalazłem nigdzie informacji po oddaniu ilu procent znamionowej pojemności akumulator kwasowy zjeżdża do 10,5V.

Zakładam nieduże, 50-80-Watowe obciążenie.

Czy ktoś wie?

Stawiam :ok: serio ! (długo pytałem Gogla i nie znalazłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłącz aku w samochodzie i potestuj :ok:

ja to się nie znam, ale wszędzie piszą, że aku kwasowy się zasiarczy podczas takiej pracy

 

druga sprawa która jakoś mi umknęła to samo ładowanie - piszesz o dłuższym pobycie w głuszy, a zakładasz ładowanie co 4-5dni ? czym?

 

w takim przypadku - dłuższy pobyt poza dostępem do 220V, solar wydaje się sensownym rozwiązaniem, mimo że droższy

 

co do stabilizatorów ... nigdy nie miałem, a laptop, TV, tuner sat działały bez problemu na kempingach

nie licząc lodówki, trafo 12v, czy czajnika ...

więc czy ma sens zakładanie takiego ustrojstwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemo2.0td akumulator jaki wskazałem jest hermetycznie zamknięty dlatego go wybrałem.

Nie zamierzam dopuszczać do głębokiego rozładowania, właśnie po to kupuję zabezpieczenie.

 

Kluczową informacją przy wyborze aku. wydaje mi się teraz po jakim wydatku mocy napięcie spadnie do 10,5V i odbiorniki zostaną odcięte.

Czyli jeśli mam aku. 75Ah i:

spadek napięcia do 10,5V nastąpi po oddaniu połowy znamionowej pojemności

to warto kupić aku. głębokiego rozładowania i go dojeżdżać do zera

 

spadek napięcia do 10,5V nastąpi po oddaniu 80% znamionowej pojemności

to zakup zwykłego aku. + zabezpieczenie wychodzi taniej

 

Niestety nie znalazłem nigdzie informacji po oddaniu ilu procent znamionowej pojemności akumulator kwasowy zjeżdża do 10,5V.

Zakładam nieduże, 50-80-Watowe obciążenie.

Czy ktoś wie?

Stawiam :ok: serio ! (długo pytałem Gogla i nie znalazłem)

 

Wyliczyłem to na podstawie UPS-a + dodałem Ci godzinke bo ups ma straty.

Czas podtrzymania 100W bedzie około 7-8h do 10,5v dużo będzie zależało od baterii, temperatury panującej wokół niej i jej stanu.

Zainteresuj się akumulatorem żelowym do pracy cyklicznej- to jest to co jest Ci potrzebne;) Np firmy SSB Akumulator żelowy SSB 12V 75 Ah (SBLCG 75-12i(sh)).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zapoznać się z ta stroną, odnośnie wyliczeń zapotrzebowań energetycznych.

http://www.solarid.pl/index.php?p=1_7_Baterie-s-oneczne

 

Też jeżdżę raczej tam, gdzie nie ma instalacji 230V.

Ja na swój użytek mam akumulator 40Ah żelowy, regulator solarny i dwa solary po 10 W. A odbiorniki to laptop asus eee901 (10W, max 25 na początku ładowania), radio 4W, dekoder telewizji n na kartę 6W, żarówki wymieniłem na LED - poniżej 1W, sterownik bojlera na gaz 0,4W stendby, 4W praca, pompka wody 10W.

W sezonie dzień jest długi i też nie po to jadę aby oglądać cały dzień telewizję itp. Niech kolega pierw pomierzy jakie odbiorniki będzie używał, ich moc, średnie czasowe dobowe użycie i z artykułu można wstępnie oszacować jaki akumulator, regulator i baterie solarne. Co do instalacji 230VAC na kempingach to faktycznie można zaopatrzyć się w wyłącznik przepięciowy lub coś podobnego. Stabilizator, nie za bardzo go widzę na kempingu. Należy zwrócić też uwagę na to aby był to akumulator głębokiego rozładowania, trakcyjny, najlepiej żelowy, lepiej nie AGM. Akumulatory rozruchowe, samochodowe :ok: o nie najlepszy pomysł do tego celu. Jeżeli w przyszłości zabraknie mi mocy w bateriach solarnych, to dokupię następne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kit napisał/a:

mogłeś Furman rzucić temat w sobote to pokazał bym tobie jak wygląda wszystko u mnie :ok: a mam wszystko w pełni przygotowane do wyjazdów na dziko :ok:

 

 

Pokażesz mi w Sławie?

 

nie ma sprawy :niewiem: dodam ze niemam jakiś wynalazków ale wszystko co trzeba do pobyty na dziko mam i działa świetnie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze koledzy rozpiszecie się trochę tutaj na ramach forum - chetnie poznam każdy szczegół jak przygotować się do pobytu w "dziczy". Warto tutaj by opisać, bo nie wszyscy będą mogli być na zlocie (ja nie mogę).

 

Pozdrawiam all

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chetnie poznam każdy szczegół jak przygotować się do pobytu w "dziczy". Warto tutaj by opisać, bo nie wszyscy będą mogli być na zlocie (ja nie mogę).

Kolego , jak nie mówisz na mrówkę kosmita i możesz być uciaprany w błocie przez 24h to w dziczy ci nic nie potrzeba. :niewiem:

Świeczka , lampa naftowa , zapałki , suchy prowiant i pojemnik na wodę.

To jest potrzebne.

Naprawdę waryjujemy , agregaty panele itp.

Ja dużo jeżdżę na dziko i co mam z tego.

Panel , 12V , TV+DVD , ciepła+zimna woda z kranu , zimna lodówka, gorący piecyk+ piekarnik+grill , oświetlenie , ładowanie lapka i komórek.

Czy to jest prawdziwa dzidź?

Mażę o prawdziwej dzicy bez jakikolwiek wynalazków.

Czy bym dał rady , sam nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo gaz jest wydobywany z ziemi naszej planety i jest naturalną częścią środowiska. :ok:

No i jest wydobywany razem z nawaniaczem :ok: ? Zresztą węgiel też jest wydobywany z ziemi a zawartość siarki może sięgać nawet 5%. Zresztą większość gazu płynnego pochodzi z procesu destylacji ropy naftowej więc nie do końca jest on naturalny...

Więc jak na dziko to tylko ognicho :niewiem::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.