Jump to content
Sign in to follow this  
Krepo

CB Radio za granicą - możliwości i warunki używania?

Recommended Posts

Krepo

Pod koniec czerwca wybieram się z przyczepą na wakacje do Włoch. W ziazku z tym, że wcześniej bywałem za granicą ale bez tego jakże przydatnego u nas ustrojstwa, chciałem zapytać jak wygląda możliwość korzystania z CB Radia na terenie Czech, Austrii i Włoch.

Czy można korzystać tak jak w Polsce czy nie? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Krepo

Dzieki grace. Te informacje w zupełności rozwiały moje wątpliwości. Do granicy pojadę z CB za granicą zdejmuję. W razie problemów będę się podłączał i szukał rodaków.

grace

My za granicą (w Austrii i we Włoszech) używaliśmy CB na kanale 28 i wszystko było OK.

Nawet pogadaliśmy z kilkoma rodakami.

Zatem nie zdejmuj - takie jest moje zdanie :hehe:

Pozdrawiam, G.

Michalc3

Zakaz używania CB jest w Austrii. Pozostałe kraje nie mają zakazu. Tak na prawdę nawet w Austrii nie jest zakazane, tylko mają duże obostrzenia. Ale nie są specjalnie rygorystyczni. Zwyczajowo za granicą korzysta się z kanału 28. Zdziwisz się, jak często usłyszysz polską mowę :-)

jaruś

jeżdżę z CB dużo po Austrii i Italii, tylko że zimą (narty) ....

kanał 28 i żadnego zdejmowania

owszem zakaz jako taki jest, ale policja

bardzo sporadycznie go egzekwuje

jarek

Krepo

Dziękuje wszystkim za rady, może w takim razie w Austrii radyjko do kufra, a w Czechach i Włoszech się usłyszymy.

:hehe:

Michalc3

Krepo, jeśli na prawdę chcesz przejąć się Austrią i ich zakazem, to proponuję proste rozwiązanie. Jeśli antena magnesówka, to zdejmujesz i do bagażnika. Radyjko zostawiasz, tylko wykręcasz z niego "gruszkę" i chowasz do schowka. W razie zatrzymania, kontrolujący ma 100% pewności, że radyjko nie może być eksploatowane. Szczególnie się to sprawdza, kiedy radyjko jest w jakiś sposób przymocowane i nie chce się rozmontowywać wszystkiego.

Cathay

Nigdy, nigdzie w Europie anteny nie ściągam, radia nie chowam itp. Kontrole mi się zdarzały, ale nigdy żadnego pytania dotyczącego CB.

Michalc3

Cathay, bo w większości krajów policja kontroluje, żeby zadbać o bezpieczeństwo, a nie po to, żeby ładować mandaty. Jednak niektórzy chcą być w porządku z lokalnymi przepisami i chwała im za to. W takim przypadku wcześniej dowiadują się, gdzie nie wolno i dbają, żeby było w porządku. Do tego celu nie trzeba jednak demontować radia. Stąd moja propozycja. Ja, jadąc do Austrii też zdejmowałem antenkę i odłączałem mikrofon - jak nie wolno, to nie wolno. Po co robić wbrew? Szczególnie, że skoro nie wolno to i tak raczej z nikim nie pogadasz.

jaruś
Szczególnie, że skoro nie wolno to i tak raczej z nikim nie pogadasz.

nie chowaj antenki i nie odpinaj mikrofonu

a zobaczysz jak bardzo się mylisz.

jarek

adje
skoro nie wolno to i tak raczej z nikim nie pogadasz.

Pogadasz,pogadasz...

Przez całą Austrię na k28 słyszałem polską mowę ;)

Michalc3

oj kolego, jeździłem. Chowałem jedynie w Austrii. Jeśli przejeżdżając przez Czechy, gdzie sporo naszych, ruch na CB jest znikomy, to w Austrii będzie jeszcze mniejszy. W Niemczech jest praktycznie zerowy! To po co mam specjalnie łamać przepisy? Żeby się przekonać, że zamiast 1-go na 100 km, to trafię 2 kierowców? I tak trasę na ogół mam przygotowaną, najlepszy pilot w postaci żony obok trzyma atlas, a prędkości i tak nie przekraczam, bo nie mam za dużo eurasów.

jaruś

przy korku pod Monachium, najlepsza żona-pilot nie pomoże

Michalc3

Monachium, to nie Austria. Jak już stoisz w korku, to nic Ci nie pomoże. Ewentualnie tylko, jak do niego dojeżdżasz. Ale obawiam się, że jak nie dowiesz się z parędziesiąt km wcześniej, to i tak nic nie da.

No i zeszliśmy z tematu. Kolega chciał wiedzieć, gdzie jest zabronione i jak być w porządku z przepisami. A my tu znowu dyskutujemy o tym, czy warto łamać przepisy czy nie i gdzie i jak je łamać.