Skocz do zawartości

Wybór między Truma Therme TT2, a Truma Electric Water Heater


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Zastanawiam się nad ww. bojlerami i mam kilka pytań do Was.

Truma TT2:

- jak bardzo podgrzewa wodę rura od webasto? Daje to radę?

- ile mniej więcej potrzeba czasu, aby woda nagrzała się do względnie komfortowej temperatury?

- sam bojler trzyma w miarę ciepło jeśli już woda się nagrzeje?

- uważacie, że 5 litrów ciepłej wody wystarczy dla dwóch dorosłych osób, aby się umyć?

- jaką pompę polecacie do Truma TT2?

Truma Electric Water Heater:

Tutaj mam w sumie pytanie dot. pompy - jaką polecacie? Zastanawiam się również nad zbiornikiem wyrównawczym...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, aMi napisał(a):

Hej,

Zastanawiam się nad ww. bojlerami i mam kilka pytań do Was.

Truma TT2:

- jak bardzo podgrzewa wodę rura od webasto? Daje to radę?

Nie bardzo. No chyba, że bojler jest naprawdę bardzo blisko pieca, wtedy trochę nagrzeje

43 minuty temu, aMi napisał(a):

- ile mniej więcej potrzeba czasu, aby woda nagrzała się do względnie komfortowej temperatury?

Patrz wyżej :) 

43 minuty temu, aMi napisał(a):

- sam bojler trzyma w miarę ciepło jeśli już woda się nagrzeje?

Nie trzyma. TT2 nie ma żadnej izolacji, to sam plastik. 

43 minuty temu, aMi napisał(a):

- uważacie, że 5 litrów ciepłej wody wystarczy dla dwóch dorosłych osób, aby się umyć?

Wystarczy

43 minuty temu, aMi napisał(a):

- jaką pompę polecacie do Truma TT2?

Masymalna dopuszczalne ciśnienie wody dla TT2 to 1,2 bara. Więc pompka nie może być mocniejsza 

43 minuty temu, aMi napisał(a):

Truma Electric Water Heater:

Tutaj mam w sumie pytanie dot. pompy - jaką polecacie? Zastanawiam się również nad zbiornikiem wyrównawczym...

Bojler dużo lepszy, izolowany, o większej mocy, o dużo większym dopuszczalnym ciśnieniu wody (2.8 bara). No ale dużo droższy.

Wg mnie zamiast Trumy Electric Water Heater może rozważa Trumę BGE10. Czyli bojler elektryczno gazowy. Z UK sprowadzisz go za niecałe 3k zł (ze wszystkimi opłatami celno-skarbowymi) . Będziesz miał niezależność bo wodę nagrzejesz i gazem i prądem, do tego woda w nim grzeje się naprawdę bardzo szybko, po ok 15 minutach masz już wodę bardzo ciepłą a nawet gorącą. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Nie bardzo. No chyba, że bojler jest naprawdę bardzo blisko pieca, wtedy trochę nagrzeje

Biorąc pod uwagę niewielką przestrzeń, to webasto będzie bardzo blisko Trumy. Także może wiara przerodzi się w efekt namacalny:)

3 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Nie trzyma. TT2 nie ma żadnej izolacji, to sam plastik. 

Właśnie zauważyłem, że sporo jest ogłoszeń dot. obudowy na allegro. Domniemam, że obudowa czasem pęka... Pomyślałem o izolacji - może pomoże?

 

3 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Wg mnie zamiast Trumy Electric Water Heater może rozważa Trumę BGE10.

Tu już budżet mocno leci w górę. Zastanawiam się jeszcze nad ELGENA, 6 LITROWY, 12 V, która jest niewiele większa, a ocieplona i nie potrzebuje rury od webasta, które  niewiele daje... I podgrzewa wodę do wyższej temperatury także bakterie można zabić^_^

Niemniej bardzo dziękuję Jacku za obszerne odpowiedzi. Jeśli miałbyś coś jeszcze w głowie, to daj znać ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Chcesz w ogóle być niezależnym jak rozumiem? Bo wtedy IMO prąd odpada

Zdecydowanie tak. Niezależnym od słońca na mniej więcej 2-3 dni. Później będę odpalać samochód, aby doładować akumulatory.

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Samo powietrze też dużo daje w chłodne dni...

Na chłodnie dni robię właśnie konkretną izolację samochodu. Biorąc pod uwagę innych użytkowników, to będę mieć zdecydowanie grubsze ocieplenie. Niemniej ogrzewanie webasto + ciepła woda jest wskazana jak najbardziej:)

Skłaniam się najbardziej ku Truma Therme TT2, która będzie podłączona bardzo blisko webasto. Datego cały czas myślę czy to grzanie powietrzem jest dobre. W innym wypadku postawię na ELGENA, 6 LITROWY, które zmieści się pod fotelem pasażera.

Jestem już właśnie na tym etapie dlatego męczę Was i proszę o rady bo muszę zdecydować się z zakupem^_^

 

Edytowane przez aMi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi że ciepłe powietrze   webasta całkiem fajnie grzeje wodę...W chłodne dni.

Jak do auta to może takie coś?

https://mrkapitan.pl/pl/p/Bojler-trojgrzewczy-HotTrio-10-l-EDYCJA-MAJOWANIE%2C-grzalka-12230-V%2C-webasto%2C-silnik-/473

Do przyczepy - raczej bym polecał gaz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Wg mnie zamiast Trumy Electric Water Heater może rozważa Trumę BGE10. Czyli bojler elektryczno gazowy. Z UK sprowadzisz go za niecałe 3k zł (ze wszystkimi opłatami celno-skarbowymi) .

Sprawdziłem i wychodzi ok 506 funtow, czyli ok. 2500 zł. 

Zastanawiam się tylko skąd tak duże różnice w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie 10 Sylwestrów spędzałem w przyczepce z 5 litrową Trumą.  Było nawet -19 stopni.  Jesteśmy ciepłolubni.  Codziennie 3 kąpiele. Truma sprawdzała się znakomicie.  Żałuję, że w kamperze mam nowszy wynalazek ale nowsze, droższe nie zawsze jest lepsze.  Ale z pewnością przynosi większy zysk producentowi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i wychodzi ok 506 funtow, czyli ok. 2500 zł. 
Zastanawiam się tylko skąd tak duże różnice w cenie.
Nie wiem skąd. Sam swój zamawiałem z UK. Ze wszystkimi opłatami celnymi i kurierem wyszło mi niecałe 2800 zł (pewnie funt był droższy). W Polsce ceny za BGE oscylowały w granicach 5k. Do tego wersję EU są gorzej wyposażone niż te z UK. Do wersji UE należy jeszcze doliczyć przyłącze i zawór spustowy za ok. 200 zł.

Co ciekawe bojler kupiony w UK został wyprodukowany w DE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jacek00 napisał(a):

Nie wiem skąd. Sam swój zamawiałem z UK. Ze wszystkimi opłatami celnymi i kurierem wyszło mi niecałe 2800 zł (pewnie funt był droższy). W Polsce ceny za BGE oscylowały w granicach 5k. Do tego wersję EU są gorzej wyposażone niż te z UK. Do wersji UE należy jeszcze doliczyć przyłącze i zawór spustowy za ok. 200 zł.

Co ciekawe bojler kupiony w UK został wyprodukowany w DE...
 

Dużo roboty z montażem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo roboty z montażem? 
Trochę jest, ale nic strasznego. W zasadzie najwięcej zawracania gitary było z demontowaniem siedziska, bo akurat montowałem pod siedziskiem. Ogólnie nie jest to bardziej skomplikowane niż montaż movera czy zewnętrznego przyłącza gazowego.

W ogóle to TT2 z demontażu sprzedałem za 800 zł, więc sama Truma BGE wyszła mnie za ok 2000 zł. No ok, trzeba doliczyć jeszcze kilka metrów przewodów gazowych, trójnik GOK i zawór zwrotny.


Uważam, że za takie pieniądze zmiana jest jak najbardziej sensowna. Sam bojler jest dużo bardziej komfortowy niż TT2. Woda jest cieplejsza i nagrzewa się dużo szybciej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Sam bojler jest dużo bardziej komfortowy niż TT2. Woda jest cieplejsza i nagrzewa się dużo szybciej.

Wszystko jest coś za coś...

Ja mogę porównać bojler 15 litrów (na 230 V lub grzany wewnętrznym obiegiem silnika), który mam w jachcie - fotka poniżej - z bojlerem w przyczepce TT2.

Tyle, że w budce mam system kranów z mikrostykami w bateriach załączającymi pompkę a w jachcie mam system ciśnieniowy.

Gdybym w przyczepce spędzał tak dużo czasu jak na jachcie to natychmiast zmieniłbym cały układ wodny na ciśnieniowy z większym zbiornikiem.

Ale ponieważ spędzam w przyczepce 2 x po tydzień w roku to zwyczajnie nie chce mi się robić tej przeróbki.

Coś za coś - jakiś tam kompromis - TT2 z całym układem wodnym już jest a chcąc zmienić na bojler (choć jest to potem owszem wygoda) - to najpierw jest dużo roboty - wiem, bo na jachcie osobiście zmieniałem cały układ wodny wraz z instalacją poniższego bojlera.

TT2 bardzo natomiast uczy oszczędności wody - ale stwierdzenie, żeby 5 litrów wody podgrzanej do 60 stopni C wystarczyło na komfortową kąpiel to jest bardzo duży eufemizm - mnie te 5 litrów na jakąś tam kąpiel wystarcza, ale szaleństwo komfortu to nie jest - ale żeby starczyło na drugą osobę to już nie - muszę czekać pół godziny aż się ponownie zagrzeje.

A na pewno nie zagrzeje wody przepływającym ciepłym powietrzem - bo jest ono zwyczajnie do tego za chłodne - choć do ogrzania pomieszczenia wystarcza.

Bo to jest - jak piszę - coś za coś ...

Natomiast duży bojler zajmuje dużo miejsca i to jest następny problem - wymaga niejako większego zbiornika wody (następny problem bo mały jest bez sensu ) - wymaga układu ciśnieniowego kranów itd, itd...

Ale jest bardzo wygodny..

Co do grzania to TT2 zagrzewa wodę do 60 st. C w ok. 40 minut.

Bojler robi to szybciej - coś za coś...

A używam bojlera takiego jak poniżej - także każdy musi sobie przekalkulować co mu się bardziej opłaca...

pzdr

Włodek

PS - tyle, że ten mój bojler jachtowy jest tylko na 230 V oraz chodzi w wewnętrznym obiegu silnika - nie ma możliwości grzania gazem.

Bojler z mieszaczem.JPG

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie komentarze i pomoce.

W dniu 3.04.2024 o 17:29, Bercik77 napisał(a):

Sprawdziłem i wychodzi ok 506 funtow, czyli ok. 2500 zł. 

Bercik77, jak będę używać już rok kampera, to możliwe, że rozejrzę się za tym sprzętem. Obecnie przy budowie mam jeszcze inne wydatki, a finalnie chcę się zmieścić w kwocie 20000 zł ze wszystkim.

Myślę cały czas nad TT2 bądź ELGENA 6. Wtedy webasto mogę dać pod fotel i miejsca w garażu będzie więcej, a mam L2H2.

Na ten moment mam ostatnie pytanie do Was. Myślę nad tym ELGENA 6. Tylko w wersji Combo czy lepiej 12V?  Nie ma sensu dokładać urządzenia pod 230V bo zawsze tą przetwornicę trzeba włączyć? :) Jak sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.