Skocz do zawartości

Jaki jest bezpieczny poziom rozładowania akumulatora AGM


Rekomendowane odpowiedzi

W zakupionej przyczepie posiadam taki akumulator https://allegro.pl/oferta/akumulator-exide-ep-1200-12v-140ah-1200wh-700a-12796630069

Jest już dość wiekowy, ma ok 8 lat. Ladowany jest z panela przez regulator MPPT z Jula. Czy 13V po całym dniu ładowania (przy obecnej pogodzie) pokazuje wieczorem poziom naładowania 13V.  Po kilku godzinach używania światła, pompki wody napięcie spada do ok 12,5 i tak się utrzymuje. Czy takie parametry są ok ? Jak sprawdzić stan akumulatora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, konradk napisał(a):

Jak sprawdzić stan akumulatora ?

na szybko takim testerem:

https://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/akcesoria-samochodowe/akumulatory-samochodowe-i-akcesoria/testery-akumulatorow/tester-akumulatora-010933/

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest bezpieczny poziom rozładowania takiego akumulatora ? czy to że cały czas jest ładowany z panela nie wpływa negatywnie na jego trwałość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, konradk napisał(a):

Czy 13V po całym dniu ładowania (przy obecnej pogodzie) pokazuje wieczorem poziom naładowania 13V.  Po kilku godzinach używania światła, pompki wody napięcie spada do ok 12,5 i tak się utrzymuje. Czy takie parametry są ok

Jak najbardziej ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, konradk napisał(a):

To jeszcze mi powiedzcie poniżej ilu voltów nie mogę zjechać żeby nie zabić tego akumulatora

 

szykuj kasę na nowy, zimą na weekend ogrzewania braknie prądu. 8 lat to bardzo dobry wynik. Chyba, że pierwsze przeleżał na półce w hurtowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, maarec napisał(a):

szykuj kasę na nowy, zimą na weekend ogrzewania braknie prądu. 8 lat to bardzo dobry wynik. Chyba, że pierwsze przeleżał na półce w hurtowni.

Ale ja mam gazowe grzanie. Bez nadmuch co prawda bo Trumavent na 230v działa i obawiam się że przez przetwornicę to nawet nowy akumulator długo by tych dwóch wentylatorów nie pociągnął. A jak ten padnie to jakiegoś Lifepo4 100 Ah sklecę z chińskich modułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, konradk napisał(a):

Ale ja mam gazowe grzanie. Bez nadmuch co prawda bo Trumavent na 230v działa i obawiam się że przez przetwornicę to nawet nowy akumulator długo by tych dwóch wentylatorów nie pociągnął. A jak ten padnie to jakiegoś Lifepo4 100 Ah sklecę z chińskich modułów.

Myślałem, że masz nadmuch. Zaczniesz jeździć i okaże się czy akumulator ma pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, konradk napisał(a):

To jeszcze mi powiedzcie poniżej ilu voltów nie mogę zjechać żeby nie zabić tego akumulatora

to jest dosyć trudne pytanie, bo zależy jakim prądem jest rozładowywany i przez jaki czas. Np. przy rozruchu samochodu, jest pobierany bardzo duży prąd, ale sotsunkowo krótko. Napięcie wówczas może nieraz spać nawet poniżej 10V, co nie oznacza, że akumulator się rozładował czy uszkodził.. Ale jak będziesz go rozładowywał jakimś małym prądem przez bardzo długi czas, np. pojedynczą żarówką, czy jakimś wiatrakiem i napięcie zejdzie do 10V, to zasadniczo akumulator jest na śmietnik, bo zostanie trwale uszkodzony.

Bez wchodzenia w szczegóły można takie wartości przyjąć jakie wklejam poniżej, z zaznaczeniem, że to nie jest prawda, natomiast pewnie przybliżenie rzeczywistości:

image.thumb.png.e6e7ac93dbb47843d536a8d8eb384ee1.png

Jak zależy CI na długim życiu akumulatora to warto kupić ochronnik baterii, np 'victron smart battery protect'. To urządzenie zadba, żeby akumulator nie został nigdy zdojony poniżej bezpiecznej wartości. parę zeta kosztuje, ale możliwe że są jakieś tańsze odpowiedniki.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.