Skocz do zawartości

Hak USA


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam amerykańskie auto, które posiada hak, ale bez tego adaptera. I musze kupić adapter tylko zastanawia mnie czy zaczep ze stabilizatorem alko bedzie pasował.

Ma ktoś doświadczenie w tym temacie jaki kupić adapter?

Edytowane przez Lolejko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Lolejko napisał(a):

Posiadam amerykańskie auto, które posiada hak, ale bez tego adaptera. I musze kupić adapter tylko zastanawia mnie czy zaczep ze stabilizatorem alko bedzie pasował.

Ma ktoś doświadczenie w tym temacie jaki kupić adapter?

Adapter nie może mieć przykręcanej kuli. Do stabilizatora kula haka musi być na stałe, tak, żeby nie miała możliwości obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2024 o 15:23, Piotrekm13 napisał(a):

Adapter nie może mieć przykręcanej kuli. Do stabilizatora kula haka musi być na stałe, tak, żeby nie miała możliwości obrotu.

O tego nie wiedziałem. 

 

11 godzin temu, Tomiy napisał(a):

Serio tyle kasy za kawałek blaszki z profilem kwadratowym? Ale chyba takiego musze szukać.

A jak jest z elektryką? Mam 4-Pin oryginalnie USA. Co tam jest podpięte? Wystarczy moduł dodać euroejski na 13 Pin i po podłączać odpowiednio przewody?

 

Edytowane przez Lolejko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sa adaptery do których można stosować stabilizatory, tego typu i nie ma problemu.

 

image.png.8e1c2a29ed0f8d586091d7a9e372efa3.png

Godzinę temu, Lolejko napisał(a):

A jak jest z elektryką? Mam 4-Pin oryginalnie USA. Co tam jest podpięte? Wystarczy moduł dodać euroejski na 13 Pin i po podłączać odpowiednio przewody?

Mozesz albo kupic adapter (on i tak jest zawsze na 7pin, w sensie są na 13pin ale nic wiecej tam nie mają), problem jest ze światłem cofania, którego nie ma. Jesli docelowo dłużej tym autem ma się ciągać przyczepę, lepiej wywalić 4pin i pociągnąć normalnie pełne 13pin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeździłem pare razy z przykręcaną kulą. Wg producenta można było.... 240NM moment dokręcenia. ani razu się nie obróciło. Mimo to nie było to idealnie dostosowane bo dół zaczepu dotykał "kwadratu". Miałem takie coś https://allegro.pl/oferta/ford-f-150-usa-hak-holowniczy-adapter-podwyzszony-10962988229?bi_s=ads&bi_m=showitem:desktop:top:active&bi_c=YjNiZDNkMDAtZThjZS00M2U3LWFkMTgtZjcyZGU3MTYwOWE5AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c2c79a6b-f4c5-4b9c-9873-3676f9c0029c

Do elektryki to trzeba moduł, bo będą się kierunkowskazy świecić - w amerykańcach na 1 żyle jest pozycja i kierunkowskaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Piotrekm13 napisał(a):

No właśnie kilka postów wyżej ustaliliśmy, że nie można... I nawet jest screen z instrukcji stabilizatora.

Są też haki ze skręcaną kulą gdzie jest blokada kuli aby się nie przekeciła i również można stabilizator uzywać:

https://hak-hol.pl/adaptery-haka-holowniczego-usa/adapter-haka-usa-ah-7-autohak-1900024

image.png.3b6942cf970cabe9ae98f2521384949b.png

 

Edytowane przez golob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2024 o 09:59, jacek00 napisał(a):

I taki hak jest zabroniony do użytku przez alko: 

image.png.e55a109b5fbc2ac964b9667b40bc936e.png

No, a czemu ten drugi hak na rysunku się nie nadaje?

23 godziny temu, golob napisał(a):

Sa adaptery do których można stosować stabilizatory, tego typu i nie ma problemu.

No ten adapter jest ciekawy. 

 

23 godziny temu, golob napisał(a):

 

Mozesz albo kupic adapter (on i tak jest zawsze na 7pin, w sensie są na 13pin ale nic wiecej tam nie mają), problem jest ze światłem cofania, którego nie ma. Jesli docelowo dłużej tym autem ma się ciągać przyczepę, lepiej wywalić 4pin i pociągnąć normalnie pełne 13pin.

Instalację będę jednak robił  na module 13 PIN

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Lolejko napisał(a):

No, a czemu ten drugi hak na rysunku się nie nadaje?

Może w tym drugim przypadku chodzi tylko o to aby nie stosować kuli A50-1 zgdnych z normami z 94/20 EG. Czyli takiej na dwie śruby: 

https://allegro.pl/oferta/hak-holowniczy-kula-kuta-mocna-3-5-tony-belgia-e11-6773534155

Ewentualnie może chodzić o zbyt małą odległość kuli od ramienia:

image.png.3ed33a16e2c001d8e6c8f0cbc4f95da0.png

 

17 godzin temu, golob napisał(a):

Są też haki ze skręcaną kulą gdzie jest blokada kuli aby się nie przekeciła i również można stabilizator uzywać:

https://hak-hol.pl/adaptery-haka-holowniczego-usa/adapter-haka-usa-ah-7-autohak-1900024

 

No właśnie, kula musi mieć zabezpieczenie, aby właśnie się nie odkręcała. Tutaj widać takie zabezpieczenie kształtowe właśnie. 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Lolejko napisał(a):

No, a czemu ten drugi hak na rysunku się nie nadaje?

23 godziny temu, golob napisał(a):

Ten pierwszy może zostać okręcony przez zaciśnięty stabilizator. Raz, że stabilizator nie będzie spełniał swojej roli (co z tego że zaciśnie się na kuli, jak kula będzie luzem), dwa - ryzyko całkowitego rozkręcenia kuli na połączeniu śrubowym.

Drugi jest to hak wg innej normy A50,  gdzie w przypadku stabilizatora sma kula jest za nisko względem poziomego wysięgu haka (dół stabilizatora w skręcie haczy o poziomą półkę końcówki - jak bardzo, zależy od danej końcówki - uszkadza sie stabilizator, w skrajnym wariancie grozi nawet zdjęcie zaczepu z haka, gdy kńcówka jest o dużej nośności i ma nadlewy wzmacniające na zasadzie "zastrzału"). Trzeba się zaopatrzyć w końcówkę z odstępstwem od normy polegającym na podwyższeniu o ok. 10 mm pionowej szyjki pod kulą - jest w ofercie Al-ko, tyle że w PL trudno dostępne, od I do IX'2023 r. przez Wysogotowo przeszło tego tyle, że mam u siebie 1/3 oficjalnego obrotu tym dobrem na kraj :) W GB i DE łatwiej dostępne. Działa bez zastrzeżeń z AKS3004 I AKS1300. Formalnie taka kula będzi oznaczona A50-X - ale X oznacza odstępstwo, każde, trzeba wiedzieć na czym ono polega - kule o dłuższym wysięgu, podwyższone itp. (nie wystarczy że gędzie A50-X, nie każda z takim oznaczeniem pasuje)

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Piotrekm13 napisał(a):

No właśnie kilka postów wyżej ustaliliśmy, że nie można... I nawet jest screen z instrukcji stabilizatora.

Wiem o tym, nawet na tym forum jest wiedza na ten temat. Natomiast w instrukcji obsługi haka było wyraźnie napisane, że można korzystać, choć przyznaję, że jechałem z duszą na ramieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To patrzysz jeszcze do instrukcji obsługi stabilizatora - tego, który masz. 

Poza Al-ko były i są stabilizatory innych producentów, np. Winterhoff WS3000, i tam nie ma ograniczeń w korzystaniu ze stabndartowej  kuli "na dwie śruby" (A50-1).

Tam, gdzie Alko życzy sobie 60mm (odległość środek kuli-"półka"), Winterhoffowi wystarcza 35 mm. Al-ko jest szersze i niestety ma ciut "głębszy" korpus i "talerze" dźwigni zamykających schodzące dodatkowo w dół (tzn. poniżej dolnej płaszczyzny korpusu), co porzy sporym rozstawie (szerokości) główki stabilizatora powduje, że w głębszych skrętach przy przechylaniu stabilizatora na boki mocno schodzi to wszystko do dołu i trafia w "półkę" końcówki. Przy zwykłych hakach w osobówkach nie ma tego problemu, widać że celowali pod homologację haków do samochodów osobowych i wymagania wymiarowe w takim zastosowaniu, nie pod busy. Jedno z niewielu "nietrafionych" rozwiązań w ich podwoziach. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.