Skocz do zawartości

Wtyczki na kempingach


jazzbal

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Pawle, na większość nurtujących Cię pytań są na forum całe tematy. Odpowiem Ci tak na szybko, ale postaraj się sam poszukać to znajdziesz dogłębnie omówione te tematy.

 

ad. 1. na większości kempingów starczy Ci 30 m. Koniecznie guma, 3 żyłowy z uziemieniem i z odpowiednimi wtyczkami. Można mieć dwa - wtedy jeden dłuższy a jeden krótszy, jak podłączenie jest blisko.

ad. 2. Jeżeli nie masz zewnętrznego podłączenia przyczepy do wody to wodę nosisz albo w wyjmowalnym zbiorniku albo w jakimś pojemniku i dolewasz do zbiornika. Z wiadra to się akurat źle nalewa, bo się rozlewa.

ad. 3. Nieczystości z pojemnika przenośnej toalety wylewamy tam gdzie nam wskaże obsługa pola-albo jest specjalne miejsce, albo do WC.

ad. 4. W żadnym razie na trawę. To tzw. "szara woda" i należy łapać ją do jakiegoś pojemnika a potem wylać we wskazane miejsce.

ad. 5. Przyczepę trzeba zamknąć i powierzyć opiece sąsiadów, z którymi warto żyć w przyjaźni.

ad. 6. Jest na forum parę list wyposażenia przyczepki - to duże tematy więc poszukaj i dobierz według Swoich potrzeb. Zbieranie ekwipunku jest czasochłonne a każdy ma inne potrzeby.

ad. 7. Żelazne zasady to zawsze kultura i dobre wychowanie.

ad. 8. Z przyczepą jeździmy całą dobę i stosujemy się do przepisów ruchu drogowego. Większość z nas nie czuje się zawalidrogami. Jesteś takim samym użytkownikiem drogi jak inni.

 

Pozdrawiam i życzę udanych wyjazdów po lekturze forum ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziękuję Miodzio. Tak sobie myślę czy na wakacjach z przyczepą czy też na wakacjach w przyczepie jest wolny czas. Jest nas pięcioro i czy będzie szansa odpocząć. Woda się skończyła -leć, Gaz się kończy - leć, Toaleta pełna - leć, i td i tp....

Przeraża mnie to.

Kupiłem przyczepę bo zawsze chciałem - wybrałem szybko Knaus Sudwind taka mi się spodobała i nas wszystkich pomieści.

Ale jak mam całe wakacje z "wiadrami" latać to aż ciarki mi chodzą po plecach. Ale to chyba normalne jest to wpisane w ten tryb wypoczynku.

Wybieramy się pierwszy raz chcemy nad morze i nie mam bladego pojęcia od czego zacząć jak i gdzie i czego szukać. Na pewno ciszy i spokoju oraz bliskości do morza. Ale czy coś się takiego znajdzie nie wiem.

 

Kabel już mam z dwiema możliwościami podłączenia. Butle też już nabyłem. Nie mam zbiornika na szarą wodę. Czy to może być zwykłe wiadro czy nie bo będzie zalatywało z niego ?

 

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, musisz zmienić nastawienie :) Rozumiem, że jedziecie na kemping a nie na dziko?

Wtedy odpada Ci problem z dużymi ilościami wody do przyniesienia i odniesienia i wylewania kasety, bo w większości korzysta się z infrastruktury kempingu. Zresztą rzeczywiście jakbyś chciał przy pięciu osobach zapewnić wodę, to trochę się nanosisz, nawozisz czy nawlewasz. Są kempingi które oferują parcele z podłączeniem wody i spustem wody szarej, wtedy wystarczy mieć wąż i można się podłączyć (do zbiornika musisz mieć wtedy odpowiednie wejście z reduktorem i zaworem odcinającym, bo instalacja w przyczepie jest niskociśnieniowa).

 

A ja lubię iść pomyć naczynia na wspólny zmywak waytogo.gif wtedy masz okazję do zawarcia nowych znajomości lub zacieśnienia tych wcześniej zawartych 270635636-JUMP2.gif;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Ile czy też jak długi kabel kupić ?

 

- to zalezy od miejsca, odleglosci od gniazda, kazdy powie inaczej, ale ogolnie 40 metrow powinno zawsze zalatwic sprawę. pytanie czy w 1 czy w 2 kawalkach to odrębna rzecz - dobrze, zeby kabel byl dobrej jakosci np. h05rr

 

2) Ile i czy wąż ogrodowy kupić ? (Z wiadrem po wodę latać) ?

 

- zalezy jakie masz rozwiazanie w cepce, jesli masz pompe wkladana do zasobnika, to mozesz kupic taki np. na kolkach (ja sobie chwale) http://allegro.pl/zbiornik-fiamma-23-l-na-czysta-wode-na-kolkach-i2422025265.html

 

3) Gdzie się wylewa szambo i czy na takim kempingu lepiej latać do "wspólnego" szaletu ?

 

- to zalezy, w nocy, jak masz daleko, lepiej w cepce, pojemniki wylewamy w specjalnie przeznaczonym miejscu (na kempingu bedzie oznaczenie gdzie)

 

4) Co z wodą ze zlewu i umywalki - tak ma się lać na trawę ?

 

- nie !!! powinienes miec tam jakies naczynie, wiadro, albo kolejnego roll-tanka jak w pinkcie 2 (tylko w kolorze szarym)

 

5) Jak zabezpieczyć przyczepę aby było do czego wracać ?

 

- bez przesady - jak nie parkujesz w dziczy, powinno byc OK

 

6) Co kupić co je jest nie zbędne za wyjątkiem piwa ?

 

- krzeslka do siedzenia, stoliczek, pas sztormowy jesli masz przedsionek, wentylator (w cepce jest goraco na sloncu)

 

7) Czy są jakieś STALOWE zasady, na takiem kempingu ?

 

- jak żygasz to zakop ! ;)

 

8) Jak jechać i o której z przyczepą aby nie być zawalidrogą ?

 

- ja zwykle ustawiam sie za jakims tirem na autostradzie i jade te 90, jak mi juz nerwy puszczaja, to wyprzedzam i jade przed nim, ale 100 na autostradzie nie przekraczam, poza autostrada 70-80. lepiej wolniej ale bezpiecznie. w miescie poluzuj stabilizator (jesli masz), bierz troszke wieksze luki, nie przytulaj sie do kraweznika przy skrecie, zeby nie przyhaczyc czepka

 

Lepiej pytać i się wstydzić niż na miejscu się wstydzić, że się nie pytało.

 

- oj tam oj tam ;)

 

 

 

PAweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Moja przyczepa posiada 2 zewntrzne wyjscia zasilajace, moje pytanie brzmi czy na polu namiotowym trzeba uzywac obu wyjsc czy po prostu jedno jest awaryjne czy tez moze kazde z nichzasila cos innego?? Musze zakupic taki kabel i nie wiem czy wystarczy mi jeden... pierwszy post w tym temacie zawiral zdjecia dwoch wtyczek spotykanych na polach, niestety zdjecia te nie otworzyly mi sie, ma ktos moze inne??:)

post-12609-0-24775300-1359125233_thumb.jpg

Edytowane przez lukaszn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze widze dwie wtyczki :niewiem: Jeden przewód spokojnie Tobie wystarczy i normalnie zasila całą przyczepe Musisz mieć jakąś rzeźbe z prądami i przez coś lub do czegoś była druga wtyczka :hmm: popatrz gdzie wewnątrz idą kable i podążaj ich tropem a może coś się wyjaśni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przyczepa posiada 2 zewntrzne wyjscia zasilajace, moje pytanie brzmi czy na polu namiotowym trzeba uzywac obu wyjsc czy po prostu jedno jest awaryjne czy tez moze kazde z nichzasila cos innego?? Musze zakupic taki kabel i nie wiem czy wystarczy mi jeden... pierwszy post w tym temacie zawiral zdjecia dwoch wtyczek spotykanych na polach, niestety zdjecia te nie otworzyly mi sie, ma ktos moze inne??:)

Mnie coś takiego przeraziło. Wyobraź sobie, że do jednej wtyczki podpinasz gniazdo z zasilaniem (230) a w drugim na bolcu L masz te 230V. Niech jakieś dziecko otworzy klapkę i zacznie grzebać. Tragedia gotowa. Myślę,że musisz to solidnie zabezpieczyć. Pomyśl o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup wtyczkę CEE17 jak w linku

http://przyczepytam.com.pl/sklep/product_info.php/cPath/10_33_38_40_79/products_id/767?topSsid=414bd3633439f34657e5a00264a874e0

na drugim końcu przewodu (krótkiego ok. 0,5m) zamontuj gniazdo takie jak w przedłużaczach (z kołkiem zerującym) i masz uniwersale urządzenie. Jak gniazda do wtyczki CEE17 to korzystasz z tego zrobionego przez siebie krótkiego przedłużacza, a jak typowe gniazda to bez niego. Wykorzystaj przewód linkę 2,5 mm2 . Pamiętaj o podłączeniu odpowiednio przewodów L, N i ochronnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sobie myślę czy na wakacjach z przyczepą czy też na wakacjach w przyczepie jest wolny czas. Jest nas pięcioro i czy będzie szansa odpocząć. Woda się skończyła -leć, Gaz się kończy - leć, Toaleta pełna - leć, i td i tp....

Przeraża mnie to.

 

 

Dla mnie to sama przyjmność:) zalezy jaki duzy masz zbiornik ja mam ok 50l i rok temu chodziłem raz na dwa dni po wodę a ze mialem do kranu ze 3metry to się nie nabiegałem:)ja osobiscie nalewalem konweką wodę ale teraz biorę wąż z szybko złączką (w kranie było wejście-CAMPING MORSKI ŁEBA) i będzie wygodniej:)zbiornik na brudną wodę też mam 40l więc razem ogarniam temat:)

Edytowane przez COLLINS18 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup wtyczkę CEE17 jak w linku

http://przyczepytam....7e5a00264a874e0

na drugim końcu przewodu (krótkiego ok. 0,5m) zamontuj gniazdo takie jak w przedłużaczach (z kołkiem zerującym) i masz uniwersale urządzenie. Jak gniazda do wtyczki CEE17 to korzystasz z tego zrobionego przez siebie krótkiego przedłużacza, a jak typowe gniazda to bez niego. Wykorzystaj przewód linkę 2,5 mm2 . Pamiętaj o podłączeniu odpowiednio przewodów L, N i ochronnego

 

Linka 3x1,5 bedzie za cianka przy dlugosci przedluzacza 30-40m? rozmumiem ze yrzeba zakupic cos takiego:

 

 

http://allegro.pl/pr...2954305462.html

 

Pomysl bardzo dobry:) NA PEWNO SKORZYSTAM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze propozycja rozwiazania jest odwrotna do tej:

 

http://forum.karawaning.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=msg&attach_id=59140

 

czyli wtyczka CEE17 i normalne gniazdo, natomiast glowny przewod to rozwniez wtyczka CEE17 podlaczana do przyczepy i normalna wtyczka taka jak w przedluzaczach z drugiej strony... ;) zebym czasem gafy nie strzelil bo sie nigdzie nie wepne :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linka 3x1,5 bedzie za cianka przy dlugosci przedluzacza 30-40m?

 

Łukasz, napiszę tak: według mnie, bez względu na warunki, dla przewodu o długości ok. 40 m., powinno być 3 x 2,5 mm² w gumie i odpowiedniej klasy !

 

Mając świadomość pewnych ograniczeń, można iść na kompromis i zastosować dobrej klasy kabel 3 x 1,5 mm², ale tylko w przypadku, gdy w budce nie masz prądożernych urządzeń sieciowych.

 

Tak, czy inaczej - wydając troszeczkę więcej złotówek na kabel 3 x 2,5 mm², będziesz miał pewność działania i bezpieczeństwa w większości przypadków stosowania takiego kabla podczas karawaningowych wojaży :hmm: .

 

... rozmumiem ze yrzeba zakupic cos takiego:

http://allegro.pl/pr...2954305462.html

 

Niestety, ale nie.

Pomijając już to, co napisałem wyżej, to ten kabel jest do "prostych" zastosowań wewnętrznych.

 

Kabel stosowany do połączeń na zewnątrz pomieszczeń musi mieć inne parametry elektro-mechaniczne !

Może być np. taki:

http://allegro.pl/przewod-w-gumie-onpd-3x2-5mm-450-750v-fv-p-n-i2921448213.html

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przyczepa posiada 2 zewntrzne wyjscia zasilajace, moje pytanie brzmi czy na polu namiotowym trzeba uzywac obu wyjsc czy po prostu jedno jest awaryjne czy tez moze kazde z nichzasila cos innego?? Musze zakupic taki kabel i nie wiem czy wystarczy mi jeden... pierwszy post w tym temacie zawiral zdjecia dwoch wtyczek spotykanych na polach, niestety zdjecia te nie otworzyly mi sie, ma ktos moze inne??:)

 

Teraz wyjaśniam Ci sprawę tych dwóch gniazd ;)

Widziałem już mnóstwo różnych przyczep i jeszcze więcej różnych (czyt. dziwnych) rozwiązań.

To należy właśnie do tej grupy :jump:.

Nie jest to oryginalne rozwiązanie. Ktoś doposażał przyczepkę i tak to sobie wykombinował :D

Prawdopodobnie przyczepa była wykorzystywana przez jakiś czas stacjonarnie, ponieważ bez sensu byłoby używać dwóch kabli "karawaningując".

Bez obaw, podłączając kabel tylko do jednego gniazda, na drugim nie będzie napięcia :nono: sieci.

Oczywiście warto to sprawdzić, aby mieć pewność, ale jestem przekonany, że tak właśnie jest.

W przyczepie jest dołożony grzejnik Trumy (zamontowany w piecu, zaraz za komorą spalania gazowego).

Na pewno znajdziesz gdzieś na ścianie odpowiedni włącznik/regulator.

Może wyglądać np. tak:

 

post-8228-0-79714700-1359253751_thumb.jpg

 

Do zasilania grzania elektrycznego (wyłącznie) służy lewe gniazdo na Twojej fotce.

Prawe obsługuje wszystko inne w budce.

Jeśli masz chęci i odpowiednie doświadczenie / wiedzę, to warto zrobić to, aby było normalnie, czyli na jednym gnieździe.

Grzanie powinno mieć też swoje indywidualne zabezpieczenie - sprawdź, czy jest (10 A).

 

Myślę, że teraz wszystko jest jasne :hmm: .

 

:banan:

 

P.S.

Mam u siebie sporo różnych, elektrycznych drobiazgów, m.in. takie elektryczne grzanie, a nawet dwa (dodatkowo sufitowe) i mimo tego, cała budka zasilana jest z jednego gniazda, czyli można.

Oczywiście wszystko działa znakomicie, nic się nie grzeje i nie pali ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.