Skocz do zawartości

Problem z instalacją 230V - wybija bezpiecznik


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jest to mój pierwszy post a na forum jestem od niedawna. Tydzień temu podczas mojego pierwszego wyjazdu, mniej więcej po godzinie czasu od rozstawienia wybiło mi bezpiecznik od instalacji 230V - na zewnątrz w słupku. Wcześniej używałem m.in. tostera. i wszystko było w porządku. Z racji tego iż bezpiecznik w słupku nie chciał się podnieść, podłączyłem się przez gniazdo 16A -wcześniej użyłem zwykłego schuko, efekt ten sam. Załączam zdjęcie skrzynki w przyczepie

image.thumb.jpeg.ac7d4ebedf0da58b6c2b29c1de06da6d.jpeg

oraz schemat :

 

1710796052322.thumb.jpg.2e10d3fce153eaf9bfe8144fda6f416f.jpg

Po kilku kursach słupek - skrzynka doszedłem do tego iż wybija mi bezpieczniki w słupku po załączeniu bezpiecznika C10. Gdy jest on opuszczony to bezpiecznik w słupku był podniesiony a ja miałem napięcie 230V tylko w systemie ogrzewania. Lodówkę musiałem przestawić na gaz i udało mi się przetrwać dwie noce na samym akumulatorze, oczywiście nie miałem napięcia ani w lodówce ani w gniazdkach 230V.

Przyczepę wcześniej miałem dwa tygodnie podłączoną pod domem pod 230V, działała lodówka, działało ogrzewanie. Umiem używać miernika, być może ktoś mógłby podpowiedzieć od czego mógłbym zacząć szukanie przyczyny.

Załączam schemat instalacji  :

1710794884213.thumb.jpg.bb0db93ea99a2694b7278f5d04729b31.jpg

oraz zdjęcie energobloku :

1710794884227.thumb.jpg.d219479f3b0f4538fe7fec11cbe593e0.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić gdzie się zbiegają obwody podłączone do bezpiecznika C10 (Prawdopodobnie w rozdzielaczu poniżej bezpiecznikow) i kolejno rozłączać poszczególne obwody do momentu aż bezpiecznik przestanie "wystrzelać" jak odłączysz problematyczny obwód to sprawdzisz co nie działa. Potem trzeba rozłączać kolejne niedziałające urządzenia i podłączać felerny obwód. W końcu wytypujesz miejsce problemu. Uważaj bo 230v to nie 12v I może "posmyrać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli działa ogrzewanie,  to coś jest albo na urządzeniach, albo na obwodach "bytowych". Wygląda na zabezpieczenie dwustopniowe na jednej różnicówce, czyli różnicówka, eska klasy B 16-amperowa, z niej z L1N1 zasilane jest ogrzewanie, i druga s-kę 10A klasy C, ta która wybija. 

Jeśli mając schemat zasilania na skrzynce bezpiecznikowej pytasz jak i co zmierzyć miernikiem (na zasadzie "mam miernik i nie zawaham się go użyć"), to lepiej daj spokój z miernikiem, i poproś kogoś bardziej kumatego o pomoc, zwłaszcza jeśli dotąd miernika używałeś tylko np. do prądu stałego. 

Jak już jesteś takim "empirykiem", a cepa dotąd nie spłonęła, może na poczatek fizycznie odłącz wszystkie co do jednego urządzenia "bytowe" zasilane z linii zapiętych pod C10 (w zasadzie będą to wszystkie urządzenia zapięte do 230V, poza ogrzewaniem), i zobacz czy wtedy bezpieczniki da się "podnieść"

Jeśli się podniesie - któreś z urządzeń ma zwarcie. Więc kolejno podłączając i włączając kolejne urządzenia, po jednym, będzie wiadomo które wywali zabezpieczenie.

Jeśli się nie da podnieść - zwarcie na okablowaniu lub w gniazdach. I wtedy można myśleć o mierzeniu przewodów szukając zwarcia.   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Maciej J napisał(a):

Przyczepę wcześniej miałem dwa tygodnie podłączoną pod domem pod 230V, działała lodówka, działało ogrzewanie. Umiem używać miernika, być może ktoś mógłby podpowiedzieć od czego mógłbym zacząć szukanie przyczyny.

po powrocie do domu dalej wybija? Często na kempingach są słabe zebezpiczenia, na niektórych potrafi wywalać od czajnika 800W. 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze rozumiem, wybija Ci roznicowke.. A nie bezpiecznik z przeciążenia. 

Ja jestem świeżo po rozwiazniu problemu z różnicówką.. Problemem okazała się grzałka w Truma Ultraheat, ktora miala przebicie. Czytałem tez ze podobne problemy zdażały się z grzalkami w bojlerach. Jeszcze jedna sugestia.. Jeśli masz probówkę, sprawdz czy faza jest na brązowym przewodzie.. czy może odwrotnie..w gniazdkach różnie bywa :-)

Czasami moze byc tak, ze nawet gdy masz wyłączone urzadzenie (gdzie faza jest odłączana włącznikiem), przy zamianie L z N, jest przebicie do obudowy.. Stad wywala roznicowke, zeby Cie nie zabiło..wtedy mimo wyłączenia wszystkich urządzeń włącznikami, nie wylapiesz, ktore stwarza problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, harrygeo napisał(a):

Jesli dobrze rozumiem, wybija Ci roznicowke.. A nie bezpiecznik z przeciążenia

Napisał, że C10. To nie jest różnicówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bercik77 napisał(a):

C10. To nie jest różnicówka.

Powiem szczerze, że nie rozumiem dlaczego wybija mu bezpiecznik ponadprądowy a nie różnicówkę - analizuję ten przypadek od wczoraj i nie rozumiem...

pzdr

Wł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, BuryKocur napisał(a):

Powiem szczerze, że nie rozumiem dlaczego wybija mu bezpiecznik ponadprądowy a nie różnicówkę - analizuję ten przypadek od wczoraj i nie rozumiem...

pzdr

Wł.

Bo róznicowka nie jest od zabezpieczania obwodu przed zbyt wysokim obciążeniem/zwarciem tylko od wykrywania uplywów prądu co w konsekwencji ma nas ochronić przed porażeniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy się tu produkują a kolega Maciej nawet nie napisał czy po powrocie do domu dalej ma problem ; trochę to nie za poważnie ; nie wiemy też co było na słupku bo jeśli 10A to często się zdarza , że jak dostanie obciążenie na granicy to się S-ka ,, rozkalibruje " i wali nawet przy mniejszym obciążeniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, janm napisał(a):

; nie wiemy też co było na słupku bo jeśli 10A to często się zdarza , że jak dostanie obciążenie na granicy to się S-ka ,, rozkalibruje " i wali nawet przy mniejszym obciążeniu .

To byłoby jakieś wytłumaczenie tego tym bardziej, że wcześniej autor napisał:

W dniu 21.03.2024 o 19:59, Maciej J napisał(a):

Przyczepę wcześniej miałem dwa tygodnie podłączoną pod domem pod 230V, działała lodówka, działało ogrzewanie.

29 minut temu, janm napisał(a):

kolega Maciej nawet nie napisał czy po powrocie do domu dalej ma problem ; trochę to nie za poważnie

Natomiast napisanie problemu a następnie kompletny brak odzewu jest faktycznie takim sobie traktowaniem zarówno forum jak i środowiska tym bardziej jak się pisze pierwszy swój post (wątek) na takim forum.

Mnie w każdym razie takie przypadki zniechęcają...

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, janm napisał(a):

nie wiemy też co było na słupku bo jeśli 10A to często się zdarza , że jak dostanie

Czasami nawet są 6.. i to jakieś chińskie, które już przy 3A wywala..

Już na kilku takich kempingach stałem, praktycznie nawet wody się nie dało zagotować, (mam malutki czajniczek składany 800W) - jedyne co działało bez wybijania 's'-ek w słupku,  to lampka :) no i ładowarki do telefonów 😹. Takie zabezpieczenie żeby ludzie za dużo prądu nie zżarli..

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, BuryKocur napisał(a):

Mnie w każdym razie takie przypadki zniechęcają...

Mnie to już w tych czasach nic nie dziwi - se-la - vi jak to mawiają Francuzi :) :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie na ten moment po powrocie musiałem przestawić przyczepkę do kolegi bo firma robiła mi w tym tygodniu miejsce pod domem na nią i ze względu na pracę nie byłem w niej od powrotu. Planuje jutro przestawić ją z powrotem do domu i zacząć przy niej grzebać o ile obowiązki rodzicielskie mi na to pozwolą. Co do słupka to był to słupek firmy CamperClean, box miał informację iż przyłącze prądu to 16A. Oczywiście odłączyłem od razu co mogłem, elektryczną podłogówkę, lodówkę, ładowarki z gniazdek, nawet zasilacz anteny, zarówno z 230 jak i z 12V, skutek nadal był taki sam - nie mam pojęcia co jeszcze mogło by tam pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie gniazdka czy przypadkiem nie jest jakieś wypalone. Może to od tostera? Jakby wywalało różnicówkę to byś miał upłynność prrądu a to najczęściej jest na grzałkach boilera. Dobrze tutaj doradzają, w takich przypadkach odpinasz absolutnie wszystko, zabezpieczenie do góry i podłączasz po kolei odbiorniki.

Edit:

Jeżeli po odłaczeniu wszystkiego dalej wywala, to jest zwarcie w instalacji. Obstawiam gniazdko z tostera lub inne, które miało duże obciążenie.

Edytowane przez Prokot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się przywieźć cepkę z powrotem pod dom. Kilka nowych faktów :

1. Pod domem nadal nie działa, wybija bezpiecznik ale już w przyczepie a nie w domu.

2. Podzieliłem obwody na litery i po kolei podłączałem wszystkie ( przy okazji już mniej więcej wiem co do czego )

a) Obwód zasila lodówkę oraz wszystkie gniazda elektryczne po stronie wejściowej, wszystkie są sprawne, lodówka pobiera tak jak pobierała i nawet chłodzi jak chłodziłą :) jest to słynny obwód z tosterem

b ) ten obwód zasila energoblok, gniazdko od ogrzewania podłogowego ( raczej efekt ciepłej stopy - jak wcześniej testowałem nie pobierała więcej niż 250W ) oraz dodatkowe gniazdko być może pod ładowarke, w każdym razie pod kanapą gdzie jest energoblok

c ) obwód zasila chyba tylko gniazdka na łóżkach piętrowych, w każdym razie w każdym jest napięcie i ładuje.

3. Wybija obwód B

4. Po odłączeniu wszystkich obwodów nadal mam napięcie na ALDE, mało tego testowałem je przez godzinę na napięciu maksymalnym tj 3000W i wszystko gra i trąbi, nawet grzeje :)

5. Sprawdziłem również gniazdo zewnętrzne 230/12/SAT i w nim również jest napięcie i wszystko gra, więc nie jest to jego wina.

 

Generalnie chyba pozostało poprosić o pomoc elektryka, już drugi rok podłącza mi kilka rzeczy w domu więc zapewne trochę poczekam... :) w każdym razie wyposażony tym razem w ładowarkę i drugi akumulator powinienem przetrwać wielkanoc w przyczepie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.