Skocz do zawartości

Nagłośnienie w przyczepie , kamperze. Jakie ?


Kogut69

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ewentualne sugestie poparte Waszymi doświadczeniami , co się sprawdza a czego nie warto wsadzać do wnętrza , gdzie zamontować głośniki , gdzie radio , jakie , a może nic nie wsadzać ??? Jestem na etapie okablowania swojego wynalazku i takie uwagi są dla mnie teraz właśnie bardzo cenne .

 

z góry dziękuję za rady bo wierzę , że dacie czadu :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam radio samochodowe + dwa głośniki w przyczepie i dwa kolejne chcę wyprowadzić na zewnątrz ( wpinać w gniazda na dłuższych postojach - nagłośnienie przedsionka). Te dwa dodatkowe chcę dołożyć, z powodu Dzieciaków, które ( jeszcze ) chodzą spać wcześniej i wtedy zmienię faderem w radiu głośniki i możemy słuchać dalej. Zaznaczam, że nie jestem ani audiofilem, ani też fanem zbyt głośnej muzyki ( szczególnie na kempingu), ale jakiś bluesik w tle nigdy nie zaszkodzi...

 

:gitara:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radio ja bym zamontował w kokpicie tam gdzie jest jego oryginalne miejsce :-] kabine i tak będziesz wykorzystywał jako salonik więc dostep bedzie dobry Do tego zaiwestował bym w jakies markowe radio z pilotem :ok: napewno pilocik sie przyda :jump: Sam mysle o wymianie mojego JVCka właśnie ze wzgledu na brak pilota :oslabiony: A co do głosników to 4 szt (2 np w drzwiach, konsoli i 2 w części mieszkalnej) plus sub pod fotelem pasażera powinno zapewnić dobry odsłuch :-] oczywiście też coś dobrego np BOSE :ok: I nie chodzi by grało głośno leczy by jakość odsłuchu była bardzo dobra :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio tam gdzie poręcznie, może być w kokpicie, bądź podwieszane lub wbudowane w szafkę. Głośniki moim zdaniem najlepiej wbudować w szafki (w miarę symetrycznie). Na zewnątrz dać maskownicę i po sprawie. Tanio, estetycznie i nie zajmuje miejsca, Głośniki im większe tym lepiej. Zadne 8 cm. Okrągłe lub owalne np 16x9 cm, dwu lub trzydrożne, koniecznie z dobrej firmy. Zadne chińskie badziewie. Bose to wyższa półka ale poszukaj Blaupunkta, Infinity, Gelharda.

 

Dziś praktycznie każde radio ma moc 4x40 W i taką mocą spokojnie będzie Cię słychać na drugim końcu campingu, ale też szukaj czegoś firmowego. Chińszczyzna zawsze będzie zła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odstąpił od montowania ciężkich głośników w szafkach.

Raz że wydobywanie basów wiąże się ze słyszalnymi rezonansami szafek których kubatura do dobrego basiku jest o 90% za mała, dwa, że środek ciężkości idzie do góry a idea jest taka , że im niżej tym lepiej.

Moje rozwiązanie w przyczepach (w obecnej na aukcji też) to nisko wbudowany subwoofer w dużej kubaturze w nieprzeszkadzającym miejscu oraz leciutkie satelitki od domowego kina Kenwood, przypinane z łatwością tam gdzie stereo jest akurat pożądane, nawet na zewnątrz z basowym uzupełnieniem ze środka przyczepy.

Nie wystawiaj basu na zewnątrz. NIGDY!

Bas jest bardzo donośny i uciążliwy dla innych, nawet jeśli wydaje Ci się że grasz sobie w miarę cicho. Uciążliwość polega na tym, że okolica słyszy tylko bas, cicho bo cicho ale sam bas. Nie chciałbym być wówczas Twoim sąsiadem.

Inaczej by było, gdyby proporcjonalnie do tego basu słyszalne było pasmo wokalne - ale to już inna bajka dla akustyków.

Mój sub jest aktywny, wyłączalny niezależnie szczególnie wtedy, gdy trzeba oszczędzać energię na dzikich wyjazdach.

 

Jeśli chodzi o sprzęt... nie inwestuj za dużo w drogie cacka bo i tak HiEnd'u nie uzyskasz.

Polecam Ci każdą firmę o której słyszałeś 10 lat temu i zapewne za 10 lat też będziesz słyszał.

post-2083-0-30426400-1319620783_thumb.jpg

Edytowane przez Wojtek Chrysler (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam stare głośniki komputerowe. Aktywny woofer i dwa średnio-wysokotonowe.

 

Podłączam to do zwykłego radia przenośnego w gniazdo słuchawkowe.

 

Przy tak małej kubaturze jak przyczepa gada całkiem przyzwoicie.

 

To takie wariacje na temat... :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie dobrego nagłośnienia to faktycznie Bose dałoby radę (mam w aucie jest ok) - ale koszty duże, chyba że używka - ale warto.

 

ja wiosną wsadzę do przyczepy część zestawu już nie używanego od kompa - creative 6.1 - myślę ze sub + 4 głośniki starczą i do tego mam radio sony cd/mp3 samochodowe - po sprzedanym aucie :] - nie wiem tylko czy to się zgra bo opory głośników różne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starej budzie miałem jakieś radio i jakieś głośniki a w nowej angol wydłubał zanim sprzedał ........... i przyzwyczaiłem się że jest cicho /jak dzieci śpią/; tylko dziury po głośnikach i radiu troszkę mnie drażnią :-)

zawsze mogę włączyć w samochodzie i podnieść klapę - na klapie są dwa głośniki - jak bardzo będę chciał posłuchać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie dobrego nagłośnienia to faktycznie Bose dałoby radę (mam w aucie jest ok)

(...)

Nie dałoby rady i nie da. A to ze względu na skrajnie różne warunki akustyczne. System żeby ładnie zagrał, musi być zbudowany w oparciu o wiedzę a nie o stwierdzenia że w aucie ładnie gra.

Bose robi do każdego auta inny w charakterystyce system a sama nazwa nie zagra.

Odradzam jakąkolwiek adaptację z auta do...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę , że dobrym rozwiązaniem jest wstawianie w szafę(ścianę) całej kolumny , gotowej tak jak z fabryki wyszła a nie samego głosnika w płytę .... altusy mi nie wejdą ale jakieś mniejsze ... też potrafią fajnie mruczeć ( nie mylić z grzmoceniem):narcyz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale kolumna to dodatkowe kilogramy. Ja u siebie dolne ściany usztywniłem listwami bukowymi i dawałem tyle, aż częstotliwość rezonansowa wyszła mi ponad pasmo pracy suba. Fakt że podłoga w szafie (ta nad nadkolem) rezonuje ale tam najczęściej coś na niej jest no i nieraz grzejnik mi gra jak za głośno a poza tym... to jest przyczepa nie studio. Ma być to... mruczenie i jest :)

Edytowane przez Wojtek Chrysler (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.