Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

O proszę 18Ah też widzę daję radę 30min to chyba wystarczająco na jakieś manewry na kempingu

 

Raczej 30 metrów, poza tym nie wiem, jak wielką Aleteę ma maarec. Dodatkowo pisze, że wymienia na 40AH. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 40ah, nowy ale długo leżał, nie wiadomo w jakich warunkach i jak długo. Póki co nie udało mi się go rozładować, nawet jak bawiłem się dobre 20-25min

A czy jak ja mam na pokladzie zwykłą kwasówkę 60-70 Ah który zasila tylko kilka lampek ledowych oraz pompkę do wody to starczy na mover - tak na okolo 5-10 minut na ustawienie przyczepy  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za duzy ten bezpiecznik (150A), u mnie w nowym napedzie oryginalnie jest 80A?

 

Z głównym bezpiecznikiem dla napędów, to jest tak, że jego wartość nie jest dla każdego napędu identyczna, co powinno być przecież oczywiste.

Jedne napędy wymagają tylko 80 A, inne np. 100, a jeszcze inne nawet 150. Należy się kierować wartością podaną w instrukcji obsługi, ponieważ ona uwzględnia wartości maksymalne prądu, pobieranego przez obydwa silniki w sytuacjach ekstremalnych. Jeśli nie znamy wartości zabezpieczenia (napęd kupiony z drugiej ręki), można próbować odszukać wartość z dostępnej instrukcji od innego, zbliżonego konstrukcyjnie/wyglądem do posiadanego.

Zastosowanie bezpiecznika 120 A tam, gdzie przewidziano np. 80 A, nie będzie w tym przypadku znaczącym "błędem", ponieważ w razie awarii i tak się przepali - prąd zadziałania będzie mniejszy, niż wartość, którą wytrzyma pozostała część obwodu (np. przewody). Co więcej, przy minimalnie zawyżonym bezpieczniku, napęd może pracować nieco sprawniej, choć zauważenie tego w realu, może być jednak trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np. przy max. poborze napędu 100A bezpiecznik ma 80A, i patrząc na scieżki w centralce nie odważyłbym się zastosować większego niż te 100A.

Napewno w droższych modelach wygląda to troche lepiej, jednak moim zdaniem przekraczanie max wartosci poboru prądu wiąże się juz z pewnym ryzykiem. Lepiej spalić bezp. niż centralkę bo kable i silniki pewnie to wytrzymają. Szczególnie w sytuacji gdy nie jesteśmy pewni jakie zabezpieczenie powinno być zastosowane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np. przy max. poborze napędu 100A bezpiecznik ma 80A, i patrząc na scieżki w centralce nie odważyłbym się zastosować większego niż te 100A.

Napewno w droższych modelach wygląda to troche lepiej, jednak moim zdaniem przekraczanie max wartosci poboru prądu wiąże się juz z pewnym ryzykiem. Lepiej spalić bezp. niż centralkę bo kable i silniki pewnie to wytrzymają.

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej 30 metrów, poza tym nie wiem, jak wielką Aleteę ma maarec. Dodatkowo pisze, że wymienia na 40AH.

Zgadza się. 30metrow. Altea 552 1700kg. Ten aku 18Ah kupiony awaryjnie, wieczorem gdy po przejechaniu metra padł poprzedni ok 100Ah a wyjazd był za kilka godzin. Od tej jesieni używam go jednak do manewrów i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np. przy max. poborze napędu 100A bezpiecznik ma 80A, i patrząc na scieżki w centralce nie odważyłbym się zastosować większego niż te 100A.

Napewno w droższych modelach wygląda to troche lepiej, jednak moim zdaniem przekraczanie max wartosci poboru prądu wiąże się juz z pewnym ryzykiem. Lepiej spalić bezp. niż centralkę bo kable i silniki pewnie to wytrzymają. Szczególnie w sytuacji gdy nie jesteśmy pewni jakie zabezpieczenie powinno być zastosowane 

 

Cena napędu nie ma tu nic do rzeczy, istotne są parametry obwodów, które są liczone i projektowane (również PCB) dla konkretnych elementów, silników i maksymalnego obciążenia mogącego wystąpić w tym konkretnym napędzie. Jestem przekonany, że ścieżki wysoko-prądowe (przechodzące na płytce jedynie do przekaźników) są w stanie znieść znacznie wyższy prąd, niż bezpiecznik o wartości nawet 50 % większej od maksymalnego prądu pobieranego przez napęd.

Oczywiście nie oznacza to, że można sobie dowolnie tą wartością operować. Najbardziej odpowiednią wartością zabezpieczenia, zawsze będzie ta, o 25 % większa, niż maksymalny pobór prądu przewidziany dla danego napędu i takiej wartości należałoby pilnować. Rolą tego bezpiecznika nie jest zapobieganie niszczeniu/przepaleniu/uszkodzeniu centralki napędu, tylko zabezpieczenie przed chociażby spaleniem się instalacji, a nawet przyczepy w przypadku wszelkich uszkodzeń/przypaleń/zwarć i to właśnie już w samej centralce oraz obwodzie od niej, aż do owego bezpiecznika.

W przypadku Twojego napędu, albo źle coś przeczytałeś, albo gdzieś jest błąd, albo masz nieodpowiedni (zbyt niskiej wartości) bezpiecznik.

Jeśli napęd może pobierać max 100 A, to bezpiecznik nie może mieć wartości 80 A, tylko powinien mieć minimum 125 A i to jest pewne.

A czy jak ja mam na pokladzie zwykłą kwasówkę 60-70 Ah który zasila tylko kilka lampek ledowych oraz pompkę do wody to starczy na mover - tak na okolo 5-10 minut na ustawienie przyczepy  ?

 

Jeśli accu nie jest wyeksploatowany, to bez problemu da radę, nawet więcej, niż piszesz, ale ...

Praca napędu może spowodować znaczny ubytek dostępnej energii, a w przypadku tego typu akumulatora, konieczne jest natychmiastowe jej uzupełnienie (ładowanie). W przeciwnym przypadku, accu szybciej straci swoje właściwości.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena napędu nie ma tu nic do rzeczy, istotne są parametry obwodów, które są liczone i projektowane (również PCB) dla konkretnych elementów, silników i maksymalnego obciążenia mogącego wystąpić w tym konkretnym napędzie. Jestem przekonany, że ścieżki wysoko-prądowe (przechodzące na płytce jedynie do przekaźników) są w stanie znieść znacznie wyższy prąd, niż bezpiecznik o wartości nawet 50 % większej od maksymalnego prądu pobieranego przez napęd.

Oczywiście nie oznacza to, że można sobie dowolnie tą wartością operować. Najbardziej odpowiednią wartością zabezpieczenia, zawsze będzie ta, o 25 % większa, niż maksymalny pobór prądu przewidziany dla danego napędu i takiej wartości należałoby pilnować. Rolą tego bezpiecznika nie jest zapobieganie niszczeniu/przepaleniu/uszkodzeniu centralki napędu, tylko zabezpieczenie przed chociażby spaleniem się instalacji, a nawet przyczepy w przypadku wszelkich uszkodzeń/przypaleń/zwarć i to właśnie już w samej centralce oraz obwodzie od niej, aż do owego bezpiecznika.

W przypadku Twojego napędu, albo źle coś przeczytałeś, albo gdzieś jest błąd, albo masz nieodpowiedni (zbyt niskiej wartości) bezpiecznik.

Jeśli napęd może pobierać max 100 A, to bezpiecznik nie może mieć wartości 80 A, tylko powinien mieć minimum 125 A i to jest pewne.

 

Drogi Krzysztofie dziekuje za obszerne wytłumaczenie tematu .

Mimo wszystko jednak bardziej ufam danym podanym przez producenta napędu (do czego Ty bardzo często zachęcasz, precież to on projektował i obliczał napęd) i własnym doświadczeniom i bede stosować bezpiecznik 80A(zalecany), niż Twoim przekonaniom opatrym tylko na domysłach (przecież nawet nie widziałeś tego napędu) i NIE zastosuje bezpiecznika 125A.

Tak jak napisałem wcześniej wolę spalić pięć razy bezpiecznik niz raz centralke albo i budę razem z nią. Z pewnością opiszę jak się napęd sprawuje na tym bezpieczniku. 

Oczywiście jest to tylko moja opinia i dotyczy mojego napędu i nikogo nie będę zachęcał do takiego działania, jeżeli ktoś chce może się opierac na danych z sieci i internetowych guru

Edytowane przez KlAn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.