Skocz do zawartości

Przelanie gazu z gasbank do innego zbiornika przez reduktor


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam nietypowe pytanie,

Mam Gasbank 11l

Chciałbym mieć możliwość przelać gaz z tej 11 do podwieszanej butli 45l, te czerwone butle, przez reduktor.

Chodzi o to że, przez kilka miesięcy będę bez możliwości ruszenia kampera z miejsca a chcialbym uzupełniać gaz w kamperze.

Czy taki zabieg w ogole jest mozliwy ?

Mam brak mozliwosci odpięcia podwieszanej butli gdyby sie ktos zastanawial


Czy musial by być jakiś kompresor ktory pod Cisnieniem by ten gaz wtloczyl tak jak to robi dystrybutor ?

Edytowane przez Bossman (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, chris_66 napisał(a):

możesz przelać ale bez reduktora, sam wężyk wystarczy

 

11 minut temu, chris_66 napisał(a):

bo z normalnej butli to bez problemu idzie

Z butli 11 kg np do 11kg? Jedyne co się może udać to napełnienie małej butli turystycznej, w której jest zawór odpowietrzający, który przy napełnianiu fazą ciekłą należy otworzyć. W 

W innym przypadku potrzeba "dołożyć" energii do procesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bercik77 napisał(a):

W innym przypadku potrzeba "dołożyć" energii do procesu.

niekoniecznie, trzeba trochę cierpliwości i sprytu

przelewałem nieraz z 11kg do 2, 5, 8 light, 11 - z odpowietrzeniem idzie szybciej ale da radę bez

teraz z gasbankiem już się nie bawię (teoretycznie) ale lubię mieć zapas propanu w 2 i 5 kg, a w gasbanku na zimę czysty propan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, chris_66 napisał(a):

niekoniecznie, trzeba trochę cierpliwości i sprytu

A na czym ten spryt polega? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bercik77 napisał(a):

A na czym ten spryt polega? 😉

na wykorzystaniu wiedzy z fizyki :ok:

 

53 minuty temu, Hermogenes napisał(a):

Pewnie na tym że się wypuszcza do atmosfery frakcję gazową mieszanki wmawiając sobie i innym że się odpowietrza. Pozdrawiam Hermogenes

ach ty szerloku, szkoda, ale kombinowanie to nie twoja najmocniejsza strona, kombinuj dalej :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Misio napisał(a):

ktoś, coś wysadzi...

I znowu artykuł w prasie - "jak powiedział brygadier X, w przyczepie/kamperze strażacy znaleźli spalone zwłoki bezdomnego karawaniarza"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2024 o 20:31, Bercik77 napisał(a):
W dniu 1.03.2024 o 20:30, chris_66 napisał(a):

niekoniecznie, trzeba trochę cierpliwości i sprytu

A na czym ten spryt polega? 😉

23 godziny temu, Hermogenes napisał(a):

Pewnie na tym że się wypuszcza do atmosfery frakcję gazową mieszanki wmawiając sobie i innym że się odpowietrza. Pozdrawiam Hermogenes

22 godziny temu, Misio napisał(a):

A może żeby nie kombinować..

Bo w konsekwencji ktoś, coś wysadzi...

Potwierdzam, da się przelewać.

Ja w każdym razie, regularnie przelewam z butli 11 kg do 7kg bez odpowietrznika i niemal bez strat - nic nie wypuszczam w powietrze.

Tak jak pisze kolega chris_66 , trzeba odrobinę...  no może i sprytu, ale przede wszystkim podstawowej wiedzy z zakresu fizyki i da się - bezpiecznie.   O wysadzeniu kogoś/czegoś, nie ma mowy. Nie ma przy tym większego zagrożenia, niż przy przelewaniu benzyny z kanistra do kanistra - wiem co piszę.

Pozdrowienia!

 

 

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PanSamochodzik napisał(a):

Potwierdzam, da się przelewać.

Zostałem uświadomiony i dodam ważną informację do mojego wpisu.

Otóż, z punktu widzenia technicznego, da się przelewać  z butli do butli, ale nie polecam tego osobom nie posiadającym odpowiedniej wiedzy i wyobraźni.  Konieczne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku cała operacja może rzeczywiście stanowić zagrożenie dla wykonawcy jak i osób postronnych.

Natomiast nic mi nie wiadomo o przelewaniu z Gasbank'u, więc moja odpowiedź jest bardziej ogólna, niż stricte w temacie. 

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanSamochodzik napisał(a):

trzeba odrobinę...  no może i sprytu, ale przede wszystkim podstawowej wiedzy z zakresu fizyki

Mówisz o pochyleniu butli i węża pod odpowiednim kątem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Stu napisał(a):

Mówisz o pochyleniu butli i węża pod odpowiednim kątem? :)

Nie o tym mówię / myślę.

Zresztą, nie wiem jak w przypadku Gasbank'u o którego pytał twórca wątku, bo tam z tego co wiem jest dodatkowy zawór zabezpieczający, ale w przypadku zwykłych butli - powinny być ustawione pionowo. Ta, z której przelewamy - wyżej i odwrócona do góry dnem ( przelewamy fazę ciekłą ). 

Instruktaż jak przelewać, można znaleźć na YT. Nie chcę tu nikogo namawiać do przelewania, bo rzeczywiście - jeśli do tego podejdzie się niedbale, to może się źle skończyć. Tymbardziej, że mogę sobie wyobrazić sytuację, że np. za chwile ktoś na kampie obok mnie, zechce sobie przelać trochę gazu z butli do butli :mlot:  ..... a tego bym nie chciał.

Co do zasad bezpieczeństwa, ważne jest aby mieć dobry, szczelny wąż, przelewać z dala od źródeł ognia, najlepiej na zewnątrz i najlepiej w odludnym miejscu - tak, żeby nikt się nie napatoczył i przypadkiem nie zapalił fajki.

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.zd. z Gasbanka nie przelejesz, gdyby chcieć puścić przez zawór fazę płynną, zawór się zamknie jak przy osiągnięciu maximum napełnienia, samo odwrócenie butli powinno zamknąć zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, czyś napisał(a):

M.zd. z Gasbanka nie przelejesz, gdyby chcieć puścić przez zawór fazę płynną, zawór się zamknie jak przy osiągnięciu maximum napełnienia, samo odwrócenie butli powinno zamknąć zawór.

Tak, bardzo możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.