Skocz do zawartości

Gas w kamperze zbiornik zamiast butli?


Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Paweł Bielsko napisał(a):

Witam szanowne grono użytkowników przyczep kamperów, temat gaz w kamperze. Myślę zastanawiam się czy zamontować w doku przeznaczonym dla butli gazowych zbiornik o wymiarach 60 cm długość średnica 30 cm na gaz, z instalacją tankowania na stacji LPG. Proszę o opinie czy pomysł jest doby. Dok jak potrzeba jest ogrzewany suchy  ma w podłodze wentylację -  wymagają przepisy bezpieczeństwa. Zamysł aby tankować bez problemu LPG na stacjach - zamontował bym również wskaźnik ilości gazu tak jak w aucie.

ciekawy jestem czy pomysł jest dobry????  dziękuje pozdrawiam Paweł Bielsko Biała

Ja mam coś takiego w swoim dziadku instalacja zrobiona orginalnie  z papierami  instalacja holenderska ma już 33 lata i jestem zadowolony 60 litrów gazu jak zatankuję to mam na cały sezon a nawet czasami i lepiej ,polecam jedziesz na cpn tankujesz i masz spokój na długi czas.Teraz jak będę wymieniał kampera na młodszego to wchodzę w takie coś w ciemno.

Screenshot 2021-07-23 at 16-01-53 20L Podwieszany Zbiornik LPG Ø200mm - kampery.png

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Bardziej chodzi o ogrzanie zbiornika...

Reduktor gdy dostaje "cieply" gaz to nie zamarznie, bo u niego nie zachodzi zmiana stanu skupienia, tylko redukcja ciśnienia gazu do gazu...

Temperatura jest ważna w zbiorniku ponad temperaturą  odparowania (bo tam zachodzi zmiana stanu skupienia) - przy dużym poborze gazu, np piec 5kW temperatura w zbiorniku jest o jakieś 10-12, a nawet 15stopni niższa niż na zewnątrz zbiornika. W takiej sytuacji warto mieć minimum 15-17 stopni w bakiście (niezależnie od temperatur zewnetrznych).

mówisz masz Ci co jeżdżą zimą

baniak izolacja.jpg

Folia Grzewcza 12V.jpg

butla przed nagrzaniem.jpg

Mata grzewcza 2 obrazek 12v kolkega z Camperteam coś takiego zrobił i nic się niedzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Waldek00x napisał(a):

jedziesz na cpn tankujesz i masz spokój na długi czas.Teraz jak będę wymieniał kampera na młodszego to wchodzę w takie coś w ciemno.

tylko taki zbiornik waży pewnie ze 30 kilo do tego 60 litrów LPG to kolejne 30 kg,  jaki jest sens wożenia kilkadziesiąt kilo zbędnego balastu ?

rozumiem kiedyś jak nie było gasbanków to miało to jakiś sens, dziś  gasbanka 11kg kupujemy w cenie poniżej 600 pln, do tego komplet przejściówek za ok 200 pln i tankujemy na każdej stacji LPG w całej europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Suzu4x4 napisał(a):

tylko taki zbiornik waży pewnie ze 30 kilo do tego 60 litrów LPG to kolejne 30 kg,  jaki jest sens wożenia kilkadziesiąt kilo zbędnego balastu ?

rozumiem kiedyś jak nie było gasbanków to miało to jakiś sens, dziś  gasbanka 11kg kupujemy w cenie poniżej 600 pln, do tego komplet przejściówek za ok 200 pln i tankujemy na każdej stacji LPG w całej europie.

To jest indywidualna sprawa dla każdego ,co kto lubi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Genialne, zmrożony zbiornik będzie miał jeszcze zimniej ,???

Chodzi chyba o to, że otulina otuliną, ale pod nią mata grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, czyś napisał(a):

Chodzi chyba o to, że otulina otuliną, ale pod nią mata grzewcza.

Dokładnie najpierw idzie mata grzewcza a potem otulina i to działa z czujnikiem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do grzania trzeba energii elektrycznej - mimo wszystko chyba lepsze nadmuchowe ciepłe powietrze... bo przy dużym poborze gazu to są spore ilości energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim bardzo dziękuje już mam znaczną wiedzę co i jak, kupię dwie butle kompozytowe 11 kg  widać ile jest gazu - u nas tankują sam propan.

- mam mono kontrol więc będę zmieniał butle przy niskim stanie gazu. Waga netto butli 5,3 kg 

https://carbonzorro.com/pl/products/butla-na-gaz-propan-butan-kompozytowa-11kg-24-5l-lpg-bez-opd-hexagon-ragasco-1423.html

pozdrawiam Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Paweł Bielsko napisał(a):

Wszystkim bardzo dziękuje już mam znaczną wiedzę co i jak, kupię dwie butle kompozytowe 11 kg  widać ile jest gazu - u nas tankują sam propan.

- mam mono kontrol więc będę zmieniał butle przy niskim stanie gazu. Waga netto butli 5,3 kg 

https://carbonzorro.com/pl/products/butla-na-gaz-propan-butan-kompozytowa-11kg-24-5l-lpg-bez-opd-hexagon-ragasco-1423.html

pozdrawiam Paweł

 

Te butle nie nadają się do samodzielnego tankowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"U nas tankują sam propan" - zakładasz że butlę przyjdzie Ci napełnić tylko "u siebie". Tych butli nie napełnisz, chyba że w rozlewni. Podróżując/wyjeżdżając ciężko czasem "ucelować" z nabraniem zapasu gazu "u siebie".

Nieśmiało podrzucę do rozważenia opcję - 1 taki kompozyt Ragasco, jeden Gasbank LS11 11kg? W razie czego gasbanka napełnisz wszędzie, w zasadzie świątek piątek czy niedziela, na jakiejś stacyjce z LPG. Co prawda nie widać poziomu gazu [chyba że np. decydowałbyś się na Gasbank duo - tam widać w "okienkach poziom gazu, starczy poświecić latarką], ale przy odrobinie czucia unosząc butle wiesz że jest mało i pora przepiąć się na kompozyt, a w tym czasie np. np. na spokojnie uzupełnić gasbank-a. Gdyby przyszło "dobrać" gaz na miejscu, wolę dotankować na autogazie gasbanka, niż brać butle z wioskowej wymiany. Do tego gdybyś kiedyś decydowal sie np. na wyjazd zagraniczny, zawsze sobie dotankujesz gaz (ewentualnie przejściowki będa potrzebne), bo "naszą" trudniej napełnić/wymienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam tych butli - w Polsce wymienić ich nie ma większych problemów - są w popularniejszych kierunkach... Morze, Mazury, Małopolska, Śląsk dolny i górny, ktoś też pisał kiedyś o centralnej Polsce... te butle wracają do użytku, a mają kilka zalet (lekkie, widać ile mają gazu w sobie, Klik-On)

Poza tym - jak się nie jeździ zimą, to 2 butle są całkiem sporym zapasem (nawet jak traktuje się iż jedna jest prawie na wykończeniu).

Ewentualnie (o ile jeździ się po Polsce) jeszcze można do takiego kompletu dokupić "rezerwowo" np DomLight lub Nano jako trzecia butla rezerwowa, którą w Polsce bez problemu się wymieni.

Oczywiście - wariant proponowany przez @czyś jest super - ale jest droższy, a np ja bym wolał mieć duocontrol i 2 butle niż mono z gazbankiem.

Oczywiście - jak się jeździ na długie wypady za granicę i do tego w okresach chłodnych, jak jeszcze ma się grzany schowek, to jednak gaz bank bije na głowę wszystko rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LS11 stalowa ceni się 599, więc nie jest to mega drogie. Duo się ceni dużo wyżej.

Tez mam nano, i gaspola 8kg pod kątem wymiany, 3-ci jest gasbank. Zawsze coś przypasi wymienić (market budowlany/stacja/butlomat) lub napełnić. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, uważam temat za zamknięty - jestem po pierwszym tankowaniu LPG do jednej butli wlałem 20 L a do drugiej 19L  bez najmniejszego problemu. Butle były puste więc problemu żadnego. Tankowanie następne jak będę widział że jest prawie pusto to dolewam po 15L jest ok bez problemu z wszystkimi końcówkami na kraje południowe. Zalety to waga samych butli 5,3 kg oraz widzę ile jest gazu -  kiedy braknie!  Etap następny w swoim sprzęcie to zamontować jakieś panele  na dachu coby doładowywały  akumulatory, dziękuje za sugestie uwagi - pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.