Skocz do zawartości

Box dachowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Mam pytanie czy dla lepszego komfortu jazdy osobówki (kombi)z przyczepą warto założyć box na dach auta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kedaR 77 napisał(a):

Witam serdecznie.Mam pytanie czy dla lepszego komfortu jazdy osobówki (kombi)z przyczepą warto założyć box na dach auta?

Komfortu, jeśli chodzi ci o opór nie zauważam. Natomiast jest komfort w postaci dodatkowego miejsca, nawet jeśli teoretycznie ci go nie brakuje. Można tam na wrzucać choćby ciuchy do prania, żeby nie trzymać gdzieś w w worku na śmieci w przedsionku. 

Jak nie rozstawiam przedsionka to na noc lądują tam krzesła kempingowe, jakaś hulajnoga, piłka i takie tam graty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

Komfortu, jeśli chodzi ci o opór nie zauważam. Natomiast jest komfort w postaci dodatkowego miejsca, nawet jeśli teoretycznie ci go nie brakuje. Można tam na wrzucać choćby ciuchy do prania, żeby nie trzymać gdzieś w w worku na śmieci w przedsionku. 

Jak nie rozstawiam przedsionka to na noc lądują tam krzesła kempingowe, jakaś hulajnoga, piłka i takie tam graty. 

Tak chodzi mi o opór😁Szykuje się do pierwszego wyjazdu z przyczepą i tak dopytuje 🥴Nie wiem że moj peugeot 308 sw 1.6(120KM)sobie poradzi😳🫣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przyczepie oporu boxu praktycznie nie odczujesz. Osobiście subiektywnie nie czułem dodatkowego gabarytu podczas holowania. Na spalaniu również. Wszystko w granicach błędu statystycznego +/-.

Miejsce na bagaż jednak było zawsze nie do przecenienia. Przydawało się na mniej potrzebne rzeczy czy zabawki dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda z przyczepą na tyle ogranicza prędkości przelotowe, że zużycie paliwa jest pomijalne. Ja mam duży box dachowy (Thule XL) i czy mam założony czy nie to spalanie jest relatywnie zbliżone. Zakładam go tylko na najdłuższe eskapady wakacyjne kiedy jestem doładowany na maksa i faktycznie ilość miejsca na dachu to jest zbawienie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kedaR 77 napisał(a):

Tak chodzi mi o opór😁Szykuje się do pierwszego wyjazdu z przyczepą i tak dopytuje 🥴Nie wiem że moj peugeot 308 sw 1.6(120KM)sobie poradzi😳🫣

Nie wiem jaką masz przyczepę, ale możesz spojrzeć na mój zestaw dla porównania. Holownik podobny. 307 SW 2,0 136KM benzyna. Przyczepa Hobby 455, 1200kg DMC. Po płaskim, póki nie ma wiatru jedzie elegancko. Jak mocniejszy wiatr to trochę buja, a pod górki trzeba trochę redukować, ale ogólnie nie jest źle. Staram się tylko dobrze wyważyć przyczepę, a ciężkie rzeczy, jak przedsionek, stolik itp. wożę w aucie. Na te okazję Peugeot dostał troszkę sztywniejsze sprężyny na tył. 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jechałem ze spojlerem lub rowerami na dachu to w moim odczuciu i mojej żony - mniej były odczuwalne podmuchy wiatru, zderzenia z powietrzem od mijanego "TIRa" itd...

A byłem zdruzgotany jak raz moją przyczepę nie pociągnąłem moim Scenikiem, tylko niższą Laguną z bardzo podobnym silnikiem...

Różnicy w spalaniu nie zauważyłem - ale w komforcie jazdy, tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Piotrekm13 napisał(a):

Nie wiem jaką masz przyczepę, ale możesz spojrzeć na mój zestaw dla porównania. Holownik podobny. 307 SW 2,0 136KM benzyna. Przyczepa Hobby 455, 1200kg DMC. Po płaskim, póki nie ma wiatru jedzie elegancko. Jak mocniejszy wiatr to trochę buja, a pod górki trzeba trochę redukować, ale ogólnie nie jest źle. Staram się tylko dobrze wyważyć przyczepę, a ciężkie rzeczy, jak przedsionek, stolik itp. wożę w aucie. Na te okazję Peugeot dostał troszkę sztywniejsze sprężyny na tył. 

Ja mam Peugeot 308 sw 1.6 120KM.blueHDI i przyczepę LMC z DMC1300.Dziękuje za kilka rad👍

42 minuty temu, Misio napisał(a):

Jak jechałem ze spojlerem lub rowerami na dachu to w moim odczuciu i mojej żony - mniej były odczuwalne podmuchy wiatru, zderzenia z powietrzem od mijanego "TIRa" itd...

A byłem zdruzgotany jak raz moją przyczepę nie pociągnąłem moim Scenikiem, tylko niższą Laguną z bardzo podobnym silnikiem...

Różnicy w spalaniu nie zauważyłem - ale w komforcie jazdy, tak.

Dzięki za opisanie swoich odczuć 👌👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kedaR 77 napisał(a):

a mam Peugeot 308 sw 1.6 120KM.blueHDI i przyczepę LMC z DMC1300.Dziękuje za kilka rad👍

Czyli diesel. Prawdopodobnie masz większy moment obrotowy niż ja. Więc pod względem uciągu prawdopodobnie będzie lepiej. 

Pilnuj stabilności, czyli odpowiedni nacisk na hak. W przypadku mojego samochodu nie może być za mały, ale przy za dużym też przyczepa wpada we wzdłużne bujanie na podskokach, więc celuje w miarę możliwości w 60kg, czyli tyle ile maksymalnie mam "na haku".

W przyczepie nie za dużo ładunku. Idą tam głównie ciuchy i lodówka. A jak już coś cięższego to w miarę nisko i blisko osi. A co się da z ciężkich rzeczy to do samochodu.

No i co do prędkości to jadę raczej równo z ciężarówkami. Czasami przy gorszych warunkach zdarza się, że jakaś mnie wyprzedzi, ale z kolei jak nie ma wiatru i równa droga to ja czasami wyprzedzam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

Czyli diesel. Prawdopodobnie masz większy moment obrotowy niż ja. Więc pod względem uciągu prawdopodobnie będzie lepiej. 

Pilnuj stabilności, czyli odpowiedni nacisk na hak. W przypadku mojego samochodu nie może być za mały, ale przy za dużym też przyczepa wpada we wzdłużne bujanie na podskokach, więc celuje w miarę możliwości w 60kg, czyli tyle ile maksymalnie mam "na haku".

W przyczepie nie za dużo ładunku. Idą tam głównie ciuchy i lodówka. A jak już coś cięższego to w miarę nisko i blisko osi. A co się da z ciężkich rzeczy to do samochodu.

No i co do prędkości to jadę raczej równo z ciężarówkami. Czasami przy gorszych warunkach zdarza się, że jakaś mnie wyprzedzi, ale z kolei jak nie ma wiatru i równa droga to ja czasami wyprzedzam.

 

Dziękuje Ci za cenne informacje 👍🏻

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kedaR 77 napisał(a):

Dziękuje Ci za cenne informacje 👍🏻

Możesz mi napisać jakich używasz dodatkowych lusterek do holowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, kedaR 77 napisał(a):

Możesz mi napisać jakich używasz dodatkowych lusterek do holowania?

Tanie, takie jak poniżej. Kupiłem na jeden sezon, a jak to prowizorki zostały na dłużej...

Ogólnie nic ciekawego, bo drgają, ale da się jeździć. Szerokością też nie grzeszą i przydało by się kilka centymetrów więcej. W planach mam jakieś Milenco, albo coś podobnego, ale zawsze coś innego trzeba kupić.

Poczytaj, na forum są na pewno obszerniejsze tematy na temat lusterek.

image.png.79bcb74aae3c539ae17addf66f67590f.png

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.