Skocz do zawartości

opony - indeks nośności


kantosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

muszę kupić nowe oponki do mojej przyczepy (DMC 900 kg) oryginalnie są to 155/R13 z indeksem nośności 82. Problem w tym że jest tylko jedna opona w tym rozmiarze (SEMPERIT) która spełnia ten warunek. Większość opon to indeks 79. Czytałem inne posty o zbliżonej tematyce i tak do końca nie wiem co powinienem założyć. Koledzy pisali że mogą być problemy przy przeglądzie rejestracyjnym (jak trafi się na upierdliwca). nie chcę kupować używek bo nie warto zresztą i tak są prawie nie osiągalne - już sprawdzałem. Co o tym sądzicie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

muszę kupić nowe oponki do mojej przyczepy (DMC 900 kg) oryginalnie są to 155/R13 z indeksem nośności 82. Problem w tym że jest tylko jedna opona w tym rozmiarze (SEMPERIT) która spełnia ten warunek. Większość opon to indeks 79. Czytałem inne posty o zbliżonej tematyce i tak do końca nie wiem co powinienem założyć. Koledzy pisali że mogą być problemy przy przeglądzie rejestracyjnym (jak trafi się na upierdliwca). nie chcę kupować używek bo nie warto zresztą i tak są prawie nie osiągalne - już sprawdzałem. Co o tym sądzicie ???

 

generalnie szukaj opon do pojazdów dostawczych, oznaczonych dodatkowo literą "C", czyli "wzmacniane", np.

http://www.oponeo.pl...0-r13-90-88-r-c

http://www.opony24.p...roducts_id/7832

http://www.netcar.pl...574693,szi.html

 

to takie przykłady, która jest akurat dobra to nie wiem niewiem.gif (wszystkie wyglądają na chińskie)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, kolega ma rację musisz kupić oponkę z symbolem "C", ja również borykałem się z tym problemem ,poprzedni właściciel kupił nowe oponki w 2008r ale nie wie chciał lub nie wiedział że do masy tej przyczepki potrzebne są wzmocnione, były założone165/80 R!3 83H (83H- nośność 487kg na oponkę) , masa mojej przyczepki 1025kg, W tym roku kupiłem nowe z symbolem "C" a tamte mam w garażu.Jak byś był zainteresowany to mogę Ci je odsprzedać, tylko czy rozmiar przypasuje do nadkola?

 

Znalazłem jeszcze coś takiego zobacz sam. nowa oponka tyle ,że troszkę kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kantosz polecam Hankook K715 165/80R13 XL czyli 87 R - ma takie i jestem zadowolony. Do Twojej masy wystarczy. Można też Uniroyal Rainexpert o tym samym indeksie

Edytowane przez mas444 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kantosz polecam Hankook K715 165/80R13 XL czyli 87 R - ma takie i jestem zadowolony. Do Twojej masy wystarczy. Można też Uniroyal Rainexpert o tym samym indeksie

 

Przymierzałem się do opony o tym właśnie rozmiarze lecz obawiam się że będzie za wysoka. Znalazłem oponę SEMPERIT lecz na razie jest nieosiągalna - w magazynach w Polsce nie mają. Póki co jeszcze będę szukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kantosz napisz do Ariela (Przyczepy_Wiola) miał opony 165/80 R 13 wzmacniane na stanie jak byłem u niego :)

dostaniesz oponę dedykowaną do przyczep i sprawdzoną w setkach jak nie tysiącach ich przyczep ... a znają się na rzeczy i unikają firm które sprawiałby im problemy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmienił bym jednak min rozmiar, np na 165/70 lub 165/80 wtedy bez problemu coś dobierzesz w niezłej cenie (do 150zł/szt)

http://www.netcar.pl/opony/letnie/osobowe/sklep,165%2080R13,123,0,0,sz.html

(jest też XL z nośnością 87, pytanie czy jest sens ?)

 

ew niższa XL http://www.netcar.pl/opony/letnie/osobowe/barum+brillantis+2+165+70r13+83t+xl,165%2070R13,3,0,5-0,115564463,szi.html

 

u siebie zmieniłem profil z 60 na 65 i nie widzę różnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówią koledzy. Zmienić rozmiar. Na przykład ze 155 na 165 to zaledwie po 5 milimetrów na zewnątrz i do środka. Na wysokości pewnie ze 7 mm. Są to wartości marginalne i żadne ocieranie Ci nie grozi, a wybór będziesz miał dużo większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze opon wzmacnianych nie kierujcie się tylko literą C. Trzeba również zwrócić uwagę na ich nośność. Na każdej oponie podane są maksymalne parametry wagowe przy nacisku na jedną oś lub dwie. Niektóre opony wzmacniane z literką C będą miały nośność rzędu 550kg a inne 750kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy, dzięki za cenne rady. Ponieważ za tydzień wyjeżdżamy nie miałem już czasu na szukanie. Myślałem nad zmianą rozmiaru lecz nie chciałem zwiększać oporów toczenia, a że przyczepa jest stosunkowo niska zastosowanie opony 165/70 dodatkowo ją by obniżyło. Kupiłem HANKOOK-i 155/80/R13 z indeksem C i nośnością pow. 500kg. Fakt tanie nie były ale już mam to z głowy i mogę jechać spokojnie nie martwiąc się że mi coś wystrzeli. No i mam spokój na kilka następnych lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe oponki to jednak nowe, parę lat? oponkę możesz używać do 10 lat tylko musisz ją uchronić przed warunkami atmosferycznymi, zdejmuj je na zimę i na pewno posłuży długo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja tak jak Kantosz kupiłem nowe dostawcze Hankooki R08 155/55 R13 88/90 R. Przejechałem na nich około 1500km. Napompowane do 3,5 atm. spisują się doskonale. Warto było za nie zapłacić po 230 zł. za sztukę.

Edytowane przez Lucek26 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam, zakupiłem 2 szt eurotayfon (made in RPA ,5 lat gwarancji co kolwiek to znaczy oponki przejechały na razie 1200km, stan zużycia określam na zerowy , podróżowałem z max prędkością 100km\h (więcej nie było potrzeby a i tak nie wolno) po suchym rewelacja po mokrym również bez zastrzeżeń, jestem zadowolony z zakupu, pompuję na 2,9 atm i jest ok , nie widać kapcia ,moje dmc 1025kg, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.