Skocz do zawartości

Schemat solar lub zasilanie z zewnątrz


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiem że temat wiele razy wałkowany ale najczęściej schematy są rozbudowane o wiele urządzeń które mi raczej nie będą potrzebne. 

Prośba o konstruktywną krytykę. Wymyśliłem sobie coś takiego żeby usunąć stary energoblok który ledwo działa. Chciałbym mieć główne zasilanie z solara a jako rezerwa to podłączenie się do zewnętrznej sieci. Zerknijcie proszę gdzie mam wstawić zabezpieczenia. Nie chcę ładować aku z auta tylko z solara. A jak coś siądzie to wtedy przelączyć się na zewn zasilanie. Przełączniki wolałbym manualne. Proszę jeszcze o dobór elementów do tego schematu.

Na 12v

-pompka wody, spłóczka, ledy około 5m, 2 żarówki led, Yeticool bx40 (niby 60W według producenta), ładowanie telefonów usb (mam kupione przejsciówki z 12v na usb 5V)

Na 230v

- laptop około 150w, wentylator od trumy do rozprowadzenia ciepła (na naklejce 230v/60W) plus gniazdka w razie w (nie będę likwidował jak już są)

Nie używam żadnych czajników elektrycznych, grila i innego typu prądożernych urządzeń. Lodówka na gaz, grill gazowy. 

Za wszelką pomoc dziekuję

 

image.thumb.png.17154d32d17f9af748fe334c894ce358.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezpieczników/przełączników do prądu zmiennego nie można używać do prądu stałego, powinieneś to podmienić na odpowiedniki DC
miedzy panelem a mppt bezpiecznik-izolator DC zamiast "he-bel"

dodatkowo do zasilania laptopa można kupić ładowarkę 12V, co może uwolnić cię od hałasującej non stop przetwornicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

bezpieczników/przełączników do prądu zmiennego nie można używać do prądu stałego, powinieneś to podmienić na odpowiedniki DC
miedzy panelem a mppt bezpiecznik-izolator DC zamiast "he-bel"

dodatkowo do zasilania laptopa można kupić ładowarkę 12V, co może uwolnić cię od hałasującej non stop przetwornicy.

Dzieki za odpowiedź. Laptop bardzo rzadko używany ale wpisalem na listę. W nowych lapkach są na zasilaczach zabezpieczenia dlatego wolę używać oryginalnego. 

Jak zmienię zabezpieczenia wedlug twoich sugestii to bedzie komplet? 

A przekrój przewodu 12v z przelacznika do listwy jaki dać? 

Polecisz jakiś przelacznik(najlepiej manualny) i bezpieczniki? 

Edytowane przez grotaczarka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

dodatkowo do zasilania laptopa można kupić ładowarkę 12V, co może uwolnić cię od hałasującej non stop przetwornicy.

Dużo laptopów już z ładowaniem usb

A przetwornica nie każda hałasuje wentylatorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Misio napisał(a):

Dużo laptopów już z ładowaniem usb

A przetwornica nie każda hałasuje wentylatorem.

To akurat nie problem. Laptop to dodatek. Potrzebuję porady jakie te zabezpieczenia kupić i przelaczniki. Najlepiej z linkiem albo nazwą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

miedzy panelem a mppt bezpiecznik-izolator DC zamiast "he-bel"

Jakoś nie widzę powodu by tu dawać jakiś bezpiecznik (ale bardzo polecam - "rozłącznik")...

32 minuty temu, grotaczarka napisał(a):

Potrzebuję porady jakie te zabezpieczenia kupić i przelaczniki. Najlepiej z linkiem albo nazwą. 

Zabezpieczył bym tylko linie plusową wyjścia z akumulatora (jak najblizej klemy), zakładając że bezpiecznik na linii 230V już jest (chyba każda przyczepą ma).

Np takim bezpiecznikiem

image.jpeg.783a360e34732b30d11a983d8961b952.jpeg

10-20A jeżeli chcesz dać tam 6mm² który do sterownika solara jest calkiem mądrym...

Można też kupić klemę z miejscem na bezpieczniki.

image.thumb.jpeg.241ba807860a0ee6e590998f7fdeb5ad.jpeg

Natomiast 6mm² dla przetwornicy która by potrafiła chwilowo pociągnąć powyżej 80A to moim zdaniem za mało...

Jak długą będzie linia miedzy aku a przetwornicą?

Ja bym np zaproponował jako minimum 10-16mm² (warto popatrzyć co zaleca producent przetwornicy) no i dać zabezpieczenie na poziome 100-120A.

 

Nie mamy tu jeszcze sieciowej ładowarki akumulatora

Już coś jaśniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Misio napisał(a):

Jakoś nie widzę powodu by tu dawać jakiś bezpiecznik (ale bardzo polecam - "rozłącznik")...

Zabezpieczył bym tylko linie plusową wyjścia z akumulatora (jak najblizej klemy), zakładając że bezpiecznik na linii 230V już jest (chyba każda przyczepą ma).

Np takim bezpiecznikiem

image.jpeg.783a360e34732b30d11a983d8961b952.jpeg

10-20A jeżeli chcesz dać tam 6mm² który do sterownika solara jest calkiem mądrym...

Można też kupić klemę z miejscem na bezpieczniki.

image.thumb.jpeg.241ba807860a0ee6e590998f7fdeb5ad.jpeg

Natomiast 6mm² dla przetwornicy która by potrafiła chwilowo pociągnąć powyżej 80A to moim zdaniem za mało...

Jak długą będzie linia miedzy aku a przetwornicą?

Ja bym np zaproponował jako minimum 10-16mm² (warto popatrzyć co zaleca producent przetwornicy) no i dać zabezpieczenie na poziome 100-120A.

 

Nie mamy tu jeszcze sieciowej ładowarki akumulatora

Już coś jaśniej?

Nie chce sieciowej ładowarki akumulatora. Mam jakąś w garażu to mi jako rezerwa wystarczy.

Kabel od aku do przetwornicy max 50cm bo będzie wszystko w jednym miejscu. Tak jak piszesz dam tam minimum 10mm2

Ten bezpiecznik na aku to na linii do mppt czy przetwornicy?

Mówisz rozłacznik miedzy mppt a solarem. Podaj przyklad.

Możesz jeszcze podpowiedzieć przełączniki gdzie sie spotykają dwa zasilania 230v i 12v i wychodzi jedno główne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam w instalacji solarnej tego typu. Dajesz bezpiecznik jaki sobie sam wymyślisz np. 32A  i jednocześnie pełni funkcję rozłącznika. Wstawiasz je w obudowę z OBI i jest pięknie.  Jeżeli chodzi o kable do przetwornicy to zazwyczaj producent dodaje odpowiednio dobrane do jej mocy. TXPV-32X-05.thumb.jpg.883d73034caea2f9754a7bca05a0a58b.jpg

Edytowane przez Gizbern (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Misio napisał(a):

Jakoś nie widzę powodu by tu dawać jakiś bezpiecznik

w isntrukcjach do smart solarów jest, zobacz też sekcję z przykłądowymi schematami na kracie produktu, tam jest kilka przykłądowych implementacji, np.:

image.thumb.png.cfa9a1a908de992dc4968a78cef417f2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

w isntrukcjach do smart solarów jest

Nie wiem.po co...

Ale ok - niech będzie i bezpiecznik.

Godzinę temu, grotaczarka napisał(a):

Ten bezpiecznik na aku to na linii do mppt czy przetwornicy?

Ogólnie bezpiecznik zabezpiecza obwód = przewody.

W takiej sytuacji zabezpieczasz jak najbliżej źródła - czyli od akumulatora.

@Łza Włóczynutka znalazł że do solarow też trzeba bezpiecznik, i warto mieć bezpieczniki 12V na poszczególne sekcje np oświetlenie, łazienka, gniazda 12V ale to tam masz pewnie je za energoblokiem.

Godzinę temu, grotaczarka napisał(a):

Możesz jeszcze podpowiedzieć przełączniki gdzie sie spotykają dwa zasilania 230v i 12v i wychodzi jedno główne

Tego nie kumam...

55 minut temu, Gizbern napisał(a):

Jeżeli chodzi o kable do przetwornicy to zazwyczaj producent dodaje odpowiednio dobrane do jej mocy. 

Czasem niestety są to kijowe przewody...lepiej tu dać porządną miedź o sporym przekroju.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np taki

Przełącznik modułowy I‑0‑II 25A 2P SFT225

Przełącznik modułowy I‑0‑II 16A 2P SFT216

Były też takie przełączniki "bez zera", ale teraz nie widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misio napisał(a):

Np taki

Przełącznik modułowy I‑0‑II 25A 2P SFT225

Przełącznik modułowy I‑0‑II 16A 2P SFT216

Były też takie przełączniki "bez zera", ale teraz nie widzę...

Dzieki. To do pradu AC a na DC to samo czy inne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze automaty...

Masz ten schemat taki troszkę dla mnie udziwniony...Ale ok (np ja bym wywalił zasilacz 12V a wstawił prostownik...I wówczas 12V by się nie rozpinało.

 

Myślę że do prądu stałego też może być ten sam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.